Minulla ei ole juuri koulutusta, mutta olen vähän googlaillut evoluutioteoriasta, kosmologiasta ja fysiikasta ja tullut siihen tulokseen, että ymmärrän asian paljon paremmin kuin tuhannet ammatikseen asioita tutkineet tiedemiehet.
Minun selvä johtopäätös on, että 2000 vuotta vanha Raamattu kertoo tarkasti miten universumi, maapallo ja elämä ovat syntyneet. Tiede ei vain ole vielä ymmärtänyt samaa kuin minä. Tiedemiehet sekoavat kaavoihinsa. Eihän noilla suhteellisuusteorioilla sun muilla ole edes mitään käytännön sovellutuksia.
Olen uskovainen ja ylpeä siitä!
17
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä! Mihin tiedettä tarvitaan kun kaiken voi googlata? Jokaisella on käytettävissään rajattomasti luotettavaa tietoa, sillä miksi kukaan kirjoittaisi valheita internettiin?
T218O kirjoitti:
Eiköhän aloitus ollut trololololollllolloooololoololo.
Tietenkin se oli.
Mutta esim Mark-gimme V - kreationisti voi uskoa siihen sokeasti.Pappi_Heljas kirjoitti:
Tietenkin se oli.
Mutta esim Mark-gimme V - kreationisti voi uskoa siihen sokeasti.Niin. Mietin tässä äsken semmoista asiaa, että kun me ihmiset olemme kuitenkin eläimiä, että miten naurettavaa showta se on, kun jotkut ihmiset kuvittelevat olevansa jotain muuta. Kaikesta mitä he tekevät ja sanovat tai mitä vain, näkee, etteivät he ole muuta. He kuitenkin kovasti luulevat olevansa jotain muuta.
Jos vaikkapa suopläntti tai kasa kiviä päättäisi (jossain tarinassa siis), että he ovat jotain muuta kuin sitä mitä ovat, ja nousevat taivaisiin, harppuja soittelemaan, niin kyseisen näytelmän lukija/katsoja/kuulija nauraisi. Nyt kuvittele tuohon vaikka semmoinen tavallinen suomalainen hihhuli. Hän ei kehtaa räpiköidä kätösinsä taivaaseen noustakseen, mutta mielessään hän tekee sen kuitenkin.
Ja me nauramme.T218O kirjoitti:
Niin. Mietin tässä äsken semmoista asiaa, että kun me ihmiset olemme kuitenkin eläimiä, että miten naurettavaa showta se on, kun jotkut ihmiset kuvittelevat olevansa jotain muuta. Kaikesta mitä he tekevät ja sanovat tai mitä vain, näkee, etteivät he ole muuta. He kuitenkin kovasti luulevat olevansa jotain muuta.
Jos vaikkapa suopläntti tai kasa kiviä päättäisi (jossain tarinassa siis), että he ovat jotain muuta kuin sitä mitä ovat, ja nousevat taivaisiin, harppuja soittelemaan, niin kyseisen näytelmän lukija/katsoja/kuulija nauraisi. Nyt kuvittele tuohon vaikka semmoinen tavallinen suomalainen hihhuli. Hän ei kehtaa räpiköidä kätösinsä taivaaseen noustakseen, mutta mielessään hän tekee sen kuitenkin.
Ja me nauramme.Nauru pidentää ikää.
Myös hölmöille kannataa nauraa.
Uskovaisen suurin ominaisuus onkin naurun ja töllötyksen sieto.
Hyvä ihminen -syntaksi auttaa siedätyksessä.
Jos olisin vaikka jehova joka kököttää räntäsateessa hassu lehti kädessään, ja viivahymy huulillaan, kaipaisin eniten hyväksyntää.
- Anonyymi
Juu, muuten hyvä, mutta raamatun maailmankuva on yhtä kuin lättymaa ja kiinteä taivaankansi sekä maan alla oleva varjomaailma kuolleineen. Niin ja sitten ne neljä maata tukevaa pilaria. Huoh.
Internet toi tiedon ihmeellisen maailman sinne perähikiällekin.
- Anonyymi
Juu ei mitään hättää. Ei sillä ole merkitystä.
- Anonyymi
Parodiavaroitus.
Palsta on parodiahorisontin tuolla puolen. Uskovista ei voi kirjoittaa parodiaa, koska he kirjoittavat itse vielä uskomattomampia juttuja ihan vakavissaan.- Anonyymi
Mutta mutta...oon ymmärtänyt, että silti tykkäät meistä uskovaisista.
- Anonyymi
Totta, kuten kertoo vaikka tuo palstalla oleva juttu ajanlaskusta. On vaikeaa edes uskoa että joku voi olla oikeasti niin typerä, mutta kyllä uskova voi.
- Anonyymi
Peppi Pitkätossu nauraa edelleen Kongon demokraatin kanssa sinun evoluutiollesi.
" Eihän noilla suhteellisuusteorioilla sun muilla ole edes mitään käytännön sovellutuksia."
Taidat olla sitten jossain missä esim GPS ei toimi.- Anonyymi
Et. Olet Ateisti ja voit huonosti 😣
- Anonyymi
https://www.iltalehti.fi/mielijamasennus/a/c8fbd130-0ba8-4e07-b512-b7ec6f2f40d8
Kyllä.
Jumala sallii pahan😣
- Anonyymi
Kaltaisiasi yleisneroja tai suuruudenhulluja narsisteja on harvassa! Ota kolvi käteen ja rakenna toimiva kvanttitietokone, niin sinulle selviää olitko yleisnero.
- Anonyymi
"Olen uskovainen ja ylpeä siitä!"
Satuihin uskovan pönttö ei ole ok.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 925278
- 564121
- 252229
Etsin vastaantulevista sua
Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s282068Kaikesta muusta
Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko161805- 151464
Ajatteletko koskaan
Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹281270Tekis mieli lähestyä sua
Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗201066- 211000
T, miten mun pitäis toimia
Olen niin toivottoman ihastunut suhun...ollut jo liian,monta,vuotta. Lähestynkö viestillä? Miten? Sun katse...mä en kest43991