Rankkaa historian vääristelyä Venäjältä

Anonyymi

Talvisodan ja sen taustan uudet tulkinnat ovat osa Kremlin informaatiosotaa länttä vastaan.

Talvisodan alkamisesta tulee lauantaina kuluneeksi 80 vuotta. Sota syttyi 30.9.1939, kun Neuvostoliitto hyökkäsi Suomeen ilman sodanjulistusta.

Muistopäivä ei ole jäänyt huomaamatta myöskään Venäjällä. Nežavismija Gažetassa muistopäivän aattona julkaistu artikkeli kertoo sodasta ja sen taustoista tavalla, joka on huomattavan kaukana yleisesti tunnustetuista faktoista.

Mainilan laukaukset ampui Malyševin mielestä suomalainen tykistö, eikä Neuvostoliitolle niiden jälkeen jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin hyökätä Suomeen.

Suomalaisia sotilaita kaatui hänen mukaansa yli kaksi kertaa enemmän kuin mitä Suomi on ilmoittanut. Väite on raju. Jos se olisi totta, yli 25 000 kaatuneen suomalaissotilaan omaiset eivät koskaan olisi kyselleet kaatuneen perheenjäsenensä perään.

https://www.verkkouutiset.fi/talvisota-kommentti-venajalta-suojeluskunta-oli-suomen-ss/

12

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Venäjä ampuu omaan jalkaansa tuollaisella vääristelyllä. Ajaa Suomen Natoon.

    • Ainoat jotka uskovat venäjäläisten tiedotusvälineiden tarinoita ovat suomalaiset ja ehkä jotkut muutkin länsimaalaiset. Venäläiset itse eivät usko mitään eivätkä ketään, ja ovat siinä oikeassa.

      "Jumala on taivaassa ja tsaari kaukana!"

    • Anonyymi

      Ei kukaan suomalainen usko tällaista roskaa:
      "Mainilan laukaukset ampui Malyševin mielestä suomalainen tykistö, eikä Neuvostoliitolle niiden jälkeen jäänyt muuta vaihtoehtoa kuin hyökätä Suomeen."

      Tällaisen kirjoittajan kaikki muukin teksti on puhdasta potaskaa.

    • Anonyymi

      Gorbatsov tunusti Venäläisten ampineen Mainilan lauaukset! Sama on kertout joku inkeriläinen lentäjä,joka sattunut letämään tuolloin tuolla lehtijutun mukaan.

    • Anonyymi

      Vaikea sanoa, miten asia on, kun Verkkouutisten linkki alkuperäiseen venäläiseen uutiseen ei toimi, eli artikkelia, mihin viitataan ei löydy, mistähän johtuu?
      Onko valeuutinen?

      • Anonyymi

        Eipä löydy artikkelia, on tainnut käydä sillä lailla, että apinaa koijattiin, ja Verkkouutisten toimittaja meni retkuun.


    • Anonyymi

      Jeltsin tuomitsi talvisodan aloittamisen Neuvostoliiton puolesta ja ehdotti Koivistolle neuvotteluja Karjalan palauttamiseksi. Koivisto torjui esityksen.,

      • Anonyymi

        Koivisto oli tolkun mies. Kunnioitti suuresti Pariisin rauhansopimuksen ehtoja. Sopimus on sopimus ja sitä pitää noudattaa ja kunnioittaa. Hän jätti omaan arvoonsa pelle Jeltsinin haihattelut ja haistatti niille pitkät.


    • Anonyymi

      """"Rankkaa historian vääristelyä Venäjältä""""

      Älä sure, niin tehdään meilläkin. Mikään maa ei esitä historiaansa rehellisesti, kaikki vetää kotiinpäin. Kornia edes vaatia sellaista, että Venäjällä pitäisi ottaa käyttöön suomalainen historiankirjoitus.

    • Anonyymi

      …...osa Kremlin informaatiosotaa länttä vastaan...…

      Etkö ole sattunut huomaamaan miten Suomessa kuin koko lännessä käydään rajua infosotaa Venäjää vastaan ?

    • Anonyymi

      "Venäjän valtion rahoittama museo julkaisi valheellisen väittämän siitä, että Suomi olisi aloittanut talvisodan". Jos ajatellaan, että Suomesta tai mistään länsimaista joku museo antaisi vastaavia lausuntoja olisi se suorastaan järjetöntä. Mutta Venäjällä ei. Stalinin sosialistinen mielettömyys on vaikeaa tuomita. Hyökkäys Suomeen perustuu juuri tälle asialle. Venäjällä yhä on vastuuttomuus ja järjettömyys vallalla. Nyt Venäjällä hyökätään naapurimaihin , tuhottiin Tsetseenejä, ollaan Urainassa sodassa, murhataan ihmisiä Englannissa bakteeriseilla ja ydinjätteillä.
      Stalin ja Hitler olivat 2,maailmansodan aloittajat. Sitäkään ei haluta ymmärtää. Venäjä on uhka jota vastaan aina pitää olla valmiina...

    • Anonyymi

      Kyllä maailmansodan syylliset ovat selkeästi USA, Länsimaat ja Puola. Stalin myös, mutta hän tuli oikeastaan vain apajille tai ei voinut toimia ilman Lännen tukea. Jos tätä kaikkea ei tunnusteta Lännessä, niin tuskin voidaan vaatia Venäöjältäkään yksipuolista synnintunnustusta. Varsinkaan valheellista ja Länttä ansiottomasti puhdistavaa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      265
      9945
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      194
      5674
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      165
      5250
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      75
      4891
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      7
      2883
    6. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2459
    7. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2279
    8. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      354
      2022
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1705
    10. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      0
      1690
    Aihe