Kokoomustahan on pidetty koulutetumman kansanosan edustajana tähän asti. He ovat edustaneet mm. arvokkuuta, älykkyyttä, maltillisuuta ja edistyksellisyyttä.
Viimeistään tällä eduskuntakaudella he ovat kuitenkin laskeutuneet tavallisen oppositiopuolueen asemaan. Nyt Kokoomuksesta tulee mieleen lähinnä itku ja valittaminen joka käänteessä.
Vanha Kokoomus oli liian arvokas tällaiseen esiintuloon. Nyt heidät on helppo lokeroida samaan kastiin Perussuomalaisten ja muiden yksinkertaisempiin kansanryhmiin vetoavien puolueiden ja poliitikkojen kanssa.
Olen surullinen tästä suuntauksesta ja toivoisinkin älyn palaavan suomalaiseen politiikkaan.
Mihin katosi arvokkuus
20
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Toinen keskustelija ilmaisi mielipiteensä Orposta suoremmin:
"Ei Rinteen tarvitse erota.
Orpo saanut piikittelyllään turhan metelin aikaiseksi. Orpo häiritsee koko eduskunnan työtä. Vaikuttaa että, oppositiolla ei ole muuta tekemistä kuin yrittää kaataa hallitus.
Orpo pitäisi potkaista ulos Arkadianmäeltä. Pitäisi edes turpansa kiinni." - Anonyymi
Aloittaja "Kokoomustahan on pidetty koulutetumman kansanosan edustajana tähän asti". HEH. Kokomustahan pidetään äänestäjien tyhmimmän osan edustajina.
Vai että koulutetuimman osan edustajina Kokoomus. No tietysti jos hankit useamman millin vuodessa ja vielä toimit kokoomukselaisesti ettet maksa niistä veroa.- Anonyymi
Kyllä todella korkea osuus yliopistotason koulutuksen saaneista lienee vassareita.
Tulisivat nuokin järkiinsä, ja jättäisivät kannattamatta mamutusta. Siitä seuraa varmasti Suomen tuho monellakin tavalla. En aiemmin tiennytkään, että vassarit ovat näin sekaisin.
Kokoomuskin kannattaa mamutusta, mutta vain sen vuoksi, että saisi halpaa työvoimaa. Vasemmiston motiivina on luultavasti se, että saavat lisää äänestäjiä mamuista, jotka pidetään huonopalkkaisissa töissä. He äänestävät sos.tulonsiirtoja kannattavia vassareita.
- Anonyymi
Kokoomus äänestäjä on yhtä kaukana älystä kun maa auringosta.
- Anonyymi
Eköhän kannattas panna puolue kahteen osaa Räkyttäjät ja Sivistyneet ja heille omat ehdokaslistat seuraaviin vaaleihin
- Anonyymi
Vasta äskettäin kovia sanoja jakelivat jostain pärjäämisestä.
- Anonyymi
Kerrankin Suomen hallitus vie EU:ssa omia tavoitteitaan eteenpäin olematta "marionettinukke", ja brysselin "sylikoira"-mallioppilas. Olisiko kokoomus pystynyt samaan, epäilen.
http://yle.fi/uutiset/3-11093574- Anonyymi
Mitä Suomi vie EUssa?? Mankuu maataloustukia,kun ei saa jyväjemmaajien saastetta vähennettyä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä Suomi vie EUssa?? Mankuu maataloustukia,kun ei saa jyväjemmaajien saastetta vähennettyä.
Se on nyt kylmää kyytiä oppositio puolueille kok-persut, seuraavat 3, 5 vuotta siellä orpositiossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä Suomi vie EUssa?? Mankuu maataloustukia,kun ei saa jyväjemmaajien saastetta vähennettyä.
Emme voi lakkauttaa Suomen maataloutta. Kukaan ei varmasti voi olla näin idiootti. Omavaraisuus pelastaa suomalaisetvaikean paikan tullen (huoltovarmuus).
- Anonyymi
Kokoomus on täysin EK:n juoksupoika, jonka asioita kiidätti eteenpäin edellisessä hallituksessa öykkäri Juha Sipilä.
Nyt on EK:n miehet pistäneet tiukan päälle, että tavallisen kansan palkat on saatava alas ja yhteiskuntaamme pyörimään Sipilän hallituksen kokoomus-politiikka, jossa vain rikkaimmat määrää ja tavan kansa kärsii. - Anonyymi
Kokoomus on oksettava ja valehteleva puolue.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/143d8c7f-57b6-4bbe-895e-85857b400bb3- Anonyymi
Oikea ratkaisu olisi ollut antaa P. Kukkoselle linnatuomio eikä rahaa valtavasti.
Tuo tyyppi voi olla sekoittanut Paateroa ohjailemalla asioidenhoitoa päin v:a.
Härski vaihdos työväen avustajasta EK:n puolelle (eli siis käytännössä Kokoomuksen kannattajien leiriin).
- Anonyymi
Kokoomus on ajojahdillaan rikkonut sillat SDP:hen ikiajoiksi. Mahdollisena hallituskumppanina se saa tyytyä persuihin.
- Anonyymi
Kuvitteletteko te Kokoomuksessa, että teidän tasaveroale-soopanne uppoaa kaikkiin? Minusta on todella pöyristyttävää, kun lupasitte varjobudjetissanne eläkeläisille vielä enemmän kuin Rinteen vappusatasen. Te yritätte ratsastaa tällä "muka pienituloisimpien eduksi"-teemalla, jonka todellinen hyöty putoaa niiden laariin, jotka ansaitsevat jo nyt eniten. Olitte varmasti pääosassa Sipilän hallituksessakin, kun veroale kohdennettiin "erityisesti pieni- ja keskituloisille", kuitenkin Orpon "oikeudenmukaisuudella kaikille" n. 0,6 %. Toteutuiko kohdennus mielestänne lupauksen mukaisesti "erityisesti pieni- ja keskituloisille"?
https://www.facebook.com/ylekioski/videos/1650400105251435/
Ja Lepomäen selittelyt perään. Voi äiti sentään!
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/totuus-ei-mahdu-minuuttiin-elina-lepomaki-tyrmaa-yle-kioskin-sipila-videon/733bcb6c-1215-3451-bc4c-ad90d7d16ac5
Kokoomukselle tekisi hyvää istua muutama hallituskausi lisää oppositiossa opettelemassa, kannattaako tavallisia työtä tekeviä sekä pieni- ja keskituloisia yrittää kusettaa näin. Orpo homottaa. Saisi hävetä.
- Anonyymi
Johtava opposiittiöpuolue persut ja heitä tukeva apupuolue kokkareet ovat löytäneet yhteisen arvopohjan.
Petteri pyysi jussilta nöyrästi anteeksi maahanpäästämiään 35000 sotilaskarkuria ja vannoi ettei mokoma enää toistu jos vain kokkareet pääsee hallitukseen persujen kanssa.
Kepu on petterin mielestä menneisyyden puolue joten kokkareiden tulevaisuus on rakennettava persujen varaan.
Duunarin on hyvä miettiä kannattaako äänestää patamustia porvareita vai työväen edustajia.- Anonyymi
Samanlainen arvomaailma ei mene kauan kun nämä puolueet sulautuvat toisiinsa
- Anonyymi
Jussi Halla-aho on viime aikoina vaikuttanut uuden työväenpuolueen mieheltä. Luultavasti hän saa lisää kannattajia vasemmistosta.
Kaikki vasemmistolaiset eivät voi millään tuntea omakseen nykyajan pervoilua ja kansallisvaltion hävitystä, jota nykyvassarit selvästi kannattavat.
- Anonyymi
Toi on näiden palstojen paras. Arvokkuus ja Kokoomus samassa asiayhteydessä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 591588
Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu671551Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1631356Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle661227Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo1061181Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä
Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu2781165- 601049
Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä591018KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin88963Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä57950