Potilaalla oli jäykkä selkä ja huono olo kuukausien ajan. Tutkimukset ovat vihdoin päättyneet ja Parkinsonin tauti todettu.
Henkilö on yli 80 v mies ja asuu nyt yksin.
Liikkuminen ei ole vielä kovinkaan vaikeutunut, sillä sen ikäinen nyt joka tapauksessa usein on kankea ja hidas. Puhe on hiljaista, mutta muuten vointi hyvä.
Huolestuttaa, miten kauan hyvää aikaa jatkuu
Hän käy syömässä läheisessä seniortalossa, jossa ulkopuolisetkin voivat käydä lounaalla. Se on hyvä, koska kotona hän ei varmaankaan huushollaa.Koska olen vain sukulainen, enkä lähiomainen, ei minulla ole mahdollisuutta käydä häntä hoitavien henkilöiden puheilla, ja asun toisella paikkakunnalla. Omaisena kuitenkin olen huolissani. Minua huolettaa se yksin oleminen. Suosittelisinko hänelle turvaranneketta? Pelkään. että hän kaatuu. Toistaiseksi, kuten sanoin, ei liikkuminen ole kovinkaan vaikeutunut. Voiko tilanne jatkua pitkäänkin näin?
Miten yhteiskunta auttaa näitä potilaita?
Diagnoosi saatu
Anonyymi
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista937639- 1055522
- 2664738
- 494673
- 653392
- 502768
- 582457
Olet oikeasti ollut
Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.222408Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit
Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘292372- 412244