Medialiitto on Elinkeinoelän Keskusliiton jäsenliitto. Postin sovitteryhmän tekemä esitys hyväksyttiin sekä Postin työntekijöiden PAU:n että työnantajaliiton Paltan taholta. EK:n jäsenliitto Medialiitto tahtoi pitää periaatteestaan kiinni eikä hyväksynyt osaltaan sovintoesitystä. Näin PAU:n eli Postin työntekijöiden lakko jatkuu ja tukilakot lisääntyvät. Jos PAU hyväksyisi työehtoshoppailun ja jo ennestään matalien postin työntekijöiden palkanalennukset, työntekijöiden palkat pienenevät noin kolmasosan. Suostutko Sinä kolmasosaa pienempään palkkaan, jos palkkojen halpuutus yleistyy ja muutkin EK:n jäsenliitot käyvät aktiiviseen työehtoshoppailuun?
Palkkojen halpuutukseen uudet konstit
Anonyymi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun kuutelee noita haastatteluja koko homma haisee Elinkeinoelämän masinoimalta toimelta jolla pyritään palkkojen alas ajoon.
Ei PAUn ole pakko olla lakossa toisen toisen työehtosopimuksen lalaisten työntekijöiden takia.
Miksei se ole samalla lakossa vaikka leipureiden takia?
Mielestäsi siis työntekijäpuoli on ruvennut myös automaattisesti ilman nimiä papereissa noudattamaan uutta sopparia kunhan T-A hoitelee vaihdon vaikkapa työantajien perustamaan TESSHOP työnantajaliittoon, jonka sopimusehdot noudattelevat päälinjoiltaan HPL:n 0-tuntisopimuksia.
Ei niin. Eipä ei työntekijäliittojen ole pakko yrittää estää palkkojen 30 prosentin alennuksia. Kaikki palkkojen alennukset voitaisiin hyväksyä samoin kuin tehtiin Postin 700 pakettilajittelijalle. Eli Postin pakettilajittelijoiden työehtosopimus siirrettiin Medialiiton (EK:n jäsenliitto) ja teollisuusliiton väliseksi sopimukseksi.
Tämänkö takia Suomeen otetaan 10000 tuhansia matuja .Jos joku sattuisi tekemään halvalla töitä
Sehän se on tuon ettisyyden taustalla.Menes ja kysy kuinka moni ottaa huolehdittavakseen henkilön joka tarvitsee turvaa.Tuolta suunnata tuskin nousee ainuttkaan kättä pystyyn, mutta jos tautalle laitetaan työvelvoite maahan muuton suhteen ,jossa sosialaisesti elätetään tulijat ja tuosta on saatavissa hyötyä hapatyövoimana ,niin jo juttu muuttus, usko pois. Semmonen seteli eettisyys meillä täällä Suomess vallitsee.
Suomessa myös maahanmuuttajille on maksettava työehtosopimuksen mukainen minimipalkka. Toisin sanoen matalapalkka-alojen tes-shoppailulla saadaan matalat palkat niin alas, että työhön saadaan enää maahanmuuttajia, jotka eivät muutoin työllisty, vaan joutuvat ottamaan mitä tahansa tyltä millä rahansa palkalla.
EK on nähtävästi tekemässä Suomen työmarkkinoista työehtosopimus-shoppailulla koulutettujen hyväpalkkaiset ja kouluttamattomien (peruskoulun varaan jääneiden) halpatyömarkkinat.
Kun palkka ei riitä normaaliin elämiseen = asunto, ruoka, terveydenhuolto, niin tarvitaan suurempaa toimeentuloturvaa ja... leipäjonoja paikkaamaan liian pieneksi käyvää sosiaaliturvaa.
Mutta yhä useammat yritykset voivat jakaa yhä isompia osinkoja. Posti voi maksaa miljoonapalkat johdolle ja sijoittaa esim. Venäjän markkinaan tappiollisesti.
Juu ,eikä tuossa medialiiton tempauksessa hylätä tuos sovintoehdotus joka olisi käynyt kaikille muille ,mutta ei medialiitolle ,joka on EK:n alainen ole nähtävissä muuta tarkoituperää kuin polkea pallkoja . Eikä siltä pohjalta tuossa ole minkäänlaista eettisyytä, kuten ei myös maantaloudenkannata yhteisöllisyyttä sen enempää kuin eettisyyttä. Pikeminkin teko on itsekäs ,että tuhoista ,niin maantaloudelle kuin työllisyydelle.Taloudellisessa tilanteessa jossa työllisyyden nosto on oleellista maan hyvinvoinnin näkökulmasta jossa Hallitus on asettanut taloustavoitteet ja tulevaisuuden näkymät pitkälti työllisyyden varaan on teko hallituksen toimia musertava ja täysin vastuuton.