Täytin tammikuussa 63v.miten toimin jäin työkyvyttömyyseläkkeelle 2015.olin ollut töissä noin 30vuotta.miten eläkkeeni määräytyy ja pitääkö hakea jotain itse.
Vanhuuseläke
Anonyymi
4237
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Työeläke+on+1,5%+bruttotulosta+vuodessa+maksat+yrittäjäeläkettä+600ekk+noin+7200evuosi+eläkertymä+on+30000e+vuositulo+eläkemaksu+24,5+%+kk+eli+noin+600ekk+sinullu+kertyy+eläkettä+noin+37,5e+kk+30vuodessa+noin+eläkeesi+on+63vuotiaana+1125e+kk+.
Tuohan on se mihin useinpien työansio tulot jää. Ei ole pajon noin pitkästä urasta .Tuollasilla eläkkeilläkö sitä sitten pitäs 30 vuoden työuran jälkeen pärjätä.
Eihän tuolla tule missään toimeen. Eläkepäivät taitavat elää vain haaveissa, ei työtä ainakaan pelkästään tuon motivoimana tehdä.
Työkyvyttömyyseläke muuttuu automaattisesti vanhuus eli työeläkkeeksi,sinun ei tarvitse tehdä mitään.Eläkkeen suuruus sama kuin tkeläkkeen.
. . . etkös sinä sitäpaitsi ole jo elokuussa jäänyt vanhuuseläkkeelle? -56 syntyneitten eläkeikähän on 63v6kk.