Loiste onkin vain lisännyt epäilyjä

Anonyymi

Vuosia sitten muutin Kainuusta kiroillen Loisteen ryöstöhintoja sähköä ajatellen. Nyt olisi ollut mahdollisuus palata eläkkeelle päästyä, mutta on pakko sanoa etten olekaan ajatukseen kovin ihastunut. Tutkailin Loisteen nykyisiä sähkönhintoja hämmästellen sitä pokkaa, joka firmalla on. Joistakin tarjouksista firma antaa sähköä alle tukkuhintojen, jotta saisi ihmiset rysään. Takaisin Kainuuseen muuttava sen sijaan joutuisi aivan loukkuun. Maksatte jo nyt pelkästään sähkönsiirron kuukausimaksuna 120 euroa enemmän kuin minä vuodessa. Siihen vielä loukkusähköt päälle, niin johan valmista tulee.

Loisteella taitaa olla hyväveli-sopimus politiikkojen kanssa, jotta suomalaiset muuttaisivat asutuskeskuksiin etelään. Ei taida ihan onnistua, mutta potkua se kyllä antaa. Sitä se tekee ne pitkät välimatkat siellä. Sehän on se tavallinen selitys Loisteelta, kun kysytään syytä hintojen nousuun.

Ikävä sinne Kainuuseen on, mutta nautin eläkkeestäni muualla antamatta siitä osaa rosvoporukalle.

ps Joko Loiste on korjannut pois Hyrynsalmen ja Jumaliskylän väliltä ne vuosia siellä maanneet sähkötarvikkeet vai eikö niitä enää tarvita, kun pätäkkää on tuhottomasti?

11

200

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Loiste on hieno yhtiö, joka tuottaa meille Kajaanilaisille älyttömät osingot joka vuosi. Lisäksi Loiste, nyk. Kajave, rakensi meillekin tänne korpeen maakaapelin, eli sähköt ei katkea enää millään iliveellä. Sähköni ostan pörssistä (Lumo), eikä se maksa juuri mitään, alle 4 senttiä/Kwh.
      Kaisanet toi valokaapelin kohtuuhintaan ja jätevesiosuuskunta paskaputken. Kajaanin Vesi pisti vesijohdon seinään.
      Minä en ymmärrä mistä vitusta te aina valitatte, kun kaikki toimii niin hyvin? Jonsei homma kelpaa niin siirtykää nuotion ääreen!
      Taitaa kuitenkin olla niin, että olette niin köyhiä, että on itkettävä vain itkemisen ilosta?

      • Anonyymi

        Et ole näköjään paljoa sinäkään nähnyt. Mites ne luottotiedot sinulla?


      • Anonyymi

        Mitähän varten köyhiä aina sorretaan köyhyyden harmin lisäksi?


    • Anonyymi

      Eläköityvät - pitäkääpä mielessä ettette ajaudu Kainuun kuntaköyhtymä SOTEn "lypsylehmäksi".

      Lypsylehmien tuotantotaloudellinen keski-ikä on n. 5 vuotta - sitten teuraaksi.
      ( https://yle.fi/uutiset/3-10028492 :

      – Lehmä on vähän kuin huippu-urheilija ja terveys on tärkeä. Utare- ja jalkasairaudet voivat lyhentää elinikää. Jos lehmän litramäärät jäävät pieniksi, voidaan sitä seurata pari vuotta, mutta lopulta on pakko tehdä päätöksiä. )

      • Anonyymi

        Se tässä pelottaakin, että eläkkeestä ei käteen mitään jää. Vähän nololta tuntuisi ottaa Kelalta rahaa saadakseen elää loppuaikansa.


    • Anonyymi

      Et sinä sähkön hinnan takia täältä muuttanut.

    • Anonyymi

      Miksi piti aikanaan hävittää hyvä firmannimi Kainuun Valo.

      • Anonyymi

        Tietysti yrityskauppojen yhteydessä nimi hävisi, oli aikakoinaan ravihevosen nimenäkin.
        Tunnettiin myös nimellä Kainuun Vilkkuvalo :)


    • Anonyymi

      eipä oo kovin raposet tienestit sulla jos on sähkölaskusta elo kiinni.

      • Anonyymi

        No ei ole, ja ne sähkötarvikkeet ovat urakotsijan, ei Loisteen. Kattelin männä kesänä laatikon kyljestä. Hinnoista näyttävät valittavan vain Kainuun ulkopuoliset.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        No ei ole, ja ne sähkötarvikkeet ovat urakotsijan, ei Loisteen. Kattelin männä kesänä laatikon kyljestä. Hinnoista näyttävät valittavan vain Kainuun ulkopuoliset.

        Verottaja se on, joka rosvoo sähkön hinnassa, Etenkin siirrossa sähkövero vähintään 50% laskun loppusummasta. Kulutus ja siirto yhteislaskusta veroja yli 40 % yhteensä. Eli saahan sitä muka eduskunnan päättäjät laatia sähkön siirtoon kattohintoja. Katsosivat ensin mitä panevat veroa sähkölle. Jos vero olisi puoletkaan mitä nyt on, ei tuntusi niin pahalta.

        Mutta kun on tällainen pakollinen elämisen tuote, kuten autonkin käyttö, verottaja ei tunne sääliä. Autoon liittyvät maksut, polttoaineet, kuten sähkönkin käyttö, pikkuhiljaa autioittaa maaseutua. Eihän siellä matalapalkkaiset ja eläkeläiset yksinkertaisesti tule toimeen ansioillaan kun eläminen tulee niin kalliiksi. Eduskunnassa kauniissa puheen vuoroissa ollaan huolissaan, esim. viheriköt, että maaseutu autioituu, maatilat häviää, ruuan tuotto vähenee. Totta helekutissa se tämän tekee kun ihmisille lyyvään länkiä kaulaan, ettei jaksa seisollaan ja verottajan koura on aina takataskun napissa kiinni.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yli 3 Vuotta sinä jaksoit

      ja yrititit ottaa selvää minusta. Aika hämmästyttävää. Naiselle.
      Ikävä
      90
      1443
    2. Mikä on viimeinen

      este joka vielä pitää sinut ja kaivattusi erillään?
      Ikävä
      83
      1002
    3. Näin kaivattuni viimeksi...

      ...? Se tuntui kuin... ?
      Ikävä
      66
      887
    4. Miksi kumppaniehdokkaan oma elämä on teille ongelma?

      Täällä monesti kuulee vaatimuksia siitä, että kumppaniehdokkaalla ei saisi olla lemmikkejä, lapsia, kavereita, eksiä, su
      Sinkut
      361
      851
    5. Oikea nainen

      On äärimmäisen naisellinen, pienikokoinen, kapeaharteinen, pienet kapeat kasvot, paksut huulet, kauniit hiukset, upeat t
      Sinkut
      170
      825
    6. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      92
      743
    7. Olen pahoillani mies ihan kaikesta

      Et sinä ole edes tehnyt mitään väärää. Eihän kenestäkään ole pakko tykätä. Pyydän anteeksi kaikkea häiriköintiä, joka on
      Ikävä
      61
      585
    8. Se ei silloin ollut sattumaa

      vaan tarkkaan suunniteltu juttu. 🪤
      Ikävä
      45
      477
    9. Minä olen käyttänyt mustan magian riittejä ja taikoja aiheuttaakseni epäonnea ja pahaa joillekin

      Ne jutut on toimineet. Olen harjoittanut tätä parisenkymmentä vuotta
      Ikävä
      125
      466
    10. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      31
      434
    Aihe