Miten se ny meni se rehtorin valinta Karstulan lukiossa ja yläasteella?
Karstulan rehtorin virat??
Anonyymi
65727051
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 54 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 657
Vanhimmat
Valinta saatiin tehtyä.
Röyhkeys ja kieroilu huipussaan kunnan johdossa.
Kokouksessa esitetty paikkaa määräaikaisena, mutta vedottu, että kunnassa ei ole ketään muuta rehtoripätevyyttä omaavaa. Kunnanjohtaja päättänyt valita nykyise rehtorin toistaiseksi olevaan virkaan eli vakituinen tehtävä. Olisiko tuon viran voinut laittaa julkiseen hakuu ja täyttä alkaen 1.1.2020 tai sitten täytettäväksi myöhemmin?
Just.. Onks tää valittu joku kunnanjohtajan lellikki? Onko ees pätevä lukion rehtoriksi? Luulis että ylä ja ala-asteen reksihommissa on tarpeeksi.. Ois saatu kuntaan uus henkilö koulu puolelle jos olis pantu haku käyntiin.. Kysyttiinkö opettajien mielipidettä? On tää touhua... Hävettävää koplaamista... Toivottavasti uus reksi ei mokaa koko lukiota pois...
Rehtorihan on tilapäinen. Uuden haku kestää aikansa ja reksi pitää olla.
Valittu toistaiseksi, ei tilapäisesti.
Kyllä meidän kinnulan poeka ja munaton k-hallitus sinetöi toistaisen viran että näen meillä..
Ketään ei ole valittu mihinkään virkaan, vaan perusopetuksen rehtori hoitaa jatkossa myös lukion rehtorin tehtävät. Päätöksen teki hallitus, ei kunnanjohtaja.
Ei oo tilapäinen sillä toistaiseksi tarkoittaa samaa kuin vakituinen. Kaikki opeton toistaiseksi merkinnällä.. Määräaikainen esim
30.5. Asti olis ollu ok, sillä olis ollu aikaa katsoo mitä tehdään ja ketä hakee virkaa.
Tehkää valitus jos eete ette oo päättäjien kans samaa mieltä. Ei oo kunnanjohtajien tehtävä valita rehtoreita.. Meniköhän yli valtuuksien?
Juu. On se ihmereksi kun pystyy kaiken hoitaa eli kolmen ihmisen tehtävöt🙄. Katsotaan kauanko Karstulassa on lukio..
Tehtävät on jaettu parhaalla mahdollisella tavalla.
Ja sehän on itsestäänselvyys, ettei Karstulassa lukio kauaa pysy, oli rehtorina aivan kuka tahansa.
Kysyttiinkö opettajilta? Lukion opettajilta. Niinpä.
Ai alaistenko olisi pitänyt saada itse valita itselleen esimies. No jo on aikoihin eletty!!!
Aina kysytään opettajilta ainakin muissa kunnissa. Onhan se selvä et johtajan on helpompi tpomia jos kansan kynttilät on tukena...
Yhtä naurettavaa kuin se, että armeijassa valittaisiin komppanian päällikkö huutoäänestyksellä.
Kenellä ajettelit tällä hetkellä olevan enemmän tietämystä lukiosta kuin sen opettajilla?Opettajat eivät ole "rivimiehiä", vaan asiantuntijoita.
Kukapa sen hännän nostaisi jos ei itse asianosainen.
Se joka itseään nostaa se viimeisellä tuomiolla .........
En ole asianosainen, mutta haluaisin kovasti tietää, miksi opettajilta ei pidä kysyä. Keneltä sitten pitäisi?
Jaa.. Et taida tuntea koulumaailmaa...
Kyllä siihen tulijoita olis ollut..
Meillähän on pyhä kolminaisuus.. yks mahtijärven yks Kinnulan ja yks Pohjanmaan suunnasta..
Toistaiseksi valittu tarkoittaa samaa kuin ennen vakituinen..
Just. Piiri pieni pyörii. Oisko joku ns koplaus menossa..
Eiks tää reksi oo peruskoulun ope siis ala-asteen ?
On myös yläkoulun ja lukion ope. Kannattaa ottaa asioista selvää ennen kuin huutelee.
Olisi. Mutta koplaus iski..
Ei oo tilapäinen. Toistaiseksi on sama kuin ennen vakituinen..
Siis. Miten niin..näytä paperit.. missä aineissa lukion pätevyys..???
Siis. Miten niin..näytä paperit.. missä aineissa einole lukion pätevyys..???
Suhmurointia siis
Yleensä kysytään
Tätä ketjua lukiessa tulee mieleen, että kyyjärviset eivät taida olla tästä sotkusta tietoisia. Miettikää tarkkaan ennen kuin karstusiin liitytte. Odotelkaa! Ei hyvältä meno näytä! Laesterä puhui omiaan!
Olisi voinut..
Terveystieto. Ja on ala-asteen ope. Lukion pätevyydestä en tiedä. Kuvisope siirry saarijärvelle uuteen kouluun.
Kaikki kolme kiittävät
On. Erikoistunut terveystietoon.
On siis luokanopettaja ja aineenopettaja? Eli hänellä on opettajan pätevyys alakouluun, yläkouluun ja lukioon. Eikö ole hienoa, että meillä on yhtenäiskoulussa ja lukiossa rehtori, jolla on pätevyys kaikille kouluasteille! Eipä taida olla kaikissa kunnissa tällaista!
Missäs tämä osaaminen näkyy. Tasan yksi kokelas kirjoitti terveystiedon. Viimeksi kun maakuntalehti uutisoi Move-mitaustulokiaa Karstulassa oli maakunnan huonoimmat.. Näitä eikä koulutereyskyselyn tuloksia ei ainakaan pöytäkirjojen mukaan ole aikoihin esitelty lautakunnalle.
Mikään mainitsemistasi asioista ei taida liittyä rehtorin työhön. Edellähän vain todettiin, että häneltä löytyy opettajan pätevyys kaikille kouluasteille, joita johtaa. Rehtorin pätevyyteen riittää vähempikin.
täh? Tiedän useammankin, joilla on rehtorin pätevyys kunnassamme. Olisivatkohan hakeneet mikäli haku olisi ollut avoin?
Kuntaan ei ole valittu uutta rehtoria. Mitään hakua ei ole ollut. Tehtävät on vain jaettu uudella tavalla.
Maailmaa on Karstulan ulkopuolellakin. Olihan noitahakijoita aika monta ala-asteen rehtoriksikin..
Siihen varmaa ei ollu K ryhmän hakijoita? No.. Sitä saa mitä tilaa..
Niin. Ku uus kunnan pomo asian junaili et sai itselleen myötäilevä reksin.. Outoa toimintaa..
Pöytäkirjan mukaan kunnanjohtaja oli esittänyt nykyistä rehtoria myös lukion tehtävään. Kokouksessa edustajat olivat tehneet vastaehdotuksen. Asia meni äänestykseen jossa kunnanjohtajan esitys hävisi. Kunnanjohtaja tietyin valtuuksin nimesi Taljan toistaiseksi olevaan virkaan. Jos työ-tai virkatehtävä on toistaiseksi , tarkoittaa tämä ns. vakinaista tehtävää. Jos tehtävä on määräaikainen , se loppuu ennalta sovittuna päivänä. Virkasuhde voidaan jatkaa uudella sopimuksella joko haun pohjalta tai muuten. Se on selvää että haku ja valinta kestää ja jonkun on asioita hoidettava, tämä selvä.
Lukio kun lakkaa niin lakkaa virkakin...
Siis kunnanjohtaja nimitti reksin! Menikö tää nyt ihan virallisen kaavan mukaan? Vaik ois kasvatustieteen tohtori niin ei se anna valtuuksia nimittää noin vaan.. Kai joku valittaa asiasta..
Karstulan hallinnossa pyörii kolme tohtoria.
Ei tohtorin arvonimi ole tae siitä että näitä asioita osaa hoitaa..
Neljäntenä konitohtori :)
Mikä nykyisessä rehtorissa on muka vikana? Ihmeellistä arvostelua. Kaikkihan on sujunut oikein hyvin ja lukion rehtorin työt on jaettu parhaalla mahdollisella tavalla.
Ai mitäkö vikoja tältä nyt lautakunnan päätöksen ylikävellyltä kahdella pallilla istuvalta ei puutu? Kysykääpä tutuilta opettajilta. Työilmapiiri täysin tulehtunut. Johtamisongelma. Lautakunta tiesi nämä eikä siksi halunnut nimetä pysyvään vaan määräaikaiseen virkaan. Lautakunnan puheenjohtaja jo erosi kaikista muistakin luottamustehtävistä tämän kepuloinnin takia.
No kohta kaikki kynnelle kykenevät opettajat vaihtaa työpaikkaa.. Tulee halvemmaksikin pyörittää kuntaa epäpätevillä opettajilla..
0ot sitten ilmeisesti ihan koululla käyny... Kyllä kaikkea muuta kun ylistystä kuuluu.. Kysypä yläasteen oppilailta...
Eikös siellä ilmapiirit vastikään tutkittu kunnassa ja liekö koulussaki
Olispa kiva nähdä tulokset niin näkis miten opettajat ja muu henkilökunta on ollu mieltä..
no sitäkö tässä halutaankin!
Ilmeisesti.. Odotellaan nyt kuinka hommat sujuu..
Niinpä.
Täällä kirjoitellaan hieman mitä sattuu, joten kerrataanpa faktat pöytäkirjasta:
1. Vs. sivistysjohtaja esitti sivistyslautakunnalle, että perukoulun rehtori hoitaa jatkossa myös lukion rehtorin tehtävät.
2. Lautakunta hylkäsi esityksen ja päätti tehtävien hoidosta vain määräajaksi.
3. Kunnanjohtaja käytti otto-oikeuttaan ja vei asian kunnanhallituksen päätettäväksi, koska lautakunta ei kuullut perukoulun rehtoria asiassa, ei noudattanut kunnan henkilöstöohjelmaa eikä kohdellut ko. rehtoria yhdenvertaisesti verrattuna lautakunnan valitsemaan sivistysjohtajaan.
4. Kunnanhallitus päätti yksimielisesti, että lukion rehtorin tehtävien hoidetaan jatkossakin samalla tavalla kuin ne hoidetaan tälläkin hetkellä.
Siis kunnanhallitus asettui samalle kannalle kuin vs. sivistysjohtaja, josta tulee varsinainen sivistysjohtaja nykyisen jäädessä eläkkeelle. Päätöksen teki siis kunnanhallitus eikä kunnanjohtaja.
Muutama kommentti noihin faktoihin (pöytäkirjojen mukaan):
1. Vs. sivistysjohtaja toimi esittelijänä kokouksessa, joten päätös on tehty hänen esittelystään. Käytännössä kuitenkin asian valmistelussa on ollut mukana keskeisesti kunnanjohtaja. Tämä näkyy myös siinä, että hänet on merkitty lisätietojen antajaksi esityslistassa.
2. Ei kommentoitavaa
3. Kunnanjohtaja käytti otto-oikeuttaan. Kun lukee hallituksen pöytäkirjaa, sen perustelut ovat kuitenkin jotain, mitä harvoin näkee. Kunnanjohtaja, joka on keskeisesti ollut mukana valmistelemassa sivistyslautakunnan esitystä rehtorin tehtävien laajentamiseksi koskemaan myös lukiota, siirtää aika törkeällä tavalla vastuun asian valmistelun puutteista lautakunnan puheenjohtajan harteille.
On totta, että lautakunnan olisi tullut kuulla asianosaista, jos tämä haluaa. Kunnanjohtaja ei kuitenkaan ole itse huolehtinut tästä mahdollisuudesta asian valmistelun yhteydessä. Ilman lautakunnan puheenjohtajan omaa soittoa kokouspäivänä asianosaiselle, tämä asia ei olisi edes tullut esille. Määräaikaisen, vuoden loppuun asti ulottuvan päätöksen yhteydessä kuuleminen ei ole sama asia kuin kuuleminen tehtävien laajentamisesta toistaiseksi.
Joka tapauksessa lautakunnan esityslistassa (joka tulee olla hyvissä ajoin lautakunnan jäsenillä) olisi tullut olla selvitys asianosaisen kuulemisesta. Jos hän ei olisi halunnut tulla kuulluksi kokouksessa tai kirjallisesti, tästä olisi tullut olla maininta esityslistassa. Ja jos hän haluaa tulla kuulluksi, siitä olisi pitänyt olla jotain aineistoa esityslistan mukana tai esityslistassa olisi tullut olla maininta asianosaisen kuulemisesta kokouksessa. Ja tämä EI ole lautakunnan puheenjohtajan, vaan asian valmistelijan tehtävä. Harvoin näkee, että kunnanjohtaja noin räikeällä tavalla vetäytyy itse vastuustaan ja syyttää omasta puutteellisesta valmistelustaan johtuvasta asiasta luottamushenkilöä.
Jos kuulematta jättäminen olisi ollut syy siihen, että päätös on lain vastainen, johdonmukaista olisi ollut, että asia olisi palautettu sivistyslautakunnalle uudelleen käsiteltäväksi niin, että asianosaista olisi kuultu ennen päätöksen tekemistä. Tästä vaan paistaa läpi, että asia haluttiin päättää kunnanhallituksessa.
Vetoaminen yhdenvertaisuuslakiin on aivan tuubaa. Toisessa pykälässä käsitellyssä asiassa, johon tämä on rinnastettu, on asianosaisena ollut vs. sivistysjohtaja, joka oli mukana kokouksessa. Paistaa läpi, että on täytynyt yrittää kissojen ja koirien kanssa etsiä syitä, miksi otto-oikeutta pitäisi käyttää.
Myös ajatus siitä, että viranhaltijaa ei voitaisi kutsua kokoukseen kuultavaksi seuraavassa kokouksessa, on outo. Totta kai, milloin tahansa, lautakunta voi kutsua rehtorin tasoisen viranhaltijan kuultavaksi kokoukseensa. Kuultavaksi tuleminen kuuluu rehtorin virkavelvollisuuksiin. Se on tietysti myös totta, että ei jälkikäteen kuuleminen pelasta kuulematta jättämistä etukäteen, jos päätös olisi jo tehty. Nythän lautakunta ei tehnyt päätöstä toistaiseksi voimassa olevasta tehtävien laajentamisesta, vaan piti voimassa aiemman päätöksen tehtävien laajentamisesta sijaisena vuoden loppuun asti. Ja tätä aiempaa viranhaltijapäätöstä koskeva kuuleminenhan oli suoritettu kunnanjohtajan mukaan.
Myöskään vetoaminen henkilöstöohjelmaan ei ole mitenkään pitävä. Henkilöstöohjelma on suuntaa antava asiakirja eikä mikään asiakirja, josta voitaisiin tehdä sitovia toimintaohjeita yksittäistapauksiin. Kuten esityslistan mukaan henkilöstöohjelmassa sanotaan, "tulee tarkoin harkita". Se harkintavalta kuuluu sille toimielimelle, joka hallintosäännön mukaan asiasta päättää. Olisi perin kummallista, että rehtorin tasoisen viranhaltijan täyttöprosessia ei voisi harkita kussakin tilanteessa. Lisäksi henkilöstöohjelman mukaiseen tarkoin harkitsemiseen olisi lautakunnalla ollut paremmin aikaa ja mahdollisuuksia, jos päätös tehtävien laajentamisesta olisi ollut voimassa toukokuun loppuun 2020 eikä suoraan toistaiseksi voimassaolevana. Asia tuli kuitenkin hyvin nopeasti lautakunnalle, kun aiempi rehtori irtisanoutui yllättäen.
4. Kunnanhallitus päätti, että lukion rehtorin tehtävien laajennus koskemaan myös lukiota (mitä on tällä hetkellä toteutettu vain hyvin lyhyen aikaa tilapäisratkaisuna), on toistaiseksi voimassa oleva eikä määräaikainen, kuten lautakunta oli päättänyt.
Loppukaneettiin on todettava, että kunnanhallitus teki kunnanjohtajan esityksestä (ja aika lailla erikoisesti perusteltuna) päätöksen, joka osoittaa erittäin huolestuttavaa suuntaa Karstulan kunnan päätöksenteon tulevaisuudelle. Kunnanjohtaja, joka oli itse keskeisesti ollut valmistelemassa sivistyslautakunnan päätöksentekoa, kaatoi valmistelun puutteista johtuvat puutteet päätöksessä lautakunnan puheenjohtajan niskaan.
Itse päätöksestä voi olla perustellusti montaa mieltä. Mutta se, että kunnanjohtaja tuolla tavoin esityslistatekstissä kohtelee lautakuntaa ja sen puheenjohtajaa, ei lupaa hyvää kunnan päätöksentekokyvylle.
Kerrankin juttu asian YTIMESSÄ hyvä kirjoitus ..
En ymmärrä kunnallispolitiikasta mitään, mutta ymmärrän tekstisi perusteella, että asioita ei ole ilmeisesti hoidettu hyvällä tyylillä.
Eniten ihmettelen kuitenkin, miksi lautakunta ei kuullut rehtoria. Sivistysjohtajan, joka on rehtorin pomo, he kuitenkin pystyivät helposti valitsemaan. Eikö määräaikaisuus olisi ollut epäluottamuksen osoitus rehtorille ja eräänlainen koeaika? Lisäksi rehtori joutuisi opettelemaan lukion kuviot tietämättään, saisiko edes jatkaa niitä töitä. Suostuisiko hän siihen? Mitä jos rehtoria olis pitänyt vaihtaa pian uudestaan? Miten lukion arki olisi pyörinyt? Kysyikö lautakunta mitään opettajilta?
Hyvin ja asiallisesti kirjoitettu. Antaa myös valitettavasti kovin totuudenmukaisen kuvan kunnanhallituksen ja kunnanjohtajan osaamistasosta ja asenteesta. Tämä ei sovi karstusille.
Kuis hyvin toi vs sivistystoimenjohtaja tuntee kunnan ja rehtorin? Kauanks on ollu vs virassa?
Ei päästy ees kattoo onko muita mahdollisia halukkaita.. Ja ei oppi ojaan kaada.. Voihan sitä opittuaan asiat pyrkiä isompaan kuntaan..
Tais vs siv johtaja esittää kunnanjohtajan toiveiden mukaan...
On se kumma että tää ns nopea pöydänaltaveti on voimissaan. Eiks taannoin Saarikasta yritetty samaa? Karstulassa sit onnistui, Saarikassa ei.. Onnea valitsemallenne tielle..
Ja tää on muka demokratiaa..
Mikä taas johti siihen, että sivistyslautakunnan puheenjohtaja erosi kaikista kunnan luottamustehtävistä, koska asiantuntijaelimen eli lautakunnan yli käveltiin. Taitaa olla tulossa muitakin eroamisia...
Juu. Tuo on tosi.. Joku itsevaltiaan nyt jyllää vai liekö ulkopaikkakuntalaisten plokki.. Tosi ikävää että vaaleilla valitut kansaa edustavat syrjäytetään... Onks toi demokgratiaa?
Sivistyslautakunta rikkoi kolmea pykälää päätöksessään, joten kunnanhallitus joutui korjaamaan asian. Myös hallituksen jäsenet ovat valtuutettuja eli edustavat kansaa. Lautakunnan jäsenet eivät ole lukion asiantuntijoita.
Jahas.. Mukava kun joukossa on asiantuntija... Tieto lisää tuskaa..
Viispiikkisessä on Sivistyslautakunnan puheenjohtajan siis eronneen haastattelu.. 🌹😄
Tulihan niitä. Kolme eroa..
Pitäisiköhän tänne Karstulaan saada pätevä hallintojohtaja... jos ne asiat sitten alkaisi menemään edes sinne päin?
Ei muuten huono idea... Tai kunnallisalan juristi...
Päätös ei ole lainmukainen ja vaatii korjauksen
Valittakaa. Siis päätöksestä... Ei auta jos vaan kitisee netissä..
Millä perustein ei ole lainmukainen?
Koskahan koittaa se päivä "yleensäkin " et näil palstoilla OIKEASTI kehutaan asioiden hoitoa joka suhteessa,?Siis yleensä koko Suomes ja kunnis. Vai onko niin,että KAIKKI valitut ja asioista istuvat päättäjät ovat AINA väärässä kaikis päätöksenteoissa ??? Paljonkohan paranisi ,jos kaikki nykyiset 10000- 100000 thn. päättäjät yhtäkkiä pois ja uudet tilalle ??? paljonkohan asiat paranisi ?? Mistähän kolkasta LÖYTYISI ne aina oikeat ja hyvät päätöksentekijät .?? Sanotaan et ennen oli kaikki paremmin, olikin monta asiaa,eikä kiireitä. Mut oli myös paljon paljon huonomminkin. Minun mielestäni nykymailmassa on huonointa digi tekniikka, se jos mikä eriarvoistaa ihmisiä tosi paljon , koska on NIIN paljon ihmisii ,jotka eivät tule ymmärtämään eikä osamaan niitä juttuja koskaan, eikä tartte olla viel kovin vanhakaan , niin se vain menee. Jos tehdään tutkimus ? vaik Suomes ,niin uskomaton määrä ihmisii on vailla tietokoneita, puhumattakoon käytön osaamisesta. Rahan käyttö ja maksaminen , suuri tuleva ongelma. On paljon viel tehtävää. No kirjoittajalla on t.kone , MUTTA.
Helpotti ko?
Kuhan nyt enste lakia ja sen henkeä noudattaisivat.. Diktatuuri ei sovi Karstulaan..
Sirkus Karstula toimii.
Milloinka alkaa uuden koulun rakentaminen (sirkuskoulu vai koulusirkus )?
Olisikohan tässä kyse siitä ,kun puheenjohtaja ja kunnanjohtaja jo otti yhteen kunnanjohtajan facebook sivustolla. Nokittelua.
Niihä se Hector lauloi aikanaan, mikkään ei oo mittään. Siihen on tultu. Kuka keksii lääkkeen. Se se vasta viisas mies on.
Paljonko nyt tulee säästöjä tästä järjestelystä verrattuna siihen, että paikka olis laitettu auki vai ajetaanko lukiota nyt kokonaan alas? Onko siitä tehty joku päätös jossain?
Ei lukio tarvitse yksinään rehtoria, jos työt voidaan jakaa. Meinaatko, että koska ei haettu uutta rehtoria, lukio ajetaan alas? Miksi näin ajattelet?
"Viran tai työsuhteen tullessa avoimeksi sen täyttämistarve tulee harkita tarkoin muun
muassa henkilöstösuunnitelmaan ja taloudellisiin sekä toiminnallisiin resursseihin
perustuen. Ensimmäinen selvitettävä asia on siis kyseisen toimenkuvan täyttämistarve
ylipäätään.
Toisekseen palvelutarve voi olla kehittynyt sellaiseen suuntaan, että avoinna olevaa
tehtävää ei ole syytä täyttää esimerkiksi samalla nimikkeellä ja osaamisella kuin
aiemmin, vaan henkilöstörakennetta on syytä muuttaa työyhteisön todellisia tarpeita
vastaavaksi.
Jokaisessa luontaisen poistuman tilanteessa on selvitettävä myös aina koko
kuntatyöyhteisön henkilöstö- ja työtilanne sekä niihin liittyvät uudet
järjestelymahdollisuudet/-tarpeet. Avoinna olevan tehtävän täyttö sisäisin henkilöstö- ja
tehtäväjärjestelyin tulee aina perustellusti harkita ensin."
On kai siellä nyt niitä apulais tai vararehtoreita sit joka asteelle? Ne kai ne työt tekee.. Ei varmaan ilmaiseksi..
Mitä ihmeen iloa näistä arvailuista on? Miksi näiden kirjoittelujen asenne on se, että jos mistään ei mitään tiedetä, niin arvataan, et perseelleen menee?
Karstula näivettyy, vanhat ja sairaat lisääntyy ja väkimäärä tippuu. Ollaan menossa valtion holhoukseen ja kuntaliitokseen.
Jos vaikka hiljaisia suunnitelmia. Saarijärvellä uusi koulu. Kaikki siirtyy Saarijärvelle. Se vie meitä kuin pässiä narussa ja Karstulan päättäjillä ei ole kykyä ja uskallusta tehdä rohkeita ratkaisuja, ei mihinkään suuntaan millään alueella.
Taitaa kirjoittaja olla ihan oikeassa....
Jaa. Selkeämpi viestintä kunnan puolelta vois auttaa.. Läpinäkyvyyttä hinnan maksajille..
Vai haluaako Karstula Kyyjärven ja betonirahat itselleen? Siel on uus koulukin...
Kuntamme päättäjät ovat kyllä tehneet yltiöpäisen rohkeita päätöksiä, mutta kaikki on mennyt perseelleen, olisivatkohan vetäneet päätökset arvalla.
Uutta koulua odotellessa.. Hyvää Joulua🎅🤶
Pelolla johtaminen ei ole koskaan hyväksi! Ei koulussa, kunnassa tai missään kunnan laitoksessa.
Lähteneitä: 2 kuraattoria ja kouluterveydenhoitaja, aika iso osa oppilashuoltoryhmästä. Menikö jotain jostakin syystä pieleen? Miksi ?
Oho.. Siinä meni paikallistietoa hukkaan. Aina ku tulee joku uusi niin kestää lähes vuoden että pääsee juonesta kiinni. Ei ihan fiksua toimintaa.
Just oli siitä sairaanhoitajien joukkopaosta uutinen et ongelma johdossa ja ns hiljainen tieto häviää. Trtkksrit usein tuntee lasten tilanteet hyvin ja niin myös kuraattorit..
Kuvisope siirtyi naapuriin.
Pelolla johtaminen ei kuulu mihinkään esimiestyöhön ja se on jo vanhanaikaista toimintaa ollut jo kauan.
Se on jäänyt Hiltusen jäämistöstä.
Rehtori savustettu lähtemään.
Siis tarkoitatko lukion reksiä? Anittaa siis.. Ei tää juoksijanainen mihinkään lähe kun löysi hillotolppa, rakensi talon ja sai valtaa.. Taitaa pyöriä ihan paikallisten raharikkaiden porukoissa..
Heh heh... ei Karstulassa ole raharikkaita lainkaan, jotkut ehkä luulee niin, mutta raharikkaat asuu muualla.
Tarkoitit ehkä niitä normaalirikkaita Karstulan väestä , kyllä oikein varakkaat asuu muualla. Joskus kuulin että valikoi oppilaita, ei ole kaikki samanarvoisia. Mitenkä on omaksuuko oppilaat tästä toimintamallin aikuistuessaan, leikin sun kans kun kuulut "paremmistoon".
Saattaa olla et osa on jo omaksunut... Komeita autoja siellä ainakin on ja taloja kans.. Ja aina kun on ulkomailla niin joukos on joku karstunen.. Ei Kivijärvinen tai kyyjärvinen, ei edes saarijärvinen..
Valitettavasti en kuulu parempiosaisiin, mutta huomasin jo -80 ja -90 luvulla että oli selvää kastinjakoa oppilaiden suosimisessa. Opettajien nimi en viitsi tässä mainita, mutta aisia oli aivan selvää jo tuolloin. Väitän settä se on aivan yleistä vieläkin, kavereiden jälkikasvua suositaan.
Jospa tietäisitte, mitä se oli 60- ja 70-luvulla.
Suosimisella saatettiin ratkaista kertaheitolla ihmisen loppuelämän valinnnat.
Oli niin likaista peliä Karstulassa, että sitä on vaikea kuvitella todeksi.
Jos siihen aikaan olisi ollut some ja keinoja viedä valituksia eteen päin olisi saattanut muutamille tulla potkuja.
Lisäksi silloin kunta jopa rikkoi lakeja syrjiessään mm. koulukuljetuksissa muutamia oppilaita.
Lapsuuden jälkeen elänyt ja asunut muualla ja ei todellakaan tule ikävä Karstulaa.
Joo. Niin kuulemma.. Surullista.. Pikku kunnan Kingit kyllä palautuu ruotuun jos maailmalle lähtevät.. Maitojunalla kotiin..
Kyllä se pahinta oli 50-luvun loppupuolella ja 60-luvun alkupuolella. Silloin oli Aja B-luokat.
Nykyään on oppilailla paremmin kui silloin ennen, kaikilla oppilailla on kännykässä kamerat niin opettajat ei voi enää tehdä aivan päättömiä tekoja ilman että siitä jää kiinni. Minun aikana tuli karttakeppiä useasti, olisipa silloin ollut kännykkäkamera niin opettaja istuisi vieläkin kakolassa jos eläisi. Nyt on sellasia nappikameroita joita ei kukaan erota ja tekee hyvää videokuvaa, jos on vaara joutua kaltoinkohdelluksi niin mars kamerakauppan.
Herrojen kersat saivat ensin ne valinnaisaineet mitä halusivat. Köyhien ja syrjäkylien kasvatit olivat luokan täytettä niissä ryhmissä, joissa ei muuten ollut tarpeeksi oppilaita.
Kunnanhallituksessa istuu pelkkiä virkamiesten ja muutaman takapirun juoksupoikia ja -tyttöjä. Tunaroineet jo kymmeniä päätöksiä Karstulan ja kuntalaisten vahingoksi. Eikö joku voisi jo tehdä valtuustoaloitteen porukan erottamiseksi? Miksi odottaa valokuitusotkujen poliisitutkintaa ja käräjöintiä? Ehtivät sitä ennen tehdä lisää vahinkoa.
https://karstula.fi/kunta-ja-hallinto/paattajat-ja-poytakirjat/kunnanhallitus/
Eihän se muuten hyvä veli/sisar verkosto toimisi. Savustetaan ulos omilla aivoillaan ajattelevat ja otetaan verkostolle suosiolliset harrastuskaverit
Pysyy valta pikkupiirillä ja rahat myös..
Mistä löytyy tällaiset harrastepiirit,
kutomapiireistä vai eräpartiolaiset?
Sivistyslautakunta päätti 30.10.2019 lukion rehtorin työn järjestämisestä ja samassa pykälässä myös apulaisrehtorien valinnasta määräaikaisesti 31.12.2019 saakka. Kunnanjohtaja käytti otto-oikeutta ja kunnanhallitus päätti 18.11.2019, että peruskoulun rehtori hoitaa myös lukion rehtorin tehtäviä toistaiseksi, ei määräaikaisesti. Apulaisrehtoreista kunnanhallitus ei päättänyt mitään. Onko siis koulussa apulaisrehtoreita virallisesti valittuina 1.1.2020 alkaen ? Asiaa ei ole käsitelty syksyn jälkeen sivistyslautakunnassa, ts. valintoja ei ole virallisesti tehty. Jos on uskomista kunnanhallituksen kokouksen 18.11.2019 asian esittelyyn, niin hallintosäännön §27 kohdan 8 mukaan sivistyslautakunta päättää mm. apulaisrehtoreista. Ei ole pöytäkirjojen mukaan päättänyt. Epävirallisesti apulaisrehtoreita lienee tuo 2 kpl ja päätös on unohtunut ? Vai olisiko sittenkin 3 apulaisrehtoria. Jos lukee peruskoulun nettisivuja, niin siellä kerrotaan olevan 2 apulaisrehtoria. Lukion sivujen mukaan siellä on 1 apulaisrehtori. Hieman sekavaa, mutta normihommaa nyky Karstulassa. Tehtävästään eronnut sivistyslautakunnan puheenjohtaja kyseli Viispiikkisessä kustannuslaskelmia, onko kahden rehtorin vaiko yhden rehtorin ja kahden apulaisrehtorin systeemi halvempi. Toivottavasti joku lautakunnan tai kunnanhallituksen jäsen on älynnyt esittää saman kysymyksen ja saanut siihen myös vastauksen.
Hallintojohtajan ystävä saa itse päättää. Virheitä tuskin löytyy
Hei hetki, anteeksi miten? Aivan on sekavaa..!
Voi voi tätä kieroutta!
Käsittämätöntä toimintaa. Loputkin opet karkaavat, kun tilanne näin paha. Syö luottamusta!
Karstulassa ei virkamiehillä / naisilla ole ollut luottamusta pitkään aikaan, minne lie ovat hupuloineet luottamuksensa.
Kuinka monta opea lähtenyt jo?
Oota kesän alkuun.. Silloin alkaa open vaihtoviikot.. Ei opet lähe yleensä kesken lukuvuoden vaan heinäkuun viimeisenä..
Eipä ole ihmisen lapsella helppoa tänäpäivänä on kaikenlaiset harmit ! Koronat , opettajat , lehtori ja rehtorit , eduskunta ja Kunnanhallitukset ! VOI MEITÄ POLOISIA .
Ja Tuki-Topi se vaan vaikenee vaikka istuu kukkona orrella kanalaumansa keskellä. Oli päällimmäisenä päällikkönä siunaamassa tämän lautakunnan ylikävelynkin.
Voi voi, Tuki-Topilla taitaa olla pallo hukassa.
Tuki-Topi on mennyt peräkammariin piiloon häppeemään. Jämäkkä kunnanhallituksen puheenjohtaja olisi jo noussut johtamaan joukkojaan oikeaan suuntaan. Ja pysäyttää tämä järjettömyys mitä ylin virkamiesjohto ohi löysän luottamushenkilöstön ajaa.
Uuden osaamattoman johdon takia koulullakin tilanne päällä!
Mikä tilanne ja millähän koululla, eihä siellä nut ole ketään?!
Turha alkaa lässyttämään. Olisi kiva kuulla nyt perusteltuja faktoja, miksi "johto on osaamatonta"?
Ja mielellään jotain muuta perusteluja, kuin "kysele opettajilta". :)
Kas kas. Onko ollut vain jonnin joutavaa löpinää, kun ei ole tullut pyydettyjä perusteluja. =)
Henkilöstön ilmapiiri on ihan ruvella. Ylin johto ei puutu tilanteeseen, koska ovat osa ongelmaa.
Mitä tästä hölynpölystä kukaan hyötyy koronan keskellä. Kun korona on ohi, jos edes heti menee, niin sitten kissa pöydälle ja päättäjät esiin perustelemaan päätöksensä.
Valitettavasti osa ei uskalla kertoa kun pelkää kostoa. Työsuojeluun ei kannata vedota eikä rehtoriin. Katsokaa ketä on poistettu koulun palveluksesta eli siirretty muualle niin paljon selviää asioita. Ketkä kulkee yhdessä seuroissa ja ketkä lenkillä...
Missä Pekka K piileksii? Ei puhu eikä pukahda missään? Hiljaisuus on merkki jostain! Pelkäkkö polliisia vai virkavirhettä?
Ilmapiiri-tutkimukset koululle! Niistähän se selviää! Ja pois kunnasta, jos jotain epäselvyyttä. Samoin kuntaan!
Onko tehty tutkimuksia ilmapiiristä? Jos on niin miksi niitä ei ole julkistettu? Vai onko niissä niin ikävää kerrottavaa että täytyy salailla? Ilmeisesti tämä viimeisin rehtorivalinta on osoittautunut todella suuren luokan virheeksi. Ei ihme, jos lautakunta erosi kun sen yli käveltiin.
Mistä näitä juttuja keksitään ja kuka näistä hyötyy? Lukion uusi rehtori oli peruskoulun rehtorina kaikkien opettajien esimies jo ennen työnkuvan laajenemista. Mikä ihmeen muutos siellä koululla nyt olisi tullut? Jos jollain on jotain oikeaa tietoa, niin kertokoon sen tai lopettakoon turhan mustamaalaamisen.
Mikäli lukio lähtee,eikä kouluasiasta mitään taida tulla, niin MIHIN REHTOREITA JA LEHTOREITA tarvitaan enää ?? Päiväkodeissa ei viel sellasii tartte.
Mistä nämä kirjoitukset kumpuavat? Intressi? Ulkopuoliset eivät tiedä mitään, henkilökunnalle on oma fooruminsa. Tällaisessa tilanteessa rehtori vääntää pitkää päivää, ja täällä urpot räkyttää. Moni olisi jo pakannut kamansa. Älkää sekoittako työnmaailmaa ja siviilielämää. Ressukat aasit.
Niin. Moni on jo pakannut kamansa ja hankkinut töitä toisesta kunnasta...
Voisiko syynä olla se, että ovat saaneet vakipaikan lähempää kotia? Tällaiset pikkupaikat ovat läpikulkupaikkoja minkä ymmärrän oikein hyvin.
Tarkoitatko, että ovat lähteneet uuden rehtorin myötä kesken lukuvuoden? Eipä ole tainnut kukaan lähteä. Liikunnanopettaja vaihtui jo syksyllä.
Eikö enää typerämpää ole kuin tämmöisestä asiasta vaahtoaminen. Kannattaisi mennä sivistymään uudelleen kouluun.
Jos näin on niin miks on sit myyny talonsa Karstulassa?
On lähtenyt kesken!
Jos rehtorin valinta on osoittautunut virheeksi niin virhehän täytyy korjata. Jos esimiestaidot ja kokemus toisen asteen johtamisesta puuttuvat niin paikka vaan auki. Kyllähän opettajien joukkoeroamiset jotakin kertovat johtamisesta ja ilmapiiristä työyhteisön sisällä. Eivätkä lautakunnan jäsenetkään varmaankaan aivan syyttä eronneet. Esimiehen/naisen kiusaamaksi joutuneet voivat kääntyä työsuojelun, työpaikan luottamushenkilön ja henkilöstöhallinnon puoleen. Vai uskaltavatko? Ovatko nuo tahot puolueettomia?
Uskotko itsekään omiin juttuihisi?
Ei oo mainitsemasi tahot puolueettomia.. Kyllä ne kaveeraa, juoksee ja osa rukoilee yhdessä joten turha toivo, että apua saisi siltä suunnalta..
Muistakaa,että aina on tärkeää jos joku asia ei pelaa ,niin SYYLLINEN on tärkeää löytää ! Ei ne asiat sillä parane,mut se on tosi tärkeää ????? Silloin muut pystyvät huokaisemaan helpotuksesta,et en se ainakaan minä ollut.
Karstulassa on haettu syyllisiä kunnan alasajoon jo vuosia mutta syyllisiä ei vain tunnu löytyvän. Toinen syyttää toistaan, eikä selvää tule. Tosiasia on kuitenkin se että syylliset löytyy kunnan valtapuolueesta.
” Karstulassa on haettu syyllisiä kunnan alasajoon jo vuosia mutta syyllisiä ei vain tunnu löytyvän...”
Tämä on vain niin tosi monessakin kunnassa, ja ministeriössä ..😄😂
Tässä sopassa ihan aloitteellisimpia johtavat kokoomuspoliitikot, henkilöstöjohtaja, kunnanhallituksen puheenjohtaja ja nykyinen rehtori itse.
Ja just niin tuo taitaapi olla...
Meinaako Tuki-Topi isotella taas ?
Todella harmi, että edellisen rehtorin aikana hyvään maineeseen kohonnut lukio on ajettu näin lyhyessä ajassa kuralle. Onko totta, että tänä vuonna yhteishaussa lukioon haki vain vähän yli 20 oppilasta? On tainnut tiedotuskin tökkiä.
Voip olla.. Mielenkiintoista on kuitenkin se että noin 6 keskiarvolla mennään lukioon. Olis kiva nähä tilasto missä näkyy kuinka moni keskeytti... Juu ja surullista on nähä lukion mahalasku kun edellinen rehtori sai lukion loistamaan.. Oisko kyse halusta ajaa lukio alas vai ihan ammattitaidotonta toimintaa..?
Nykyinen rehtori markkinoi itseään ja samalla söi kollegaansa. Tehokkaana apuna hallintojohtaja kunnanhallituksen ja Saarijärven Onnenlaakson väen tukemana. Hirvittävää röyhkeyttä.
Just.. On tuo kyllä ikävää Karstulan kannalta..
Miksi ette vaadi selvitystä näistä jutuista?
Topin pitäisi kunnan hallituksen puheen johtajana hoitaa kun päästi tämänkin sotkun näin pitkälle, mutta piilossa vaan lymyilee. Ei kunnian kukko laula tulevissa vaaleissa nyky päättäjille. Topin johtama munaton kunnanhallitus saarijärveläisen virkanaisen johdateltavana.
Moniko ope lähti Karstulasta nyt keväällä?
Niitä aina muutama lähtee osan eläköityessä
Eikös täällä kirjoiteltu joukkoeroamisista, eipä tainnu tapahtua. Tosi hyvin hoiti rehtori esim ylioppilaiden luona käynit jota ei kovinkaan monessa muussa kunnassa tehty. Vaan eipä siitä kukaan mitään täällä maininnu. Mitäs sitä kehumaan kivempi arvostella ja haukkua!
Toivottavasti tapahtuu. Joka itsensä ylentää, se alennetaan. Vääryys, kierous ja röyhkeys sekä oman edun tavoittelu leimaavat nyt tätä kuntaa.
Moni kakku päältä kaunis, vaan on silkka sisältä.
Kuulin, että hakijamäärä lukioon on romahtanut? Mitä uusi rehtori on tehnyt?
Juu. Saarijärven lukiossa on taas kasvanut.. Voisko olla et Anitta osaa homman, tää nykyinen ei.. Onks se ees lukioon pätevä ope..? Sehän Taita olla peruskoulun ala-asteen ope. Mitä ne ymmärtää lukiosta? Siis nykyisestä lukiosta..
Mites opolta hoituu hommat?
Ihan hyvä joukko oli hyväksytty oppilaita Karstulan lukioon. Ihme mankumista taas.
Hyvä joukko? Hakijoita oli 25. Tuliko täydennyshaussa lisää? Montako aloittaa syksyllä? Aiempina vuosina hakijoita oli enemmän. Ovatko rehtori ja sivistysjohtaja hoitaneet hommiaan?
Niin onhan niitä hakijoita ja koulun aloittaneita aiemmin ollut enemmän mutta montako on tutkinnon suorittaneita. Kuulemma monta keskeyttänyttä. Eivät pärjää kun alhaisella keskiarvolla tulevat valituksi. Onhan oppilasmäärät ikäryhmittäinkin tippuneet ja tippuvat joka vuosi tämä tuskin on reksin vika...
Kannattaisi kirjoittajan ottaa tosiasiat selville ennen kuin kirjoittaa huhupuheiden perusteella. Tiedot löytyvät toimintakertomuksista.
Eikös täällä mutulla vedetä kaikki muukin?Toimintakertomuksen mukaan ensisijaisia hakijoita oli nyt 26. Vuonna 2015 ja 2017 niitä oli 27 ja vuonna 2019 28. Näistäkö tiedoista voidaan päätellä uuden rehtorin aiheuttama hakijamäärän romahdus?
Mitäs luulet että on tehty.. Ei näitä oo keksitty..
No miten arvelet että 6,5 lukioon menossa auttaa. ?
Miten olis jos joku koulun alettua laskis montako opettajaa on vaihtunut ja kuinka moni on epäpätevä..
Mene ihmeessä laskemaan jos asia noin vaivaa...
Kukas lähti? Degermani vai Mattinen? Ketä vanhoja enää riveissä?
Antaa mennä, kun on alamäki.....
Minkäs teet hakijoiden määrälle, kun syntyvyys laskee joka ikävuosi. Jos on valittamista, niin alkakaa lisääntymään ja mielellään akateemisissa piireissä.
Viispiikkisen mukaan nyt alkaa virkavirheitä nousta esille.
Toivottavasti nousee ja ne käsitellään.
Opon tunneilla kin pellaavat piilosta ja kahtovat väkivaltaelokuvia. Onneksi se jää kohta eläkkeelle
Kenen tahansa opettajalla on iso vastuu nuorten tulevaisuudesta. Kokonaisuus ratkaisee. Siihen kuuluvat puhtaasti aineen asiakokonaiseedet, kasvatus ja ilmapiiri. Karstulan ysit ja lukiolaiset ovat aina sijoittuneet maan keskiarvoa paremmin jatko-opintoihin ja nuoria on autettu uudistuvan opsin hengessä jo vuosia. Kirjoittajan arviointityö jääköön omaan arvonsa. Positiivisuutta kehiin muutkin opet.
Kysykää vanhemmat lapsiltanne ovatko olleet piilosilla OPon tunneilla auditoriossa... Aika moni vastaa että ovat olleet... James Bondit on kans yleisiä leffoja mitä katttovat...
Vanhemmilta kuultua: koulun pomo huutaa ja raivoaa henkilökunnalle.
Juu. Samaa kuulin ja Himmelissä jokunen irtisanoutunut.
Mikä siel on menossa kun ei saada päteviä opettajia ja huudetaan .
Homma vaan jatkuuuuuuuu........
Taitaa olla harvinaista, että luokanopettaja toimii lukion rehtorina. Missä muualla?
Kuuleppas sinä pahan ilman lintu. Ota faktat haltuun. =) Keskitä energiasi vaikkapa lenkkeilyyn. Tuulettuisi pää, ehkä kirkastaisi mieltä. Aina ei tarvitse etsiä väen vängällä virheitä (joista fakta on puutteellinen), elämä on silloin yllättävän paljon mulavempaa. ;)
Niinpä.. on se harvinaista.. ja on siellä koulussa muitakin epäpätevää porukkaa. Kattoo vaan..
Ei taida olla missään muualla.
Ei kai täällä vaan joku ala hermostua ja vetää herneenpalkoa sieraimeensa. Taidat olla itsekin noita virkavirheitä ja henkilöstöä kiusaavien virkanaisten siipeiljöitä kun heitä niin hurjana puolustat.
Ihan vaan jonnin joutavaan negatiiviseen energiaan kyllästynyt kuntalainen. En pidä herneistä, niin eipä käy mielessä niitä myöskään nenään tunkea. :)
Surullista luettavaa. Ei savua ilman tulta.
Onko sillä muuten sinänsä mitään väliä oppilaisiin ja opetukseen ,kuka siel opettajista missäkin asteella virassaan on, kaikki eivät kuitenkaan voi olla " rehtoreita, yliopettajia ,no vanhin opettaja voi olla . Vain OLENNAINEN on tärkeää. Luulisin ,et jonkinlainen pätevyys täytyy olla ,kun valitaan ,vai olenko väärässä ?Vai mennäänkö ihan pienes sisäpiiris nää,onko sellainen mahollista ?
Kyllä vuodeksi voi ottaa epäpätevää.. niitä siellä on.. katopa tarkemmin ja mieti mitä tunnetut karstuset on opiskellut..
Valehtelijoiden klubi, koko nykyinen kunnan johtoporukka, viranhaltijat ja kunnanhallitus. Ovat ajaneet määrätietoisesti Karstulan kuntaa alas. Tämä rehtorisotku johtamassa lukion loppumiseen ja liittämiseen Saarijärven lukioon. Sitäköhän Karstulassa töissä käyvät saarijärviset hallintoviranhaltijat ovat ajaneetkin?
Yhteisillä lenkkiretkillä ovat rouvat suunnnitelleet!
Juujuu. Kannattaisiko sinun muuttaa hiiteen täältä, kun kaikki tehdään päin persettä, ei tarvitse sinun jäädä sitä tänne itkemään ja vinkumaan. 😊 Kun kaikki on kerran niin huonosti. Mikään ei estä pois muuttamasta.
Missä näin on päätetty että lukio on loppumaisillaan?
Miksi pitäisi pois muuttaa? Sittenhän tänne jäisi vain ne, jotka ovat pilanneet kunnan maineen.
Kyllä Karstuset ja luottamushenkilöt, viranhaltijat tekevät parhaansa Karstulan eteen! Jos ei kelpaa täällä asua niin pitää lähteä jonnekin muualle ja lopettaa kerjäämiseen ja ihmisten mustamaalaaminen.
Niin kyllä Karstulan haukkuminen tapahtuu jäähallin käytävällä!
Ei vaan ne jotka huutelevat tyhjää illan totuutta.
Pitäiskö ottaa faktat haltuun. Täysin perätön kommentti.
Minäpä kuulin että ovat siirtämässä Saarijärven lukiota karstulaan!
Antakaa rouville kenkää ja valitkaa urokset tilalle.
Veikkaan että , ei tuu heti tää " ope" asia päätökseen siel Karstulan (ent) päätökseen ? Katotaan, mitä tää 4 koota saa aikaiseksi? No ehkä ei mitään sen kummempaa !
Ei ole olemassa sellaista esimiestä, joka kaikkia miellyttää. Aina on joku, joka ei pidä esimiehen tavasta tehdä töitään tai johtaa alaisiaan. Se ei siitä huolimatta tee esimiehestä ammattitaidotonta.
Tehtävään sopimattoman voi tehdä.
Kerrotko faktoja, millä tavoin "tehtävään sopimaton"?
Ai neljä siis taas lähtisi. Erkkaopeko taas
Työilmapiiristä kuuluu kummia. Johtamisongelma. Ei hyvältä näytä. Nyt ei hyvä heilu.
Niin, "kuuluu kummia", eli kuulopuheiden perusteella täällä tehdään mielipiteitä. XD
Joko ne ilmapiirisotkut ja johtamisongelmat on lukiolla selvitetty? Vai vieläkö velloo?
Saanen kysyä, mitä nämä työpaikan sisäiset asiat ulkopuolisille kuuluu?
En siis tiedä, mitä siellä on, mutta se asia ei kuulu minulle. Jos sinäkään et tiedä, asia ei myöskään sinulle kuulu.
Kyllä ne kuuluu kun kyse on lapsista ja nuorista..
Mikä siellä koululla nyt niin lapsiin ja nuoriin vaikuttaa? En minä vaan ole kuullut/nähnyt/huomannut mitään.
Vielä velloo.. seuratkaa ihmisten ilmeitä..
Kannattaa kysyä vaikka oppilailta.. ne kyllä tietää.
Kas kun olen kysynyt, mutta ei heidän mielestään mitään ole. :)
Gradiaan mahtuu.
Kyllä kuuluu lasten ja nuorten kautta.
Perustele. Millä perustein kuuluu. Jos joku opettaja ei esimerkiksi pidä esimieheståän, mitä se asia kenellekään kuuluu?? Ei se liity oppilaisiin millään tavalla.
Pahalta näyttää. Huonoa kuuluu lukiolta. Tippuukohan hakijoiden määrä jälleen kerran?
Joku haluaa leikkiä diktaattoria.
Sisällä kuohuu. Vaikuttaa ikävällä tavalla työilmapiiriin ja opetukseen. Koteihin tulee jo viestejä. Tämä rehtoriasia on vellonut jo vuoden. Eivätkö päättäjät saa siihen mitään järjestystä? Miksi työsuojelu ei puutu tulehtuneeseen tilanteeseen? Entä ammattiliitto? Onko paikallinen luottamushenkilö työntekijöiden vai esimiehen puolella? Mitä tekee sivistyslautakunta?
Niin, sinä kuohut, kun olet vuoden jaksanut täällä inistä. =)
Jos olisi oikeasti tilanne tämä mitä välität, rehtori olisi todennäköisesti jo vaihtunut. Vaan eipä taida asiat ihan näin olla, kuin väität. ;)
Siis nimenomaan mitä tekee sivistyslautakunta? Eiks rehtori oo vaan niiden alainen.?
Juu on..
Kyllä se huonosti on!
Osaisko joku selventää, mitä siellä oikein tapahtuu? Tätä rehtorin valintasotkua on vatvottu jo vuosi. Luulisi jonkun jo viheltävän pelin poikki. Ei ihme jos henkilökunta ja koululaiset alkavat tuollaisessa työilmapiirissä pian oirehtia.
Tämä vihapuhe ja propaganda rehtoria kohtaan on järjetöntä luettavaa. Koulussa opettajat opettaa oppilaita - jos et tiedä mitä siellä tapahtuu. Kukaan ei yleensä puutu mihinkään, jos ei ole puututtavaa ja kaikki toimii. Tänne kirjoittajalla taitaa olla jotain henkilökohtaista rehtoria vastaan ja se kuuluu kyllä jäähallin käytävilläkin.
Mitä tekemistä tällä rehtorin valintajupakalla on jäähallin kanssa? Jäähalliko se on siihenkin syyllinen? Joku täällä jaksaa nostaa hallin kaikkien ikävyyksien syntipukiksi.
Eiköhän viestissä viitattu jäähallin käytävillä asiasta puhuviin ihmisiin eikä itse jäähalliin.
No, eipä se jäähalli hirveästi hurraata aiheuta...
Miten tämä rehtorin valintasotku liittyy mitenkään jäähalliin kun se piti mainita? En minä ainakaan ole siellä junioreita kuskatessani kuullut mitään tähän aiheeseen liittyvää. Itse olen kuullut tästä sotkusta muilta naisilta liikuntahallilla ja kuntosalilla.
Taitaa näitten sotkujen suurin tietäjä ja levittäjä kulkea jäähallin käytävillä.
KOHTA asiat selviää, kun kyyjärvi ,kivijärvi ja kannonkoski alkavat selvittää asioita, miten pitäisi toimia jne asioissa ! Siel lyyvään viisaita päitä yhteen,ku ei vain jäis kenenkään pää pahasti väliin, se ottaa naamaan kipeetä.
Kunnanhallituksen pöytäkirjoja lueskelin. Nyt virkamiesten touhuista on tehty hallintokantelu. Liittyy näköjään opettajan valintamenettelyssä. Mitä ihmeen soppaa siellä lukiossa keitellään? Homma ei näytä olevan enää kenenkään hallinnassa.
Kanervio, Kanervio, Kanervio. Kepu, kepu kepu
Ei muuta tarvita kun kaikki sekaisin
Taas yritetään viedä sivistyslautakuntaa 6-0. Jätetään olennaista sanomatta. Johdetaan tahallaan harhaan. Ja mikäpä muu kuin edeltäjän mustamaalaminen ja yritys pönkittää omaa asemaa. Joka itsensä ylentää se alennetaan, kuuluu vanha viisaus.
Eikö nyt kunnanhallituksen pidä ryhtyä erottamaan näitä rehtoreita, jotka Viispiikkinen jutun mukaan lupailevat lukiolaisille ilmaisia ajortteja ilman päätöksiä. Ettei vain olisi kunnanhallituksen jäsenillä oma lehmä ojassa.
Sen kun näkisi...
Jokos se auditoriossa pimeä piilosta pitänyt saarijärveläis opo jäi eläkkeelle kattomaan kotonaan Bondeja
Virkamiehet tekevät kaikkensa, että saavat rehtorille hovin muodostettua. Siinä on yksi huono puoli:aina löytyy seuraava syötävä.
Niinpä.. vallsnhimo on hankala juttu eikä lipas hyvää henkeä kun on toi juoksentelua piiri.
Joko ne rehtorin touhut on saatu järjestykseen kun ei ole kukaan kommentoinut täällä muutamaan päivään? Vai onko tyyntä myrskyn edellä? Vai liittyykö tämä hiljaisuus siihen kun se yksi sivistyslautakunnassakin istuva demarivaltuutettu sai häirintätuomion? Häirintä ja häiriköinti vain lisääntynyt koululla. Sekä oppilaat että henkilökunta voivat huonosti. Siksikö rehtoria täälläkin puolustavat demarit ovat nyt hiljaa?
Satuin vahingossa törmäämään tähän ketjuun ja luulin olevani Yleistä Pohjois-Savosta tai Rautavaara palstalla. Tämähän ihan täysin samaa jaarittelua, mitä joku ihminen on pitänyt Rautavaaran lukiosta. Justiinsa samoista asioista sielläkin joku hyvin ahkera kommentoija valittaa. On väärin valittu rehtori, epäpätevä opettajat, johtamisongelmaa, huonoa ilmapiiriä, ei ole opoa yms. Käykääs katsomassa tekin!
Taitaa olla kuitenkin olennainen eroavaisuus. Karstulassa Suomen härskein toimintamalli.
Aina vaan hullummaksi menee...
Nyt tämä jakelee varoituksia alaisilleen opettajille sinne tänne täysin kelvottomin perustein. Johtamisosaaminen täysin kateissa.
Ja höpö höpö puhetta taas. On se kumma kun tällä palstalla vain huhut ja väärät tiedot nousevat esiin. Vihdoinkin joku puuttuu opettajan väärään toimintaan.
Et selvästikään tiedä, mitä vuosien varrella on tapahtunut. Nyt aseelliset naiset ovat mielistyneet valtaan. Tulokset jo nähtävissä.
Ei tuo nyt taida olla pelkästään huhu.
Totta! 4 lähti taas. Sivistystoimi???
Totta!
Saikone virkoja täyteen? Kunnan sivuilla ollu auki vieläki vaik haku päättyny
Onko tilanne sivistyspuolella rauhoittunut kun ei ole kukaan sanonut täällä mitään muutamaan päivään? Voisi olettaa, että nyt sivistyspalvelut kohenevat kun huippupätevän rehtorin ja kansakoulun opettaja/kunnanjohtajan rinnalle päätettiin palkata hallintojohtajaksi muualla ryvettynyt eläkeiässä oleva opettaja.
Voi sinua tyhjäntoimittajaa. Miten sinä jaksat jauhaa samoja asioita kuukaudesta tai vuodesta toiseen. Käyttäisit aikasi järkevään, niinkuin töihin
Eiköhän meno oo vanhalla mallilla. Nyt vaan on kevätkiireet.
Niin, tottahan tuo!
Alasteen ope se retoriki on..
Joo. Mielenkiintoista on ja valitettavan totta.
Onko uusi johto saanut paljonkin oppilaita lukioon Karstulan ulkopuolelta?
Eipä tuo ole asiaa mainostanut. Saattaa olla toisin että osa mennyt muualle..
Taitaa tulla tyttölukio Karstulaan. Hakijoissa vain pari poikaa. Ulkopaikkakunnilta tulossa 1-2. Aiempina vuosina neljännes lukiolaisista tuli muualta. On tainnut markkinointi ja tiedotus unohtua.
Tuntuu ovi käyvän ulos koululta ..
Kohta kaikki työntekijät kertaalleen vaihtuneet.
Jep ja vaihtuvat! Mättää nyt pahasti rehtorius jos vaihtuvuus suuri ja varoituslappuja satelee vaientamiseksi
Tai sitten työntekijät löytävät esimerkiksi omalta paikkakunnalta töitä, kun nytkin suurin osa tulee muualta kuin meidän kunnasta... Ja kyllähän jokainen sellaisessa tilanteessa vaihtaisi työpaikkaa, mikä on ihan ymmärrettävää.
Kunnasta tuntuu lähtevän vähän vaikka ketä, ei pelkästään koulusta opettajia. Se viittaa ongelmiin jossain ihan muualla, kuin koululla.
Vaihtakaa rehtori! Ollut jo pitkään ongelmia. Pitkään! Uusi koulukin tulossa
Kumma kun näitä ongelmia tuntuu olevan vain täällä keskustelufoorumilla.. ;)
Taas on kaksi virkaa auki lukiossa ja yläasteen puolella. Montako vielä tulee auki? Hirvee vaihtuvuus.
tämä kesustelu foorum on suurin ongeima,,,,,,,,nalakuttajille,,,,,,
Taasko opet lähtivät? Neljäkö?
Kaksi erityisipea ja oliko luokanope ja kuraattoriko? Ovi käy!
Katopas nytkin te-palvelut. Katso käy.
Eiköhän kaikilta pieniltä paikkakunnilta pyritäänkin isompiin keskuksiin. Niin, kukapa Kivassa pelaa kiekkoa jos pääsee johonkin isoon seuraan.
Alkaa koulun johdolta mopo karata totaalisesti käsistä. Meillekin tulee Vilmassa uhkauksia korvausvaatimuksista ja poliisilla pelottelusta. Jaellaan kollektiivisia tuomioita. Opettajien kanssa kun keskustelee niin he kertovat totaalisesta väsymyksestä. Eivät uskalla puhua suoraan, mutta uuden koulun käynnistymisvaiheeseen ei johto ole valmistautunut mitenkään. Aikaa olisi ollut.
Ja höpö höpö,
rehtorin Wilma-viesti oli aivan asiallinen.
”Juhlat on juhlittu ja kiiros kaikille päivään osallistuneille. Meille jäi oikein mukava muista lauantaista.
Arki koitti ja joudun palaamaan ikävämpään asiaan. Tänä aamuna kouluun saavuttua, oli kiipeilypyramidi ruuvattu irti maasta. Tämä vaatii jopa työkaluja, jotta se on ylipäätään mahdolsta. Tilanteesta ei aiheutunut pienille oppilaille vahinkoa, mutta riski tähän oli suuri.Toinen ilkivallan teko löytyi ulkoa jäähallin puoleiselta päädyltä, josta oli kaadettu erittäin raskas kivinen penkkiasetelma. Tämä on niin raskas, että sekin vaatii jopa nostokoneen, että se saadaan takaisin pystyyn. Ei siis ihan nojaamalla liikahda kumoon.
Se, miksi tästä ilmoitan kaikkien kotiin, on se että nyt jokaisessa karstulaisessa kodissa käydään keskuselu siitä, miten yhteistä omaisuutta kunnioitetaan ja miksi. Olemme saaneet tänne upouuden koulun ja piha-alueen, jonka toivon olevan myös iltasella ahkerassa kuntalaisten käytössä. Jos paikat pidetään kunnossa, näin tulee tapahtumaankin. Jatkuva korjaaminen tuo lisäkuluja niin kunnalle, kuin niille, jotka kiinni jäävät.
Vetoan teihin vanhempiin, että nyt otetaan aikuisina tilanteesta vastuu ja huolehditaan siitä, että tämä keskustelu käydään kodeissa ja otetaan haltuun koko kylä kasvattaa asenne. Ei kuljeta ohi, jos nähdään lapsia ja nuoria pahanteossa. Meidän tehtävä on siihen puuttua niin täällä koulussa kuin muuallakin.
Rehtori”
Huh! Olipas paljon kirjoitusvirheitä. Piti ihan toistamiseen lukea. Sama vika taisi olla myös edellisellä rehtorilla. Onkohan myös tulevalla?
Kun ei päässyt mistään muusta kitisemään....
Yleenä äänestetään jaloilla, kun homma ei pelaa.
Ei se pelaa! Väärä valinta!
Joko uusi asiallinen ja pätevä rehtori on valittu?
Ei tarvi. Nykyinen on erittäin asiallinen ja pätevä.
Mitä siellä nyt on taas meneillään? Rehtori palkannut autokoulunopettajan musiikinopettajaksi!! Samaan aikaan lukioon tulossa ajokortti kaikille kunnan piikkiin!?!? Ja sama autokoulunopettaja sivistyslautakunnan puheenjohtajana ja valtuutettuna. Onkohan siellä Karstulassa menossa puurot ja vellit sekaisin?
Ei kannata ihan täyttä shittiä kuitenkaan tänne kirjoitella, vaikka itsellä paha olo onkin. =)
Tottahan tuo on. Tosin nyt autokoulunopettaja on jo itse eronnut sivistyslautakunnan puheenjohtajan paikalta. Näin jääviysongelmat on poissa.
Höpö höpö. :)
Oikeesti. No jo on..
Ei, valhe.
Kuis toi pätevyys?
Kumma juttu, kun herjataan rehtoria epäpätevyydestä samalla, kun Karstulan lukio on Keski-Suomen ykkönen. Että se siitä epäpätevyydestä. Mahtaa tosin herjaajia ja edeltävää rehtoria harmittaa, kun lukio menestyy rehtorin vaihdosta huolimatta. Hyvää työtä, koko lukion ja peruskoulun tiimi. :)
Täysin samaa mieltä!
Koulun hyvä menestys johtuu erinomaisista opettajista ei nykyisestä rehtorista. Ihme, että opettajat vielä jotenkuten jaksavat kun lukiossa ja yläkoulussa on todettu johtamisongelma. Lapsetkin jo oireilevat kun opettajilla alkaa olla huonon johdon takia motivaatio ja jaksaminen vähenemässä.
Heti muuttui ääni kellossa. Aiemman rehtorin aikaan hyvää lukiomenestystä hehkutettiin rehtorin pätevyydellä. XD Mutta nyt se onkin vain opettajien ansiota. Mikähän siinä sitten?
Olisko siinä se johtamisongelma? Jos ei osaa. Ei pysty, ei kykene.
Miten tuo asia liittyy aiempaan kommenttiin, jossa viitattiin aiemman rehtorin ylistämiseen ja nykyisen alentamiseen?
"Koulun hyvä menestys johtuu erinomaisista opettajista ei nykyisestä rehtorista."
Tässähän viitataan suoraan siihen, että rehtorilla ei ole mitään tekemistä menestyksen kanssa. Näin ei sanottu aiemman rehtorin aikaan, vaan pidettiin menestystä rehtorin onnistumisena. Nyt minua kiinnosti se, miksi nyt väitetään, että pelkästään opettajat ovat lukion menestyksen takana? Millä perusteella rehtorilla ei ole asian kanssa mitään tekemistä?
Lisäksi, ensimmäisessä kommentissa mainitaan myös "Hyvää työtä, koko lukion ja peruskoulun tiimi.". TIIMI. Oletan, että opettajat kuuluvat tähän tiimiin. Yhteistyöllä saadaan tuloksia. Vaikka jaksat puhua puuta heinää johtamisongelmista, ei se tunnu missään näkyvän. =) Muualla, kuin täällä säälittävällä Suomi24 palstalla.
Ja turha tulla sanomaan "lapset oireilevat", koska et kerro miten?? Miten he oireilevat????? Ja jos ovat mielestäsi oireilleet kauan, miksi et tee vanhempana asialle mitään? Niinpä....
Suurin ongelma on ihmisillä jotka täällä kirjoittelee!!!
Kateellisten puhetta!
Vieläkö täällä jatkuu keskustelu rehtorin valinnasta? Luulin jo että hänelle on annettu kenkää. Miksi luottamushenkilöt eivät ota vastuuta, jos lapsetkin jo oireilevat? Vanhemmilta olen kuullut, että lasten mielestä opettajatkaan eivät enää jaksa. Lähes kymmenen hyvää opettajaa jo eronnut lyhyen ajan sisällä. Viimeisimpänä Rinteen Minna.
Mistähän sinulla noin väärää tietoa on? xD Aina ei kannata uskoa aivan kaikkea mitä kuulee.
Etköhän se ole sinä yksin, joka yrität täällä valheillasi pitää keskustelua yllä.
Niinpä. Todella surullista. Ois ollu valmentaja juoksijoille. Tais olla liikaa jollekin johtoon kuuluvalle juoksua harrastavalle.
Kiinnostaisi tietää kuka jaksaa suoltaa näitä koulun mustamaalausviestejä? Joku koulun sisältä vai ulkopuolinen tiedottaja? Ketä epäilette myyräksi?
Ulkopuolinen, joka "luulee tietävänsä" mitä sisällä tapahtuu.
Onko meidän koulu Venäjä? Tänään on pistetty yli 40 oppilasta istumaan jälki-istuntoa!! Kollektiivia rangaistuksia jaetaan. Syyttömiä menee porukan mukana. Pelolla johtaminen jatkuu. Mikä ihmeen Putin se rehtori kuvittelee olevansa??
Niin että kun oppilas käyttäytyy epäasiallisesti niin ei saa jälki-istuntoom laittaa? 😆
40 käyttäytyy epäasiallisesti ? Olisiko jossain jotain vikaa ?
Se on se vanhempien vapaakasvatus tenavilleen ;)
Jälki-istuntoja näytetään istuvan noin kerran kuussa. 40 istujaa on siis kertynyt kuukauden ajalta. Kuulostaa silti paljolta. Jos ongelma on käyttäytymisessä, on vika kotona, ei koulussa.
40 istujaa kerran kuussa ? Miettikää omia kouluaikojanne, onko se paljon vaiko ei ? 10 istujaa joka viikko kuukauden ajan , minun muistini mukaan se on aika reilusti. Mikä se vika kotona on ?
Ei tuollaisten vänkääjien kanssa jaksa vääntää. Ajat muuttuu. Omista kouluajoistani en tiedä, paljonko oli jälki-istunnossa, koska en koskaan itse joutunut sinne. Toisin kuin eräät, ilmeisestikin.... :)
Sinä se täällä edelleen jaksat jauhaa. Kannattaisi urheilla, kokeile vaikka huippuhyvän Karstula Areenan jäätä!
Ihan normaaleja koulun järjestyssääntöjä. Kuuluu ihan yleisiin tapoihin, ettei lakkia pidetä sisällä päässä. Purukumi jos löytäisi tiensä roskikseen eikä hirsiseinään, niin voisi luulla sen hyväksyttävän. Vaan kun se purukumi löytyy aina jostain muualta kuin roskiksesta... Tosin purukumi oli kielletty myös silloin, kun minä kävin yläastetta. Eikä meidän tarvinnut siitä sen kummemmin reagoida. 😂
Ja eihän koulualueelta saa poistua omille teilleen, ei saanut silloinkaan kun minä kävin. Että ihan samoja sääntöjä on ollut jo Tarmon aikaan...
Näi o asia
"Osa opettajista kohtelee oppilaita eriarvoisesti,"
Iän päivät asia on näin ollut, ei pitäisi olla kenellekään yllätys.
Itse olen myös ollut Tarmon aikaan yläasteella ja kyllä sai välitunnilla olla pojat lakit päässä,purkkaa saatiin syödä välitunnilla myöskin. Ei,ei tietenkään koulun alueelta saa poistua omille teilleen, mutta kaupassa saatiin käydä ruoka-välitunnilla, Tämä kaupassa käynti kyllä loppui sen takia kun porukka alkoi varastelemaan kaupoista. Mutta tätä en tajua että kaikkia rangaistaan asiasta,syyllisiä yleensä rangaistaan! Esim.porttikielto kauppaan jne.
Mutta joo unohdin että tokihan aina ne opettajat/rehtori on oikeassa ja ne saa sanoa/tehdä oppilaille mitä vaan.Oppilaat eivät saa sanoa omia mielipiteitään,kun niistäkin välillä rangaistaan.. Mutta joo jätänpä tän vaan tähän,
Ei ole yllätys ei,mutta yllättynyt olen että nykyaikanakin on tätä niin selvästi!
No mutta onneksi omat lapseni on koulun täällä jo käynyt!
Mistä sitten tiedät, että asia on näin, jos kerran lapsesi on jo koulunsa käynyt? 🥲
Kun itse kävin yläasteen Tarmon aikaan, ei ollut edes ruokavälitunnilla kenelläkään asiaa kauppaan. Mikä tarve oppilailla olisi kauppaan koulupäivän aikana? Ei mikään.
Ennen ei niin ollut väliä, pidettiinkö lakkia sisällä päässä mutta kiellettyä se oli. Ja itsestäänselvyys ettei sitä pidetä päässä. Toki nykyajan tenavat vetää kaikesta herneet nenään, jos käytöksestä huomautetaan ja syy löytyy aina jostain muualta kuin peilistä. Voisi tehdä ihan hyvää kurkata sinne peiliin.
Purkan syönnistä muistan, että se oli ainakin jossain vaiheessa oppitunneilla kielletty. Edelleen koululla toimii opettaja, joka minuakin torui asiasta. Enkä ole mitenkään oireillut siitä, että käytöstäni kritisoitiin. Järjestyssäännöt ovat kaikille samat, mutta aina on niitä jotka ajaa 100km/h alueella vähintään 110km/h koska mä voin....
Pikkuisen liian paksua kommentointia.
Oppilaat ovat varmasti ihan syystä jälki-istunnossa. Ei minun ole tarvinut oman tenavan jälki-istuntoa kyseenalaistaa. Mitä ihmettä. 😅
On toki johdossa vika kun homma ei toimi. Erikoisia uutisia kuuluu kulmilta
Kumma kun päättäjät eivät puutu asiaan vaikka johdossa "ollut ongelmia" pitkään........
Jälki-istuntojen määrästä kilpaillaan. Kovin jätkä on se jolla eniten istuntoja . Teksti kusee omaan nilkkaan kun niitä jakaa. Pojat nauraa ihan samoin kun silloin kun tekisi jahtas niitä röökin poltosta pitkin kuusikkoa kirjaston reunalla.
Asiaan puuttumalla he tunnustaisivat virheensä. Nyt annettava junan kulkea ja käskin keinoin tuettava ja puolustettava järjestelyä. Nyt kaikki työt on kohta jaettu muille lisämaksusta toki. Että näin. Aiemmin piti hallinnosta karsia. Nyt ei ole väliä, mitä maksaa.
Annetaan lukiolaisten puhua asiat suoriksi,miten asiat on lukiossa.Ja asian voisi kertoa viisipiikkisessä .........eikä missään keskustelupalstalla koska asia ei siellä etene..
Siirryttiin yhden rehtorin malliin, säästettiin. Nyt kunnan päätöksenteossa näyttää olevan valmistelussa apulaisrehtorin viran avaaminen, ts. virka-apulaisrehtori saa lähes saman palkan kuin esim. ala-asteen rehtori ja tekee pienehköä opetusvelvollisuutta. Eli suomeksi: Palataan lähes entiseen malliin, ainakin rahankäytön kannalta.
Toinen koulusihteeri on näköjään tarpeen palkata, ainakin sivistyslautakunnan päätöksen perusteella, eli ei säästetä, niinkuin aiottiin muutama vuosi sitten, kun toimi päätettiin jättää täyttämättä ? Sen sijaan lautakunnan esittelyssä aika suoraan arvioidaan yhden työntekijän työtä, kun ei tee kahden hommia. Että näin.
Tosiasioiden tunnustaminen on viisauden alku.
Sivistysjohtaja ja rehtori sekoilevat. Sekava tilanne jatkuu aina vaan. Kaikki ongelmat juontavat siitä kun meidän (sivistyslautakunnan) yli käveltiin. Olimme Anittan painostuksen alla tapahtuneen lähdön jälkeen päättäneet nimittää nykyisen rehtorin vain määräaikaiseksi sijaiseksi koska tiesimme ettei hänestä ole isompiin saappaisiin. Tarkoituksemme oli julistaa virka julkisesti haettavaksi. Tilanne alkoi eskaloitua kun kunnanjohtaja käveli ylitsemme ja käytti otto-oikeutta. Nyt ollaan tässä tilanteessa. Ja näköjään otto-oikeutta käytetään taas, nyt huonosti valmistellun lukiolaisille luvatussa ajokorttiasiassa. Opettajien motivaatio ja jaksaminen alkavat olla lopussa. Lapsemme kärsivät huonosta johdosta.
"Anittan painostuksen alla" ?
Kun ajokorttiasia nyt tulee taas lautakunnan käsittelyyn uudelleen, olisi hyvä miettiä periaatteellisiakin asioita. Esimerkiksi sitä, onko oikein, että noin puolet ikäluokasta (=lukiolaiset) saa ilmaisen tai lähes ilmaisen ajokortin ja toinen puolikas (=ammattikoululaiset) maksaa korttinsa itse ? Tai onko ihan hyvä, että Karstulan veronmaksajat, ainakin välillisesti, maksavat ajokortin myös niille naapurikuntien nuorille, jotka ovat täällä lukiossa ? Jos mietitään, mitä tapahtuu koulun jälkeen, niin suuri osa lukiolaisista suuntaa korkeakouluihin ja sitä myöten muualle töihin, koska täällä on aika vähän töitä korkeakoulututkinnon suorittaneille. Ammattikoululaisista muutamat palaavat kotipaikkakunnalleen, esim. hoitoalan työntekijät yms. Kummalle ryhmälle ajokorttia kannattaisi tukea, vaiko ei kummallekaan? Sitäpä sopii miettiä, jos viitsii. Jos lukiolaisen korttiasiaa perustelee sillä, että kouluun ei ole julkista liikenneyhteyttä, niin voipa tuumailla sitäkin, että saako lukion aloittava 16-vuotias kortin ja pääsee ajelemaan ekaluokalle lukioon vai saako sen kortin aikaisintaan toisena lukiovuonna.
Joo..se Anitta juttu oli törkee
Pitäs olla joku roti kunnan hommissa.
Sinä se vaan jaksat. Mitä jos kirjoittelisit jotain hyvää. Sillä saat enemmän kiekkolukiolaisia ja Areenalle harrastajia. Karstula on pieni paikkakunta ja tämä kirjoittelu ei tänne asukkaita tuo. Rehtori ja opettajat hoitavat työnsä hyvin ja pitävät huolta oppilaista. . Kiitos heille, että jaksavat sinusta huolimatta.
Keneksiköhän sinä minua luulet? Minulla ei ole mitään tekemistä jää hallin kanssa. Eikä se edes liity mitenkään kannan ottooni. Minä ja monet muut kuntalaiset ollaan huolissaan nuorisostamme. Toivon että päättäjämme olisivat perillä tilanteesta. Siitähän tässä on kysymys.
Juu juu, helppo "anonyymina" kirjoitella. 😂
Kannatan kirjelmää päättäjille, jossa käy konkreettisesti ilmi, miten ja mistä syistä nuoriso voi huonosti ja kehitysideoita, miten nuorison saisi voimaan paremmin. Nämä itkut täällä kun ei tule asiaan muutosta tekemään. Kova tuntuu huoli olevan, ja kestänytkin monta vuotta, mutta mitä konkreettista on tehty tämän huolen eteen?
Anonyyminä voi kirjoitella myös koulun tiloissa työskentelevä.....
Jos nämä huolet on jonkun koulun tiloissa työskentelevän huolia, lienee hänen omaa ammattitaidottomuuttaan jos ei saa asiaan muutosta moneen vuoteen...
Lukekaapas sivistyslautakunnan uusin esityslista. Onko lautakunta kunnan asialla vai parin työntekijän edunvalvoja?
Kukaan koulun väestä ei uskalla viedä asiaa eteen päin. Varoituksia jaellaan. Pelolla johdetaan. Opettajien työ ilo on kadonnut. Se vaikuttaa lapsiimme. Miksi luottamus henkilöt ei puutu johtamis ongelmiin?
Just joo. Kuullaan eri tarinoita. 😊
Varotuksia jaellaan mielivaltaisesti sinne tänne. Syynä ettei naama värkki viehätä rehtoria eikä sivistys johtajatarta. Kunnan johtaja ja kunnan hallituksen puhemies hyssyttelevät. Milloinkahan varoittajat joutuvat itse tutkittaviksi? Mieli valtaa. Onko poliittisilla päättäjillä munaa tarttua epä kohtiin?
Puhutko nyt rehtorista vai päiväkodin johtajasta?
Hienosti aseteltu yhdyssanavirheet, olet kehittynyt toimissasi 😁
Mihin sinne tänne on varoituksia jaeltu, eihän tuolla lautakunnassa ole nyt kuin yhtä viranhaltijaa koskevaa?? Vai onko jossain tietoa että näitä on enemmän, kai noihin on aina jokin syy, että ei kai pärstäkertoimella näitä voi jakaa?!!!
Jos on munaa tarttua epäkohtiin niin kenkää tulee.
On se kova paikka miesväelle kun naiset näyttävät kaapin paikan.
Nyt ollaan oikealla tiellä. Asiaan on yritetty puuttua jo vuosia. Varoitukset eivät todellakaan ole aiheettomia. On myös annettu mahdollisuus korjata tilanne. Elämä on valintoja. Ehkä meillä Karstulassa aletaan nyt toimia niin kuin pitääkin. Kiitos johdolle kun olette jaksaneet!
No juuri näin!
Ja nyt ne kaapit ovat kenollaan.
Kyllä ne siitä oikeaa. Ja putsataan kunnolla pölyt pois.
Kunnollinen puhdistus ja pesän selvitys tarvitaan. Nyt odotetaan todellista selkärankaa kunnan poliittisilta vastuu henkilöiltä. Nyt kuntalaisten keskuudessa kohistaan taas kerran sivistyshallinnon sekoiluista. Ei savua ilman tulta.
Ja mistähän sivistyshallinnon sekoilusta puhut ? Jos esittelijän päätösehdotus äänestetään puhtaasti nurin, niin aikamoisesta sekoilusta on kyse, esittelyssä.
Ja sitten aiheeseen: poikien liikunnanopettaja pois töistä, toinen liikunnanopettaja edelleen vapaalla, kuviksen ope pois, pari luokanopettajan tointa haussa. Miten meillä menee, jos koulun vakiokommentoijat eivät kommentoi ?
Ei kannata vetää hätäisiä johtopäätöksiä. Ehkäpä esittelyssä ei ole syy vaan pelkuruudessa tehdä kovia päätöksiä. Kun kaikki ei pian tykkää, jos äänestää faktojen eikä hyväveli-kerhon mukaan.
Koululla menee varmaan ihan samalla lailla kuin muidenkin pienten kylien kouluilla. Työntekijät vaihtuu kun kunnassa ei oikein ole mitään syytä jäädä. Tässäkin asiassa voivat päättäjät katsoa peiliin. Strategia ei toimi. Ei yhtään.
Jotain pitäs tehdä. Kuuluu huhuja ja voisi joku ne oikaista jos tarve. Alkaa vanhemmat olla huolissaan.
Paljon on jo tehty. Kohta kaikki työt delegoitu muille. Nyt meneillään yritys ulkoistaa ilmapiiri. Paikka auki työkkärin sivuilla. Jollekin touhutaan tämmöistä kouluklownin työtä.😀😀😀
Pian taas jaksaa talven tapella kun on kesän huilaillut hyvällä palkalla.
Kohta valitaan apulaisrehtorille apulainen, että saadaan lisää porukkaa pätemään johtoportaaseen. Ja veronmaksajat hoitaa kaverusten viulut.
Oli upea Karstulan lukion esittelyvideo. Kyllä saadaan kaiken kaikkiaan olla ylpeitä meidän hienosta lukiosta. Hienoa työtä. 💪🏻
Hyvä opettajat 👏🏻👏🏻💪🏻💪🏻 Saitte heittää kälättäjälle luun kurkkuun! 🔥
Kyllä, nyt oli hyvä oikaisu.
Olipa huippuvideo. Kyllä nyt hakijoiden määrä lukioon moninkertaistuu.
Onko yhteishaku lukioihin jo päättynyt. Onko tulossa paljon hakijoita?
Kun valitaan vääriä henkilöitä j, varsinkin johtotehtäviin, ongelmia seuraa.
Johtoa on aina helppo syyttää. Tosiasia on, että jokainen työntekijä tekee itse omat valintansa. Aina löytyy niitä, joille työmoraali on suhteellinen käsite...Jos ei huvita niin eikun saikulle.
Laaksolan päiväkodilla kuulemma isoja ongelmia. Miksi näin? Ja mikä toi renttujuttu?
Olisiko tämä uuden rakkaustarinan syntyyn liittyvä viittaus?
Sukupolvenvaihdos menossa ymmärtääkseni. Naisia talo täynnä niin ei ole helppo rasti esimiehelle.
Ihan sama mihin kukakin rakastuu kunhan työt hoituu. Toki aina ei töissä ehdi käymään ettei harrastukset kärsi. Osa näyttää viihtyvän enemmän punttisalilla...
Eikö opettajan virka enää meinaa maistua?
Pienellä paikkakunnalla kaikki vaikuttaa kaikkeen
Kannattaa miettiä tarkkaa
Joko luottamushenkilöt alkavat heräillä? Vastuuhenkilöt vastuuseen! Nykyisen johdon aikana lukioon hakeutuneiden määrä on laskenut kuin lehmän häntä. Ajokortti, ilmainen aamupala, biotalous ovat olleet virheellisiä ja kalliita kokeiluja. Myöskin markkinoinnissa on menty pieleen.
Pitäisikö lukion johtoon valita samat tyypit kuin jäähallilla on? Sieltä ainakin löytyy osoitettua osaamista, eiku...
Mitä, jos valitaan sellaisia, jotka oikeasti osaavat ja haluavat markkinoida lukiota. Katsotaanpa sivistystyslautakunnan ikärakennetta ! Onko se paras markkinoija reksin ja opon lisäksi ?
Nykyiset opiskelijat ottaa somen haltuun. Sillä saisi ns ilmaista mainosta. Näkyvyyttä.
Näin on jo tehty! Karstulan lukion abien instagramit ja Lukion oma TikTok tili.
Jaatikaisen anna hakenut
Ok..
Eikö jo kellot soi luottamus hengilöillä? Missä tulokset? Vieläkö riittää luottamusta viran haltijoihin?
Kuulin kylillä, että kunnan valtuusto on alkanut puuttua koululla ja kunnan talolla tehtailtuihin varoituksiin ja alaisten painostuksiin.
Tämä on luonteva jatko sille, että lautakunnat lakaisevat varoitukset maton alle. Onhan se nyt paljon helpompi kun niitä ei edes jaella niin ei tarvitse puuttua asiaan missään vaiheessa.
Nimimerkillä kunnallisvaaleihin liian kauan tällä sakilla
Oli jo aikakin.
Jos tuo pitää paikkansa niin... vihdoinkin.
Kardessac on vahva osaaminen virkamiesten savustamiseen/erottamiseen. Taidot käyttöön, ettei menestystä tuova toimintatapa pääse ruostumaan. Kinnulasta konsulttia tarvittaessa. Siellä toimitaan.
Kuka tää saikuttaja sitten on pkodilla
Ilmeisesti siellä 2 aktiivista sairastelijaa, tietysti tää yksi on yli muiden
Saisko tarkennusta?
No niin. Suurpinnarin astuttua takavasemmalle, manttelinperijä jatkaa samaan malliin. Olemattomilla syillä ollaan pois töistä kuntalaisten piikkiin. Eikö päättäjät pikku hiljaa voisi alkaa kyseenalaistamaan sjohtajan värväyksiä? Kyseinen pehtoorikin maksaa veronsa aivan muualle kuin Karstulaan.
Kuka on suurpinnari, joku rivityöntekijä vai johtajatasoa?
Eikö lautakunta ole henkilöstövalinnoissa mukana?
Niin kuka?? Negatiivista kyllä kuuluu laaksolan pk...
No ei kai kukaan täällä ala nimiä huutelemaan. Ja ei varmaan vaikuta täällä utelevien elämään millään lailla tämä tieto. Eiköhän siellä esimies käsittele asiaa niillä keinoilla, millä pystyy. Valitettavasti sairastelua on aika hankala kenenkään osoittaa "lusmuiluksi" ja todistuksen saa työterveydestä pelkällä puhelinsoitolla. Mutta jatkakaa toki täällä asian käsittelyä, jos ei parempaa tekemistä löydy.
Jaa niin ne hovinarrit puolusteloo
Ja Pelle Hermanni kommentoi.
Turha kommentti ilman faktoja. Tässä kylässä kuuluu joka aiheesta ja paikasta pelkkää negatiivista. Eli???
Kyllä se on jäähallin salkkuherrojen syytä kun koulussa on niin huono työilmapiiri. Ja se kun lukioon on niin vähän hakijoita. Myös koulun rakennusvirheet on Areenan syytä. Ja Väätäiskylän hirvikolarikin.
Kyllä jäähalli on suurimpia töppäilyja mitä kunnassa on tehty vuosikymmeniin.
Niin on. Kunnalle uusi jäähalli maksoi 650 000 €. Liikuntahallin remontti 3,5 miljoonaa.
Näin on, vai onko ? Vuosittain maksetaan käytöstä 50000, onkohan siinä mukana se nuorisokahvila, joka halliin piti tulla vai miksiköhän tilaa on varattu Sokkarilta ? Koulu oli muutaman vuoden vuokratiloissa hallilla. Tehtiin korjausremonttia, jonka hinta oli noin 400000 euroa ja maksettiin vuokraa vuosittain lähes 70000 euroa. Kenenhän ne tilat remontteineen ovat nyt ja millä hinnalla ? Kun hallin talous oli kuralla, eikä toimintaa voitu käynnistää, kunta (=Lämpöverkko) osti kylmäkontin, muutti hieman Lämpöverkon mallia ja nyt oikeasti kunta tuottaa hallin jään teon. Kun halli on pystyssä kunnalle yli 20000 euroa, Kiva otti jäähallin hoitoonsa keväällä. Miten käy syksyllä, Luoja tai joku muu tietää. Oliko tämä halpa investointi, laskekaa itse.
Ei taida olla ihan kohdillaan nuo mainitsemasi lukemat. Olet laittanut niihin päällle reippaasti "hyvänmiehen lisää". Kunnanjohtaja jätti syksyllä ilman perusteita maksamatta valtuuston aikoinaan päättämää jääajan käyttömaksua. Kj ja kh:n pj ylittivät toimivaltansa ja rikkoivat sopimusta. Jäätä ei saatu ja hallille aiheutui yli 100 000 vahingot. Konkurssipesä tulee vaatimaan heiltä vahingonkorvausta sopimusrikkomuksesta ja aiheutuneista vahingoista.
Mitkä luvut ovat väärin ? Korjaapa ja ilmoita oikeat luvut. Olisi hauska tietää, paljonko Lämpöverkko maksoi jääkontista. Mikä lie merkitys Lämpöverkon talouteen sillä, ettei halliyhtiö pysty maksamaan kontin vuokraa? Kenen ovat hallin tiloihin tehdyt luokkatilat ?
Ja höpsis. Mitenkäs siinä kunnan ostopalvelusopimuksessa olikaan asia kirjattu? Mikäli kunta ostaa jäätä, sitä täytyy myös olla.
Mikäli kunta on vahingonkorvausvelvollinen hallia kohtaan, eikö Areenan hallituksen pidä nostaa asiasta kanne kuntaa vastaan. Elleivät tee, on konkurssipesällä mahdollista nostaa kanne hallitusta vastaan tehtäviensä laiminlyönnistä.
Areena yrittää edelleen pumpata kaiken rahan yhtyeiskunnalta. Siitä on kysymys.
Ps. maksoiko kunnan Lämpöyhtiö jääkontin vuokran myös samalla, kun kontti lunastettiin?
Ks. protestilista, velkomustuomiot Karstula Areena !
Nämä on KIVA maksaa.
Ja niin vaan Karstulan lukio Keski-Suomen ykkönen. Hienoa työtä. Paljon onnea rehtorille ja koko henkilöstölle.
Opiskelijamäärä nro tarvitse enää paljonkaan kehittyä, kun päästään Kinnulan tasoon. Neljä on helppoa treenata vaikka Suomen parhaaksi Opettajat saa sanan palkan kuin 35: ryhmiä opettavat.
Mikäs pyhä viha sinun kirjoituksestasi heijastuu. Tätä maalittamista olet pitänyt jo yli neljä vuotta ja tavoitteesi päässyt. Vieläkään et ymmärrä lopettaa.
Upeaa koko koulun väki. Meillä on hieno lukio.
Väliaikainen pomo saanut laaksolan päiväkotiin vipinää. 👋💯
Alkoiko hiiret (tai hiiri) hyppimään pöydällä kun kissa poistui talosta? Ei ole helppoa väliaikaisella pomolla jos hypitään silmille. Jospa siellä nyt hiiret ymmärtävät nakertaa yhteistä juustopalaa.
Semmosta se on kun on pelkkiä naisia työyhteisössä. Ja riittää kun yksikin niistä harrastaa riidan kylvämistä. Ilmeisesti kylväjä on lähtenyt kuitenkin muille maille odottamaan parempia hommia...
Väliaikainen pomo tehnyt hyvää työtä. Sitä tarkoitin vipinällä. Alkanut aktiviteetteja löytymään lapsille.
Eiköhän se ole ihan työntekijöiden ansiota...Omituista, jos esimies suunnittelee toimintaa. Silloin on väärät tyypit töissä...
Vrt. suunnitteleeko rehtori esim. liikkatuntien sisällön?
Tarvittaessa puuttuu opetuksen laatuun, mutta eiköhän se ole opettajien homma suunnitella. Aikamoista työntekijöiden vähättelyä korostaa heidän esimiehensä toimintaa tai roolia. Kyllä ne tekijät on siellä ruohonjuuritasolla.
Harmi vain, että hyvin alkanut metsässä retkeily väheni kun porukka vaihtui.
Uusi koulu on ollut käytössä pari vuotta. Nyt tehdään pump ja track- aluetta, johon menee rahaa n. 25000 euroa. Kummallisempi juttu on, että pihaakin pitää uusia jo nyt ja hintaa tulee reilusti yli 40000 euroa. Aika kallista.
Pihaa ei tarvitsisi uusia, jos se olisi alunperin tehty sellaiseksi kuin pitää. Tästä kiitos ulkopuolisille suunnittelijoille, joilla ei ollut hajuakaan minkälainen päiväkodin piha pitäisi olla alustaltaan. Asfaltti ja murske, ei ihan paras yhdistelmä.
Olen tähän saakka puolustanut kuntamme luottamushenkilöitä ja virkajohtoa, mutta nyt alkaa mennä luottamus. Liikuntajohtaja sanoi lehdellä, että hän oli päättänyt hankkia hiekkakentälle uuden kaukalon jäähallilta säästyneillä rahoilla, hinta 28 000 €. Tuliko kaukaloa? Ei kuulemma tullut, tuli vain kaksi maalia. Kaukalon toimittaja meni konkurssiin. Joku oli mennyt maksamaan kaukalon ennen tavaran saapumista. No, nyt on lapsilla arvokkaat maalit. Entäs se kenollaan oleva verkkoaita sitten. Sitäkin kehui liikuntajohtaja samassa jutussa. Hinta silläkin 30 tuhatta. Pitikö se pakkasella pystyttää? Ja Enojoen tenniskenttä sitten... tekijälle maksettiin kuulemma 25 000. Käykääpä katsomassa, miten "hieno" kenttä saatiin. Urheilukenttäkin on käyttökiellossa. Koska työmaa-alue. Kentän tekijöitä ei tosin ole näkynyt koko kesänä. Onko sadan tuhannen euron urakalle asetettu mitään määräaikaa? Nyt jo toista kesää on kenttä käyttökiellossa ja harrastustoiminta jumissa. Liikuntahallin remonttikin maksoi kuulemma 3,5 miljoonaa. Valtion tuetkin jäi hakematta. Muualla rakennetaan uusia ja monikäyttöisiä halleja 2 - 2,5 miljoonalla. Huh huh. Nyt päitä vadille. Yhteisten rahojen tuhlaajat on saatava vastuuseen.
Ja keväällä tuli remontoidusta liikuntahallin katosta vedet läpi…
Aikamoinen ero rypäleen ja laaksolan aktiviteeteissa
Ero on aika luonnollinen asia, jos kyseessä on kaksi eri paikkaa. Ihan ei tämä kommentti auennut...
Syyslukukausi 2023 starttaa muutaman viikon kuluttua. Lukion ja kunnan johto ovat varmaan uurastaneet koko kevään ja kesän, jotta Keski-Suomen huippulukioon saataisiin edes saman verran aloittajia kuin vuosi sitten eli 15-18. Yhteishaussa keväällä oli vain 8 hakijaa. Vähän aikaa sitten, juuri ennen kuin kunnanhallitus sivistyslautakunnan ylikävellen nimitti nykyiset kolme rehtoria, oli hakijoiden määrä noussut lähes 50:een.
Taitaa olla Karstulan kunnassa asiat totaalisesti sekaisin.
Miten ihmeessä meille on valikoitu johtaviin virkoihin tuollaisia amatöörejä? Osa oli saanut kenkää edellisestä työpaikastaan. Monikohan heistä on edes sitoutunut Karstulaan ja asuu edelleen muualla?
Oisko niin , että tultu Karstulaan kun muualle ei oo päästy? Rehtori näkyy hakevan pois.
Olen sivusta seurannut tätä rehtorin ympärillä vellovaa keskustelua jo yli vuoden. Mikäli asiat olisivat kunnossa niin ei tällaista keskustelua jatkuisi näin pitkään. Oma päätelmäni näistä puheenvuoroista on se, että kunnanjohtaja teki pahan mokan kun käveli sivistyslautakunnan yli ja käytti otto-oikeutta. Kaikesta päätellen myös koulun johtamisessa ja työilmapiirissä on ollut pahoja ongelmia. Tällä hetkellä pahin uhka on lukiokoulutuksen loppuminen Karstulassa elleivät luottamushenkilöt tartu ongelmiin. Koska oman pitäjän oppilaan eivät riitä niin jotakin on keksittävä, jotta oppilaita saadaan muualta. Saman ongelman kanssahan ovat muutkin pienet paikkakunnat kamppailleet. Moni kunta on löytänyt ratkaisuksi kuntaan hyvin soveltuvan erityislinjan perustamisen. Eikö Karstulassakin voisi kokeilla jotain vastaavaa?
Kai tämä "keskustelu" jatkuu, kun itse sitä jatkat. Olet ottanut uuden tavan "keskustella" itsesi kanssa. Pitäisikö meidän muiden olla jo huolissaan sinusta?
Ja kohta palataan taas ykkösaiheeseen eli lukion jääkiekkolinjaan...
Ei mahdu enempää linjoja. Siellä on jo kaikille pakollinen biotalouslinja ja autokoululinja.
Ok. On siis edes jotakin. Ovatko nämä bio- ja autokoululinja houkutelleet Karstulaan paljonkin uusia lukiolaisia muualta?
Kuulin jostakin, että lukion resurssit on mitoitettu yli 50 aloittavalle oppilaalle. Nyt hakijoita biotalous- ja autokoululinjalle on saatu vain 8. Eli varsin yksilöllistä opetusta saavat alkavalla lukukaudella nämä 8.
Jahas, jäähallimies on ottanut uuden tyylin ja yrittää esittää olevansa joku muu. Pelottavaa ajatella, että olet ollut sivistyslautakunnassa, mutta et tiedä lukion toiminnasta mitään? Mitä kuvittelet näiden mitotettujen resurssien olevan? Eikai lukiossa ole ollut 50 aloittaavaa opiskelijaa pariin kymmeneen vuoteen? Eikä lukiossa ole mitään linjoja.
Google kertoo: "Korkeakouluopintojen velvoittavuus on uusi asia opetussuunnitelman perusteissa, vaikka aiemminkin LOPS-perusteissa on kannustettu korkeakouluopintoihin."
Siinä sulle syy biotalousopintoihin.
Jos ihan pysyt sellaisissa aiheissa, mistä ymmärrät jotain. Vaikka luistimien teroitus...
Minuakin kiinnostaa tuo eli montako uutta opiskelijaa biotalouslinja ja autokoululinja on tuonut Karstulan lukioon?
No täältähän sitä tietoa kannattaa etsiä...
Mistä sen tiedon saa? Tämä kiinnostaa ainakin minua äitinä, jonka lapsi miettii mihin kouluun kannattaa peruskoulun jälkeen ensi syksyksi hakea.
Jos lapsesi tekee opiskelupaikan valinnan sen perusteella paljonko ilmainen ajokortti tai biotalousopinnot tuovat Karstulaan uusia opiskelijoita, niin on hölmön hommaa. Saati että äiti hakee tietoa tältä palstalta, jossa yksi ihminen keskustelee itsensä kanssa lukion ja koko kunnan mustamaalaamiseksi. Tämä toki jo kertoo kuka on tekstien takana. Toivotaan, että ymmärrät muuttaa Ähtäriin. Siellä eläintarha tarvitsee mainosmiestä.
Anteeksi nyt vaan, mutta kyllä minua kiinnostaa tietää miten vetovoimainen ja toimiva lukio siellä Karstulassa on. Hämmentävää, että joku vastaa täällä noin hyökkäävästi mielestäni aivan asialliseen kysymykseen. Kysyin myös asiallisesti, mistä sitä tietoa Karstulan lukiosta saa. Kunnan nettisivuilla tarvitsemaani tietoa ei löydy. Kuvitteletkohan minun olevan joku muu, koska käyttäydyt noin hyökkäävästi? Mikäli olet Karstulasta niin et kyllä ainakaan yhtään edistä myönteistä kuvaa Karstulasta. Sinunlainen kommentoija se mustamaalaa omaa kuntaansa.
Jos tietoa haluaa, sitä voi helposti saada soittamalla koululle ja tiedustelemalla asioita. Tämän palstan kirjoittajien asiantuntemus ei välttämättä riitä vastamaan kysymyksiin.
Mikäs sinä olet arvioimaan tämän palstan kirjoittajien asiantuntemusta, täällä voi kirjoittaa samat henkiöt kuin koululla vastaa puhelimeen. Ei voi tietää.
Suosittelen Saarijärven lukiota. Siellä on joitakin Karstulassa olleita opettajia.
Joko rehtorille löytyi työpaikka muualta?
Ei ☹️
Minäkin toivon todella, että jonnekin ottaisivat...
...ja taas siellä kuulemma varoituksia jaellaan... viimeisinä töinään päätti rehtori jättää muiston itsestään
Onko se jo valittu Alajärvelle? Sivistysjohtajan kanssa yrittivät yhdessä Viitasaarelle, mutta ei kelpuutettu. Sormet ja varpaat ristissä odotellaan...
Eikös julkisella sektorilla ole virallisetkin hallintosäännöt, lait ja ohjeet siitä, miten alaisten kohtelu on eri elimissä käsiteltävä? Onko Karstulassa ihan omat pelisääntönsä?
Ei kai siellä ihan syyttä varoitella. Lautakunnan kautta pitäisi mennä, salaisina tosin.
Pomot tekevät koko ajan suuria virheitä ja heidän päitään vaan silitellään, ja tekosia salaillaan.
Ketkä pomot? Avaa hieman. Kunnasta ei saa tietoa.
Miksi kunta ei tiedota?
Onko rehtori lähdössä?
Toivottavasti ei lähde! Kerrankin hyvä rehtori, puuttuu asioihin kun on aihetta. Joka varoituksen on saanut, kattokoon peiliin, ei niitä ihan tyhjästä anneta!
Se varoituksen saanut lienee sen syystä saanut. Kannattaa kysellä kylällä. Kyllä kaikki sen " maailman paras ope"- tyypin tietää.
On mielestään juuri tuollainen maailman valtias, eikä vika ole koskaan hänessä.
Hyvä kun on saanut varaoituksen tämä opettaja.. Tosi inhottava nuoremmille ketä samassa paikassa hänen kanssaan.. Loukkaa käytöksellään ja on muka parempi kaikessa.. Ei kellään ole oikeutta toisen valintoja pilkata ja ivailla...
Kunnassa on meneillään jokin käsittämätön varoitusten jakamisepidemia. Ja kohteina pian eläköityvät opettajat ja kasvattajat.
Ja varmaankin syyttä
Karstulan hallinto on aivan sekaisin.
Totta varmaan tuokin. Mutta varoituksia on vaan annettava jos on sille on syytä, ja näin ilmeisesti on ollut. Ei niitä turhaan jaeta edes Karstulassa.
Ottakaapa nyt asiat pöydälle siellä Karstulassa. Sama pyöritys näyttää jatkuvan koko ajan. Jokainen ymmärtää, että jos 2019 vuodesta sattuu ja tapahtuu koko ajan, on syytä ottaa sivistystoimen nyt työn alle nämä asiat. Eiväthän nämä tyhjästä tule. Joku mättää nyt pahasti. Ellei olisi perää, ei täällä näin monta vuotta asia eläisi. Sivusta seurannut.
Ei oo kukaan uskaltanut. Ei halua painostuksen kohteeksi ja mun veikkaus on, että on käsketty olla puhumatta koulun asioista.
Minäkin olen tätä hiljaa sivusta, tosin melko läheltä, seurannut ja mietin aivan samaa. Koulun ja koko sivistyshallinnon ongelmat ovat velloneet jo niin kauan, että eikö jo vihdoin päättäjien tulisi tehdä tilanteelle stoppi. Sivistyshallinnossa jaetut varoitukset ovat kaikki olleet todella perusteettomia.
Ei ole ollut aiheettomia varoituksia. Avaa silmät ja katso tilannetta tarkemmin niin ymmärrät.
Kerro meille tietämättömille mistä syystä on sitten turhia varoituksia jaettu?
Ei ollut turha. Asia on ollut tiedossa jo pitkään. Jos ei halua muutaman henkilön vihoja osakseen niin on hiljaa eikä käy opehuoneessa on sitten avustaja tai ope.
Vanha vasemmistoradikaalien painostuskeino täällä käytössä: Jos et ole puolellamme, olet meitä vastaan. Jos et nuole johdon jalkoja niin voit olla seuraavana listalla. Johdetaan pelolla.
Ja työt on sujunut mallikkaasti varoitetuilla?
En olisi varma tuosta.
Niinpä. Jos ei saa loisia tai käyttäytyä muuten huonosti töissä. Sitten uhriudutaan…
Tyhjäntoimittajako se täällä hämmentää. Harmi kun mielenterveyspalvelut ajettu niin alas ettei tarvitsijoille löydy apua.
Näytti olevan jonkun Heikkilän kirjoitus Viiden Kunnan Sanomissa täällä vellovista asioista. Joku mättää nyt oikeasti. Eihän todellakaan missään firmassa jaella varoituslappuja kuin erittäin painavista syistä. Todella harvinaisia. Erikoista
Ei ole aiheettomasti annettu varoituksia. Jossain muualla olisi potkut tullut, mutta täällä ei. Sivistyslautakunta pitää kyllä varmasti tuttujen puolia. Sivistysjohtaja ja rehtori hoitavat työnsä oikein, heidän kuuluu selvittää jos tulee valituksia jonkun työstä! Ei missään työyhteisössä voi sallia sitä, että joku toimii väärin. Ei edes kunnallisella, olkoon työuraa takana miten paljon hyvänsä. Valituksia on tehty aiemminkin, mutta nehän on lakaistu maton alle hyväveliverkoston toimesta.
Näinhän se menee
Huvikseenhan niitä jaellaan varmasti.
Huvikseen tai pelottelumielessä. Kyllä täällä talon sisällä koetaan, että jos et nuoleskele johtoa niin voit olla seuraava. Joka tapauksessa johtamis- ja esimiestaidot totaalisesti hukassa.
Sekö olisi hyvää johtamista, joka antaisi alaisensa tehdä mitä huvittaa? Joku saisi kohdella työkavereita, oppilaita ja lapsia miten haluaa, eikä kukaan puuttuisi asiaan koskaan?
Kyllä kyseisen työnantajan palveluksessa tehdään juuri näin ja kun asiaan ei puututa ajoissa, tulos on tämä. Oletus on, että pitää saada tehdä mitä haluaa ja jos se ei onnistu mennään pyytämään sairaslomaa. Kuntalaiset sitten maksaa tämän lystin.
Eikös siellä juuri annettu varoituksia ja täällä vaahdotaan kuinka ne oli täysin aiheettomia?
Onko joku opettaja rakastunut oppilaaseen
Ei kun itseensä ja omiin taitoihinsa.
Just niin. Paras mielestään kaikessa.
Näitä keskusteluja seuratessani nyt sivusta tällä kanavalla olisi kohtuullista, että kukin kirjoittaisi aivan omalla nimellään, ei anonyymien nimimerkkien takaa, sillä se takaa epäselvyyden jatkumisen. Minäkin olin siellä töissä pitkään. Joten, kun kommentoit, on vastuullista kertoa, mistä näkökulmasta kirjoitat. En olisi tähän edes vaivautunut kommentoimaan, mutta Viidenkunnan Sanomien kirjoitus vaatii tämän. Kun kirjoitat omalla nimelläsi, asiat selkiintyvät. Kunnan rahat näyttävät nyt määrittelevän kuka puhuu ja mitä puhuu. Silloin myös vastaamme siitä, mitä teimme tai emme. Munatonta huudella nimimerkkien takaa. Lopeta se, sillä Totuus paljastuu aina, etkä voi sitä koskaan paeta. Anne Löytönen.
Kuka lienetkin Anne niin ymmärrät varmaan, että se vaatii melkoista uskallusta ottaa asia esille. Asutko karstulassa? Jos asut niin ihme, ettet ole huomannut asiaa ja kuullut siitä? Jos et, niin ymmärrän ettei asiasta ole sinulla tietoa. Yksi mahdollisuus on myös se, että kuulut mahdollisesti samaan porukkaan kuin ko henkilö.
Jumala rankaisee jos uskova puhuu muunnettua totuutta.
Itsekin kunnan töissä olevana voin todeta, ettei kunnassa enää kukaan uskalla tulla esiin omalla nimellään. Johdon taholta pelottelu, uhkailu ja syyllistäminen on mennyt jo niin pitkälle. Tuntuu, ettei meillä ole enää mitään kanavia tai väyliä puuttua epäkohtiin. Meidän pahaolo alkoi syksyllä 2019. Kiitos Viispiikkisen kirjoittajalle kun rohkenit raottaa surullista tilannetta.
Ei uskalla huoltajatkaan jos on lapsia tulossa kouluun. Pelkäävät, että joutuu ko henkilön luokalle. Tai yhden toisen luokalle, joka kytköksissä ko henkilöön. Oikeasti reksin eka reipas teko antaa vihdoinkin varoitus. Muuten en kyllä.suuresti reksiä arvosta. Edellinen reksi kuulemma piti ko henkilön järjestyksessä. Niin ainakin olen kuullut läheiseltä taholta.
Ongelmia oli aikaisemminkin, mutta niistä tehdyt valitukset jätettiin käsittelemättä kokonaan. Totta kai pelkoa aiheuttaa, kun johtajana onkin nyt vieras. Asioihin puututaan, eikä niitä enää väheksytä.
Mielensäpahoittaja saikuttajat ärsyttää joka työpaikassa, mutta niitä suojelee laki. Sairaslomalla olevaa kun ei saa irtisanoa.
Hakeudu yksityispuolelle töihin
Voi olla vaikeaa pienessä kunnassa.
Liian kauan on tämä kuningas saanut mellastaa
Ja hänen kuningattarensa.
Tuli mieleen, että tämä paikallislehteen kirjoittaja tulisi hankkia kunnalle töihin. Noin suurta ymmärrystä johtamisessa, sekä hallinnossa ei kannata jättää hyödyntämättä.
🤣🤣🤣🤣🤣
Ilman muuta noin suuri osaaminen on hyödynnettävä
Aivan mahtava ja rohkea kirjoitus Viispiikkisessä. Kirjoittajalla on pitkä kokemus julkiselta sektorilta, muuallakin kuin Karstulassa. Hyvä kun joku edes rohkenee nostaa julkisuuteen kunnan ja koulun johdossa olevat ongelmat. Me täällä juorusivuilla ei uskalleta. Meillä monella liikaa kytkentöjä kuntaan. Kostoa pelätään.
Kyllähän tuossa upeassa kirjoituksessa kumpuaa asiantuntemus ja tieto kuinka asiat todella on. Ainakin kirjoittajalle kerrottu versio…
Onhan tuo aika karua luettavaa, miten Karstulassa on voinut virkamies toimia vuosia, rikkoen lainsäädäntöä ja erityisesti työntekijöiden oikeuksia.
https://julkaisu.karstula.fi/karstula10/cgi/DREQUEST.PHP?page=meetingitem&id=202212-9
Ongelmat taitavat kummuta vuosien takaa, kun asioihin ei ole puututtu ajallaan.
Tuo virkamiestä koskeva juttu on ihan eri kuin varoituksen saanut.. tosin ne on samaa firmas koulu ja eskari..
Esiopetus on koulun alaista, ei kuulu varhaiskasvatukseen. Mitä suurta tietämystä täällä onkaan...
Tuo irtisanomisehdotushan kumottiin koska se oli tehty täysin väärin perustein!! Nyttemminhän tuo päätöksen esitellyt Jyväskylässä asuva johtava viranhaltija on itse saanut kirjallisen varoituksen huolimattomuudesta virkatehtävässään ja aiheutamastaan taloudellisesta vahingosta kunnalle.
Ei kait nuo liitteenä olevat virkavirheet olleet tuulesta temmattuja. Henkilöstön kommentteja kyllä sadellut jo vuosia epäreilusta toiminnasta.
Onko rehtori saanut jo muualta töitä?
Jokainen voi pistää omalle kohdalleen, miltä tuntuisi jos oman työpaikan asioita täällä juorupalstalla käsitellään. Nämä kirjoitukset eivät johda mihinkään hyvään. Jos joku luulee, että kunnan ja koulun johtoa täällä moittimalla saa aikaan muutosta, niin väärin menee. Näillä saadaan aikaan kunnalle huonoa mainosta ja työyhteisöön pahaa mieltä. Muutamien kommentoijien tavoite on jo tullut harvinaisen selväksi, joten kiitos riittää. Toivon, että nyt annetaan työ- ja joulurauha kaikille sekä tehdään lupaus, että ensi vuonna löydetään jo hyvääkin kerrottavaa.
"Joulurauha kaikille"? Millaisen joulurauhan sinä haluat antaa kiusatuille ja pelon keskellä eläville? Hei haloo, herätkää päättäjät!
Joulurauha on taattu kun koulu on kiinni. Arki jatkuu tammikuussa, toivottavasti paremmissa merkeissä. Varoituksen saaneetkin olisivat läksynsä oppineet....................
Tuo on nyt melkoisesti hyssyttelyn tyylistä. Lakaistaan vaan kaikki taas maton alle ja teeskennellä että kaikki on hienosti. Toivottavasti varoituksen saanut rukoilee itselleen parannusta käytökseen.
Taitaa olla liian myöhäistä hakea yläkerrasta apua käytökseen. Varsinkaan kun ei ole munaa edes myöntää virheitään!
Taidat oil täysin oikeassa.
Niin. Mikäli oikein ymmärsin niin tilanne on jatkunut pitkään ja on muutama oppilas vaihtanut kuntaakin. Surullista.
Liian pitkään on jatkunut. Ei varmasti enää tyyliä muutakaan, tietää ettei koskaan joudu kuitenkaan vastuuseen vaikka valituksia satelee. Vanhat jäärät sivistyslautakunnassa pitää siitä huolen, että saa jatkaa eläkkeelle asti.
Ei rukoili tässä auta.
Karstulan Lukio taas Keski-Suomen listauksen kärkipäässä toisena. Hienoa!
Hieno saavutus taas kerran pieneltä lukiolta. Kertoo erittäin korkeasta opettajien tasosta. Nyt pitäisi vaan kehitellä ideoita, joilla saadaan upea lukiomme pelastettua. Helmikuussa alkaa taas yhteishaku lukioihin. Miten saamme enemmän hakijoita kuin viime vuonna, jolloin yhteishaussa oli vain 8 hakijaa. Alamäki on alkanut vuodesta 2019.
Maahanmuuttajiako ajattelit tänne houkutella? Etkö ole tietoinen siitä, että syntyvyys on laskenut ja laskee vuosi vuodelta koko Suomessa? Eihän lukioon hakijoita voi olla montaa, jos ei ole oppilaitakaan.
Toivottavasti kukaan ei ajattele, että sekin on rehtorin ym Karstulan päättäjien syytä, kun suomalaiset ei halua lisääntyä.
Kai nyt jotain uuttakin voisi kehitellä oppilaiden saamiseksi muualta Karstulaan kuin pelkkään syntyvyyteen tuijottaminen? Jotain sellaista, mitä ei ole vielä muualla? Jotain joka vahvistaisi Karstulan elinvoimaisuutta muutenkin?
Varishan voisi alkaa pitämään kiinteistöhoidon/busineksen teko kurssia.
Mikähän taikatemppu lisäisi suomeen lisää nuoria?? Lukio johon haetaan, on pääsääntöisesti se, joka on lähimpänä kotia. Harvassa on ne, jotka lukion perässä muuttaa. Lukioilla kun ei ole ilmaisia asuntoloita, niin kuin ammattikouluissa.
Ei se mikään taikatemppu ole, että lukioon saadaan oppilaita muualta. Hyviä esimerkkejä löytyy jopa Keski-Suomesta. Työtähän se vaatii ja älynyrtyröiden hiomista, ehkäpä kuntalaisten ja sidosryhmien osallistamistakin. Vaan löytyykö kuntapäättäjiltä halua ja mielenkiintoa tähän?
Vaikka kunta lupaisi kuut ja tähdet taivaalta muualta tulevalle lukiolaiselle, ei se lisää opiskelijoiden määrää suomessa. Enemmän pelkäisin ammattikoulujen puolesta, mistä muutamien vuosien päästä saadaan duunareita tekemään työtä kun opiskelijoita on aina vain vähemmän? Karstulassa on nyt jo pula sähkö,- ja lvi alan ammattilaisista.
Ymmärtävätköhän päättäjämme edes miten merkittävä asia lukion säilyminen ja kehittäminen on koko kunnan elinvoiman kannalta?
Pääsikö rehtori Alajärvelle? Milloin rehtorin paikka tulee avoimeksi?
En ole yli vuoteen käynyt täällä nimettömien juorupalstalla... ja tämä sama keskustelu rehtorin väärästä (ja ilmeisesti myös laittomastakin, koska virkaa ei laitettu julkisesti haettavaksi kuten lautakunta oli päättänyt) valinnasta jatkuu vaan. Joulun aikaan siellä käydessäni kuulin, että nyt tämä rehtori ja koulutoimenjohtaja jakelevat sinne tänne varoituksia. Ja kuulemma erityisesti nyt ovat kostotoimien kohteina itsenäisesti toimivat ja rehtoria enemmän arvostus nauttivat pian eläköityvät opettajat. Samaa ihmettelen kuin moni muukin täällä: näin kauan asiaa jo vatvottu ja tilanne kunnassa vain pahenee. Missä luottamushenkilöiden päätöksenteon kyky?
Etköhän sinä Jartsa käy täällä ihan joka päivä.
Niinpä. Ei kaveri kaveri pure.
Ei taida muut arvostaa eläköityvää kuin sivistyslautakunnan jäsenet. Seuraavaksi tehtävä kantelu aviin.
Miksi niitä varoituksia jaellaan?
Sammoa mieltä. Läholle het. Eiköhä se ollu tässä. T. humppilainen
Toivottavasti uusi vuosi tuo tällekin asialle uusia tuulia. Jähmettyneisyyden tilasta päästävä pikaisesti kehityksen tielle.
Eiköhän se tuo. Kannattaa lukea lehtiä lähitulevaisuudessa.
Kyllä minäkin toivoisin, että tälle sekoilulle saataisiin jo piste. Rehtorin, sivistysjohtajan, hallintojohtajan, tiedotuspäällikön ja kunnanjohtajan paikat heti avoimeen hakuun. Ja valitsijoiksi valittakoon muut kuin aiemmin. Ulkopuolistakin asiantuntemusta mukaan.
Eikö sitä ulkopuolista asiantuntemusta tule riittävästi kun päättäjiä istuu mukana haastattelurymissä ja sitten vielä valinnat nuijitaan hallituksessa tai lautakunnissa?
Jos huonoja virkavalintoja tehty niin ei kai voi kuin osoittaa sormella syyttävästi kuntapäättäjiin 😀
Sammaa mieltä. Kunnan maineen pillaajat lähölle.
Miksi Karstula ei markkinoi lukiotaan? Muut mainostavat jo täyttä päätä ja pyrkivät saamaan muualta oppilaita lukiohinsa. Eikö Keski-Suomen ykköslukio aio hyödyntää mainettaan millään tavalla? Yhteishaku lukiohin alkaa ensi kuussa.
Millähän kivikaudella elät? Kyllä lukio markkinoi itseään ja juuri siellä missä nuoret ovat.
Eli missä?
Facebookissa, Instagramissa, ja Tiktokissa ainakin mainoksia pukkaa jo koko ajan. Et taida kuulua kohdejoukkoon.
Ai meinaatko sinä sitä ns. rehtorin pönotysvideota?
Ajatteletko itse, että joku hassunhauska mainos, jossa sikinsokin kuvia ja tekstiä houkuttelee hakemaan lukioon 🤣 Kiekkolukio 🤣
Juu.siinä tuli sen rehtorin huippuhetki ja totuus
Kiekkolukio ilman jäätä. Vai näillä pakkasilla jo sitä ulkona pelataan?
Karstulan lukion mainosvideohan oli hyvä. Ihme itkemistä taas.
Kyllä kunnan pitäisi tilata lukion mainosmateriaalit paikallisilta yrittäjiltä!
Piti oikein etsimällä etsiä ennen kuin video löytyi. Osaisiko kunnan viestintävastaava hieman avata, miten muualla Suomessa asuva ysiluokkalainen löytää sen? Ja vähän samaa mieltä, että videolla esitellään enemmän rehtoria kuin hyvää lukio-opetusta.
Kerropa miten ja missä lukiota pitäisi mainostaa enemmän, että olisit tyytyväinen?
Lukion facebookin sivuilla eilen ilmoitettu, että joku tekee ominpäin markkinointia. Ja jääkiekkolinjaa mainostaa.
Mukavaa että innokkaalla on aikaa ja intressiä lukion markkinointiin 😁
Tyhjäntoimittaja jaksaa ja jaksaa...
Täysin perusteettomia varoituksia vaan jaellaan. Varoitusten saajina hyvät, kokeneet opettajat. Olen nähnyt varoitusten todella naurettavat perustelut. Myös menettelytapoja on rikottu törkeästi. Varoitusten saajat ovat lähettäneet avoimen kirjeen kuntapäättäjille, mutta eipä siihenkään ole mitenkään reagoitu.
Sehän tässä huolestuttavaa onkin, että vasta nyt puututaan ja annetaan varoituksia, uraa kuitenkin pitkästi takana. Jos aiemmat virkamiehet olisivat hoitaneet hommansa, olisi varoituksia tullut jo silloin.
Huomaa muuten kommentistasi, että olet keskustellut asiasta vain varoituksen saaneen kanssa. Et tiedä siis todellisuutta, koska eihän täydellinen myönnä tekemiään virheitä.
Mihin perustat lausunnon hyvistä opettajista? Pitkään virassa olleista voi kaikista sanoa kyllä että kokeneita ovat.
Oletko mahdollisesti juristi tai koulun asiantuntija, paikalla ollut vai ihan kaveri vaan?
Yhtään ei taida kirjeen kirjoittajia ärsyttää se, että pomoina on naiset?
Juu. Tämä henkilö on aina oikeassa. On ehdottomasti paras kaikessa ja osaa kaiken.
Reksillähän olisi ollut kohta kymmenen vuotta tilaisuus antaa varoituksia ja potkuja. Miksi nyt, jos alaiset ovat iän kaiken toimineet väärin.
Kai ymmärsit että on NYKYISEN reksin aikana saanut varoituksia. Tämä viimeisin olisi ollut jo syy irtisanomiselle, jonka sivistyslautakunta kumosi. Edelliselle ei hyödyttänyt kenenkään mennä mitään sanomaan, koska ei tehnyt mitään asialle.
Ymmärsin, mutta eikö olisi pitänyt varoittaa ja erottaa jo aiemmin, jos kerran ihan väärin toimitaan vai toimitaanko ? Kaipa viranhaltijan varoittamiseen ja varsinkin erottamiseen pitää olla selvät syyt ja perusteet
Nyt olisi saanut potkut mutta hyväveliverkosto ja vanhat jäärät esti. Ei potkuja ensimmäisestä varoituksesta anneta...
Eikös Karstulassa erotettu joku yläasteen ope?
Ennen oli reksi ala-asteella, ylä-asteella ja lukiossa. Järjestys säilyi ja kaikki osasivat hommansa. Nyt lukio pienenee kuin pyy maailmanlopun edellä.
Ennen oli oppilaitakin paljon enemmän. Oli kyläkoulujakin. Ennen oli ennen ja nyt on nyt.
Ennen sai muuten opettajat käyttää väkivaltaakin oppilaita kohtaan, nykyään ei. Ei fyysistä eikä henkistä väkivaltaa.
Totta ärsyttää varoituksen saajaa. Aidosti tuntuu olevan sitä mieltä, että mies on pomo ja nainen tottelee.
Joopa joo
Ei mikään joopa joo. On ihmisiä, jotka puhuvat mustan valkoiseksi ja päinvastoin. Ja kun on aina oikeassa, muut väärässä ja syy on muiden niin kukahan julkisuuden henkilö tulee mieleen? Samaa maata ovat.
Oletko haastatellut koulun muita työntekijöitä vai perustuvatko tietosi kaveruuteen tai muuhun yhteistyöhön vapaa-ajalla tai oletko itse tuo varoituksen saanut?
Onneksi mun lapset ei oo enää tossa koulussa.
Joopa joo
Esimerkiksi aiheettomat sairaslomat on täysin kuntalaisilta varastamista
Se on kyllä totta. Mutta näille saikuttajille ei reksi eikä sivistysjohtaja voi mitään. Irtisanoakaan ei saa sairausloman takia.
Ei prk... tämäkin vielä! Jos totta niin minäkin alan kääntää takkiani ja alan vähitellen uskoa, että lukion ja kunnan johdossa todellakin on järkyttävä johtamisongelma. Juuri kun selvitettäväksi tuli se opettajien avoin kirje heidän kohtelustaan (aiheettomat varoitukset) ja virkajohdon tekemä sekoilu ulkokaukalon hankinnassa... niin nyt vielä tämä. Nämä virheet alkavat tulla jo liian kalliiksi veronmaksajille.
Hyvä kun alat käsittää mitä on meneillään. Valitettavasti kerrankin tällä palstalla ollaan ihan oikeilla jäljillä.
Lukion johto on sama kuin ala ja yläasteen johto. Eli koko kouluhommia johtaa yksi reksi ja apulaisrehtori, joka on ihan ok ja fiksu mutta valta aika pientä.
Ei ihme, etteivät enää edes oman kylän oppilaat hakeudu sinne Karstulaan lukioon. Ilmapiiri ja yhteenhiileenpuhaltaminen ovat ilmeisesti romahtaneet. Vielä muutama vuosi sitten teidän lukio oli hyvässä nosteessa, mutta sitten tapahtui jotakin ja joku päätti virkaan tullessaan heittää ensi askeleitaan ottaneen erikoistumisen romukoppaan. Miten muualla... https://www.mtv.fi/lyhyet/58719ddc95a9078f8716/lukiot-kilpailevat-nyt-erikoisopinnoilla?playlist=4Bk3e6DX5cQKdSApH7V8Iw
Ei siellä ybteen hiileen puhallettu kyllä oppilaidenkaan kesken kun minä siellä olin, edes luokkaretkeä saatu järjestettyä kun aktiiviset oppilaat junaili niin että on tärkeämpää saada omat poikaystävät ammattikoulusta mukaan kuin omat luokkakaverit.
No voihan helvetti sentään tatä Karstulan touhua, huh..huh...
Vastuunkantajia ei vain löydy tästä kierouden pesästä.
Kolmen kopla pitää vielä toistaiseksi porukkaa näpeissään. Eikös teksti ja pari muuta ole aktiivisesti hakenut muualle. Ei ehkä tolla maineella kukaan huoli. Hyvä kello kauas kantaa, paha vielä kauemmas.
Kolmen kopla pitää vielä toistaiseksi porukkaa näpeissään. Eikös reksi ja pari muuta ole aktiivisesti hakenut muualle. Ei ehkä tolla maineella kukaan huoli. Hyvä kello kauas kantaa, paha vielä kauemmas.
Kuka tänne haluaa rehtoriksi tulla, kun kuulee ettei täällä saa työtään hoitaa oikein?
Karstulassa on niin outo tyyli kohdella muualta tulleita.
Alkuasukkaat savustavat ulos.
Ai savustavat. Eihän siellä kukaan luottamushenkilö tee mitään että tänne suojatyöpaikkaan otetut muualta kenkää saaneet ja jatkuvasti laittomuuksiin ja heikkoon johtamiseen syyllistyneet johtavat viranhaltijat saataisiin vastuuseen virheistään. Virkamiehet juoksuttavat ja kyykyttävät alaisiaan ja luottamushenkilöitä mennen tullen.
Ainahan voi irtisanoutua jos hommat maistu 😊
On teillä siellä kyllä aika hurja tilanne. Milloinkohan tuo kupla puhkeaa? Kun pska lentää tuulettimeen niin siitä saa ryöpyt silmilleen ihan jokainen. Ihmettelen, missä luottamushenkilöiden selkäranka...
Voivathan väärinkohdellut opettajat kääntyä ammattiliiton puoleen. Jäsenmaksuunhan kuulunee lakipalvelut.
Ja sitten vasta maine menee. Koko kylä puhuu asiasta jos käräjille mennään.
Ja jos asiaa pengotaan niin saattaapa tulla esiin lisää syitä.
Eikös jo nyt puhuta?
Kyllä muistissa on kaikki. Rantakylän koululta asti.
Toivottavasti asiat tulee ilmi. Kiristyvä ilmapiiri ei ole mitenkään mukavaa.
Eivätkö rehtorit, sivistysjohtaja ja kunnanjohtaja välitä omasta maineestaan kun sotkevat tällä tavalla kunnan asiat ja lähtiessään jättävät erikoisen kuvan itsestään?
Mitä virheitä nämä on tehnyt, että mainekin on mennyt ja koko kunnan asiat sotkettu 😅 Eihän täällä yhtään liioitella?
Oikeesti ongelmia on ja täällä ne esiintyy aika vaimennettuina. Kukaan ei uskalla tulla ulos asioista. No, kyllä ne ennenpitkää yleensä selviää.
Onkohan ongelmia oikeesti muidenkin mielestä, kuin vain näiden ketkä on toiminut väärin ja saaneet varoituksia? Tietty ystäväpiiri komppaa varoituksen saaneita mutta mikä on muiden mielipide...
Onhan niitä ongelmia oikeesti. Asiasta vaan ei puhuta. Tietää ne jo naapurikunnassakin . Ja tottakai ne kaverit yrittää vääntää asian toiseksi, ei onnistu sillä tieto on jo levinnyt laajalle eli usealle kyläkunnalle. Monessa paikassa huokaistiin helpotuksesta.
Oisko niin,että valta noussut päähän?
Meidän munattomia päättäjiä minä ihmettelen...
Niin, tiettävästi niillä kaikilla ei ole munia.
Kannattaa muistaa seuraavissa vaaleissa ketkä ovat päättäneet asioista.
Sinä, minä ja kaikki muutkin äänestäneet.
Niinpä. Täytyy olla entistä tarkempi ketä äänestää. Pieni vaihto ei olisi pahasta. Tosin on niin sisäänpäin kääntynyt tää kylä,että voi olla vaikeeta.
Seuraavissa kuntavaaleissa se nähdään. Kepu ja demarit ovat päästäneet asiat näin rempalleen. Tosin on siinä muillakin kunnanhallituksessa ja valtuustossa istuvilla peiliin katsomista kun ovat hiljaa sivusta seuranneet näiden virkahenkilöiden touhuja.
Huh huh tätä Karstulan touhua
Eikö rehtori saanut töitä muualta?
Sivistyslautakunnan ja tarkastuslautakunnan pitäisi käsitellä perusteellisesti näitä viranhaltijajohdon sekailuja.
Kuka tarkastaa sivistyslautakunnan päätöksiä?
Ks. kunnanvaltuuston esityslista ensi maanantaille ja lue eroavan sivistyslautakunnan jäsenen eroilmoitus. Jännä juttu. Eikös meillä pitänyt olla hyvä yhteishenki ja asiat erinomaisesti tai ainakin hyvin. Olisipa mielenkiintoista kuulla muiden lautakunnan jäsenten kommentit eroilmoituksessa mainitusta lautakunnan kokouksesta, samoin kh:n pj:n, mutta tuskinpa kuullaan.....
Oho. Johan oli luettavaa.. vieläkö joku ihmettelee ilmapiiriä..
Taitaa olla Herra K:lla iso ego ja vähän villoja. Ei ihme kun ei pärjännyt yliopistomaailmassa ja kuntaa piti vaihtaa..
Tämähän oli hyvä uutinen. Yksi vanha jäärä vähemmän vänkäämässä vastaan sivistyslautakunnassa 👍
Ketä vastaan ?
Tulikohan nyt tilalle valittua vähän vähemmän jäärä ? Vastuuta ainakin on annettu: valtuuston, hallituksen ja lautakunnan jäsen. Lautakunnan kokoonpano on kummallinen, melkein koko sakki eläkeläisiä. Persujen edustaja näkyy pöytäkirjojen perusteella olleen reilun vuoden pois kokouksista. Naisjäsenen tilalla käy mies. Jos homma jatkuu näin, eikö tasa-arvosäännökset ala tulla vastaan ? Vähintään 40 % lautakunnan jäsenistä tulee olla naisia ja vähintään 40 % miehiä.
Kyllä Karstulasta pitää löytyä nuorempaa väkeä, joilla on lapsia koulussa ja eri harrastuksissa ja jotka itsekin ovat aktiivisia esim. urheilussa, kulttuurissa yms.
Lapselta kuulin, että nyt siellä opettajat purkavat ahdistustaan luokalle kun kukaan muu ei kuuntele eikä tee tulehtuneelle ilmapiirille mitään.
Hyvä kun lapsi pystyy puhumaan asiasta. Kyllä monen vuoden turhautuminen voi noin purkautua. Surullista on tuollainen. Monikohannsieltä on lähtenyt muualle töihin? Kaikki ei voi kun on talo ja perhe ja puolison työpaikka siellä.
Ensi maanantain kunnanhallituksen listaa on mielenkiintoista lukea. Erotetuksi tulleen opettajan vaatimukset ovat nähtävillä. Ennen kuin hutkitaan, pitää tutkia. Tutkittiinko ja selvitettiinkö, tätä voi kysyä ja kyseenalaistaa. Hyväksikäyttö on vakava asia. Jollei hyväksikäyttöä ole,asia on vakava syytetyksi tulleen osalta. Mainetta pilataan, ansio menee ja monenlaista on muutakin, esim. perhe-elämässä. Kuka korvaa ja vastaa ? Moraalisesti ? Tätä voisikin kysyä.
Parin valtuustokauden aikana Karstulan hallinnosta on kadonnut maalaisjärki, tilannetaju, ihmistuntemys, empatia ja kyky nähdä asioiden suhteet kokonaisuudessa sekä päätösten ja toimenpiteiden vaikutusten ennakointi.
Tilalle on tullut vallanhimo, röyhkeys,, oman edun tavoittelu, klikkiytyminen . Hyvä veli verkosto järjestää kavereille myös ja suojelee tehokkaasti toisiaan. Rehellisyyden tilalla esitetään muunnelua totuutta,
mikä viranhaltijoita ja sopivista päättäjistä muodostetun iskuryhmän avulla saadaan uppoamaan muihin päättäjiin ja kenties kuntalaisiinkin kuin häkä päähän. Sillä, että päättäjät ovat itse mukana saavutetaan se, että he eivät kyseenalaista eivätkä puutu asioiden kulkuun.
Surullisen totta. Ennen Karstulassa oli ihan erilainen tunnelma. Sitten iski joku kopla ja kaappasi vallan. Kunta ja koulu ulkopuolisten näpeissä, jotka eivät ymmärrä karstushenkeä. Karde on pilattu. No naapurikunnat virnuilee vahingoniloisena.
No tämähän oli tiedossa . Oikeus on tehnyt ilmeisesti päätöksen.
On varmaan mukava kuulua sisäpiiriin. Saa edesautettua omien ja ystäväperheen nuorten työllistymistä kuntaan vaikka epäpäteviksi opettajiksi.
Niin ne taitaa mennä. Vuodeksi voi hyvin palkata kaverin lapsen. Ja onhan noita ollu kerhoja vetämässä ym. Osa ihan ok.
Juu ja niitä riittää.
Onhan se rankkaa, kun tajuaa että epäpäteväkin osaa opettaa ja on oppilaiden suosiossa. Harvinaisen katkeraa väkeä täällä 😂
Oikeuden ja totuudenmukainen kirjoitus.
Miten koulujen riskienhallinnasta vastaava luottamushenkilö voi toimia neutraalisti silloin kun koulun johtamisessa ja työilmapiirissä on ongelmia? Ko luottamushenkilön lapsille on järjestetty koulun johdon toimesta työpaikkoja koululle.
Erityisen hyvä kysymys? Tuota minäkin ihmettelin.
Onko tuo ihan oikeasti totta? Jos pitää niin on pelättävissä ettei luottamushenkilö ei pysty toimimaan neutraalisti. Halutaanko tälläkin peitellä jotakin koulun johdon tekemisiä?
No eiköhän se ole. Kun on kumminkaimat, kuoro kaverit, uskonsisaret, lenkki kaverit ym niin on verkostoa ja supsuttajaa. Pinnan alla kaikki ja ulospäin on niin hyvin asiat. Pienellä tarkkailla tuo selviää.
Lukion vetovoima on täysin romahtanut. Omatkaan nuoret eivät enää halua Karstulan lukioon. Päättäjät... tehkää nyt jotakin!!!!
Mitä ne voi tehdä. Ei nuoret halua siihen kouluun. Ne tuntee henkilökunnan. Naapurissa on päteviä ja koeteltu ja opettajia sekä myös uusi koulu. Käypä jokunen kuulemma Jyväskylässä ja Äänekoskella.
Kannattaa huomioida sekin, että oppimistulokset on heikentyneet vuosien saatossa. Lukiossa ei pärjää, jos perustaidot ei ole hallussa. Tämä saattaa olla myös yksi syy, miksi hakijoita on vähemmän.
Lukion oppilasmäärän lasku on kaikissa maaseutulukioissa aivan samanlaista. Lapsia syntyy vähemmän ja lukio ei ole kaikkien juttu. Oppimistulokset laskee koko Suomessa. Asiat kannattaa perustaa tietoihin eikä oman lukion mustamaalaamiseen.
Lukiossa on hyvä ilmapiiri niin oppilailla kuin henkilökunnalla. Koulun johto toimii hyvin ja apua saa kun tarvitaan. Olin tätä kaikkea tänään todistamassa koululla. Kiitos Karstulan lukiolle näistä vuosista.
Mee too. Tosin ihan on toisenlainen käsitys viime vuosista. Mutta mitä minä pieni oloinen tiedän. ..
Vanhain tansseja tanssittiin. Olisiko voinut ilmoittaa lehdessä, ihankuin ennenaikaan tehtiin.
Jännityksellä odotetaan, millainen on tanssijoiden määrä tulevina vuosina.
Kouluterveyskyselyn mukaan Karstulan lukiossa kouluviihtyvyys on huippuluokkaa ja parempaa kuin koskaan aikaisemmin. Pysy siis faktoissa, niitä saa jos haluaa.
Mitäpä faktoja tarkoitat ? Kysyin vanhaintanssien ilmoittamisesta paikallislehdessä ja mietin, millainen on tanssijoiden määrä tulevaisuudessa. Mitä ihmettä näillä on tekemistä kouluterveyskyselyn kanssa ?
Vielä reilu 10 vuotta sitten wanhoja ja abeja oli jumalattomat määrät.. Nyt vain muutamia? Ellei lasketa näiden muiden luokkien osallistujia..
Niin edelleen syntyvyys on laskenut. Miksei ihmetellä sitä, miksi eskareita on joka vuosi vähemmän?? Ennen oli tippiksellä ja tolppilassa eskareita, riittipä niitä kyläkouluillekin, silloin kun kyläkouluja vielä oli. Mikä ihme siinä on että tuijotatte vain lukion opiskelija määrää???
Laskeva trendi hän tuo on monessa lähikunnissa.
Parhaat opetuksen asiantuntijat löytyvät aina koukun ulkopuolelta. Samoin kuin valmentajat kotisohvalta.
Niin opettajanhan pitäisi olla kasvatustieteen ammattilainen. Tasavertainen kohtelu oppilaita kohtaan lienee ainakin yksi asia, mikä pitäisi open osata ja ymmärtää. Tämä ei toteudu ko.opettajan tunneilla.
Mun veikkaus on, että täällä on myös alan ammattilaiset mukana, ainakin muutama.
Samaa mieltä. Ammattilaiset eli kritiikin kohteina olevat viranhaltijat ja heitä myötäilevät ruskeakielet ja luottamushenkilöt nousevat heti takajaloilleen kun kuntalaiset ja lastemme vanhemmat paljastavat epäkohtia ja rikkomuksia.
Niinhän se on. Se koira älähtää johon kalikka kalahtaa!
Taitaapa juttu olla niin, että ne kalikan heittäjät ja saajat ovat ihan siellä samassa opettajainhuoneessa tai ainakin samassa talossa. Kyselkääpä toisiltanne, kenellä se kalikka onkaan valmiina heitettäväksi ?
Jos ei kalikkaa löydy koululta, niin viimeistään Himmelissä tärppää.
Ja nyt tuo kouluruokailuhässäkkäkin vielä tuli julkisuuteen. Uutisten mukaan Karstulassa Suomen paskin kouluruoka. Vaan mitäpäs se päättäjiä kiinnostaa. Vika on heidän mielestään koululaisissa kun ruoka ei kelpaa. Sivistysjohtaja, rehtori ja kunnanhallituksen puheenjohtaja ovat hiljaa. Pää pensaassa.
Ruoka on hyvää. Tiedän sen kun veljen lapset siellä ja tykkäävät. Erityisesti heistä on kivaa kun on eri leipä vaihtoehtoja. Juhlapäivät kuten joulu, itsenäisyyspäivä ja pääsiäinen huomioitu. Upeasti koristeltu ja erityisen hyvää ruokaa. Oisko ysit vaan päättäneet porukalla että pahaa on. Keittiössä kyllä tehdään kaikki mahdollinen että ruoka maistuu.
Taitaa päättäjiä kiinnostaa lähinnä palkannosto.
Veljen lapset koulussa ja tiedät koristelutkin. Ettet vaan olisi yksi keittäjistä 😉
Yhteishaku taitaa olla käynnissä. Jännityksellä seurataan saadaanko Karstulan lukioon enemmän hakijoita kuin viime vuonna. Eli enemmän kuin 8.
Ja uudelleen sama keskustelu lähtee käyntiin 🤣
Syntyvyys on laskenut ja se näkyy myös pikku paikkakunnilla kuten tääl Kardessa.Nuoret enemmänkin kiinnostuu isoimmista kaupungeista kuten Jyväskylä.
Seinäjoella myös moni opiskelee.