Joulukortit vuonna 2019

Anonyymi

Poikkeuksellisesti tänä vuonna en lähetä joulukortteja.Boikotoin Postin toimintaa.Olen ilmoittanut sukulaisille ja tutuille että noudattaisivat samaa linjaa.Miksi lähettää,kun normi posti normaalitilanteessa ei kulje.Veronmaksajan etuoikeus saada posti kotiin kannettuna kohtuullisessa ajassa.

4

153

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lopetin joulukorttien lähettelyn kun viimeinen edellisestä sukupolvestani kuoli. Kielsin muita lähettämästä minulle jo vuosia aiemmin. Tänä vuonna tuli silti yksi, viime vuonna taisi tulla kaksi. Yksi tekstiviestitoivotus tuli puhelimeen ja yksi Skypellä. Niihin vastasin samalla tavalla.

      • Anonyymi

        Täällä samoin, lopetin jo vuosia sitten joulukorttien lähettelyn. En luota Postiin.


    • Anonyymi

      Kuka ihan oikeasti lähettää paperisia joulukortteja vuonna 2019? Ikää täytyy olla vähintään 90. Lopetin paperikorttien lähetyksen noin 20 vuotta sitten.

      Silti saan aina jouluna yhden kortin vanhalta koulukaverilta. Luulen, että se vittuilee. Minua vituttaa ainakin suunnattomasti, kun se kortti tulee. Pieni asia, tiedän.

      Oletan, että kyseinen ämmä on kuollut henkisesti joskus alle viisikymppisenä. Jäänyt jonnekin menneille vuosikymmenille. Mutta silti se kortti vituttaa. Miksi se lähettää sen aina, vaikka tietää, etten pidä joulusta enkä joulukorteista?

      • Anonyymi

        Tykkää tästä hän, ei paperisia joulukortteja, sähköinen tai tekstari on tätä päivää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1492
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      934
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      911
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      892
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      703
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      636
    Aihe