Metsäojitus äksyjen sukulaisten kanssa

Anonyymi

Kuinka toimitaan:
Halutaan korjata umpeen kasvanut ojitus kaivamalla vanhat ojat auki, vanha ojitus on tehty kantatilalla 70-luvulla, ja tila on jaettu 2000-luvun alkupuolella harmaantuneille ja riitaisille perikunna veljeksille: Keskimmäisen tilan vedet virtaisivat reunimmaisen tilan ojan kautta, koska maan kaltevuuksien mukaan ei ole muuta mahdollisuutta, ja sen tilan omistaja mököttää eikä anna kaivaa ojia mailleen tai ei ainakaan halua maksaa kaivuusta mitään vaikka ojitus ratkaisisi osittain hänekin tilansa kosteusongelmat. Eli hän odottaa että veli kaivattaa ja maksaa ne ojat jolloin hän saa maansa ojitettua ilmaiseksi. Onko asiasta joku laki? Voiko naapuri kieltää vesien ohjaamisen maittensa läpi? Ja jos voi, niin saako keskimmäisen tilan omistaja Kemera-korvausta naapurilleen kaivattamista ojista? Vai saako se kärttyisä isoveli ne korvaukset, vaikka höyli ja kiltti pikkuveli on maksanut kaivuut?

4

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lue tuo opas, niin tiedät enempi asiasta. Ojitusyhteisö tai ojitusyhtymä perustamalla joutuu myös nämä "vapaamatkustajat" mukaan osuudellaan. Ei ole kovin vaikeaa, eikä mitään rakettitiedettä.
      Jos hieman valistat osapuolia asiasta, löytyy yhteisymmärrys hyvinkin helposti...

      https://julkaisut.valtioneuvosto.fi/handle/10024/80661

    • Anonyymi

      Kyselyikäinen aloituksen tekijä vois ottaa yhteyttä paikalliseen metsänhoitoyhdistykseen, niin helppoa se on !

      • Anonyymi

        Viisasteluikäinen kommentoijakaan ei taida tietääkään kaikkea, niin kuin en minäkään, kun pitää turvautua metsänhoitoyhdistykseen.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Viisasteluikäinen kommentoijakaan ei taida tietääkään kaikkea, niin kuin en minäkään, kun pitää turvautua metsänhoitoyhdistykseen.

        Minä aikoinani otin yhteyttä mettäkekuksehen, mutta nykyään taitaa tuo OTSO olla oikiampi osoite.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4536
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2954
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1757
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1331
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1232
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe