Jos auto kääntyy oikealle pihaan ja jalkakäytävältä pyyhältää kovaa vauhtia valoton pyöräilijä iltapimeällä eikä tienpätkän katuvalot ole toiminnassa eli autoilijan mahdollisuudet havaita pyöräilijä ovat olleen hyvin pienet, niin onko siltikin syypää aina autoilijan?
Valottomaan pyörään törmääminen
15
155
Vastaukset
- Anonyymi
On ja ei.
Polkupyörä on ajoneuvo ja laki vaatii valot ajoneuvoon pimeällä.
Onnettomuuden sattuessa jokainen kolari on tapauskohtainen, joten yhtä oikeaa vastausta ei voi antaa. - Anonyymi
Tuossa tapauksessa polkupyöräilijä tekee kaksi virhettä. Ensinnäkin jalkakäytävällä ei saa pyöräillä ja pimeällä ja hämärässä on käytettävä asianmukaisia ajovaloja. Saattaa olla että tuollaisessa tapauksessa autoilija on vahvoilla. Tapauskohtaisia ovat jokainen kolahdus, kuten tuossa jo mainittiin.
- Anonyymi
Alle 12-vuotias saa pyöräillä jalkakäytävällä jos siitä ei aiheutu huomattavaa haittaa jalankululle.
- Anonyymi
Noista lähtökohdista, joita annoit, on autoilijan tuomitseminen olematon.
Mainittiin jo 2 pp:n virhettä ennen osumaa; paikka ja valot.
Punaisia päin ajanutkaan ei voi vaatia vastapuolta syylliseksi sillä perusteella, että toisessa pykälässä määrätään väistämään oikealta tulevaa.
- 5372 - - Anonyymi
Toistaiseksi on voimassa ennalta-aavistettavuussääntö, jonka mukaan autoilijan (tai ylimalkaan liikenteessä liikkuvan) ei tarvitse varautua siihen, että joku toinen ei noudata liikennesääntöjä. Esittämässäsi tapauksessa autoilijan ei tarvitse varautua siihen, että joku (yli 12 vuotias) ajaa polkupyörällä jalkakäytävällä.
Tilanne on aivan toinen, jos kyseessä olikin kevyen liikenteen väylä. Silloin syyllisiä on kaksi: autoilja (ei noudata väistämissääntöjä) ja pyöräilijä (ei käytä valoja pimeällä).- Anonyymi
Uteliaisuuttani kyselen että mistä tuollainen "ennalta-aavistettavuussääntö" löytyy?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uteliaisuuttani kyselen että mistä tuollainen "ennalta-aavistettavuussääntö" löytyy?
Lue vaikkapa hallituksen esitystä uudeksi TLL:ksi.
Tässä yksi lainaus siitä:
Periaatteet voivat olla osa voimassaolevaa oikeutta, vaikka ne eivät sisältyisi lainsäädäntöön. Tällainen on esimerkiksi tieliikenteen luottamusperiaate. Sen mukaan tienkäyttäjä voi lähtökohtaisesti luottaa siihen, että toinen tienkäyttäjä noudattaa liikennesääntöjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Lue vaikkapa hallituksen esitystä uudeksi TLL:ksi.
Tässä yksi lainaus siitä:
Periaatteet voivat olla osa voimassaolevaa oikeutta, vaikka ne eivät sisältyisi lainsäädäntöön. Tällainen on esimerkiksi tieliikenteen luottamusperiaate. Sen mukaan tienkäyttäjä voi lähtökohtaisesti luottaa siihen, että toinen tienkäyttäjä noudattaa liikennesääntöjä.Esityksissä voidaan mainita vaikka mitä mutta lopullinen laki on se joka määrää miten asiat ovat.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Esityksissä voidaan mainita vaikka mitä mutta lopullinen laki on se joka määrää miten asiat ovat.
Esityksissä voidaan mainita vaikka mitä mutta lopullinen laki on se joka määrää miten asiat ovat.
Olet aivan pihalla siitä, miten lakeja säädetään! - Anonyymi
"Esittämässäsi tapauksessa autoilijan ei tarvitse varautua siihen, että joku (yli 12 vuotias) ajaa polkupyörällä jalkakäytävällä."
siinä autoilijan ja pyöräilijän kolarissa ei vaikuta paljoa pyöräilijän ikä. vai ajatteletko että iän tarkistamisen jälkeen on lupa ajaa kolari pyöräilijän kanssa.
jotta oikeasti saa varmasti aikuisen pyöräilijän syylliseksi pitää olla vahvat todisteet esim.nopeudesta. Ja omat varovaisuudet myös todistettu. Tosin usein on tapauskohtainen, riippuen sosiaalsesta uskottavuudesta, ei puheen määrästä.
- Anonyymi
1.6.2020
”Tienkäyttäjän on ennakoitava toisten tienkäyttäjien toimintaa vaaran ja vahingon välttämiseksi ja sovitettava oma toimintansa sen mukaisesti sujuvan ja turvallisen liikenteen edistämiseksi.”
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2018/20180729#L2P4
Tuon kanssa voi tulla vielä joskus näkemysongelmia.
”Tottakai sun olisi pitänyt tajuta, että oikealta tulee punaisia päin joku. Ei se valo pysäytä ketään vaan jarru. Ootsä joku tyhmä vai?”
- 5372 -- Anonyymi
Toisten toimia voi ennakoida vain, jos toiset noudattavat sääntöjä. On täysin mahdotonta ennakoida sellaista, joka ei ole ennakoitavissa, eli sääntöjen vastaista toimintaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Toisten toimia voi ennakoida vain, jos toiset noudattavat sääntöjä. On täysin mahdotonta ennakoida sellaista, joka ei ole ennakoitavissa, eli sääntöjen vastaista toimintaa.
Näin on. Tästä syystä aloittajan polkupyörä dilemma menee täysin polkupyöräilijän syyksi koska sellaista mitä ei voi kunnolla nähdä, ei voi väistääkään, ihan sama oliko fillaristiali vai yli 12 v.
- Anonyymi
Entäs sitten tilanne, jossa autoilija kääntyy pyörätietä ajavan pyöräilijän eteen ilman vilkkua?
- Anonyymi
No jos on pimeää niin molemmat osasyyllisiä jos valoton fillari. Jos fillarissa valot tai muuten valoisaa niin autoilijan syy.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 814472
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans1204153BOIKOTOIN - Ei mitään Suomi.fi postilaatikoita käyttöön
Ainakaan minulle! Vai että pitäisi alkaa siellä käyädä katselemassa tammikuusta 2026 siis periaatteessa päivittäin että1693231Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀312915Surullista
Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa582567Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main322537- 1652450
Muuttunut käytös
Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?682439Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome582420Väkeä oli liikkeellä
Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik432122