Toyotan ylivoimaa katsastustilastossa

Päivän
HS kirjoitti katsastusasemien kriisistä uuden lain tultua voimaan. Samassa yhteydessä oli uusin tilasto autojen katsastusmenestyksessä.
Tässä Toyota oli kiistaton ykkönen ja saksalaismerkit aika surkeita, vaikkei nyt ihan viimeisiä olleetkaan.
Huomion arvoinen seikka on, että Toyotan hybridiautoja ei hylätty ajokieltoon johtavasti kertaakaan päästösyistä ja hybridiautojen hylkäysprosentti oli pienin.
Kyllä nyt tuli tosielämän Terolle hyvä joulumieli!!!
11<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Kun autolla ei paljon ajeta ja huolletaan paljon ja tietenkin katsastushuollossa korjataan viat niin tilasto näyttää hyvältä. Katsastus ei kerro kuin sen hetken tilanteen ja mm. ruoste ja useimmat viat ei näy tuosta.

Äänestä
  • Jos näin on niin sehän todistaa, että Toyotan omistajat ovat fiksuja kun pitävät autonsa aina liikennekelpoisessa kunnossa, jota lakikin edellyttää. Auton liikennekelpoisuushan määritetään juuri katsastuksessa, myös ruosteen osalta.
    Moottorien vikaisuus näkyy juuri ympäristömittauksissa, joissa lähes kaikilla Toyotan ja Lexuksen hybridimalleilla hylkäysprosentti on nolla.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Jos näin on niin sehän todistaa, että Toyotan omistajat ovat fiksuja kun pitävät autonsa aina liikennekelpoisessa kunnossa, jota lakikin edellyttää. Auton liikennekelpoisuushan määritetään juuri katsastuksessa, myös ruosteen osalta.
    Moottorien vikaisuus näkyy juuri ympäristömittauksissa, joissa lähes kaikilla Toyotan ja Lexuksen hybridimalleilla hylkäysprosentti on nolla.

    No näinhän tuo asia OIKEASTI on. Kortittomat kinkelit sen sijaan LUULEE tuosta katsastuksesta, ja sen tarpeellisuudesta aivan jotain muuta.

    Äänestä

Millainen lienee katsastushuolto. En ole vielä löytänyt sitä Toyotani käsikirjasta enkä siis ole autoa siellä käyttänyt. Noin kerran vuodessa vaihdatan öljyt ja renkaat kahdesti.

Äänestä

Korkea laatu ja hyvä ajomukavuus ovatkin Toyotan ykköskriteereitä.

Äänestä

Siis...ihan oikeasti. Kuka ihmeen kalmukki haluaa ostaa tuota reistailevaa, ja huijauksista kuuluisaa saksalaistekniikkaa vieläpä hirveeseen hintaan?....Älliä vailla olevat idiootitko?...

Äänestä
  • Kääntäen, kuka hölmö ostaa epämukavan kiemurtelinjan joka ruostuu hetkessä ja melu on korvia huumaavaa tasoa ja auto on muutenkin surkea? Merkkiä ei taida tarvita kertoa?

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kääntäen, kuka hölmö ostaa epämukavan kiemurtelinjan joka ruostuu hetkessä ja melu on korvia huumaavaa tasoa ja auto on muutenkin surkea? Merkkiä ei taida tarvita kertoa?

    Ei kai kukaan. Siksi Toyotaa ostetaankin eniten maailmassa.

    Äänestä

Se on niin kovin harmillista kun tuo katsastustilasto ei kerro kuinka paljon autossa on vikoja ja ongelmia katsastusten välissä, eikä katsastuksessa tarkasteta kuin turvallisuuteen liittyviä asioita.

Äänestä
  • Hinaustilasto kertoo mitä autoja korjataan eniten katsastusten välissä ja siellä loistavat saksalaismerkit kärjessä.

    Äänestä

  • No näinhän se on. Olisi TODELLA mielenkiintoista tietää, että kuinka paljon salsalaisia autoja korjataan ennen sinne katsastukseen viemistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Päivän
HS kirjoitti katsastusasemien kriisistä uuden lain tultua voimaan. Samassa yhteydessä oli uusin tilasto autojen katsastusmenestyksessä.
Tässä Toyota oli kiistaton ykkönen ja saksalaismerkit aika surkeita, vaikkei nyt ihan viimeisiä olleetkaan.
Huomion arvoinen seikka on, että Toyotan hybridiautoja ei hylätty ajokieltoon johtavasti kertaakaan päästösyistä ja hybridiautojen hylkäysprosentti oli pienin.
Kyllä nyt tuli tosielämän Terolle hyvä joulumieli!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu