Hämmästyin erään joulupuukeräyksen lahjalappuja katsoessani, koska näin niissä ensimmäistä kertaa tuotemerkin tms. merkkitavaran tarkan määrityksen lahjasta. Lisäksi pyydetään uusia tavaroita. Saman ilmiön havaitsin myös netissä olevissa jouluapupyynnöissä. Voi minkälaisiksi olemmekin lapsemme opettaneet! Missä ovat sellaiset joulupuu tms. keräykset, joilla haetaan eläkeläisille, yksinäisille tai muutoin hankalassa elämäntilanteessa oleville AIKUISILLE jouluapua? Enkä tarkoita niitä eläkeläisiä, jotka jo ovat mukana eri eläkeläiskerhoissa yms. seuroissa. Siellä ei ole niin köyhää ja yksinäistä, joka todellista jouluapua tarvitsisi. Todella apua tarvitsevat aikuiset, yksinelävät vanhukset ja sairaat, he eivät pääse kerhoihin ja heillä kaikilla ei ole edes nettiä. Uskoisin, että he eivät luettelisi tuotemerkkejä. Avunantaminen voisi olla myös palvelus. Mistä tällaisten henkilöiden nimet saisi, jotta voisin viedä apua?
Missä ovat jouluapu/- keräykset AIKUISILLE
3
89
Vastaukset
Niin ne on kerjäläiset nykyään röyhkeitä. Laatua pitää olla ja tuliterää.
Ehkä kannattaa unohtaa tuollainen itsensä nenästävedättäminen.- Anonyymi
Itse yritin saada apua meille tuon Jouluapua sivun kautta mutta eipä tullut valituksi. Toiveenani oli Joulu koristeita ja lasten lahjatoiveina kunnon talvivaatteet ja kengät vaikka käytettyinä. Muu olisi sitten vain plussaa. Jos haluamme syödä joulun jälkeenkin niin jokaiselle lapselle pystyn sen yhden lahjan hankkimaan. Onneksi lapset osaavat arvostaa sitä vähäkin mitä saa.
- Anonyymi
Olisin antanut Pelastusarmeijalle pari satasta kantasuomalaisten köyhien avustamiseen, mutta eipä ainakaan Oulussa ollut enää joulupatoja joten antamatta jäi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283150Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691706- 331398
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11880- 42859