Missä ovat jouluapu/- keräykset AIKUISILLE

Anonyymi

Hämmästyin erään joulupuukeräyksen lahjalappuja katsoessani, koska näin niissä ensimmäistä kertaa tuotemerkin tms. merkkitavaran tarkan määrityksen lahjasta. Lisäksi pyydetään uusia tavaroita. Saman ilmiön havaitsin myös netissä olevissa jouluapupyynnöissä. Voi minkälaisiksi olemmekin lapsemme opettaneet! Missä ovat sellaiset joulupuu tms. keräykset, joilla haetaan eläkeläisille, yksinäisille tai muutoin hankalassa elämäntilanteessa oleville AIKUISILLE jouluapua? Enkä tarkoita niitä eläkeläisiä, jotka jo ovat mukana eri eläkeläiskerhoissa yms. seuroissa. Siellä ei ole niin köyhää ja yksinäistä, joka todellista jouluapua tarvitsisi. Todella apua tarvitsevat aikuiset, yksinelävät vanhukset ja sairaat, he eivät pääse kerhoihin ja heillä kaikilla ei ole edes nettiä. Uskoisin, että he eivät luettelisi tuotemerkkejä. Avunantaminen voisi olla myös palvelus. Mistä tällaisten henkilöiden nimet saisi, jotta voisin viedä apua?

3

190

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin ne on kerjäläiset nykyään röyhkeitä. Laatua pitää olla ja tuliterää.

      Ehkä kannattaa unohtaa tuollainen itsensä nenästävedättäminen.

      • Anonyymi

        Itse yritin saada apua meille tuon Jouluapua sivun kautta mutta eipä tullut valituksi. Toiveenani oli Joulu koristeita ja lasten lahjatoiveina kunnon talvivaatteet ja kengät vaikka käytettyinä. Muu olisi sitten vain plussaa. Jos haluamme syödä joulun jälkeenkin niin jokaiselle lapselle pystyn sen yhden lahjan hankkimaan. Onneksi lapset osaavat arvostaa sitä vähäkin mitä saa.


    • Anonyymi

      Olisin antanut Pelastusarmeijalle pari satasta kantasuomalaisten köyhien avustamiseen, mutta eipä ainakaan Oulussa ollut enää joulupatoja joten antamatta jäi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      51
      863
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      63
      633
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      54
      619
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      43
      552
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      29
      507
    6. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      4
      492
    7. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      27
      426
    8. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      415
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      66
      409
    10. Jotenkin tunnen vahingoniloa

      Tunnenpa vaan. Ei saisi, mutta väkisinkin tunnen.
      Ikävä
      32
      405
    Aihe