Saatanallinen 11. sääntö?

Anonyymi

Noudatatteko tällaista sääntöä? Vanhasta keskustelusta poimittua:

"11. Liikkuessasi julkisella paikalla, älä häiritse ketään. Jos joku häiritsee sinua, pyydä häntä lopettamaan. Ellei hän lopeta, tuhoa hänet."

https://keskustelu.suomi24.fi/t/5443191/11-saatanallista-saantoa-


Entä jos häiritsijä on viranomainen, byrokraatti, poliisi, tuomari..? Kuinka moni elää tämän säännön mukaisesti ja hävittää esim. virkarikolliset, tai kaikki väärin syyttelijät?

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Eivät satanistit noita käskyjä noudata, niiden tarkoitus oli vain tarkoitus järkyttää sen ajan hippejä ja uskovaisia. Kaikinpuolin turhaa touhua.

      • Anonyymi

        Amerikkalaisen suurkaupungin jengisotien keskellä syntynyttä ideologiaa, ehkä, eikä sovellu Suomen oloihin? - Paitsi jos alkaa yleistyä se muslimien Jumalan nimen huutaminen ja veitsihyökkäykset?


      • Anonyymi

        Mihin uskot


    • Anonyymi

      Satanistinen raamattu on vähän kieli poskella kirjoitettu, vahvasti ironiaan ja satiiriinkiin nojaava opus.

      Mutta kyllä, "vakavissaan" satanismia noudattavat ihmiset kuten minä, noudatamme tuota sääntöä siltä osin kuin voi. Eli jos joku häiritsee minua neutraalilla alueella, pyydän ystävällisesti lopettamaan. Jos käy käsiksi, puolustan itseäni tarvittaessa jopa siten, että varmistan että kyseinen henkilö ei voi enää käydä minuun käsiksi, loput hoitukoot poliisin toimesta. Eli ns. "tuhosin hänet".

      Kuten kaikki muukin uskonnollinen ja filosofinen kirjoitelma, myös satanistinen raamattu kannattaa tulkita terveellä varauksella ja maalaisjärjellä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      70
      7946
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      84
      6015
    3. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      76
      5492
    4. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      66
      5415
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      112
      4687
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      118
      2422
    7. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      4
      1301
    8. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      6
      1287
    9. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      42
      1119
    10. Olin ihan varma että sä olet se oikea

      Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko
      Ikävä
      49
      1089
    Aihe