Epäilen epilepiaa

Anonyymi

Mulle tehtiin joitakin vuosia sitten aivoleikkaus ja nyt on alkanut tulla outoja nykinöitä, silmä välke toisessa silmässä, ja poissaoleva olo joka väsyttää ja vie voimat, tuijotan tyhjyyteen. Mulle määrättiin leikkauksen jälkeen rivatril nukkumiseen ja en sitä juurikaan käyttäny. Mutta nyt olen ottanut ja tuo silmä oire, nykinät lähes kadonnut. Mitä tästä pitäisi ajatella, onko mulla epi? Auto ratissa olen myös saanut kohtauksen omaisen olotilan jossa katson tyhjyyteen, kaikki ympärillä häviää ja sitten tulen taksisin.. Olen myös nukahtanut kohtauksen jälkeen, en aina vaikka väsynyt olenkin. Voiko epiiin liittyä sekava puhe tai raajojen liikehäiriöt unessa. Entä ennakko-oireet jossa hajuaisti herkistyy yhäkkiä tai tulee tää dejavu?

2

147

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä epilepsialle kuulostaa ainakin osa. Erityisesti haju ja ennenkoetun tunne, ne on selkeitä. Niiden lisäksi minulla oli outoa makua suussa, tunne että "kaikki pysähtyy"/epätodellinen olo valuu kehon läpi ja vaivun omaan "kuplaan", puhekyky menee enkä voi ajatella järkevästi ja saatoin lähteä vaeltaan vailla päämäärää.

      Oireet alkoi ennenkoetusta, sittemmin lisääntyi vuosien saatossa. Kohtauksen kesto piteni oireiden lisääntymisen myötä. Kunnes eräänä päivänä lähti taju ja syy näille oireille selvisi. Olin tajuissani ja ymmärsin, mutta en jotenkin hallinnut itseäni, en voinut tietoisesti esim.puhuma, sanoja vaan ei tullut ulos. Pelottavaa.

      Suosittelen piakoin lääkäriin menemistä. Ei kannata jäädä oottamaan isompaa kohtausta. Yleensähän leikkauksetkin altistaa epilepsialle. Tsemppiä.

      • Anonyymi

        "Yleensähän leikkauksetkin altistaa epilepsialle."
        Asia on juuri päinvastoin, ainakin, kun epilepsiakirurgia on tehty Kuopiossa. Nimittäin KYS:n kirurgia poisti minulta epilepsian! (ikionnellisen asiakkaan hymiö)

        Aloittajan oireet kyllä viestivät oireiltaan epilepsiakohtauksista, mutta KNF kertoo toden. Epävarmassa tapauksessa kannattaa pyytää lähete Kuopioon.

        Minulla Rivatril oli säännöllisessä käytössä ja toimi hyvänä kohtausten ennaltaehkäisijänä partiaaliepilepsiassa. Aamuannoksessa ei liikaa väsyttänyt, mutta illalla helpotti nukahtamista.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      134
      2734
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      261
      2317
    3. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      22
      1423
    4. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      115
      1082
    5. Kadutko koskaan

      Sitä mun iskiyritystä?
      Ikävä
      97
      1050
    6. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

      Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
      Kaste
      204
      1023
    7. Ryöstö Punkaharjulla

      Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
      Savonlinna
      13
      932
    8. Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla

      Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La
      Lieksa
      56
      833
    9. Mistä juttelit viimeisen kerran

      Mistä juttelitte viimeisen kerran ikävöinnin kohteen kanssa? Irl tai viesteillä.
      Ikävä
      50
      781
    10. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      280
      774
    Aihe