90% peräänajoja, koska ei noudateta riittävää turvaväliä !
https://www.aamulehti.fi/a/dc1b94fc-b806-4550-8ac9-31a3003e0073?c=1522737894164
https://www.aamulehti.fi/a/dc1b94fc-b806-4550-8ac9-31a3003e0073?c=1522737894164
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 26
Vanhimmat
Vaaratilanne tallentui videolle Rantatunnelissa – kuski kaahasi rajua ylinopeutta
Rantatunneliin eksytään yllättävän usein myös jalkaisin, pyörällä tai mopolla.
https://www.aamulehti.fi/a/02c64bc2-f7bf-4a34-9b75-9308a0daf43c?c=1522737894164
Eläimet ovat söpöj', tarmperelaiset vain tyhmiä.
Milloin seuraava ajaa mopolla lampeen, milloin seuraava polttaa äitinsä taloonsa, milloin seuraava rikas kakara ampuu isänsä, milloin seuraava kuolee kotiinsa, kun ambulanssi ajaa tyhjänä takaisin.
Tampere on Suomen perseläpi.
Ryssätkin elää paremmin kuin tamperelaispajarit.
Turvavälihölötystä on kuultu riittävästi. Se ei toimi
No kun ei uskota niin lätkäisevät tampereelle kaikkialle 50 nopeusrajoituksen ! MYÖS TUNNELIIN 50 !
22 kilsaa tunnissa riittää, pysyy sähköpotkulaudalla ja fillarilla ja sähkömopoilla liikeneenvirrassa mukana, hidastemöykkyjä vielä tuneliin parinkymmnene metrin välein, niitä samoja joita on kaupunki väärällään kun rakennellaan, ne rikkoo selän helposti jo vähän hitaamaassakin vauhdissa joissain automalleissa.
Eikös vaan suoraa siirytä hevoskyyteihin kuten Linkola aikoinaan 80-luvulla vaati. Rantatunneli tosin voisi haista aika rankasti hevonkakalta.
Ei se turvavälikään auta kun katse on kännykässä. Yhtäkkiä eteen tulee ikään kuin seinä, ihan yllättäen, kesken sometuksen.
Nopeus tippuu tunareitten takia !
https://www.aamulehti.fi/a/6b5cdff1-f168-424a-bf27-7eb9c6ec028d?c=1522737894164
Siä luki että: "Tämä juttu on vain Aamulehden tilaajalle"m joten arvailuksi menee. Kannattaa linkitllä sellaisia lehtiä missä noita rajoituksia ei ole.
lisää kolareita tulossa
Kannattaa kiertää betonitien kautta, ei pysähtymisiä!
Niinkö siellä sanottiin? No luultavastri noin se on, pelti ja muovi kolisee, eihän näissä nykyautoissa ole edes kunnon puskureita, hajoo jos vähän kopauttaa.
Odotan mielenkiinnolla itsenäisyyspäivän kolareita ?
Tiedän jo valmiiksi että huomenna tunneli suljetaan klo 15-17välillä kolareitten takia
ja kierrän betonitien kautta ei ruuhkaa ja saa ajaa 100
Liukkaus aina yllättää, varsinkin tienpitäjät.
Sama pää kesät, talvet, aina lipsuu.
Aiemmat sulkemiset
keskiviikkona 18.12. 2019 kello 16.23 Länteen johtava tunneli suljettu 5 minuutiksi
keskiviikkona 18.12. 2019 kello 16.09 Länteen johtava tunneli suljettu 7 minuutiksi
keskiviikkona 18.12. 2019 kello 15.55 Länteen johtava tunneli suljettu 7 minuutiksi
keskiviikkona 18.12. 2019 kello 15.41 Länteen johtava tunneli suljettu 9 minuutiksi
keskiviikkona 18.12. 2019 kello 15.23 Länteen johtava tunneli suljettu 6 minuutiksi
maanantaina 16.12. 2019 kello 16.15 Länteen johtava tunneli suljettu 6 minuutiksi
sunnuntaina 15.12. 2019 kello 7.42 Itään johtava tunneli suljettu 3 minuutiksi
perjantaina 6.12. 2019 kello 16.36 Länteen johtava tunneli suljettu 8 minuutiksi
keskiviikkona 4.12. 2019 kello 16.24 Länteen johtava tunneli suljettu 4 minuutiksi
keskiviikkona 4.12. 2019 kello 16.08 Länteen johtava tunneli suljettu 6 minuutiksi
Hyvä neuvo sitten, kun estetään jätettyyn väliin työntyminen
Aja edellä niin vältyt peräänajolta????
Kaistan vaihtamisen estäminen vasta fiksua onkin.
Liikenneonnettomuus 3-tiellä Ylöjärvellä – auto katollaan ojassa, tie suljettu liikenteeltäYlöjärvellä 3-tiellä on sattunut liikenneonnettomuus lauantaina illalla. Onnettomuuspaikka on Ylöjärven liittymän ja Kolsopin välillä, noin Shellin risteyksen kohdalla.
Tieliikennekeskuksen mukaan tie on suljettu liikenteeltä ja tapahtumapaikalla on käytössä kiertotie.
Pelastuslaitoksen ensitietojen mukaan osallisina on kaksi autoa, joista toinen on katollaan ojassa. Asiasta saadaan lisää tietoa hetken kuluttua.
Onnettomuudessa ei ole sattunut vakavia henkilövahinkoja. Kello 21 aikaan hinausauto oli saapumassa paikalle.
Ensitiedote onnettomuudesta tuli kello 20.23.
Auto ajautui ulos tieltä, törmäsi tolppaan ja syttyi tuleen Tampereella – tiet nyt hyvin liukkaita
Tampereen Hatanpäällä on sattunut liikenneonnettomuus lauantaina illalla.
Henkilöauto oli ajautunut loivassa mutkassa ulos tieltä, osunut toppaan ja syttynyt tuleen. Pelastuslaitos sai auton nopeasti sammutettua.
Autonkuljettaja oli liikenteessä yksin eikä vahingoittunut. Auto romuttui.
Pelastuslaitos sai hälytyksen onnettomuudesta kello 18.40. Onnettomuuspaikka on Hatanpään valtatie 31 kohdalla.
Pirkanmaan pelastuslaitoksen tilannekeskuksen päivystävä palomestari kertoo, että illan aikana Pirkanmaalla on sattunut neljä pientä liukkaudesta johtuvaa onnettomuutta.
Iltapäivällä henkilöauto törmäsi valaisinpylvääseen ja sitten toinen henkilöauto törmäsi sen perään Ylöjärvellä.
Tienpinnat ovat nyt hyvin liukkaita. Ilmatieteen laitos on antanut illaksi varoituksen huonosta kelistä.
Peräänajot johtuu pekka haavistosta, näyttää kansalaisille pahaa esimerkkiä, aina pitäs leijua toisen peräpäässä hyi. Kyllä vihreitten pitäisi tehä jotain tolle haavistolle.
kortti pois tommosilta onnettomilta kuskeilta !
Uutta tietoa Ylöjärven takaa-ajosta: Pakoautoa ajoi alaikäinen lapsi kyydissään kaksi muuta lasta – Tutkinnanjohtaja perustelee piikkimaton käyttöä: ”On aivan sama, kuka pakoautoa ajaa”
Alaikäinen lapsi pakeni autolla poliisia yli tunnin Parkanosta Ylöjärvelle lauantai-iltana, kunnes poliisi pysäytti auton piikkimaton avulla. Auto törmäsi sivullisten autoon ja pyörähti ojaan katolleen. Kolarissa oli osallisena kuusi ihmistä.
Toivottavasti mersu oli velka auto ?
oppii pitämään kakaroista huolen !
Kortittomat pörrää.