Lyyraviikuna tummunut / oranssit lehdet

Anonyymi

Heippa ja kiitos jo etukäteen vastauksista! Koitin etsiä tietoa netistä, mutta se ei tuottanut tulosta.
Ostin pari viikkoa sitten kauniin, pienen lyyraviikunan. Nyt se on alkanut voida vähän huonosti, nimittäin sen alimmat (ja osa keskiosan) lehdistä on alkanut tummua ja lehden alla väri on ruosteen oranssihtava ja sitä on paljon. Mikä voisi olla syynä?
Olen yrittänyt nyt talvella olla kastelematta kasveja liikaa. Asuntomme on melko pimeä, ja siirsin lyyraviikunan tänään hiukan valoisammalle paikalle. Kiitos avustanne!

2

1357

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Lyyraviikunan voi talveksi siirtää kaikkein valoisimpaan paikkaan. Keväällä takaisin joko länsi tai itäikkunalle. Lyyraviikuna on tarkka lämmön suhteen ja lämpö ei saisi laskea alle 18 asteen. Lyyraviikua ei siedä vetoa eikä kasvia pidä pitää kylmällä lattialla.
      Joku hyvin mieto lämmönlähde ruukun alla tekisi varmaan hyvää.

      • Anonyymi

        Kiitos vastauksestasi. Vein sen länsi-ikkunalle työhuoneeseen, siellä on lämmin ja vähän enemmän valoa. Lämpöpatteri on vieressä, mutta otin kasvin irti ikkunasta, ettei vetäisi ikkunoista. Lehtiä on jo tippunut reilusti alhaalta ja myös ylimmät lehdet ovat alkaneet muuttua oranssiksi. :( Jos kasvista tippuvat kaikki lehdet, onko toivoa, että siitä tulisi vielä hyvä jonain päivänä?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      134
      732
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      196
      666
    3. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      23
      627
    4. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      45
      627
    5. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      97
      599
    6. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      56
      580
    7. 41
      529
    8. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      521
    9. Kuinka hyvin kestäisit?

      Oletko miettinyt, että mitä jos olisit pyöreä pullukka ja vielä ruma niin kestäisitkö vai masentuisitko?
      Sinkut
      102
      520
    10. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      59
      505
    Aihe