Työkyvyttömyyseläke - Oikeus harrastaa?

Anonyymi

Aiheesta on hyvin niukasti tietoa ja vieläpä ristiriitaista sellaista. Toivon, että lähinnä kokeneet tai muut tietäjät vastaisivat kysymykseeni:
Onko työkyvyttömyyseläkeläisellä oikeus harrastaa liikuntaa ilman että se vaikuttaa eläkkeeseen?

Itse olen ollut jo jonkin aikaa eläkkeellä mielenterveyssyistä, ja energiaa ei ole juuri ollut tehdä mitään. Nyt kuitenkin on vähän parempi jakso päällä ja haluasin aloittaa jonkin liikunnallisen harrastuksen (lähtien hitaasti liikkeelle, of course). Pelko ja epävarmuus kuitenkin kaivertavat mieltäni, koska, noh, Kelan kanssa ei juurikaan leikitä.
Olen kuullut, että jotkut eläkeläiset harrastavat sählyä surutta, kun taas juoksijoilta tai kiipeilijöiltä eläke on lakkautettu, vaikka kyse ei ole ollut mistään kilpatoiminnasta.

Minun mielestäni sairaatkin ihmiset voivat liikkua ilman tukien menettämisen pelkoa. Se on kuitenkin eri asia kuin työ. Harrastuksissa jokainen itse määrää sen oman tahdin, eikä automaattisesti oleteta, että eläkeläisnyrkkeilijä iskee yhtä kovaa kuin Asikainen.

Olisin iloinen, jos joku harrasteleva työkyvyttömyyseläkeläinen voisi samalla antaa suosituksia erilaisista harrastusmahdollisuuksista, mikäli se on, noh, mahdollista.

Kiitos etukäteen.

11

1253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mun eläkepäätöksessä lukee että "Eläkkeesi jatkuu niin kauan
      kuin eläkkeen saamisen edellytykset täyttyvät"Aika ympäripyöreesti tuo on kuvailtu.Ansioraja on yksi oleellinen tekijä joka rajoittaa tk-eläkkeen saamista.Minä teen kaikkea mitä jaksan täällä kotona,siihen kuuluu polttopuiden hankinnasta pihan hoitoon monenlaista asiaa.Olen maininnut niistä lääkärille ihan rehellisesti ja hänkin toivoo että liikkuisin tarpeeksi.Sairastan autoimmuunisairautta,joten diagnoosit on meillä erillaiset.Eiköhän luonnossa liikkuminen olisi mielenterveysasioiden kannalta ihan ok,siellä mieli rauhoittuu kun kuulee ja näkee asioita.Metsäautotieverkosto on Suomessa tiheä,minä tykkään ainaki niitä hyödyntää.

    • Anonyymi

      Kysytkö tosissasi?
      Ei se eläke siitä peruunnu, että Kelan virkailija tulee pururadalla vastaan.

      • Anonyymi

        Ei pururadalla, mutta esim. asumistuen tarkastuksen yhteydessä tiliotteesta voi näkyä, mihin rahansa käyttää. Mutta totta, juokseminen on usein ilmaista, joten siitä ei jää mitään "jälkeä".

        -eri


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ei pururadalla, mutta esim. asumistuen tarkastuksen yhteydessä tiliotteesta voi näkyä, mihin rahansa käyttää. Mutta totta, juokseminen on usein ilmaista, joten siitä ei jää mitään "jälkeä".

        -eri

        Eläkkeensaajan asumistuen tarkistuksen yhteydessä ei vaadita tiliotetta eli Kelaa ei todellakaan kiinnosta mihin eläkeläinen rahansa käyttää. Kela saa asumistuen tarkistamiseen tarvittavat tiedot myönnetyistä eläkkeistä eläkeyhtiöistä ja mahdolliset palkkatulotiedot tulorekisteristä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Eläkkeensaajan asumistuen tarkistuksen yhteydessä ei vaadita tiliotetta eli Kelaa ei todellakaan kiinnosta mihin eläkeläinen rahansa käyttää. Kela saa asumistuen tarkistamiseen tarvittavat tiedot myönnetyistä eläkkeistä eläkeyhtiöistä ja mahdolliset palkkatulotiedot tulorekisteristä.

        En ota kantaa rahankäytön valvontaan, mutta tiliote todellakin tulee lisätä liitteisiin hakemisen/tarkistuksen yhteydessä. Toki jos talletuksia ei ole tai muuta rahallista omaisuutta, niin silloin tiliotettakaan ei voi vaatia.
        Tiliotteesta kelan virkailijat haluavat ainakin nähdä korkoprosentit ja saldon, en muista mitä muuta he siitä katselevat.


    • Anonyymi

      Tk-eläke loppuu, jos sen peruste ei enää ole olemassa. Ei muuten.
      Jos esim tk-eläkkeen perustana on jokin fyysinen vamma ja sitten harrastaa aktiivisesti sellaista urheiluliikuntaa, joka ei pitäisi olla mahdollista tuo eläkkeen perusteena olevan syyn vuoksi, niin herää kysymys onko peruste enää olemassa.
      Vastaavasti muidenkin perusteiden kanssa.

      Kyllä työkyvyttömyyseläke on vain niitä varten, jotka ovat vamman tai sairauden vuoksi estyneitä olemaan työelämässä. Jos vaiva paranee, niin myös työkyvyttömyys loppuu. Kyllä tuo ihan kuullostaa järkevältä ja oikeudenmukaiselta.

      • Olet oikeassa, mutta luulisin ettei näitä aleta tutkimaan uudestaan jos aikoinaan on kattavilla lääkärintodistuksilla työkyvyttömyys todettu.Vaara on tietenki isompi, jos eläkeläinen on nuori jolla olisi vielä hyvää työikää jäljellä kymmeniä vuosia.Uskon että rauhassa saavat myönteisen päätöksen saaneet olla ,kunhan eivät ala huippu-urheilijoiksi :-)


    • Anonyymi

      No ei kait kenenkään elämää kytätä, harrastatko vai ei .Kauhee ajatus. Eri asia, jos virallisesti tekee töitä ja saa palkkaa, ylittää oman ansaintarajansa, tuolloinhan viranomaisvalvonta iskee. Nauti omasta eläkkeestäsi ja harrasta rauhassa !

    • Anonyymi

      Minun vaimoni joutui työkyvyttömyyseläkkeelle ollessaan 52v.
      Nyt maaliskuussa tulee 72v täyteen.
      Ulkopuolinen ei havaitse mitään vikaa tai rajoitetta. Peruspositiivinen, aktiivinen, 158cm / 58kg nainen.
      Viikoittain käy harmahapsiklubin mammajumpassa, kutomiskerhossa ja torstaikokouksissa.
      Osallistuu ko. klubin kulttuurimatkoihin.
      Matkustelemme vuosittain 2 x 1kk 3 x (1-2 ) viikkoa, ainakin.
      "Viihdyttää" minua pari kertaa viikossa.
      Mielestäni suurin piirtein täysipainoinen ihminen ikäisekseen.
      Ei juolahtaneet mieleenkään mitkään eläkemuodosta johtuvat rajoitteet ennen "oikean" eläkeiän täyttymistä.

    • Anonyymi

      Onpa sinulla outo murhe. En ole ikinä edes ajatellut, mitä saan tehdä ja mitä en. Kehottaisin myös sinua lopettamaan tuollaisen pohdinnan. Saat mennä jopa töihin ja ansaita tietyn rahasumman, löytyy määrä netistä. Ja näin lopuksi, ei sinua kukaan kyttää mitä teet ja missä olet, niin paitsi naapuri.

    • Anonyymi

      Liikunta ja varmaan monet muutkin harrastukset on lääke moniin sairauksiin. Pitää muistaa että kaikki vakavatkaan sairaudet ei todellakaan näy ulospäin. Joku sairaamman näköinen voi olla terveempi kuin toinen joka näyttää terveemmältä mutta on todella vaivainen ja sairas.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5319
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2032
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      139
      1455
    4. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      104
      1306
    5. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      108
      1298
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      49
      1077
    8. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      1069
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1010
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe