Jos 1960 luvulla moni ihmetteli miksi halikoilla ammutaan lammen edessä että lyijyt ropisee veteen. Koko alueella suota ja vettä.
Jos käytte lammella ja kiekkoradan edessä niin siellä haisee lyijy kun kädellä kaapaisee pohjaa.
Tuhansia kiloja ammuttu hauleina laajalle alueella joita ei saa koskaan pois. Väitän että yksi pahiten saastuneista alueista suonenjoella.
Toivottavasti kukaan virainomainen ei käy tekemässä tutkimuksia mitä löytyy siitä onkilammen pohjasta ( uimarannankin edestä ) pääsee suonenjoki uutisiin.
Edelleen ihmetten tuota kiekkojen ampumisen paikkaa, ei ole järkeä käytetty.
https://yle.fi/uutiset/3-11053960
Onkilammen lyijyt
5
265
Vastaukset
- Anonyymi
Halikko on Suomen entinen kunta, joka vuoden 2009 alusta tuli osaksi Salon kaupunkia. Halikon kunta sijaitsi Varsinais-Suomen maakunnassa ja oli ennen kuntaliitosta osa Länsi-Suomen lääniä, aiemmin Turun ja Porin lääniä.
- Anonyymi
Myrkkyjä on luonnossa hyvin monissa paikoissa. Niitä viedään ja levitellään salaa jolloin se on ympäristörikos ja jos viejä saadaan kiinni tulee tuomio.
Onkilammen lyijyt on ovat kertyneet hyväksytyn toiminnan takia.
Surullista on että nuo lyijyt nyt tappaa Joutsenia mutta luonnossa on muitakin vaaroja eläinten surmaksi. Minusta olisi väärä toimenpide jos lampea lähdettäisiin puhdistamaan muutaman kuolleen joutsenen takia ja pyrittäisiin estämään jatkossa kuolemia. Jos pitää paikkansa että sedimentin sotkeminen aiheuttaisi lyijypäästöjen joutumisen pohjaveteen ja siten aiheuttaisi ihmisillemyurkytyksiä ja kuolemia niin kumpi on sitten parempi vaihtoehto jättää nykytilaan tai puhdistaa. - Anonyymi
Me vihreiden arvojen kannattajanat olemme pohtineet ystäväni Päivin kanssa ratkaisua ongelmaan ja se on tässä .Täytetään lampi kokonaan niin joutsenet pelastuvat.
- Anonyymi
Eiköhän noita joutsenia ole ihan riittävästi, pitävät ihan pirullista meteliä.
Joutsenen metsästys olisi ihan paikallaan ihan samanlainen vesilintu se on kuin sorsakin
tosin hieman isompi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eiköhän noita joutsenia ole ihan riittävästi, pitävät ihan pirullista meteliä.
Joutsenen metsästys olisi ihan paikallaan ihan samanlainen vesilintu se on kuin sorsakin
tosin hieman isompi.Eli lopetetaan savikiekkojen tuhoaminen ja aletaankin ampua niitä meluavia, aggressiivisia ja liiaksi lisääntyneitä isoja vesilintuja. Hyvä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http2944781Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?1353066Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?
Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k522983Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?
Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn281541Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!
Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En2271242- 471189
Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa
Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.7996Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?
Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu78991Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme
Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu58981Paskalaista valokuitulakiin
Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais52979