Kulmunin linja

Uskoisin, että Katri Kulmuni haluaa nostaa Kepun kannatusta. Hän on tajunnut , että Kepu on vapaassa pudotuksessa yleensä aina silloin, kun se on lähtenyt Kokoomuksen kelkkaan. Silloin Kepua pidetään Kokoomuksen kilttinä apupuolueena. Sipilän kaudella tämä vietiin vielä pidemmälle. Kepu pyrki olemaan kokoomuslaisempi kuin Kokoomus itse. Tämä johtui yrittäjätaustaisen ja oikeistolaisen Sipilän omasta ajatusmaailmasta ja tavoitteista.

Kulmuni on myös tajunnut, että aluepolitiikka on tie kepulaisten sydämiin, ei säästölinja eikä kansantalouden kasvuun tähtääminen. Tätä Kulmunin politiikkaa on paljon helpompi harjoittaa yhteistyössä demarien kanssa kuten on aina ollut. Lisäksi Kepua ei silloin koeta demarien apupuolueeksi vaan sen vastavoimaksi hallituksessa. Tämä on sinällään luo kannatusta, jos Kepu toteuttaa edes teatterin keinoin tuota vastavoimaansa. Nyt ollaan juurikin tällaisen teatteriesityksen äärellä, kun hallitus on kriisissä. Nähdään, onko Kulmunista teatterin ohjaajaksi.

Jos teatteri onnistuisi, lopputuloksena olisi muutamien lisäiltalypsyjen onnistuminen ja kontrastipolitiikan menestyminen. Kulmuni voisi kumartaa kepuyleisölle ja saada siltä raikuvat aplodit. Mutta onnistuminen riippuu myös näytelmän muista osapuolista. Sen vuoksi näytelmäkerho pitää yrittää kuitenkin pitää koossa. Jos se ei onnistu, tilalle astuu jokin toinen näyttelijöiden joukko, joilla voi olla vielä parempi daraamantaju ja silloin Kulmuni ja Kepu jäävät nuolemaan näppejään. Eli kyllä näytelmän ohjaaminen tulee vaatimaan taitoa, sillä pieleen menemisen mahdollisuus on suuri, kun kenraaliharjoituksia ei ole ehditty pitää.

24

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kulmuni tekee sen mitä kaikki toivovat. Vaihtaa pääministerin. Hallituspohja jatkaa, pääministeri vain vaihtuu.

      Helpotushan Rinteen hyllytys on myös demareille, siksipä heillekin vaihto on suhteellisen kivuton.

      Saa nähdä riittääkö SDP:n pelisilmä nostamaan hallituksen johtoon Eero Heinäluoman, vai mennäänkö Marinin johdolla. Marin on sikäli riski SDP:lle, että hän on useassa asiassa liiaksi vihreiden vietävissä. Se nakertaisi entisestään demarien kannatusta, siellä vihreiden vesillä kun kalastelee jo Vasemmistoliitto ja osa Kokoomuksestakin. Heinäluoma veisi SDP:n työväenpuolueen suuntaan viherhömpän sijaan, se olisi Persuille hankalampaa. Persut kun nousee nimenomaan viherhömpän vastustuksesta.

      • Anonyymi

        Ainoa oikea ratkaisu on , että Rinne kaatopaikalle. Ukko on jo tarpeeksi aiheuttanut hallaa Suomelle.


    • Anonyymi

      Rinteen tilalle Johannes Koskinen.

    • Anonyymi

      Keskusta on menossa turmioon, antamalla tuen nykyiselle hallitukselle. Rinne ja Haaviston uusi suhmurointi syöksevät keskustan ikuiseen oppositioon, kansa huomaa kun hallitus puhuu niin totta kuin osaa.

      Jääköön tämä hallitus Kepun viimeiseksi, auringonlaskun puolue. Kuka haluaa Kepun hallitukseen, jos lain ja moraalin noudattaminen Kulmunille on tuntematon käsite.

      • Anonyymi

        SDP,n ja vihreiden kannatushan tässä nyt on loppumassa, keskustan ministerit on toimineet kiitettävästi.


    • Anonyymi

      Onhan tässä näytelmässä vihreilläkin rooli.

      Se rooli on saada tämä Rinne kohu peittämään Haaviston toilailut ulkoministeriössä. Tukemalla Keskustaa, ainakin kulisseissa, vihreiden oma kohu jää isomman varjoon ja saattaa jopa unohtua.

      Rinteen sammakot alkavat muuten olla melkoista huumoria. Eilen iltapäivällä Rinne loihe lausumaan: "hallituksen toimintakyky on täydellinen". Mitähän sitten seuraa jos hallituksen toimintakyky ei ole aivan täydellinen, kun täydellinenkin toiminta on tuollaista sekoa.

    • Anonyymi

      Toivottavasti Kulmunilla on riittävästi munaa järjestää Rinne pois poliitiikasta.
      Jos näin tekee, keskustan suunta kääntyy ylöspäin.

    • Anonyymi

      Sipilä rakensi tälle hallitukselle niin kepulaisen hallitusohjelman, etten ikimaailmassa usko Kulmunin hallitusta kaatavan.

      Sensijaan iltalypsynä kaikki ilmastotuet maan- ja metsänomistajille. Aktiivimalliakin yritetään takaisin, mutta se toimii neuvotteluvalttina, josta demarit voivat hehkuttaa torjuntavoittoa.

      Pitää kyllä sanoa, että jos näin menee, on toteennäytetty, että Audin takapenkki pyhitti rikotut lupaukset myös demuille ja puolueen kannatus romahtaa , ehkä lopullisesti. Demaripäättäjänä ottaisin ennemmin opposition.

      • Anonyymi

        Mene vain oppositioon, mutta demarit pysyy hallituksessa eikä kepu lähde mihinkään.


      • Anonyymi

        Kyllä kuule lehmänkauppoja hierotaan parhaimmillaan Kulmunin utareissa. Kepun vanha konkari Olvi Supliikki Sepi Kääriäinen julmisteli siihen malliin, että pimu pistää AY-jyrän hikoilemaan. Miten Ohisalo ja Li kehtaa edes räpättää, jos yhdellä hinkkimisulla on tällainen valta Suomessa.


    • Anonyymi

      Kepun paikka on oppositiossa.

    • Anonyymi

      Kulmunilla nännit nöpöttää, kun saa kostaa Jäätteenmäen puolesta ja pistää stopin tytteli Ohisalon ja neiti Lin koulujen lehmänpieruja pienentävälle kasvisruoalle. Alfanaaras.

    • Ei kannata sortua ylinäyttelemiseen. Muiden hallituspuolueiden onneksi draama keskittyy demareihin niin suuresti, etteivät ne tuskin joutuvat edes oheiskärsijöiksi. Sitä paitsi valtapoliittisesti voi olla vain eduksi, että Rinne ei saa "ansaitsemaansa rangaistusta" kuten Jäätteenmäki. Keskustahan selviytyi vuoden 2003 kriisistä hyvin, koska Jäätteenmäen tilalle nostettiin Vanhanen. Jos Jäätteenmäki olisi saanut jatkaa, keskustan kannatus olisi todennäköisesti romahtanut jo hallituksen ensitaipaleella, mutta vaihdoksen ansiosta kävikin niin, että keskusta säilyi seuraavissa vaaleissa suurimpana puolueena ja Vanhanen sai jatkopestin.

      • Anonyymi

        Näyttää siltä, että hallituksen ja Rinteen toimista Postin kanssa tippuu uutta tietoa koko ajan , Paateron sähköposti demarijohdolle, Rinteen viesti jo kesällä kertakorvausmallista jne. Kaikki Rinnettä vastaan

        Miksi Kulmuni ja Kepuryhmä vielä tukisi Rinnettä?


      • Anonyymi kirjoitti:

        Näyttää siltä, että hallituksen ja Rinteen toimista Postin kanssa tippuu uutta tietoa koko ajan , Paateron sähköposti demarijohdolle, Rinteen viesti jo kesällä kertakorvausmallista jne. Kaikki Rinnettä vastaan

        Miksi Kulmuni ja Kepuryhmä vielä tukisi Rinnettä?

        Juuri siksi, että kohu on niin kovasti henkilöitynyt, ettei kepulla ole mitään vaaraa joutua oheiskärsijäksi äänestäjien silmissä. "Tuki" ei tässä tapauksessa olisi edes erityisen näkyvää. Kepu ja demareiden muut hallituskumppanit voivat esiintyä ikään kuin äänettöminä yhtiömiehinä opposition ja SDP:n välisessä yhteenotossa.

        Mikäli päädytään ratkaisuun, että pääministeri vaihtuu, SDP voi selviytyä kohusta torjuntavoittajana samaan tapaan kuin keskusta vaihtaessaan Jäätteenmäen Vanhaseen ja saada lisäksi sympatiapisteitäkin. Jäätteenmäkihän sai niiden pisteiden ansiosta valtavan äänisaaliin vuoden 2004 europarlamenttivaaleissa ja keskusta neljä edustajaa europarlamenttiin. Ensi vuonna on taas europarlamenttivaalit. Kukahan mahtaa asettua niihin demareiden ääniharavaksi, mikäli pääministeri vaihtuu?


      • Anonyymi
        Pystyyn_kuollut kirjoitti:

        Juuri siksi, että kohu on niin kovasti henkilöitynyt, ettei kepulla ole mitään vaaraa joutua oheiskärsijäksi äänestäjien silmissä. "Tuki" ei tässä tapauksessa olisi edes erityisen näkyvää. Kepu ja demareiden muut hallituskumppanit voivat esiintyä ikään kuin äänettöminä yhtiömiehinä opposition ja SDP:n välisessä yhteenotossa.

        Mikäli päädytään ratkaisuun, että pääministeri vaihtuu, SDP voi selviytyä kohusta torjuntavoittajana samaan tapaan kuin keskusta vaihtaessaan Jäätteenmäen Vanhaseen ja saada lisäksi sympatiapisteitäkin. Jäätteenmäkihän sai niiden pisteiden ansiosta valtavan äänisaaliin vuoden 2004 europarlamenttivaaleissa ja keskusta neljä edustajaa europarlamenttiin. Ensi vuonna on taas europarlamenttivaalit. Kukahan mahtaa asettua niihin demareiden ääniharavaksi, mikäli pääministeri vaihtuu?

        Keskusta tekee isänmaallisen teon kun pudottaa Rinteen hallituksen keulapaikalta.

        Omalle kannatukselleenkin se saattaa tehdä hyvää.

        Kuka on uusi pääministeri? Lindman vai Marin?

        Aika hauska sattuma olisi, että kaikkien hallituspuolueiden puheenjohtajat (sitten kesän SDP:n puoluekokouksen jälkeen) olisivat naisia.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        ja petosmies Rinne valehtelee....


    • Anonyymi

      onha tämä nyt ennenkuulumatonta,et hallitus kaatuu!räkänokka jätkiä.haistoo .....tana tunarit.Kekkonen ois jo sanonu!!!!onkos meil presdenttiä ....kään.

    • Anonyymi

      Vihellä Katri peli poikki, sinulla on tuomarin pilli suussa, Rinteelle on syytä näyttää punaista korttia, Haavistolle myös suora punainen.

    • Anonyymi

      Katri Kulmuni olisi viisas, kun jatkaisi Rinteen oikeudenmukaista politiikkaa ja teippaisi kokoomuslaisen Rinteen pään oikein tiukkaan muovisäkkiin.

      • Anonyymi

        siis kokoomuslaisen Sipilän pään ja tiukasti!


    • Anonyymi

      Kulmunikaan ei valitettavasti pysty nostamaan Keskustan kannatus Sipilän linjalla!

    • Anonyymi

      Kokoomus ja Sipilä näyttävät pitävän Kulmunin kokoomuslaisissa pihdeissä.

      Katri Kulmunin pitäisi uskaltaa otta johto käsiinsä ja jatkaa Rinteen hallituksessa oikeudenmukaista Viisikko-politiikkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      114
      7293
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      98
      5233
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      116
      3486
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3412
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      35
      2524
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1856
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1501
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      341
      1451
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1346
    10. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      48
      1290
    Aihe