Jääkiekkoliiton hyväksymässä materiaalissa on sanottu näin:
Toimitsijakoulutus
"Mikäli joukkueessa on vanhempia, jotka eivät hallitse toimitsijan
tehtäviä, heille on järjestettävä hyvissä ajoin ennen kauden alkua
koulutustilaisuus. Paikallisesta erotuomarikerhosta saat apua kou-
lutuksen järjestämiseen."
Pääkaupunkiseudun kunnassa olevassa joukkueessa on tietyssä ikäluokassa pelattu liiton alla jääkiekkoa jo useamman vuoden ajan. Pyynnöstä huolimatta mitään koulutuksia ei olla pidetty a) tulostaulusta b) tulosten kirjaamisesta (ohjelmisto
/dokumentti) c) jääkiekkosäännöistä joihin on tullut muutoksia vuosien mittaan jne.
Tämä on aiheuttanut närää siitä kuka tekee ja mitä toimitsijana.
Kun joukkueeseesta ei olla reagoitu pyyntöihin niin mikähän mahtaa olla osoite jääkiekkoliittoon tämänkaltaisessa asiassa?
Toimitsijakoulutus vanhemille
5
404
Vastaukset 5
- Anonyymi
1) Pitää kieltäytyä tehtävistä, joita ei koe hallitsevansa.
2) Tehtäviin ei pidä valita henkilöitä, jotka eivät niitä hallitse. Eikä valita niitä jotka haluavat vaan ne jotka osaavat ja siksi halutaan. - Anonyymi
Meillä päin paikallinen erotuomarikerho järjestää seurojen toimitsijoille kurssin joka vuosi. Ennen mukana olleet kertaavat ja käyvät uudet / muuttuneet säännöt läpi ja uusille sitten hieman laajemmin.
- Anonyymi
Tuo kuullostaa oikealta meningiltä. Noin sen pitää ollakin.
Ihmettelen että mikä ihmeen ongelma tässä joukkueessa on että tuollaiseen ei kiinnitetä huomiota vaikka poikien vanhemmat ovat siitä maininneet.
Jojot ovat yleensä peluutetuimpien poikien vanhempia ja he itse eivät ole toimitsijoina koskaan.
Onko kysessä jonkinlaista itsekeskeisyyttä, välinpitämättömyyttä ja omaan napaan tuijottamista.
Koko joukkeeen etu olisi että kaikkien vanhemmat koulutetaan tekemään toimitsijoiden vuoroja kunnolla. Ei täällä pääkapunkiseudun satelliiteissa toimita kuten yleinen käytäntö edellyttää. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tuo kuullostaa oikealta meningiltä. Noin sen pitää ollakin.
Ihmettelen että mikä ihmeen ongelma tässä joukkueessa on että tuollaiseen ei kiinnitetä huomiota vaikka poikien vanhemmat ovat siitä maininneet.
Jojot ovat yleensä peluutetuimpien poikien vanhempia ja he itse eivät ole toimitsijoina koskaan.
Onko kysessä jonkinlaista itsekeskeisyyttä, välinpitämättömyyttä ja omaan napaan tuijottamista.
Koko joukkeeen etu olisi että kaikkien vanhemmat koulutetaan tekemään toimitsijoiden vuoroja kunnolla. Ei täällä pääkapunkiseudun satelliiteissa toimita kuten yleinen käytäntö edellyttää.Kun itse olin jojona järjestin eka vuonna koulutukset toimitsijavastaavan kanssa kaikille toimitsijoille kaikkiin tehtäviin, myöhemmin myös Tituun. Tehtävistä oli myös kirjalliset ohjeet. Jojona ja huoltajana tein varmasti joukkueen eteen töitä monta kertaa enemmän kuin 'rivivanhemmat' enkä siksi enää itseäni vitriiniin nakittanut muuten kuin yllättävien poisjääntien hätäpaikkona.
Pojan peliajalla ei ollut tämän jojohomman kanssa mitään tekemistä. Nuorten ja lätkän touhuaminen oli kiva harrastus vaikka totta on sekin että monta kertaa sai mielensä pahoittaa.
- Anonyymi
Joskus kymmenkunta vuotta sitten valmensin yhtä junnujoukkuetta, jossa tuo toimitsijahommat tuntui vaikealta palalta. Otettiin sitten kirjuri ja kellomies erotuomarikerholta ja maksoi sitten mitä maksoi. Jäähybokseissa oli sentään joukkueen vanhempia. Vaikka saisi kai niihinkin rahalla oikeita toimitsijoita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1091320
- 45901
Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....50726Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r129674- 70666
- 67616
- 53597
- 55555
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.93473Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?20470Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32458- 34457
Mitä jos...
Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät142453Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?115453- 49447
- 51445
Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e85441- 5438
- 52403
- 42400