Herra varjele? Ei varjele?

Täällä Los Angelesissa ollessani uutisiin tupsahti tuore tapaus, jossa 12 ihmistä oli palaamasta metsästysretkeltään Dakotasta. Lentokone kuitenkin huonon sään ja näkyvyyden vuoksi joutui onnettomuuteen ja 9 koneessa ollutta ihmistä kuoli. 3 jäi vaivoin henkiin.

Tarinan tekee mielenkiintoiseksi se, että kyseisellä yksityislennolla menehtyi Hansenin perheestä 9 henkeä. Hansenit tunnetaan USA:ssa aktiivisina asuinalueensa mormonikirkon edustajina sekä bisneksistään.

'The Hansen family' olivat aktiivisia bisnesmaailmassa . He johtivat/johtavat mm. elintarvikeyhtiö Kyänin sekä huoltoasemaketju KJ’s Super Storesin toimintaa.

Kyäni on siellä meillä Suomessakin tunnettu verkostomarkinnoinnistaan. Monet ovat tehneet ja tekevät verkostomarkkinoinnissa valtavasti rahaa toisten kustannuksella, eli olemalla ylimmän portaan 'loisia'. Verkostomarkkinointi hyödyttää niitä, jotka ovat verkostopuun ylimmillä 'oksilla'. Alempien oksien raatajat rikastuttavat niitä latvassa olevia. Sama malli on myös esillä lahkoissa.

Paikallinen mormonikirkko menetti siis kerta heitolla suuret tukijansa.
Herra varjele? Ei varjellut herra ei?

https://www.eastidahonews.com/2019/12/hansen-family-issues-statement-as-names-of-plane-crash-victims-are-released-kyani/

6

103

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Herra ei varjele vääräuskoisia. He ovat jumalattomien kanssa samalla viivalla.
      Adventistiveli seurakunnasta.

      • Näin se näissä USA:n lahkoissa tietysti menee. Kaikki muut lahkot ovat niitä vääräuskoisten puljuja ja yksin se 'meidän lopunajan jäännös' on se oikea jumalien silmäterä, jonne rahat tulee kiikuttaa?


    • Anonyymi

      Adventistit tuskin ajattelevat mormoneista noin kuin joku tuossa kirjoitti. Varjelus on yksi asia. Toinen on sitten se, miten hyvin lentokonetta oli huollettu ja esim. miten kokenut lentäjä oli. Asia ei ole niin mustavalkoinen.

      • Anonyymi

        Mormoonit hyväksyvät moniavioisuuden. Mormonimiehellä saa olla 5 vaimoa.
        Toisaalta Raamattukin hyväksyy moniavioisuuden. Abrahamilla oli ainakin kaksi vaimoa. Jaakobilla oli useampi vaimo ja sivumaimoja. Salomolla oli 1000 vaimoa jne. Lisääntykää ja täyttäkää maa toteutuu nopeammin, kun yksi mies panee paksuksi monta naista samaan aikaan.

        Tuossa aloituksen perhepotretissa olivat juuri ne 12, jotka siinä koneessa olivat. 9 kuoli heti.
        Naiset olivat kotona valmiina tekemään metsästyssalliista ruokaa.
        En tiedä, montako vaimoa noilla vanhimmilla pojilla ja isällä oli?


    • Anonyymi

      Adventtikirkossa Suomessa toteutuu lasten hyväksikäyttö. Ei pelkästään henkinen hyväksikäyttö ole suositeltavaa, vaan myös fyysinen hyväksikäyttö on joidenkin etuoikeutena.

      Lapsikasteet adventtikirkon piirissä ovat hyvin tavallisia. Alaikäisiä sekä heidän vanhempiaan aivopestään surutta hyväksymään lapseen kohdistuva hyväksikäyttö. Lapsi kirjaimellisesti työnnetään kasteveteen. Näin menetellen kuvitellaan lahkon päättäjien toimesta, että jatkossa lapsesta saadaan uskollinen maksava asiakas lahkon piiriin ja lahkon valtaapitävien hulppean elämän rahoittajia sekä henkilökohtaisia avustajia mm. talkootyöläisinä ja seurakunnalisten virkojen hoitajina. Kaikki tämä tietysti täysin ilman minkäänlaista korvausta.
      Kaikki on siis yksinomaa hyväksikäyttöä.

      • Anonyymi

        Lapsia on aina käytetty hyväksi ja se on meillä adventtikirkossakin täysin normaalia. Jopa seksuaalinen lähentely, joka kohdistuu lapsiin, on vain jumalan armosta tehtävää työtä. Olihan Jeesuskin aviorikoksen tulosta.
        "Sallikaa lasten tulla, vaikkeivät he olisikaan vielä siinä iässä, että voisivat tulla."


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      114
      3625
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1580
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1468
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1356
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      287
      1323
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      19
      1206
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      71
      881
    8. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      113
      822
    9. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      9
      812
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      769
    Aihe