YLE teki pitkän jutun, jossa kerrotiin kuinka Kaskinen niukasti kieltäytyi kuntaliitoksesta Närpiön kanssa. Syitä jutussa mainittiin muutamia, MUTTA ei sitä pääsyytä.
Kaskisen asukkaista noin 65% on susuja ja loput rusuja. Kun taas Närpiössä on 80% rusuja. Eli syy oli kielipoliittinen!
Susut tietävät etenkin selvästi kaksikielisissä kunnissa ja alueilla, kuinka onnetonta on joutua RKP-vallan alle. Kuten olemme monista jutuista lukeneet kielipalstoilla vuosien saatossa.
Pääsvekomediamme ei halunut tuoda esiin tuota pääsyytä...
Kaskinen ei halunnut liittyä Närpiöön!
9
245
Vastaukset
- Anonyymi
Minua huvitti, kun jutussa joku rusupoliitikko perusteli kuntaliitosta sillä, että saadaan enemmän suomenkielistä kulttuuria mukaan?!
Taisi olla pelkkä juoni, jolla houkuteltiin susut hyväksymään liitos? ;-) - Anonyymi
Tässä linkki juttuun: https://yle.fi/uutiset/3-11074123
- Anonyymi
Kaikkihan tietää, et Kaskinen on kriisikunta, ja valtion holhous odottaa, liitos on tehtävä tai konkurssi uhkaa. Kielipolitiikalla ei ole mitään tekemistä asian kanssa.
- Anonyymi
Koko Suomi on kriisissä koska kauppa ulkomaille ei vedä. Syynä siihen on kielitaitoisten kulttuureja ymmärtävien ihmisten puute. Heitä ei ole koska Suomessa resurssit laitetaan pakkoruotsiin. Pakkoruotsi näivettää koko Suomen, suoranaiset kustannukset joka vuosi n. miljardin, menetykset työpaikkoina, saamatta jääneinä verotuloina yms. useita miljardeja joka vuosi. Valtion velka on jo n. 110 000 000 000€, Suomi kulkee kohti tuhoaan pakkoruotsinsa takia.
- Anonyymi
Kaskinen on tyypillinen vaikeuksisa oleva pikkukunta kuten eräs Korsnäs. Mutta eivät ne olot parane ainakaan susuasukkaille, jos he joutuvat toisen luokan kansalaisiksi Suur-Närpiössä!
Anonyymi kirjoitti:
Kaskinen on tyypillinen vaikeuksisa oleva pikkukunta kuten eräs Korsnäs. Mutta eivät ne olot parane ainakaan susuasukkaille, jos he joutuvat toisen luokan kansalaisiksi Suur-Närpiössä!
Paranevat samaan tapaan kuin silloin kuin natsit ottivat vallan Saksassa. Järjestys olisi ruotsinkielinen, maahanmuuttajat, koirat ja viimeisimpänä ja vähäisimpänä suomenkielinen suomalainen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kaskinen on tyypillinen vaikeuksisa oleva pikkukunta kuten eräs Korsnäs. Mutta eivät ne olot parane ainakaan susuasukkaille, jos he joutuvat toisen luokan kansalaisiksi Suur-Närpiössä!
Vad gör Närpes med Kaskö som är nära"konkurs ".
- Anonyymi
Rkp on pelkkä haitta Suomelle.
- Anonyymi
Tämä suomenruotsinkielisten etujen ajaminen on saanut aikaan lukemattomia typeriä ja erittäin kalliita päätöksiä suomessa , ja tämän typeryyden annetaan vaan jatkua .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 531157
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1511141Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601075Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo81944Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45864Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54770Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54755KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71711- 32692