Sikiön kuulosta

Mulla tuli tänään täyteen 30 rv. Vauva liikuskelee päivittäin, toisinaan enemmän, toisinaan vähemmän, mutta joka päivä kuitenkin. Ihmettelen kuitenkin sitä, miksi sikiö ei reagoi minun mielestäni tosi voimakkaisiin ääniin liikuskelemalla. Esim. nukkuu lähes koko ajan vaikka musiikki pauhais ympärillä tosi kovaa. Tai ei herää, jos yhtäkkiä kuuluu jokin oikein voimakas ääni. Onkohan tällainen aivan normaalia vai pitääkö jo huolestua että sikiön kuulossa on jotain vikaa..?
41228
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Samaa olen minäkin miettinyt. Nyt 27 rv täynnä ja tuntuu, ettei vauva reagoi juurikaan koviin ääniin. Edellisistä raskauksista muistan, että kovat äänet saivat vauvat nytkähtelemään ja potkimaan voimakkaammin. Mm. leffojen äänitehosteet olivat liikaa... Mutta voihan olla, että kummassakin edellisessä raskaudessa vauvan reagointi ääniin tuli vasta aivan raskauden loppupuolella.

On kai kuitenkin aika harvinaista, että vauvat syntyvät huonokuuloisina...

Äänestä
  • joka vuosi syntyy 30-50 kuulovammaista lasta,lähes kaikki kuuleviin perheisiin.
    itse olen saanut kuuron lapsen ja kuulevan,ei eroja masu aikana reagoinnissa.sen mitä kuuro ei kuule,sen se aistii värähdyksinä ym.

    ei kannata hätäillä :)

    niin tai näin tuleva vauva on maailman ihanin...

    Äänestä

..eka lapsi ei juuri liikettä pitänyt eikä pelästynyt ääniä. Täysin normaali vauva tuli, jolla ei korvissa ole ollut pienintäkään vikaa. Tämä toinen onkin jo ihan toista maata. Viikolla 17 jo pelästyi yhtäkkisiä kovia ääniä parikin kertaa. Täytyy olla varovaisempi ;)

Äänestä
  • Mietin täällä, että yksilöitähän nuo sikiötkin on, kaikki eivät reagoi samoihin ärsykkeisiin samalla tavalla. Ja harvinaistahan kuulovammaisuus (ainakin täysi kuurous) kuitenkin on. Helpotti tietää että kaikilla muillakaan ei sikiö välttämättä reagoi voimakkaisiinkaan ääniin. Ja kyllähän monet pikkuvauvatkin nukkuu päiväunensa ties missä metelissä siitä sen enempää piittaamatta...

    Kyllähän sitä saa murehtia yhtä jos toistakin asiaa koko raskauden ajan. Mulla varmaan on joka toinen viikko ainakin pieni huoli jostain asiasta raskauteen liittyen, mikä sitten kuitenkin menee ohitse... Milloin sikiö liikkuu parin päivän ajan huolestuttavan vähän, milloin neuvolassa sf-mitat heittelee yläkäyrien yläpuolella ja saa pelätä mistä moinen johtuu, milloin taas on turvotusta tai verenpainetta muka liikaa, joskus taas pelkäsin jotain listeriaa kun söin jotain raejuustoa aika satsin jne jne... Ja kaikki huoli ollut loppujen lopuksi kai aivan turhaa..! Ja sitten kun lapsi on syntynyt, pelätään varmaan käykytkuolemaa ja mitä sen jälkeen taas, ainainen huolihan lapsesta varmasti on, oli se sitten minkä ikäinen tahansa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MissR kirjoitti:

Mulla tuli tänään täyteen 30 rv. Vauva liikuskelee päivittäin, toisinaan enemmän, toisinaan vähemmän, mutta joka päivä kuitenkin. Ihmettelen kuitenkin sitä, miksi sikiö ei reagoi minun mielestäni tosi voimakkaisiin ääniin liikuskelemalla. Esim. nukkuu lähes koko ajan vaikka musiikki pauhais ympärillä tosi kovaa. Tai ei herää, jos yhtäkkiä kuuluu jokin oikein voimakas ääni. Onkohan tällainen aivan normaalia vai pitääkö jo huolestua että sikiön kuulossa on jotain vikaa..?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu