muodikas jokeriviha

#91

niin kuin kaikki hyvin tiedämme on jokerit sm-liigan ylivoimaisesti vihatuin joukkue muiden joukkuiden kannattajien keskuudessa.

yleensä jokeriviha perustuu tunnettuihin kliseisiin: pelaavat vain puolustusta(jokainen joka on käynyt jaffalla kattomassa peliä tietää että todellisuudessa jokerit pelaavat liigan kauneinta peliä),hjallis(rohkea yksinpurjehtija ja taitava liikemies saa kenen tahansa ei-jokerin vetämään herneet nenäänsä), liigan isoin halli(ilmeisesti 5000 katsojaa vetävä halli on jotenkinmoraalisesti hyväksyttävämpi), katsomossa käy vaan pukumiehiä(todellisuudessa mahtava fanikatsomo pitää ääntä), 90-luvun menestys teki monet kateellisiksi.

jokeriviha on toisaalta hyväkin juttu: mitä enemmän muut meitä dissaavat sitä maukkaammalta tuntuu tuoda poika keväällä takaisin oikeaan kotiinsa!

22

1898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaa

      asiaa!!!!!1

    • Blues

      Oli huvittavaa lukea tekstisi ja nauraa makoisasti sille. Todellisuudessa narreihin kohdistuva viha johtuu heidän ylimielisistä faneistaan. Kuten tekstistäsi käy hyvin ilmi.

      • väinö

        blus fani. heheh


      • Blues
        väinö kirjoitti:

        blus fani. heheh

        Kannatan Lukkoa.


      • matonator

        mix kaikki sit vihaa JOKEREITA,ei jokeri-faneja???


      • Blues
        matonator kirjoitti:

        mix kaikki sit vihaa JOKEREITA,ei jokeri-faneja???

        asia on niin että en varsinaisesti vihaa Jokereita, vaan heidän fanejaan. Toki löytyy asiallisiakin faneja.


      • väinö
        Blues kirjoitti:

        Kannatan Lukkoa.

        oletkin. noin niinku englannin kielellä ilmaistuna.


    • Ei sovi marttyyrin takki Jokereille, ei sitten millään.

      Ensinnäkään Jokereiden peliä ei pidä kauniina kukaan jääkiekon asiantuntija. Tehokkaana kylläkin, sitä se kyllä on. Jokereiden 90-luvun menestys on kieltämättä kadehtittavaa, tosin ei silti kannata unohtaa Tepsin saavutuksia niiltä vuosilta.

      Jos Jokerit ja Jokeri-kannattajat tuntevat itsensä vihatuiksi, niin voi sitä vähän peilistäkin etsiä sitä syytä mistä moinen johtuu. Ainakin itsellä on paljon paremmat kokemukset Tepsin, Kehon, Tapparan ja monen muun joukkueen kannattajista, joiden kanssa jääkiekosta voi nauttia ilman, että siihen liittyisi mitään pätemisen tarvetta. Toki tietty uho kuuluu faniuteen, mutta ei senkään kanssa sentään liioitella tarvitse.

      • man-legally

        1991 - 1992. 1993-1994.1995-1996.1996-97.2001-2002.


      • galleria

        ole julkinen? oisin vaan katellu aikaisempia viestejä kun laitoit tommosen muka-älykkö-viestin.


      • man-legally
        man-legally kirjoitti:

        1991 - 1992. 1993-1994.1995-1996.1996-97.2001-2002.

        ja katotaan kuka on paras. jätetään turhat narinat helvettiin. käyttekö edes katsomassa narrien pelejä.selänne-säilynoja-janecky.Immonen-strömberg.ketterer se oli kunnon kenttä.


      • man-legally kirjoitti:

        ja katotaan kuka on paras. jätetään turhat narinat helvettiin. käyttekö edes katsomassa narrien pelejä.selänne-säilynoja-janecky.Immonen-strömberg.ketterer se oli kunnon kenttä.

        Tuossa on järkeä, kyllä pelaajat kaukalossa ratkaisee paremmuuden. Totta tuokin, että tuo Janeckyn kenttä oli hyvä ja muutenkin tuon ajan Jokeri-joukkue kannattajineen oli todella sympaattinen. Mutta missäs se vanha Jokeri-henkin on nyt? No, elämä jatkuu ja asiat muuttuu, mutta ei kaikki kehitys aina tunnu edistykseltä.


      • haizzee #92

        JOTAIN ASIALLISTA


    • Jusssi

      että hjallis on alunperin hifk fani? soitteli meriltä suomeen ja kysy että onko hifk voittanut mestaruutta..semmonen suomenruottalainen pellehän se on, niinku hifkikin

      • #91

        ei toi mikään knoppitieto ollut. en nyt kyllä tiedä onko suomenruotsalaiset sen pellempiä kun kukaan muukaan.


    • carssu

      just oikein! on paljon parempi voitto ku tulee !! Jokerit on paras, aina vaa parempi ku kaikki mainostaa JOKEREIT!!! ilmast mainontaa!!! Jokerit on STADIN KINGEI!! Se ei muuksi muutu!!!!!!!!!!!

    • nahkapää

      Vedä kaveri kellos, rannanjärvi on kuollu. Jokeriviha saattoi olla muotia joskus vuonna 1 ja 2,kunnes jokerit putosi divariin. Sen jälkeen olen katsonut jokerien peliä pelkästä säälistä. Sympatiaa ei heru, on se niin masentavaa katsottavaa. Virkamieskiekkoa hallissa,johon ei saada tunnelmaa edes keinotekoisesti luotua. Hevosareenat on hevosia, ei kiekkoilijoita varten. Ai niin ...varokaa siellä areenassa liikkuessanne,voitte vahingossa kompastua vaikka heinäpaaliin.

      • itke pois

        itke vaan kun ifk tippuu!


      • Jussi
        itke pois kirjoitti:

        itke vaan kun ifk tippuu!

        mä itken jos jokerit tippuu.


      • man-legally
        Jussi kirjoitti:

        mä itken jos jokerit tippuu.

        en tiedä miksi mutta en ole koskaan tykännyt hänestä.


    • 2.kenttä

      Vihaatkoon vaan kuka haluaa. Kannu tulee ilmalaan.

    • pete

      ja sinä et varmaan ole käyny kattoo Jokereiden vieraspelejä,tosi onnetonta pitkääkiekkoa.
      Ainakin Oulussa ei etelän vetelät muuta osannu.
      Jortsu sano kyl pelin jälkeen itteki ,ettei tyylipisteitä jaeta.No ei,mutta liigassa sais olla kymmenestä pitkästä 2min-ois tullu 3 ylim.ylivoimaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pehmeää laskua

      Sinulle. Muutaman kilsan päästä. Mieheltä, joka salaa välittää.
      Ikävä
      94
      3792
    2. Nainen olet minun

      Olen ominut sinut itselleni, täysin itsekkäistä syistä. Haluan rakastella sinua nainen, toivottavasti sinäkin minua. Oli
      Ikävä
      47
      3175
    3. Sille ei voi enää mitään

      Miten kaikki meni aiemmin. Oon aivan lukossa 🔒 Tuskin uskallat enää mitää tehdä. Ehkä pitää luovuttaa vaan.
      Ikävä
      100
      2807
    4. Merja Kyllönen: Ero

      Joko uusi kierroksessa
      Suomussalmi
      134
      2457
    5. Harmi jos ei enään nähdä

      Ehkä se on parempi näin kuitenkin. Ehkä jotain uutta löytyy. Uskon ja toivon että olet onnellinen. Sinussa on kaikki
      Ikävä
      57
      2450
    6. Mukavaa päivää

      Miehelle 🖕❤️‍🔥 Kahvia ja kävelylle🌞
      Ikävä
      61
      2388
    7. Miten suhtauisitte jos kaivattunne sanoisi, ettei hänestä ole seurusteluun

      mutta seksi, hellyys ja yhdessäolo kelpaa kyllä??
      Ikävä
      117
      2377
    8. Vau miten upea nainen!

      Näytit todella tyrmäävältä. 🤩😍 En meinannut saada katsettani irti sinusta.
      Tunteet
      21
      2304
    9. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2296
    10. En voi sanoa että toivon sinulle hyvää.

      Ei meitä ole tarkoitettu yhteen.
      Ikävä
      64
      2080
    Aihe