Hyvä autokoulu C. Nelskylä

mutta sais olla isommat toimitilat ja ajoaikoja la-su. Sain tosin joskus, mutt kuiteski. Nyt on kortti taskussa ja mennään "lujaa".
132664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

MUN MIELESTÄ AJOAIKOJA PITÄIS OLLA JOULUNA JA JUHANNUKSENAKIN JA AINAKIN PÄÄSIÄISENÄ KUN ON NIIN MONTA PÄIVÄÄ VAPAATA.
LISÄKSI NE PITÄIS SAADA PUOLEEN HINTAAN VIIKONLOPPUISIN KUN MAIKKAKIN PÄÄSEE VÄHEMMÄLLÄ KUN ON VÄHEMMÄN LIIKENNETTÄ.

Äänestä
  • Kaikki ajoajat voisi olla viikonloppuisin ja arkipyhäisin. Voisi olla töis enempi. Tosin tulee ryypiskeltyä, oisko ajokunnossa aina hmmm. Opeki ois aina pienessä hiivassa ja aina sais nauraa ku yhdessä höyryttäs.

    Äänestä

  • mutta kirjoitti:

    Kaikki ajoajat voisi olla viikonloppuisin ja arkipyhäisin. Voisi olla töis enempi. Tosin tulee ryypiskeltyä, oisko ajokunnossa aina hmmm. Opeki ois aina pienessä hiivassa ja aina sais nauraa ku yhdessä höyryttäs.

    ei opet ota viikonloppusin , ne on suurin osa uskovaisia , ne ryyppää vain viikolla , ainakin mun ope

    Äänestä

Kuinka ajo-opetus voisi olla halvempaa viikon loppuisin kun kaikilla muillakin aloilla saadan korotettua palkkaa launtai ja sunnuntai työstä. Monilla aloilla maksetaan kello 18.00 jälkeen iltalisää. Mitä luulet kuka maksaa kustannukset yrittäjäkö ? En usko, kyllä se hinnassa näkyisi.

Äänestä
  • NE ON SEN TAKIA SUNNUNTAISIN HALVEMPIA KOSKA ON VÄHEMMÄN LIIKENNETTÄ , NIIN MAIKKAKIN PÄÄSEE HELPOMMALLA(EI TARVI OLLA NIIN SKARPPINA).SILLOIN EI TARVI MAKSAA NIIN PALJON.
    JA BESAKIN ON HALVEMPAA VIIKONLOPPUISIN JA AUTO KULUTTAA VÄHEMMÄN KUN VOI AJAA JOUSTAVAMMIN VÄHÄISEN LIIKENTEEN TAKIA !
    SIINÄ PERUSTELUJA HALVEMMILLE VIIKONLOPPU- AJOTUNNEILLE.
    Ps. JA MAIKAN EI TARVI MENNÄ KIRKKOON KUN SAA KÄYDÄ TÖISSÄ

    Äänestä

  • NUUKAILIJA kirjoitti:

    NE ON SEN TAKIA SUNNUNTAISIN HALVEMPIA KOSKA ON VÄHEMMÄN LIIKENNETTÄ , NIIN MAIKKAKIN PÄÄSEE HELPOMMALLA(EI TARVI OLLA NIIN SKARPPINA).SILLOIN EI TARVI MAKSAA NIIN PALJON.
    JA BESAKIN ON HALVEMPAA VIIKONLOPPUISIN JA AUTO KULUTTAA VÄHEMMÄN KUN VOI AJAA JOUSTAVAMMIN VÄHÄISEN LIIKENTEEN TAKIA !
    SIINÄ PERUSTELUJA HALVEMMILLE VIIKONLOPPU- AJOTUNNEILLE.
    Ps. JA MAIKAN EI TARVI MENNÄ KIRKKOON KUN SAA KÄYDÄ TÖISSÄ

    SE ON BENSA , EI BESA !
    MINUSTA OPETTAJIEN PITÄIS MAKSAA OPPILAILLE JOS NE SAA NIITÄ OPETTAA SUNNUNTAINA

    Äänestä

  • DIESEL kirjoitti:

    SE ON BENSA , EI BESA !
    MINUSTA OPETTAJIEN PITÄIS MAKSAA OPPILAILLE JOS NE SAA NIITÄ OPETTAA SUNNUNTAINA

    Kuinkahan on, onkohan oppilaat helpompia viikonloppuisin eli meneekö oppi paremmin perille ja oppilas on erillainen opettettava viikonloppuisin. Eikä autoa tankata vain sen verran kerrallaan, että ajetaan päivän verran. Asiatonta keskustelua, kun kuitenkin on tarkoitus opettaa itenäisiä ja kaikiin liikennetilanteisiin päteviä kuljettajia. Vai ajelisiko se oppilas joka on saanut ajo-opetuken sunnuntainsin vain sunnuntaina.

    Äänestä

  • rita kirjoitti:

    Kuinkahan on, onkohan oppilaat helpompia viikonloppuisin eli meneekö oppi paremmin perille ja oppilas on erillainen opettettava viikonloppuisin. Eikä autoa tankata vain sen verran kerrallaan, että ajetaan päivän verran. Asiatonta keskustelua, kun kuitenkin on tarkoitus opettaa itenäisiä ja kaikiin liikennetilanteisiin päteviä kuljettajia. Vai ajelisiko se oppilas joka on saanut ajo-opetuken sunnuntainsin vain sunnuntaina.

    Tuli edelliseen kirjoitukseen kirjoitusvirhe. Toivottavasti kukaan ei nyt revi pelihousujaan. Mutta siihen maailman aikaan kun kävin koulua ei saannut tukiopetusta ja kotona tuli vain turpiin kun en osanut.

    Äänestä

A. Pitäisi olla viranomaisen hyväksymä opetusyhtiö / toiminimi. Ei miel. edes (huippuosaajaiskä/äiti)
B. Viranomaisten tehovalvonnnassa
C. kouluttajilla alan ylin saatavissa oleva omakoulutus ja vaativa loppututkinto
(= autokouluissa, HAOKK:sta)
D. Oltava vankat näytöt omasta liikenne/auto-osaamisesta ja liikennemoraalista
Vaikkapa se SM- tason rallikuskikokemus, kuten Currella. Ei tietenkään kaikilla voi olla. Sorry!
E. Opetuskalusto oltava nykyaikaista ja asiallista
F. tieto-taidon oltava jatkuvasti ajan tasalla
G. Opetushenkilöstön saatava asiakkaitten hyväksyntä. Osaaminen, taito, rentous, hermot, tukeminen, rohkaisu, kannustaminen ja jopa lohduttaminenkin etc.
H. Ajo- ja teoriatuntien oltava joustavat jokaisen tarpeelle, kohtuudella mitattuna
I. Kustannusten oltava sellaisia, että raha ei sulje oppimishaluisia pois, kuten maksuaikataulukin
J. Koulutuksen päätyttyä pitää oppilaalle ja opettajalle jäädä hyvä mieli, varmuus onnistumisesta ja luottamus saavutettuun liikenneosaamiseen ja ajossaselviytymiskykyyn.

Enpä koskaan opettaisi omaa lastani ajokortille. Valitsimmekin yhdessä sellaisen autokoulun / liikennekoulun, jolla on pitkät perinteet, josta kuuluu se hyvä kellon ääni ja johon oli hyvät kulkuyhteydet.

Taustani takia olisin varmaankin voinut saada opetuslupaoikeuden helpostikin, mutta
- olenko itse ihan oikeasti (sydämellä) ajan tasalla opettamaan toista ja selviytymään
- huomioinko kaiken opetukseen kuluvan ajan
- entä todelliset maksut ja vaivat
- entä, jos opetankin väärin
- entä asenteisiin vaikuttaminen
- otanko vastuun gatastrofista, jossa olinkin itse syyllinen. Jaksaisinko kantaa tuhon seuraukset harteillani koko ikäni ja selitellä sukulaisille ja muille. Entä itselleni.
- kestäsikö hermoni, jos lapseni olisi avuton, tai
oikuttelija ja viisastelija
- säästäisinkö sittenkin väärässä kohdin
- jaksaisinko rehellisesti puhua kymmeniä ja taas kymmeniä tunteja lakiasioita ja selityksiä, jos itselläni on taskussa 24 v vanha B-kortti, arkihuolet ja väsymys, vailla opettajakokemusta ja koulutusta
- jos kolari, menisi bonukset, maksettaisiin omavastuut ja riideltäisiin 10 v siitä, kuka oli oikeesti kuitenkin väärässä. Iskä/äiti, vai se lapsioppilas ja annetut/saadut väärinkäsitykset/väärät opit.
- olisiko ajo lähinnä kimppa-ajelua mökille ja kaupungit ja vaikeat paikat jäisi lähes pois etc.

Tätä mietittiin pitkään ja tavattuani joitakin sukulaisten opettamia nuoria, keskusteltuamme todellisesta oppimistapahtumistaan ja ymmärrettyäni asenteissa olevan edelleenkin, ainakin osalla, kaaharitautia, päätökseni oli helppo.Varmistin elämän säilymisen.
Sukulaisopet olivat saaneet opetuslupahyväksyntänsä usein vasta toisella, jopa neljännellä kerralla läpi kuulemma RIMAA HIPOEN.
Heidän muksunsa olivat reputtaneet tilastojenkin mukaan enemmän kirjallisissa ja ajokokeissa.
Kakkosvaiheessa kertoivat saaneensa autokouluista enemmän tietoa, kuin aikanaan iskä/äidiltää. Jep!

Autokoulusta saatiiin kurssitodistus lapsemme kouluun, hyväksiluettavuus 1 ov ja saatiin paljon
huipputietoa, tietoa myös tulevista ja monista käytännön asioista.
Kavereita lapsemme sai sylikaupalla ja muutoinkin.
Autokoulumaksuja on myös mahdollisuus laittaa veroilmoitukseen ns. tulonhankkimisvähennyksenä kunnallisverotukseen. Perusteena: Työn saanti, siinä ylentyminen, työn säilyttäminen (lomautusuhka) etc.
Ei tarvitse olla ammattini autonkuljettaja, vaan että joutuu joskus ajamaan työpaikan autojakin. Verottajalle ilmoitus viisden (5) vuoden kuluessa omista maksuista.

Ratkaisumme oli hyvä! Laskimme tarkoin markat, ajan, vaivat ja muiden kokemukset. Me voitimme ja autokouluun jäi maksuistamme vain pullarahat.
Eipähän sokea opettanutkaan sokeaa. Meillä.

Kuulimme myös, että uusia autokoululupia on hankittu kymmenen vuoden sisällä vain muutamia.
Koko maassa kouluja liki 600. Kymmenet ovat itse lopettaneet, tai verottaja tai kustannukset kaataneet.
Ei ole herkkua, huokaili autokoulun omistajat, kertoessaan todellisista kuluistaan. Tämä silloin, kun tulimme kuukausien aikana sittemmin tutuiksi. Ei kuulemma mikään bisnes nykyään, eli pariinkymmeneen vuoteen.Lähinnä harrastus ja elämäntapa. Kuulemma isoisän perinteet velvoittavat ja vievät eteenpäin ja oppilaskiitokset antavat voimia jatkaa.

Pk-seudulla on monia hyvä autokouluja. Suosittelen tasapuolisesti.
Meidän muksu sai ajaa Peogeotilla, vaihtuessaan sittemmin myös 500- sarjan Bemarillakin ja kuorkkikin oli Mersu, vaikkakaan ei uusi. Onneksi. Jos olisi, hinnat lentäisi kuitenkin oppilaiden maksettaviksi ja hinnat nousisivat pakostakin.
Tässäpä minun vuodatukseni.

Ajakaamme varovasti ja nauttikaamme elämästä kesän myötä!

Tervehtien jokaista kuljettajaa merkitsen
15A20-519T.

Äänestä
  • Ilo palvella

    Äänestä


  • Täällä mouruaa kissanhännän kanssa. Jatka vaan, olet hassu.

    Äänestä

  • Whillsston kirjoitti:

    Täällä mouruaa kissanhännän kanssa. Jatka vaan, olet hassu.

    Kissantassut ne hassuja on

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Janne kirjoitti:

mutta sais olla isommat toimitilat ja ajoaikoja la-su. Sain tosin joskus, mutt kuiteski. Nyt on kortti taskussa ja mennään "lujaa".

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu