muodikas jokeriviha

#91

niin kuin kaikki hyvin tiedämme on jokerit sm-liigan ylivoimaisesti vihatuin joukkue muiden joukkuiden kannattajien keskuudessa.

yleensä jokeriviha perustuu tunnettuihin kliseisiin: pelaavat vain puolustusta(jokainen joka on käynyt jaffalla kattomassa peliä tietää että todellisuudessa jokerit pelaavat liigan kauneinta peliä),hjallis(rohkea yksinpurjehtija ja taitava liikemies saa kenen tahansa ei-jokerin vetämään herneet nenäänsä), liigan isoin halli(ilmeisesti 5000 katsojaa vetävä halli on jotenkinmoraalisesti hyväksyttävämpi), katsomossa käy vaan pukumiehiä(todellisuudessa mahtava fanikatsomo pitää ääntä), 90-luvun menestys teki monet kateellisiksi.

jokeriviha on toisaalta hyväkin juttu: mitä enemmän muut meitä dissaavat sitä maukkaammalta tuntuu tuoda poika keväällä takaisin oikeaan kotiinsa!

22

1908

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • asiaa

      asiaa!!!!!1

    • Blues

      Oli huvittavaa lukea tekstisi ja nauraa makoisasti sille. Todellisuudessa narreihin kohdistuva viha johtuu heidän ylimielisistä faneistaan. Kuten tekstistäsi käy hyvin ilmi.

      • väinö

        blus fani. heheh


      • Blues
        väinö kirjoitti:

        blus fani. heheh

        Kannatan Lukkoa.


      • matonator

        mix kaikki sit vihaa JOKEREITA,ei jokeri-faneja???


      • Blues
        matonator kirjoitti:

        mix kaikki sit vihaa JOKEREITA,ei jokeri-faneja???

        asia on niin että en varsinaisesti vihaa Jokereita, vaan heidän fanejaan. Toki löytyy asiallisiakin faneja.


      • väinö
        Blues kirjoitti:

        Kannatan Lukkoa.

        oletkin. noin niinku englannin kielellä ilmaistuna.


    • Ei sovi marttyyrin takki Jokereille, ei sitten millään.

      Ensinnäkään Jokereiden peliä ei pidä kauniina kukaan jääkiekon asiantuntija. Tehokkaana kylläkin, sitä se kyllä on. Jokereiden 90-luvun menestys on kieltämättä kadehtittavaa, tosin ei silti kannata unohtaa Tepsin saavutuksia niiltä vuosilta.

      Jos Jokerit ja Jokeri-kannattajat tuntevat itsensä vihatuiksi, niin voi sitä vähän peilistäkin etsiä sitä syytä mistä moinen johtuu. Ainakin itsellä on paljon paremmat kokemukset Tepsin, Kehon, Tapparan ja monen muun joukkueen kannattajista, joiden kanssa jääkiekosta voi nauttia ilman, että siihen liittyisi mitään pätemisen tarvetta. Toki tietty uho kuuluu faniuteen, mutta ei senkään kanssa sentään liioitella tarvitse.

      • man-legally

        1991 - 1992. 1993-1994.1995-1996.1996-97.2001-2002.


      • galleria

        ole julkinen? oisin vaan katellu aikaisempia viestejä kun laitoit tommosen muka-älykkö-viestin.


      • man-legally
        man-legally kirjoitti:

        1991 - 1992. 1993-1994.1995-1996.1996-97.2001-2002.

        ja katotaan kuka on paras. jätetään turhat narinat helvettiin. käyttekö edes katsomassa narrien pelejä.selänne-säilynoja-janecky.Immonen-strömberg.ketterer se oli kunnon kenttä.


      • man-legally kirjoitti:

        ja katotaan kuka on paras. jätetään turhat narinat helvettiin. käyttekö edes katsomassa narrien pelejä.selänne-säilynoja-janecky.Immonen-strömberg.ketterer se oli kunnon kenttä.

        Tuossa on järkeä, kyllä pelaajat kaukalossa ratkaisee paremmuuden. Totta tuokin, että tuo Janeckyn kenttä oli hyvä ja muutenkin tuon ajan Jokeri-joukkue kannattajineen oli todella sympaattinen. Mutta missäs se vanha Jokeri-henkin on nyt? No, elämä jatkuu ja asiat muuttuu, mutta ei kaikki kehitys aina tunnu edistykseltä.


      • haizzee #92

        JOTAIN ASIALLISTA


    • Jusssi

      että hjallis on alunperin hifk fani? soitteli meriltä suomeen ja kysy että onko hifk voittanut mestaruutta..semmonen suomenruottalainen pellehän se on, niinku hifkikin

      • #91

        ei toi mikään knoppitieto ollut. en nyt kyllä tiedä onko suomenruotsalaiset sen pellempiä kun kukaan muukaan.


    • carssu

      just oikein! on paljon parempi voitto ku tulee !! Jokerit on paras, aina vaa parempi ku kaikki mainostaa JOKEREIT!!! ilmast mainontaa!!! Jokerit on STADIN KINGEI!! Se ei muuksi muutu!!!!!!!!!!!

    • nahkapää

      Vedä kaveri kellos, rannanjärvi on kuollu. Jokeriviha saattoi olla muotia joskus vuonna 1 ja 2,kunnes jokerit putosi divariin. Sen jälkeen olen katsonut jokerien peliä pelkästä säälistä. Sympatiaa ei heru, on se niin masentavaa katsottavaa. Virkamieskiekkoa hallissa,johon ei saada tunnelmaa edes keinotekoisesti luotua. Hevosareenat on hevosia, ei kiekkoilijoita varten. Ai niin ...varokaa siellä areenassa liikkuessanne,voitte vahingossa kompastua vaikka heinäpaaliin.

      • itke pois

        itke vaan kun ifk tippuu!


      • Jussi
        itke pois kirjoitti:

        itke vaan kun ifk tippuu!

        mä itken jos jokerit tippuu.


      • man-legally
        Jussi kirjoitti:

        mä itken jos jokerit tippuu.

        en tiedä miksi mutta en ole koskaan tykännyt hänestä.


    • 2.kenttä

      Vihaatkoon vaan kuka haluaa. Kannu tulee ilmalaan.

    • pete

      ja sinä et varmaan ole käyny kattoo Jokereiden vieraspelejä,tosi onnetonta pitkääkiekkoa.
      Ainakin Oulussa ei etelän vetelät muuta osannu.
      Jortsu sano kyl pelin jälkeen itteki ,ettei tyylipisteitä jaeta.No ei,mutta liigassa sais olla kymmenestä pitkästä 2min-ois tullu 3 ylim.ylivoimaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      207
      6619
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      284
      4538
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      142
      3595
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      112
      3414
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      258
      2570
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      75
      2427
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1941
    Aihe