Joulu ei ole joulu ilman Jeesusta

Joulua vietetään Jeesuksen Kristuksen syntymän muistoksi ja kunniaksi. Siksi Hän on joulun päähenkilö ja koulujen joulujuhlissa ei tulisi puhuakaan tai laulaa muusta kuin Jeesuksesta.

Vaatimus, että uskontoa ei saisi sisällyttää koulujen joulujuhlaan, on yhtä mieletön ajatus, kuin että politiikkaa ei saa sisällyttää eduskunnan toimintaan tai että autokoulussa ei saisi puhua liikenteestä.

15

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samalla perusteella myöskään Isenäisyyspäivänä ei saisi puhua itsenäisyydestä. Itsenäisyyspäivän pitää olla "neutraali"

      • Ehkä parempi vertaus olisi se, että itsenäisyydestä puhuttaessa halutaan puhua muustakin kuin Talista ja Ihantalasta 1944.


    • Anonyymi

      Sinä et kyllä tiedä jouusta mitään sehän on muinainen kekri juhla jo kauan ennen kuin täällä mistään uususkonto kristinuskosta tiedettiin hölkäsen pölöystä

    • Anonyymi

      Tiedätkö muuten mistä sana joulu tulee ja mitä siinä "joulu"juhlassa oikeasti juhlitaan

      • Kyllä Mark5 tietää. Hänellä on saarnaukseen liittyvä sairaalloinen pakkomielle, jota kaikki hänen viesteihinsä vastaavat valitettavasti ruokkivat.


    • Kai tiedät että on ollut kristittyjä ryhmiä, jotka ovat vastustaneet joulua?

      • "Kai tiedät että on ollut kristittyjä ryhmiä, jotka ovat vastustaneet joulua?"

        Jos joulua vastustavat kristityt ovat mielestäsi tyhmiä, niin silloin olemme siinä asiassa samaa mieltä.

        Jos joulujuhlassa ei saa puhua Jeesuksesta, niin silloin olympiakisoissakaan ei saa puhua urheilusta!


    • Anonyymi

      Kristityt kutsuvat joulua Jeesuksen syntymäjuhlaksi vaikka se ei sitä ole ja kirkkoisät vastustivat syntymäpäivää marttyyrien ym muistopäiväksi. Sen sijaan katsoivat kuolinpäivän olevan parempi.

      Wikistä
      "Myös joulua alettiin viettää 300-luvulla. Joulu kehitettiin kristikunnan läntisissä osissa korvaamaan tavan juhlia hallitsijoiden ja sankareiden syntymäpäiviä. Koska Jeesuksen tarkkaa syntymäpäivää ei tiedetty, valittiin päiväksi pakanallisen aurinkojumaluuden syntymäpäivä, 25. joulukuuta"

      • "Wikistä
        "Myös joulua alettiin viettää 300-luvulla. Joulu kehitettiin kristikunnan läntisissä osissa korvaamaan tavan juhlia hallitsijoiden ja sankareiden syntymäpäiviä. Koska Jeesuksen tarkkaa syntymäpäivää ei tiedetty, valittiin päiväksi pakanallisen aurinkojumaluuden syntymäpäivä, 25. joulukuuta""

        Kysymys ei ole siitä, miten kristityt ovat ennen joulua viettäneet tai ovatko viettäneet ollenkaan. Tänä päivänä me kristityt vietämme joulua Jeesuksen syntymäjuhlana ja Hänen kunniakseen ja siksi siinä tarkoituksessa se sopii hyvin tämän päivän koulujen joulujuhlaan ja on suuri etuoikeus myös uskonnottomille lapsille, jotta hekin saisivat kuulla ilosanoman Vapahtajastamme, joka on heidänkin syntien sovittaja.


      • Anonyymi
        Mark5 kirjoitti:

        "Wikistä
        "Myös joulua alettiin viettää 300-luvulla. Joulu kehitettiin kristikunnan läntisissä osissa korvaamaan tavan juhlia hallitsijoiden ja sankareiden syntymäpäiviä. Koska Jeesuksen tarkkaa syntymäpäivää ei tiedetty, valittiin päiväksi pakanallisen aurinkojumaluuden syntymäpäivä, 25. joulukuuta""

        Kysymys ei ole siitä, miten kristityt ovat ennen joulua viettäneet tai ovatko viettäneet ollenkaan. Tänä päivänä me kristityt vietämme joulua Jeesuksen syntymäjuhlana ja Hänen kunniakseen ja siksi siinä tarkoituksessa se sopii hyvin tämän päivän koulujen joulujuhlaan ja on suuri etuoikeus myös uskonnottomille lapsille, jotta hekin saisivat kuulla ilosanoman Vapahtajastamme, joka on heidänkin syntien sovittaja.

        Ihan kuten itse ilmaisit: te kristityt. Joulu on kuitenkin myös muunlainen juhla, maallistuneiden juhla johon kuuluu perinteitä, jotka eivät ole tekemisissä sinun näkemystesi kanssa.
        Jos Jeesus oli olemassa, hän juutalaisena vietti hanukkaa.
        Raamatun kertomusten perusteella hän käski muistaa kuolemaansa, ei syntymää.

        Kristinuskon ilosanoma on perusteetonta harhaanjohtamista.


    • Jos näemme, että joku henkilö on kävelee pimeässä kohti jyrkää ja syvää rotkoa, mitä meidän pitäisi tehdä?
      Pitäisikö meidän kertoa hänelle edessä olevasta vaarasta ja turvallisemmasta tiestä vai ajatella, että hänellä on lain perusteella oikeus olla uskomatta minua ja siksi en saa "tuputtaa" hänelle vaarasta ja siitä pelastumisesta?

      Joulujuhlassa luetaan yleensä jouluevankeliumi, missä kerrotaan, että meille on syntynyt Vapahtaja, Jeesus Kristus, joka on sovittanut syntimme, niin ettemme joutuisi iankaikkiseen kadotukseen, vaan saisimme iankaikkisen elämän.

      Evankeliumi ei ole mikään rasite, vaan se on mitä suurin etuoikeus erityisesti uskonnottomille ihmiselle, kuulla pelastuksen sanoma, josta hekin saavat tulla osalliseksi.

      • Anonyymi

        Todellisessa vaarassa tilanne voi olla toinen, mutta kristinuskon iankaikkisen kadotuksen ja perisynnin vaarat ovat ihmisten keksimiä joihin tarjotaan ihmisten keksimiä ratkaisuja.


      • Anonyymi

        Mark5, lienet sitten sitä mieltä, että sinulle on suuri oikeus kuulla myös profeetta Muhammedin tuomaa ilosanomaa, koska kenties vain siten voit pelastua paratiisin iloihin?


    • Anonyymi

      Jeesuksen syntymäpäivää ei ole Raamatussa kerrottu, joten ihan sama vaikka viettää hänen synttäreitään joka päivä.
      Oikeusvaltiossa jokainen vastaa omista teoistaan, ketään ei tuomita kuolemaan toisten rikoksien vuoksi, murha on rikos.
      Muinaiset huru-ukot uskoivat lepyttävänsä jumaliaan ihmisuhreilla joten ei mikään ihme että Jeesuskin muka uhrattiin, ei baalille vaan Jahvelle.

    • Anonyymi

      Tunsin muinoin erään, nyt jo edesmenneen viisaan henkilön, joka ei osannut sanoa kumpi joulu, uskonnollinen vaiko kaupallinen, oli hänen mielestään vastenmielisempi. En osaa sanoa minäkään. Pienille lapsille suon toki joulupukkijoulunsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      74
      3850
    2. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      187
      3100
    3. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2966
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2461
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      363
      2260
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      160
      1880
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      78
      1575
    8. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      33
      1485
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1398
    10. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      39
      1372
    Aihe