Loiste onkin vain lisännyt epäilyjä

Anonyymi

Vuosia sitten muutin Kainuusta kiroillen Loisteen ryöstöhintoja sähköä ajatellen. Nyt olisi ollut mahdollisuus palata eläkkeelle päästyä, mutta on pakko sanoa etten olekaan ajatukseen kovin ihastunut. Tutkailin Loisteen nykyisiä sähkönhintoja hämmästellen sitä pokkaa, joka firmalla on. Joistakin tarjouksista firma antaa sähköä alle tukkuhintojen, jotta saisi ihmiset rysään. Takaisin Kainuuseen muuttava sen sijaan joutuisi aivan loukkuun. Maksatte jo nyt pelkästään sähkönsiirron kuukausimaksuna 120 euroa enemmän kuin minä vuodessa. Siihen vielä loukkusähköt päälle, niin johan valmista tulee.

Loisteella taitaa olla hyväveli-sopimus politiikkojen kanssa, jotta suomalaiset muuttaisivat asutuskeskuksiin etelään. Ei taida ihan onnistua, mutta potkua se kyllä antaa. Sitä se tekee ne pitkät välimatkat siellä. Sehän on se tavallinen selitys Loisteelta, kun kysytään syytä hintojen nousuun.

Ikävä sinne Kainuuseen on, mutta nautin eläkkeestäni muualla antamatta siitä osaa rosvoporukalle.

ps Joko Loiste on korjannut pois Hyrynsalmen ja Jumaliskylän väliltä ne vuosia siellä maanneet sähkötarvikkeet vai eikö niitä enää tarvita, kun pätäkkää on tuhottomasti?

11

200

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loiste on hieno yhtiö, joka tuottaa meille Kajaanilaisille älyttömät osingot joka vuosi. Lisäksi Loiste, nyk. Kajave, rakensi meillekin tänne korpeen maakaapelin, eli sähköt ei katkea enää millään iliveellä. Sähköni ostan pörssistä (Lumo), eikä se maksa juuri mitään, alle 4 senttiä/Kwh.
      Kaisanet toi valokaapelin kohtuuhintaan ja jätevesiosuuskunta paskaputken. Kajaanin Vesi pisti vesijohdon seinään.
      Minä en ymmärrä mistä vitusta te aina valitatte, kun kaikki toimii niin hyvin? Jonsei homma kelpaa niin siirtykää nuotion ääreen!
      Taitaa kuitenkin olla niin, että olette niin köyhiä, että on itkettävä vain itkemisen ilosta?

      • Anonyymi

        Et ole näköjään paljoa sinäkään nähnyt. Mites ne luottotiedot sinulla?


      • Anonyymi

        Mitähän varten köyhiä aina sorretaan köyhyyden harmin lisäksi?


    • Anonyymi

      Eläköityvät - pitäkääpä mielessä ettette ajaudu Kainuun kuntaköyhtymä SOTEn "lypsylehmäksi".

      Lypsylehmien tuotantotaloudellinen keski-ikä on n. 5 vuotta - sitten teuraaksi.
      ( https://yle.fi/uutiset/3-10028492 :

      – Lehmä on vähän kuin huippu-urheilija ja terveys on tärkeä. Utare- ja jalkasairaudet voivat lyhentää elinikää. Jos lehmän litramäärät jäävät pieniksi, voidaan sitä seurata pari vuotta, mutta lopulta on pakko tehdä päätöksiä. )

      • Anonyymi

        Se tässä pelottaakin, että eläkkeestä ei käteen mitään jää. Vähän nololta tuntuisi ottaa Kelalta rahaa saadakseen elää loppuaikansa.


    • Anonyymi

      Et sinä sähkön hinnan takia täältä muuttanut.

    • Anonyymi

      Miksi piti aikanaan hävittää hyvä firmannimi Kainuun Valo.

      • Anonyymi

        Tietysti yrityskauppojen yhteydessä nimi hävisi, oli aikakoinaan ravihevosen nimenäkin.
        Tunnettiin myös nimellä Kainuun Vilkkuvalo :)


    • Anonyymi

      eipä oo kovin raposet tienestit sulla jos on sähkölaskusta elo kiinni.

      • Anonyymi

        No ei ole, ja ne sähkötarvikkeet ovat urakotsijan, ei Loisteen. Kattelin männä kesänä laatikon kyljestä. Hinnoista näyttävät valittavan vain Kainuun ulkopuoliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei ole, ja ne sähkötarvikkeet ovat urakotsijan, ei Loisteen. Kattelin männä kesänä laatikon kyljestä. Hinnoista näyttävät valittavan vain Kainuun ulkopuoliset.

        Verottaja se on, joka rosvoo sähkön hinnassa, Etenkin siirrossa sähkövero vähintään 50% laskun loppusummasta. Kulutus ja siirto yhteislaskusta veroja yli 40 % yhteensä. Eli saahan sitä muka eduskunnan päättäjät laatia sähkön siirtoon kattohintoja. Katsosivat ensin mitä panevat veroa sähkölle. Jos vero olisi puoletkaan mitä nyt on, ei tuntusi niin pahalta.

        Mutta kun on tällainen pakollinen elämisen tuote, kuten autonkin käyttö, verottaja ei tunne sääliä. Autoon liittyvät maksut, polttoaineet, kuten sähkönkin käyttö, pikkuhiljaa autioittaa maaseutua. Eihän siellä matalapalkkaiset ja eläkeläiset yksinkertaisesti tule toimeen ansioillaan kun eläminen tulee niin kalliiksi. Eduskunnassa kauniissa puheen vuoroissa ollaan huolissaan, esim. viheriköt, että maaseutu autioituu, maatilat häviää, ruuan tuotto vähenee. Totta helekutissa se tämän tekee kun ihmisille lyyvään länkiä kaulaan, ettei jaksa seisollaan ja verottajan koura on aina takataskun napissa kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      52
      1030
    2. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      113
      984
    3. Martina Aitolehti veti kohtalokkaat hääkännit - Alttarilla ikävä temppu Esko Eerikäiselle

      Ex-pariskunta Aitolehti ja Eerikäinen pitävät yhdessä Martina & Esko podcastia. He ovat kertoneet kansalle mm. hääaamust
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      920
    4. Vappu Pimiä lataa suorat sanat TTK-lähdöstään - Yksi asia elämässä muuttui pysyvästi

      Vappu Pimiä astui pois Tanssii Tähtien Kanssa -juontajan pallilta viime syksynä. Pimiällä oli pitkät perinteet TTK:ssa,
      Suomalaiset julkkikset
      7
      834
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle?

      Jos joskus kohtaatte?
      Ikävä
      86
      767
    6. Vain elämää: Silmiinpistävä muutos heti ekassa jaksossa - Onko tämä hulppeampi kuin entinen?

      Vain elämää on totuttu näkemään Hirvensalmella sijaitseva Satulinna. Uudella kaudella kuvauspaikka muuttuu Calliolaksi.
      Vain elämää
      3
      654
    7. Onko naisten "ahdisteluhysterian" kulttuuria kritisoivat miehet itse ahdistelijoita?

      Tällaisen kuvan saa, kun tästä aiheesta tekee aloituksia: aina luullaan, että "ahdisteluhysteriaa" kritisoiva mies on it
      Sinkut
      187
      610
    8. Sinulle jota kaipaan!

      Tunnen sinua kohtaan jotain, mitä en enää osaa selittää pelkällä ihastumisella. Se on kiintymystä, kaipuuta, romanttista
      Ikävä
      25
      597
    9. Ehkä taidat

      Luovuttaa.
      Ikävä
      73
      597
    10. Jos oltais joskus samoissa bileissä

      Niin lähdettäiskö yhdessä ”jatkoille?”
      Ikävä
      57
      593
    Aihe