Onko kellään kokemusta Halikon sairaalasta, onko jonkun sukulainen tai tuttu ollut hoidettavana siellä? Millanen paikka se on, onko siellä tilavat vierailuhuoneet, missä voi tavata omaisiaan? Entä potilashuoneet, onko monta potilasta samassa huoneessa? Onko siellä kanttiinia? Asun Hesassa ja olen kuullut että sairaalaa kutsutaan myös "akkulataamoksi",ja kun joku joutuu sinne sanotaan sen joutuneen Märyyn. Ja nyt kävi sitten niin että mun tuttavani vietiin viime yönä Tyksin kautta sinne ja ajattelin että olisi hyvä tietää etukäteen paikasta jos menen häntä tapaamaan.
Halikon sairaala
19
5895
Vastaukset
- Anonyymi
Ei muuta kokemusta mutta 80-90 luvuilla siellä ainakin oli pari Halikon yleisintä "panopatjaa" hommissa monilapsisen suvun jälkeläisiä, vanhat halikkolaiset kyllä muistaa ketkä
- Anonyymi
Ruma puhetta sekstä tyäävistä naisista. Eikö enää seiso .Muista Jumala rakastaa iloista antajaa.😁😁😁
- Anonyymi
Paljon on supistettu toimintaa tilojen käydessä vahoiksi. Kaunis iso puutarha ympäristö.
Varmasti on monta huonompaa paikkaa. Ei siellä mitään pelättävää ole. Minulla oli käsitys ettei toimi enää kuin lasten osastot, mutta ilmeisesti olin ymmärtänyt väärin. - Anonyymi
jos sairastaa psykoosia tai pitkittynyttä psykoosia, kannattaa mennä joskus myöhemmin tornion keroputaalle.
täältä salosta ei hyvää hoitoa oikein millään tavalla löydy.
kaikki hoito tulee ylhäältä eikä siitä sovi edes keskustella kun se juuri on oikea hoito. - Anonyymi
Sairaala myynnissä.Mitä hoitoa saa lähitulevaisuudessa?Huonolta näyttää.Ketkä hoitaa ihmisiä.Ketkä oikeasti välittää.Mitä kunnon hyviä uudistuksia Suomessa saa.
- Anonyymi
Meidän ihmisten pitäisi tehdä jotain aivan uutta.Nykyinen meno ei toimi sairaiden osalta hyvin. Saati sitten niiden joilla ei ole rahaa.Välittämistä ja rakkautta enemmän.Eikä politiikot tee yhtään mitään kunnollista.Jatkuvaa tappelua vaan ja riitelyä ihmisten kesken.
- Anonyymi
Kauan sitten oli ainakin kanttiini ja joka talossa toimintaa ja paljon ihmisiä.Oli liikuntaa ja ryhmiä.Huoneissa oli paljon ihmisiä.3 henkeä ja isompia määriä.Vanhuksia oli myös.
Hyvin paljon muuttunut on.Niih nykyään välittäminen,onko sitä missä määrin.
Vierashuoneet kohtuu tilavia.
Vanhoja rakennukset.Pakolaisia tuolla myös. - Anonyymi
Kerran tähän piiriin,kun joutuu niin pois pääsyä ei ole oikein.Sairaala oli aika kalsea.Piha oli hieno.
- Anonyymi
Millane paikka?
Millane se nyt voi olla ku on hullujen huone tuskin mikään paratiisi.
Kaikki luukut lukossa yötä päivää ettei hullut karkaa. - Anonyymi
Joo, hulluja siellä on.
- Anonyymi
Siellä olis kyllä monen paikka tälläkin hetkellä, nyt ne lampsii tuolla kaduilla ja kelan rappusilla istuu päivät!
- Anonyymi
Tai kirjoittelevat tänne aamun pikkutunteina sepustuksia, joista kukaan ei ota selvää.
- Anonyymi
Vein tässä taannoin naapurini Halikon sairaalaan, hänen vointi oli todella sekava ja lekuri passitti hänet sinne. Saatoin naapurini osastolle saakka, ja sen verran mitä siinä näin,niin eipä voi sanoa paikkaa viihtyisäksi. Kalsean väriset seinät ja lattiat
Todella vanhanaikainen. Niin jos se ois viihtyisä paikka ,vois olla että asiakkaat ei haluais koskaan lähteä pois. Yks ainoa vierailuhuone,jossa omainen voi jutella asiakkaan kanssa. Turkuun valmistuu uusi sairaala,toivottavasti siellä ois ees vähän iloisemman väriset seinät ja lattiat,asiakkaat piristyisi.- Anonyymi
Vähän aiheen vierestä, mutta lohdullista kuulla, että on kaltaisiasi auttavaisia naapureita olemassa. Kun itselle naapurit ovat olleet ne, jotka ovat käytöksellään aiheuttaneet niitä mielenterveydellisiä ongelmia.
- Anonyymi
Ulko alue on viihtyisä sisätilat ainakin M2 osastolla tylsähkö. Osa hoitajista asiallisia ja on potilaan hoidossa täysillä mukana
- Anonyymi
M2 osastolta kokemuksia, en ole ikinä psykoosia sairastanut. Ruoka tulee valmiina lautasella, sitä ei saa lisää. Ruoan laatu/maku 2/5.
Mitään tekemistä ei oikeastaan ole, yleisissä tiloissa on TV.
Lääkäristä tuli aika natsilääkäri/psykopaattivibat.
En tiedä johtuuko ilmastoinnista mut ilma hyvin kuivaa, iho alkaa halkeilla ja rypistyy.
Sängyt ei mukavimmasta päästä.
Osaston omat vaatteet perseestä ja epämukavat.
Hoitajat vähän kylmiä, mutta eivät ehkä ihan mulkuimmasta päästä.
Hoitoa se ei ole, se on "hullujen" säilö. Kannattaa tiedostaa - Anonyymi
Jos oot helvetin masentunut siellä osastolla niin kotiin pääseminen sieltä jo nostaa mielialaa. Ei mukava paikka.
- Anonyymi
Olen samaa mieltä. Hoito ALAARVOISTA Ei kuunnella ihmistä vaan HOITAJAT MÄÄRÄVÄT MITÄ LÄÄKKEITÄ ANNETAAN JOS KYSYT MITÄ LÄÄKETTÄ TÄMÄ ON. HOITAJA VASTAA TTEI TIEDÄ, VAAN OTA SE ÄLÄKÄ VALITA {Joten nappeja naamaan ja TURPA KIINNI!!!} Tälläistä sairaalaa ei saisi olla olemassakaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen samaa mieltä. Hoito ALAARVOISTA Ei kuunnella ihmistä vaan HOITAJAT MÄÄRÄVÄT MITÄ LÄÄKKEITÄ ANNETAAN JOS KYSYT MITÄ LÄÄKETTÄ TÄMÄ ON. HOITAJA VASTAA TTEI TIEDÄ, VAAN OTA SE ÄLÄKÄ VALITA {Joten nappeja naamaan ja TURPA KIINNI!!!} Tälläistä sairaalaa ei saisi olla olemassakaan.
Potilaat eivät ole tietoisia, että heillä on itsemääräämisoikeus sairaalassakin.
Ei ole pakko ottaa pillereitä, joista ei kerrota mitä ne on ja miten ne vaikuttaa.
Muistisairaallakin on Suomessa itsemääräämisoikeus.
Sairaalan "omat säännöt" ei kävele itsemääräämisoikeuden yli.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1061768
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1271472En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k931336- 621181
The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut101068Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1191052Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall216858- 151819
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57783Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20728