Meneekö ne Kiinan paketit ALV verolle vuoden alusta vai vasta 2021

Anonyymi

No viimeistään ne menee tammikuun alusta 2021 ( joku eu-laki)
Mutta suomen ahne verokarhu lätkäisee verot päälle varmasti aikaisemmin.

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/b03b7f0b-7754-48bd-ad7e-608ba7a70ce8

"Vuoden alusta lähtien myös alle 22 euroa maksavista, EU-alueen ulkopuolelta tulevista lähetyksistä on maksettava myös arvonlisävero. Tähän saakka halvemmat lähetykset ovat olleet verovapaita."

Pitääköhän tuo juttu paikkansa? Kun kyseessä on iltalehden juttu niin vähän epäilyttää... kirjoitusvirhe tms. kumma ettei tuosta ole sen kummemmin toitotettu.

https://tulli.fi/henkiloasiakkaat/netista-tilaajalle/ennen-kuin-ostat

Tulli:n sivulla on entiset tiedot koskee tietysti nykyhetkeä, mitään uutta tietoa eivät ole vaivautuneet laittamaan voihan, se olla etteivät tiedä vielä itsekään. Varmaan soittavat iltalehteen ja kysyvät milloin alv:it aletaan ottamaan.

16

4566

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Katselin vähän, mitä muut mediat kertovat asiasta.

      Talouselämä -lehti kertoo saman 1.1.2020 kuin Iltalehti. Ovat kumpikin samaa Alma-Mediaa.
      https://www.talouselama.fi/uutiset/nettiostoksiin-lisahintaa-posti-alkaa-peria-ensi-vuonna-kasittelymaksua-tietyista-tuotteista/fbae3683-8c2c-419d-a903-63ec652f82ea

      Helsingin Uutiset ja Helsingin Sanomat kertovat kumpikin 1.1.2021. Helsingin Uutiset on Keskisuomalainen konsernia ja Helsingin Sanomat Sanoma konsernia.
      https://www.helsinginuutiset.fi/artikkeli/822588-kiina-pakettien-postimaksuihin-roimat-korotukset-ensimmainen-hinnannousu-jo-112020

      https://www.hs.fi/talous/art-2000006329079.html

      Alma Media -pohjaiset tiedot ovat ilmeisesti lähtöisin samalta toimittajalta, joka on ymmärtänyt asian väärin.

      Tullin sivuilta en löytänyt minäkään mitään tietoja asiasta. Ei ole vielä ajankohtainen.

      ****

      Posti ilmoittaa myös omista hintojen korottamisista. Kannattaa nekin huomioida, koska ne astuvat nopeasti voimaan. Näillä ei siis ole mitään tekemistä Tullin kanssa.

    • Anonyymi

      Mä vähän ihmettelen tätä touhua taas täällä, jos suomi alkaa vammailemaan näiden kiina pakettien kanssa olisi helkkarin kiva että kertoisivat mitä kuluttajan sitten pitää tehdä,missä hitossa ne alvit maksetaan ja miten??

    • Anonyymi

      Tässä on Postin tiedote "vastaanottomaksuista", joita siis Posti alkaa periä 31.1.2020 alkaen.

      https://www.posti.fi/private-news/tiedotteet/2019/20191203_kasittelymaksu.html

      Tullille menevät verot pysyvät ennallaan 1.1.2021 asti, jolloin alvia aletaan periä vaikka lähetyksestä maksettu hinta olisi kuinka pieni tahansa.

      Postilähetykset on voinut tullata nettitullauksella ilman mitään ylimääräisiä palkkioita. Posti on kyllä tarjonnut kallishintaista tullaustaan, jota ei ole kannattanut käyttää, koska nettitullaus on sen verran yksinkertaista.

      Ymmärrän, että Posti alkaa nyt periä 2,90 euron ekstramaksun, vaikka tullaisi itse. Miten tuo maksetaan? Jotakin sekavaa on 90 centin maksusta, jolla tapahtuisi tullaus Postin kautta. Miten tämä sitten oikein tapahtuu? Korvautuuko Tullin nettitullaus tällä ja lähetys tulee normaalien maahantuontiverojen 90 centin maksulla perille?

      Tämä Postin homma koskee siis 20 - 150 euron hintaisia EU:n ulkopuolisia lähetyksiä. Näistä ei mene siis alvin lisäksi tullia.

      Tullille ei ole tarvinnut maksaa alvia, jos sen määrä on jäänyt alle 5 euroon. Kuitenkin alle 22 euron lähetys postimaksusta riippumatta on verovapaa.

      Ravintolisien alv on 14 %, jolloin 5 euron raja täyttyy 35,70 eurossa. Kirjojen alv on 10 %, jolloin 5 euron raja täyttyy 60 eurossa. Miten nämä on huomioitu Postin uudessa systeemissä? Jos vaikka tilaan kirjan, joka postimaksuineen on 40 euroa, täytyykö Postille maksaa, vaikka alvia ei mene? Huhuh

      Tästä hommasta Postin on syytä laittaa perusteellinen ohje eikä tyytä tuollaiseen ylmalkaiseen tiedotteeseen. Ovatko tällaiset ylimääräiset maksut edes laillisia? Ostaja on jo maksanut postimaksun myyjälle. Postilaitokset maksavat toisilleen vielä ns. päätemaksua toimitettujen lähetysten mukaan.

    • Anonyymi

      Mä en tajunnut tuosta postin seposteesta mitään, voisivat oikeasti antaa jo vähän vinkkiä miten maksu hoidetaan koska ensi kuussa alkaa. Ja mitenköhän muuten kaikki ne paketit jotka ovat tilattu ja saapuneet aikoja sitten mutta seisovat täällä venaamassa viikkoja. Ei kai nyt niistä mene mitään,se on ihan suomen puolen oma ongelma kun ei saa vauhdilla hoidettua pakettiasioita.
      Olen aika varma että tämä lisätty ylläri maksu on laiton mutta suomessahan saa tehdä mitä vaan kun ostaja maksaa.

    • Anonyymi

      Posti alkanut lähettää takaisin tulliin kaikki Kiinan paketit.Myös ne jotka tilattu viimevuoden puolelle ja on vieläkin jakamatta postilakon takia suurin osa.Tuli eilen ilmoitus jotta pitäisi tullata ja heti antakaa postille valtuutus tullaukseen,,,heh kävin itse tullaamassa viime yönä ja aamulla tullin päätös lähetetään edelleen eikä maksuja.Nopeaa toimintaa tullilta.Kannattaa opetella itse tullaus ja ainoa mikä pikkasen tekee töitä on se tullausnimike mutta kun etsii suunnilleen sopivan niin menee läpi.Minäkin tilasin Tupakansytyttkimeen jakajan eli 3 usb porttia ja kolme tavallista.Laitoin akkulaturi nimikkseeksi ja toimi.

    • Anonyymi

      Eilen tuli postiluukusta vanhaan tapaan kaksi joulukuun 13. tilattua muutaman euron Kiina-Ebay-tilausta.

      • Anonyymi

        Tuolla edellä on kerrottu, että ylimääräinen maksu koskisi 20 - 150 euron hintaisia tilauksia.


      • Anonyymi

        No mulla kävi sellanen hauska juttu että viime tiistaina oli varmaan 20 kiinapakettia venaamassa kun avasin sisäoven, kiljahdin vähän:D Aika prikuulleen tuli nyt ne kaikki paketit sieltä marraskuultakin. Olin jo unohtanut..mukava ylläri:)
        Pari vielä tulematta, meinaavatko jo nyt aloittaa tullaamisen? Senhän piti astua voimaan vasta kuun vaihteessa!


    • Anonyymi

      Heeeiiik!!
      Nythän on siis niin että kyllä Kiinalaiset osaa kaupanteo paljon paremmin kuin meillä täällä Suomessa. Ovat olleet jo ehkä tuhansia vuosia kauppiaita.
      Nyt kun täällä tulee näihin paketteihin tullia ja alvia ym.veroja niin tosi varmaan Kiinalaiset alkavat verottaa kovemmin sinne meneviä Suomalaisia tuotteita kuten Sianlihaa, kalatuotteita yms.
      Siis meidän maatalous joutuu näin kilpailemaan hinnoissa ja mahdollisesti luopumaan vaikka sikaloistaan.
      Hei nyt järki käteen näihin pikkupaketti kauppoihin.
      Myös Ameriikkalaiset verkkokauppiaat saavat osansa näistä (wish, eBay jne.).
      Helposti laittavat veroa lisää esim. Suomessa koottuihin autoihin!!
      Että silleen Ahti Heinonen Laitila

    • Anonyymi

      Se ALV 24 % lisätään minkä tahansa hintaisiin Kiinasta tilattuihin tuotteisiin, siis maksoipa tuote 2 euroa tai 200 euroa tai mitä vaan, mutta missä vaiheessa se ALV maksetaan? Tilausvaiheessako ja sitten Kiinalainen myyjä tilittää sen Suomeen vai miten ihmeessä tämä toteutetaan?

      • Anonyymi

        Posti ilmoittaa tilaajalle, kun paketti on tullut Suomeen. Tilaaja maksaa ALV:n eli tekee tullauksen netissä tai ostaa palvelun. Maksun jälkeen paketti toimitetaan tilaajalle.
        Tämä ruljanssi alkaa 01.07.2021.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Posti ilmoittaa tilaajalle, kun paketti on tullut Suomeen. Tilaaja maksaa ALV:n eli tekee tullauksen netissä tai ostaa palvelun. Maksun jälkeen paketti toimitetaan tilaajalle.
        Tämä ruljanssi alkaa 01.07.2021.

        Kiitos, kun kerroit. Tuossa käytännössä onkin sitten huijareille mukava mahdollisuus johonkin samantapaiseen toimintaan mitä noissa linkeissä kerrotaan.

        https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000007761441.html
        https://www.is.fi/digitoday/tietoturva/art-2000006113229.html


    • Anonyymi

      Kiinasta ei paljon ole ostettavaa suoraan kuluttajan kun laatutuotteita ei saa sieltä. Jos saa niin kalliimpia kuin euroopassa.

      Hyvin suunnitellut ja mietityt on aina jonkun tuotantoketjun ja valmistuttajan käsissä ja niitä ei kiinasta saa.

      Olen joitakin led valaisimia sieltä suoraan ostanut, kestävät merkkikennot saksasta.


      Tiedän että kiinassa on ollut systemaattista valehdella tullilipukkeeseen tuotteen arvo, ihan jokaisen kohdalla. Tekevät rikoksen aina.

      Miljoonia paketteja ja kirjeitä tullut suomeen väärillä tiedoilla.

      Tämä pitää ottaa huomioon että jokainen menee automaattisesti tullaukseen ja pitää lähettää maksusta kuvakaappaus.

      • Anonyymi

        Et siis ostele suomen kaupoista juurikaan, ne nimittäin on juurikin tätä kiinan rompetta


    • Anonyymi

      N.kolme viikkoa sit tuli 70 euron lelupaketti,mutta kiinalaiset oli laittanut hinnaksi pakettiin19,98e,eli kyllä nekin osaa ;)

    • Anonyymi

      ODOTTAKAAS 1.7 -21 ALISEN lista alkaa purra. On käynyt USA opiston sieltä 30g maksaa 15€. 3kg on 70€ Nyt postin huolinta maksu on 5€ kun ostat USA tuotteen joka pökkää tulliin. Kiinan tavarat katoavat saavuttamattomiin tulli pidättää 24% laittomasti jo maksetun ALV veron päälle, postin huolinta pomsahtaa 2 vuodessa Yli 10€. KAIKKI tämä maksetaan EU lle ja on suunniteltu kauppiaiden kanssa estämään nettikauppa kilpailu. SIIS 1.7 -21 alkaa veljeskunnan vaino edullisia ostoksia kohtaan on tätä GREAT RESET suunitelmaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      21
      2024
    2. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      128
      895
    3. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      138
      701
    4. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      626
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      94
      597
    6. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      541
    7. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      88
      540
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      12
      537
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      11
      533
    10. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      66
      527
    11. Jokin ei täsmää

      Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi
      Ikävä
      298
      526
    12. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      525
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      36
      492
    14. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      474
    15. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      470
    16. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      106
      447
    17. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      51
      437
    18. Kerro muuten miksi

      Estit somessa?
      Ikävä
      41
      434
    19. Vaikea on tämän

      Jälkeen suhtautua sinuun ilman ettei muista kirjoituksiasi.
      Ikävä
      58
      422
    20. S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi

      Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan
      Maailman menoa
      10
      412
    Aihe