Saksaan on jo lento varattu ja muutamia merkkejä ja malleja on kiikarissa. Olisiko kenelläkään kokemuksia 96-98 vuosimallin 700-sarjan Bemareista? Tyyppiviat yms?
Saksasta jos hakisi 96-98 700-sarjan Bemarin
Onko kokemuksia?
91224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kokemusta on sen verran että olen hakenut Tukholmasta vm97 728iA:n. Parhaan voiton saa siis 728iA tai 730D malleista kiitos niiden alhaisen vero %:n. Itse laskin 10kk sitten voittavani n 9000€ kun hain Ruotsista, verrattuna ostoon liikkeestä (HKI).
Tyyppivikoina on mitä nyt mieleen tulee: alustan puslien yms. kulumat, jäähdytinjärjestelmän vuodot, informaatiotaulun pikselien häviämiset (välillä toimii välillä ei, riippuu ilman lämpötilasta). Myös useasti olen lukenut käyttäjien valittavan renkaiden kuluvan nopeasti, mutta itse en ole moista (vielä) huomannut. E38:n renkaat ovat sitten minimi 16" ja leveys 215 = pakollinen alumiinivanne = joidenkin mielestä kallista.
Tuon diisselintuonti on kyllä vähän niin ja näin, sillä sehän on selvästi yliarvostettu ja
(tullissa) markkinoilla ja näin sen kokonaiskustannukset ovat liian suuret verrattuna bensa-autoon. Ei ole mitään järkeä maksaa tähtitieteellisiä summia, jotta sitten pääsee säästämään.
Mitä koneen kokoon sitten tulee, niin kyllä seiskassa täytyy vähintään neljä litrainen kone olla. Auto on kuitenkin niin raskas, että että se tuolla 2,8 litraisellakin vie mukavasti polttoaineitta, täten se säästö jonka kustannuksissa säästää on liian pieni menetettyyn ajettavuuteen nähden. Tiedän, että olet kommenttiesi perusteella toista mieltä, mutta minä olen omistanut sekä 5-, että 4-kymppisen ja voin kertoa, että hienointa noissa autoissa on niiden suorituskyky. Ero noidenkin koneiden välillä on huomattava, ajattevuus 5-kymppisen eduksi, mutta tässä tapauksessa 4-kymppinen on ehkä parempi vaihtoehto, sillä sen kulutus on maltilllisempaa (-2 litraa sadalla).
E38 4 tai 5 litran koneella on säästöä ostossa jotta pääsee maksamaan tähtitieteellisiä summia kulutuksessa. Ajan 90% lyhyttä kaupunki / taajama ajoa ja kyllä siinä 4 tai 5 litranen on jo hölmöläisten touhua. Kaupunkikulutuksessa tulee n 10l ero satkulla vert. 2.8l.
Toinen säästökohde pienemmällä koneella on vakuutusmaksut.
Hienointa Seiskassa on hiljaisuus...ei nitää, ei natinaa, ei nastarenkaiden ääntä. Ei mitään mitä suoritukykyisissä GTI / Turbo etc. autoissa oli. :D
Täytyy sanoa, että kyllähän tuo sitten kannattaa tuolla mopolla, ajella mikäli kulutus on vain 5 litraa sadalla (isolla koneella noin 15 litraa sadalla). Todellisuudessa autosi säästää vain 2 litraa satasta kohden ja jäät sillä paitsi parhaasta tarjonnasta, sillä voin kertoa että parasta seiskassa ei ole mikään noista, joka listaltasi löytyy.
Mennään nyt sivuraiteille otsikosta mutta kirjoitinko noin epäselvästi?
Autoni kulutus puhtaasti kaupungissa pieniä 10km pätkiä ajettaessa n 16-17L/100km. 750 kuluttaa varmasti samassa ajossa 22-24L? Korjaa jos olen väärässä. Tietysti jos ajat kauniisti niin pääset ehkä vähemmällä mutta mitä pointti siis suorituskyvyllä jota ei tule käytettyä?
Jos mielestäsi suorituskyky on parasta Seiskassa niin suosittelen kokeilemaan 540:stä. Mutkissakin pärjäisi.
Minulla 750 keskikulutus työmatka- ajossa 8 kilometrin matkalla taajama-alueella oli 14,5l/100km (kesäaikaan), joskus Stadin keskustassa jonottelin todella kauan ja silloin kulutus oli 19,7, mielestäni en koskaan mitannut yli 20 litran kulutusta. 4-kymppisen kulutus samanoloisella työmatkalla oli 12,5 litraa, matkalla 8 liikennevalot. No varmasti sinulla täytyy olla lyhymmät matkat tai sitten todellista kaupunki ruuhkaa. Kuitenkin tuo mainitsemasi 16 litraa antaa kuvan siitä että et sinäkään minkään säätöpossun kanssa ole tekemisissä. Minulla on sellainen kuva että tuo 728 vie noin 2litraa vähemmän kuin 740. Jos ajat 15000km vuodessa, säästät bensakuluissa tällöin vain 350 euroa vuodessa. Joka tapauksessa tällaisen auton hankkimisen lähtökohta ei ole sääsätäminen vaan nautinnon saaminen. Mielestäni nautinnosta jää iso-osa saamatta jollei koneessa ole kunnolla tehoa, homma on kuin jäänyt puoli tiehen.
Puhuin yllä ajettavuudesta, enkä tuolloin tarkoittanut mitään mutka-ajoa saati vastavaa rata-autoilua. Se on vaan niin hieno tunne kun ison moottorin ansiosta auton liikkuminen täysin vaivatonta, lähes höyhenen kevyttä. Auto kiihty arvokkaasti, mutta ripeästi jo pienelläkin kaasun painalluksella, kaasua ei täydy koskaan lyödä pohjaan. Ohitustilanteet on aivan lastenleikkiä ja niin edelleen... Tämän pystyy tarjoamaan riittävän tehokas moottori. 5-kymppisen suorituskyky on varmasti jo monelle gti- autollekin liikaa 6,6s 0-100 km/h AUTOMAATILLA, tällöinkin kuitenkin arvokkaasti ja äänettömästi.
Jollet aja työmatkaasi kokoajan liikennevaloissa seisten kannattaa tutkia auton lambda-anturit.
se on totta että E38:n hankkiminen oli nautinnon hakemista myös minulle. Samalla halusin ison ja turvallisen käyttöauton johon mahtuu paljon tavaraa (esim lasten rattaat) ja että on hiljainen. Nitinät saavat minulle saman rektion kuin huono kuva televisiossa = elokuvan katselu jää kesken!
Kuitenkin lievästi suuruuden hulluna taloutena (=autoja rakastavana perheenä), olemme haalineet jokaiseen käyttötarpeeseen pirssin. Sitä todella suurta vääntöä ja vaivatonta menoa (josta puhuit) edustaa vm66 Cadillac jonka 7.0L/325hv kone tarjoaa. Jumppaamiseen löytyy takavetoinen 900kg:n Mazda MX-5. Kun vähän säästää Seiskan kuluissa voi sitten leikkiä erilaisilla leikkikaluilla... vitsi vitsi.
PS. Mitä 750:n vakuutukset olivat vuodessa täykaskolla? 728 kaikki mahdolliset vakuutukset mitä saa = 1200€.
Muistaakseni vakuutukset olivat täysillä bonuksilla alle tuon. Katselin myös IF:n laskurilla, että se antaa samat summat vakuutukselle Seiskan moottorikoosta riippumatta.
Kuitenkin jos vedän yhteen sen mistä tämä keskustelu sai alkunsa niin, mielestäni kannattaa hakea seiska isommalla koneella, jollei sitten halua hommata Caddya, tyydyttymään puutteelliseksi jäänyttä ajonautintoa. Jos taas otetaan ne kustannukset esille, niin voin väittää että isokoneisempi seiska tulee tällöin paljon halvemmaksi.
BMW ei valmista autoja joissa on puutteelinen ajonautinto. Toisissa malleissa sitä on vain enemmän.
Jos vielä palaa ihan otsikkoon asti niin minun tapauksessa (ja varmasti monen muunkin) vm97 tai vm98 728iA oli ainoa järkevä tuontiratkaisu. Autossa on tullin "taulukoiden" mukaan 23% vero. Kaikki muut Seiskat taulukossa ovat L-malleja joten lyhyt 740/750 olisi verotettu 29% mukaan, koska niille ei löydy veroprosenttia. vm99 ja siitä uudempaan ei enään rahkeet riittäneet. Jos tilanne olisi ollut verojen osalta päivastainen olisin tod.näk. päätynyt esim. 735/740:een.