Postin työläisten voitto oli täydellinen. EK ei kykene vaatimaan yksityisellä sektorilla palkkojen alennuksia.
Suomen työväestö näytti voimansa. Yhteinen kamppailu kannattaa.
https://yle.fi/uutiset/3-11088994
Postin työläisten voitto
14
50
Vastaukset
- Anonyymi
Postin työntekijöiden päättäväinen yhtenäisyys ja muiden alojen työntekijöiden tukilakot panivat kapitalistien esikunnat polvilleen.
EK:n pamput olivat lakkoon ajamisen takana. - Anonyymi
Lakkolaisten keskuudessa ei ole havaittu rikkuruutta eikä pelkoa.
Postilaiset ja tukijat näyttävät olleen tietoisia asiansa oikeutuksesta. Lakossa oli kyse työehtosopimuksen ehdoista ja 700 lajittelijan siirrosta toiseen työehtosopimukseen huonommalla palkalla.
PAU:n laskelmien mukaan palkka olisi pudonnut 30–50 prosenttia. Keskiansio on 2 200 euroa, ja siitä palkanalennus olisi ollut liiton mukaan 660 euroa.
Palkanalennusvaade oli mittava. EK olisi tarjonnut sitä kaikelle työväestölle.
Postilaiset torjuivat käytännössä Kokoomus-Perussuomalaisen akselin katalan suunnitelman.- Anonyymi
Kiitos postilaiset ja ne, jotka olivat valmiit tukilakkoihin. Toivottavasti nyt t@juatte, että duunaria ei puolusta kuin ammattiliitot eli muut duunarit!
- Anonyymi
Neljä vuotta sitten Sipilä-Orpo-Soini akseli yritti lyödä palkkatyöläiset ojaan. Ei onnistunut.
Nyt Orpo-Halla-aho akseli yritti samaa. Akseli kärsi haaksirikon.
Eläköön postilaiset. - Anonyymi
Kiitos postilaiset! Teitte suuremman työn kun vielä aavistattekaan! Jos postin hallitus olisi onnistunut, niin ette olisi olleet ainoasta joilta olisi palkkaa alennettu vaan ensimmäisiä!
- Anonyymi
Orpo-persuakseli yrittää vierittää keskustelun omistajaohajusministerin suuntaan ja kontolle. Mediat ovat täynnä muuta kuin postilaisten sankariteossa.
Linjaus on luonnollista. Kun pääoma sai köniin niin työntekijöiden voitto sapettaa. Persupuolelta esiintyy voimakkaimmin lakko-oikeuden rajoitusvaatimukset.
Joulukuussa alkaa suurten työalojen lakot, ellei EK poista palkanalennusvaateitaan.- Anonyymi
Paaterolle alkoi lähtölaskenta....
- Anonyymi
"Kiitos postilaiset ja ne, jotka olivat valmiit tukilakkoihin. Toivottavasti nyt t@juatte, että duunaria ei puolusta kuin ammattiliitot eli muut duunarit!"
KIITOS kaikille meidän kaikkien duunareiden puolesta!
Pidetään yhtä - yhteistyö on VOIMAA! - Anonyymi
EK yritti tes-shoppailua Medialiiton kanssa. Siitä oli pakko perääntyä.
Ammattijärjestöjen voima näytti mahtinsa.
Postin täytyi perua palveluksensa EK:lle.
Omistajaohjausministeri Paatero on asiassa sivuseikka. Mikäli hän töppäillyt, eduskunta ratkaisee asiat. - Anonyymi
Pari tuhatta postilaista päihitti pääomien esikunnan EK:n
Nämä edesauttoivat suuresti tulevia tes-neuvotteluja työntekijöiden edun suuntaan. Perussuomalaiset ovat katkeria postilaisten sekä koko Suomen työläisten voitosta.
Syy siihen on selvä.
Latviassa Kansallinen allianssi -puolue, on joutunut selittelemään jäsentensä yhteydenpitoa uusnatsien kanssa.
National Action on ryhmä, joka lisättiin vuonna 2016 Britanniassa kiellettyjen terroristijärjestöjen listalle. Maan viranomaisten mukaan ryhmä on puhunut ”rotusotaan” valmistautumisesta ja tukenut epäsuorasti väkivaltaa etnisiä vähemmistöjä kohtaan.
https://yle.fi/uutiset/3-11089607
Allianssi on toimiltaan lähes yhdenvertainen Perussuomalaisten kanssa. Allianssi pitää yhteyksiä Englannin National Action ryhmään, joka on merkitty terroristijärjestöjen listalle.
Allianssi selittelee natsiyhteyksiä samoin kuin kotimaiset perussuomalaiset. "Pojathan vain leikkivät".
Suomen persujen rotupolitiikka tulee esiin maahanmuuttajien parjaamisessa. Latvian persut käyvät aatesotaa venäläisvähemmistöä vastaan vaikka maassa ei koskaan ole puhdasta latvialaisvaltiota. Etnisesti maa on monen kansallisuuden yhdistelmä kaukaa historiasta. Samoin Suomessa.
Perussuomalaisilta ei ole kuulunut taputusta urheille postilaisille.- Anonyymi
Porvarien pasmat menivät sekoisten. Järjestäytynyt työväki seisoi paikallaan ja tulosta tuli.
- Anonyymi
Missä viipyy Perussuomalaisten kannanotto työläisten voiton hyväksi Postin kiistassa?
Missä luuraa "työväenpuolue" Perussuomalaiset!
Johtavat persut järkejään ovat katkeria kapitalistien tappion vuoksi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat
Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude14913190Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t729631Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat
Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h969128Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee
– Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k207756Giorgia Meloni vs Riikka Purra
Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk386734Johtuuko vasemmistolaisten inho kristinuskoa kohtaan heidän islamin uskostaan?
Tätä jäin pohdiskelemaan.1486168Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä
Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri193145En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen
Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä3921225Aikuisten säälittävä käytös
Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v71164YLE: Stora Enso Imatra aloittaa yyteet
www.hs.fi/talous/art-2000011528377.html Yle: Stora Enso aloitti muutosneuvottelut Imatran-tehtailla Metsäteollisuus|Yl841010