Kajon yhtiöitä konkurssiin

Ei hyvältä näytä tuolla taksifirmalla. Pystyvätköhän hoitamaan velvoitteensa täällä Etelä-Karjalassa loppuun asti? Siis koulukyydit ja muut.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16123130/kajonin-yhtiot-konkurssiin
123244
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Vähän aikaa sitten oli allaoleva uutinen, jossa kerrottiin Kajonin rahastaneen Lappeenrannan kaupunkia. Vaativat 180 000 €, saivat 9 000 € ja olivat tyytyväisiä. Itse en olisi ollut noin vähään tyytyväinen moisen vaateen jälkeen, mutta ilmeisesti oli kiire saada edes vähän fyrkkaa. Ja jostain kumman syystä kaupunki maksoi.

https://esaimaa.fi/uutiset/lahella/239b01a3-10ba-4524-9934-287791f13a7a

Äänestä

Kuinkahan paljon jää saatavia Etelä-Karjalaisille yrityksille, kun Kajonin tytäryhtiöitä menee yksi toisensa jälkeen konkurssiin? Autokorjaamot, autojen pesupaikat, renkaanvaihdot ja säilytykset, jne.

Toivottavasti edes kuskit saavat omansa pois.

Äänestä
  • Tähän voitaski listata kaikki Etelä-Karjalan firmat, joille Kajon ei ole laskujaan pystyssä tällä hetkellä:

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tähän voitaski listata kaikki Etelä-Karjalan firmat, joille Kajon ei ole laskujaan pystyssä tällä hetkellä:

    Saattais tulla aika piiiiiitkä lista.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tähän voitaski listata kaikki Etelä-Karjalan firmat, joille Kajon ei ole laskujaan pystyssä tällä hetkellä:

    Ainakin autojen pesupaikka on näköjään vaihtunut Lauritsalalaiseen yritykseen. Toivottavasti edellinenkin saa joskus rahansa. Ja näinköhän se Myllymäessä sijaitseva Kajonin autoja korjaava korjaamo on kuinkakin ison viisinumeroisen summan Kajonilta saamatta?

    Äänestä

"Toivottavasti edes kuskit saavat omansa pois."

Kajon Oy on tunnettu siitä, ettei niillä ole ketään töissä. Viime vuoden tilinpäätöksen mukaan niillä oli 2 ihmistä töissä. Kuskit ovat aina olleet omassa tytäryhtiössä eli henkilöstövuokrausfirmassa Kajonin sisällä. Kajon on siis vuokrannut työvoimaa käytännössä itse itselleen. Viime vuosina tämän tytäryhtiön nimi on ollut Pirssarit Oy.

Pirssarit Oy teki viime vuonna tilinpäätöksen mukaan voittoa 561 000 €. Liikevaihto oli 3,3 miljoonaa €. Huimia lukuja mille tahansa yhtiölle. Tuollaisten lukujen jälkeen Pirssarit Oy onkin nyt sitten marraskuun alussa asetettu Helsingin käräjäoikeuden päätöksellä konkurssiin. Siis viime vuonna tuollainen voitto, siitä reilut 10 kuukautta ja konkurssi, eikä firma tehnyt mitään muuta kuin vuokrasi työvoimaa emoyhtiön sisällä, joten miten tuo kuvio on edes mahdollinen?

https://www.asiakastieto.fi/yritykset/fi/pirssarit-oy/23460296/taloustiedot

Äänestä

Kajonilla+on+"vapaa+autoetu".+Ollut+aina.+Varsinkin+Helsingin+ulkopuolella.+Kuski+saa+pitää+auton+kotonaan+ja+ajelee+sillä+miten+huvittaa.+Myös+silloin+kun+on+vapaalla.+Olen+ihmetellyt,+miten+Kajonille+polttoaine+ei+ilmeisesti+maksa+mitään?+Eihän+uudet+bemarit+nyt+paljoa+kuluta,+mutta+jos+auton+ajetuista+kilometreistä+varovaisestikin+arvioiden+semmonen+70+%+on+muuta+kuin+mittariajoa+poka+päällä+(siirtymiä,+käydään+kaupassa,+käytetään+puolisoa+töissä,+tehdään+perheen+hiihtoloma-+ja+mökkireissut,+yms.),+niin+miten+se+kannattaa+firmalle?+Puhumattakaan,+jos+ne+ajetaan+tilataksilla+tai+pikkubussilla,+jolloin+kulutus+on+huomattavasti+suurempi.Kuskille+se+kannattaa+tietysti,+varsinkin+maaseuduilla,+kun+voi+Kajonille+mennessään+myydä+oman+auton+pois+ja+käyttää+firman+autoa+kuin+omaansa.+Kunhan+nyt+silloin+tällöin+tekee+töitäkin.+Työmatkakulujakaan+ei+ole,+mutta+kun+verottaja+ei+tuota+kuviota+tietenkään+tiedä,+voi+työmatkakulut+vähentää+verotuksessa.+Johto-+ja+esimiestason+henkilöt+ajelee+työajot+joka+päivä+eri+autolla,+niin+verottaja+ei+pääse+kiinni+asiaan.+Esim.+esimies+tulee+tänään+töihin+autolla+A+ja+lähtee+kotiin+autolla+B.+Huomenna+töihin+autolla+B+ja+kotiin+autolla+C.+Ylihuomenna+töihin+autolla+C+jne.+Ja+täydet+kilometrivähennykset+verottajalta.Palkka+on+pieni,+mutta+yllämainituista+syistä+veroprosentti+jää+myös+pieneksi,+työmatkakulut+on+0+euroa+ja+kaupan+päälle+firman+auto+käyttöön+ilmaiseksi.+Kyllä+siinä+syitä+Kajonille+menemiseen+on+jo+runsaasti.+Edelleen+itse+kyllä+mietin,+että+miten+tämä+Kajonille+kannattaa?+Koulukuljetukset+ja+muut+yhteiskunnan+maksamat+ajot+hommataan+polkuhinnalla+eli+lähes+ilman+katetta,+autojen+kulut+on+taivaissa+ja+kuskeillekin+kuitenkin+jotain+maksetaan+sivukuluineen.+Ja+rahaa+tehdään?

Äänestä
  • Kaikki kunnat yhtä tyhmiä valitsevat halvimman joka aina on huijari ja kaikki velvoitteet jää hoitamatta.

    Äänestä

Julkiset verotiedot:

Kajon Oy:n hallituksen puheenjohtaja sekä käsittääkseni Kajon Oy:n yksi omistajista ja pääomistajan vaimo, Katja Väistö-Palomäki, tienasi verotietojen mukaan vuonna 2017 4,6 miljoonaa euroa.

Ei mulla muuta.

Äänestä
  • Suurin osa Kajon yhtiöstä jo nurin ja lopput odottaa vuoroaan konkurssiin menoon..

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Suurin osa Kajon yhtiöstä jo nurin ja lopput odottaa vuoroaan konkurssiin menoon..

    Älkää savolaiset valittako! Kajonin ansiosta tekin olette saaneet keikkaa eikä tarvitse norttia imeä tolpalla. Ulamiehet tietää että kajoni on alan suurin ja kaunein.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Älkää savolaiset valittako! Kajonin ansiosta tekin olette saaneet keikkaa eikä tarvitse norttia imeä tolpalla. Ulamiehet tietää että kajoni on alan suurin ja kaunein.

    Kajonilla vaan mentiin tänäänkin vippi luokassa. Annoin tippiäkin satasen kun oli niin hienoa

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Ei hyvältä näytä tuolla taksifirmalla. Pystyvätköhän hoitamaan velvoitteensa täällä Etelä-Karjalassa loppuun asti? Siis koulukyydit ja muut.

https://keskustelu.suomi24.fi/t/16123130/kajonin-yhtiot-konkurssiin

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu