Asenteellista kirjoittelua?

Anonyymi

Sain käsiini pöytyän paikallislehden, jossa huomioni kiinnittyi toimittajan varsin asenteelliseen kirjoitukseen: ”Ylaneelle tehdään joskus hirsipäiväkoti”.

Kuitenkin varsinaisessa kirjoituksessa tuli ilmi kunnanvaltuuston päätös rakentaa uusi päiväkoti, miksi otsikossa ”joskus”.

Asenteellisuus tuntuu valtaavan jo paikallislehdetkin, mutta onko se journalismin näkövinkkelistä hyvä?

Liekö kuitenkin kysymyksessä toimittajaa ohjailevat ulkopuoliset tahot, joka pahentaa tilannetta entisestään.

Mikäli paikallislehden toimittaja on jonkin tahon ohjailtavissa, on tilanne pöytyällä varsin huono.

5

187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mikäli kunnanvaltuuston päätöksessä ei ollut mainittu tarkkaa ajankohtaa, niin ei kuulosta asenteelliselta kirjoittaa "joskus". Mielikuvituksen tuotetta olettaa, että joku taho muka ohjailisi uutisointia. Yhtä hyvin voisi luulla, että joku taho ohjailee omaa mielipidettäsi. Panes miettinen kuinka lieneekään asian laita. Ettet vaan lukeudu ns. mielensäpahoittajiin. Se onkin sitten aikamoinen ongelma jos näin on päässyt käymään. Ootko mahdollisesti yläneläinen ?

    • Anonyymi

      Joskus uutisoinnissa tuntuu ylimielinen ja vähättelevä asenne, kun näistä liitoskunnista kirjoitetaan paikallisesti!

      • Anonyymi

        Ohjaileeko yläneen keskusta paikallislehden uutisointia?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ohjaileeko yläneen keskusta paikallislehden uutisointia?

        Yrittävät ohjailla, ongelmaksi muodostuu vain huonomuistisuus. Esimerkiksi, eriävä mielipiteen kirjauttaminen valtuuston pöytäkirjaan leasingrahoituksesta, ”kun ei siitä saanut keskustella” ja oli kuitenkin aiemmin itse ollut hyväksymässä sitä.

        Näin meillä yläneellä:)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Yrittävät ohjailla, ongelmaksi muodostuu vain huonomuistisuus. Esimerkiksi, eriävä mielipiteen kirjauttaminen valtuuston pöytäkirjaan leasingrahoituksesta, ”kun ei siitä saanut keskustella” ja oli kuitenkin aiemmin itse ollut hyväksymässä sitä.

        Näin meillä yläneellä:)

        Älkää ruvetko syyttelemään, hän on jo vanha ja tehnyt pitkän päivätyön poliisina.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      97
      2596
    2. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      98
      1616
    3. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1505
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      14
      1226
    5. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      20
      992
    6. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      953
    7. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      42
      889
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      117
      876
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      803
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      736
    Aihe