Kova vai pehmeä? Matkalaukku!

Anonyymi

Meillä on miehen kanssa molemmilla pehmeät matkalaukut, mieli tekisi kuitenkin vaihtaa. Mun laukussa on runko painunut kasaan yhdestä kohtaa, vaikea saada vetoketjua kokonaan auki.
Jos kaupoille lähdemme, kannattaako ostaa kova vai uusi pehmeä? Onko niin, että kovan pitäisi olla sieltä kalliimmasta päästä (Samsonite, American Tourister, Delsey) jotta olis kestävä?

Satunnainen matkailija

3

1017

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oma suositukseni on kova laukku, esim. todella kevyt Samsonite numerolukolla. Lisäksi 4x pyörä ja tietenkin vetokahva.

    • Anonyymi

      Oman kokemukseni mukaan matkalaukkuun kannattaa satsata. Itselläni Samsoniten kova, iso, 2-pyöräinen vedettävä matkalaukku. Kestänyt matkoja rikkoontumatta yli 15 vuotta. Nelipyöräisten ongelma on pyörien herkkä rikkoontuminen. En osta. Laukussani on kaksi iso pyörää osittain laukun sisällä, joten eivät mene rikki. Halpis kovia laukkuja ei kannata ostaa, menevät herkästi säpäleiksi kun niiden päälle laitetaan painavia, isoja laukkuja lentokoneen ruumassa.
      Myös pehmeiden laukkujen metallikehikot menevät rikki kun niiden päällä on painavia laukkuja. Lensin työmatkalle Helsingistä Göteborgiin muutamaksi päiväksi joten otin matkaan vain pienen pehmeän laukun. Metallikehykset olivat tuusan nuuskana kun palasin Helsinkiin. Finnair korjasi laukun "entiselleen" veloituksetta. No, ei se ollut entisellään mutta uutta laukkua eivät suostuneet maksamaan.

    • Anonyymi

      Itselläni on yleensä pehmeä. Vaimo suosii kovaa ja matkustaa siksi usein yksin tai tyttöjen kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      52
      4377
    2. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      111
      4199
    3. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      42
      4110
    4. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      69
      3958
    5. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      85
      3384
    6. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      67
      3279
    7. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      152
      3251
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      17
      1592
    9. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1531
    10. Jos sulla ei olis ollut tunteita

      Tuskin olisit reagoinut niin voimakkaasti, mies? Vai oliko vetäytymiseen jokin muu syy kuin luulit ettei mua kiinnosta?
      Ikävä
      129
      1140
    Aihe