Saatanallinen 11. sääntö?

Anonyymi

Noudatatteko tällaista sääntöä? Vanhasta keskustelusta poimittua:

"11. Liikkuessasi julkisella paikalla, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet."

https://keskustelu.suomi24.fi/t/5443191/11-saatanallista-saantoa-


Entä jos häiritsijä on viranomainen, byrokraatti, poliisi, tuomari..? Kuinka moni elää tämän säännön mukaisesti ja hävittää esim. virkarikolliset, tai kaikki väärin syyttelijät?

4

228

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eivät satanistit noita käskyjä noudata, niiden tarkoitus oli vain tarkoitus järkyttää sen ajan hippejä ja uskovaisia. Kaikinpuolin turhaa touhua.

      • Anonyymi

        Amerikkalaisen suurkaupungin jengisotien keskellä syntynyttä ideologiaa, ehkä, eikä sovellu Suomen oloihin? - Paitsi jos alkaa yleistyä se muslimien Jumalan nimen huutaminen ja veitsihyökkäykset?


      • Anonyymi

        Mihin uskot


    • Anonyymi

      Satanistinen raamattu on vähän kieli poskella kirjoitettu, vahvasti ironiaan ja satiiriinkiin nojaava opus.

      Mutta kyllä, "vakavissaan" satanismia noudattavat ihmiset kuten minä, noudatamme tuota sääntöä siltä osin kuin voi. Eli jos joku häiritsee minua neutraalilla alueella, pyydän ystävällisesti lopettamaan. Jos käy käsiksi, puolustan itseäni tarvittaessa jopa siten, että varmistan että kyseinen henkilö ei voi enää käydä minuun käsiksi, loput hoitukoot poliisin toimesta. Eli ns. "tuhosin hänet".

      Kuten kaikki muukin uskonnollinen ja filosofinen kirjoitelma, myös satanistinen raamattu kannattaa tulkita terveellä varauksella ja maalaisjärjellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1739
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      632
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe