Verkkokalvon irtauman ja repeymän kokeneita

Anonyymi

Moikka,
Halusin avata uuden ja hieman tuoreemman keskustelun kohtalon tovereilleni, joilla on ollut verkkokalvon repeymää ja/tai irtaumaa.

Olen 28-vuotias ja kuukausi sitten vasemmasta silmästäni löydettiin muutama verkkokalvon repeämä ja alkanut verkkokalvon irtauma. Vuosia sitten silmälääkärissä todettiin rappaumaa kummankin silmän verkkokalvon reunoilla. Minulla on likinäköisyyttä ( noin -4 kummassakin silmässä hajatataitto), mutta silloin lääkärin mukaan, vaara repeymille ja irtaumalle oli erittäin pieni ikäni vuoksi.

Minulla ei nytkään ollut mitään oireita, vaan ongelmat löydettiin vuosittaisessa rutiinitarkastuksessa. Silmä laaseroitiin välittömästi ja jälkikontrollissa todettiin silmän parantuneen normaaliksi. Vasempaan silmään jäi edelleen "heikkoja kohtia" ja oikeassa silmässä on samanlainen riski repeymiin rappeumien takia.

Lääkäri kehotti jatkamaan aivan normaalia elämää, mitä nyt nyrkkeilyä ja päähän kohdistuvia iskuja kannattaa välttää. Vaikka olen onnekas ja tiedän, että silmä saatiin ainakin hetkellisesti korjattua eikä tulevaisuudesta on turha murehtia, meinaa jatkuva silmän ja näön tarkkailu tuskastuttaa. Silmissäni on aina ollut paljon lasiaisen samentumista tulevia langanpätkiä ja muita, mutta tuntuu, että laseroinnin jälkeen nämä ovat vain lisääntyneet.

Kaipaisinkin siis kohtalon tovereita. Millaisilla fiiliksillä te olleet repeymien/irtaumien jälkeen olleet? Vaikka lääkärini oli todella asiantunteva ja vastaili kaikkiin kysymyksiin, tuntuu, että pää on edelleen täynnä kysymyksiä ja pohdintoja, joita haluaisin jonkun kanssa jakaa. Miten teidän elämät ovat jatkuneet? Väheneekö huoli silmistä ja näöstä ajan mittaan ja oletteko uskaltaneet urheilla ja elää aivan normaalia elämää?

7

881

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Melko innottomia tuntuvat olevan ihmiset kirjoittelemaan

      Täällä on aikanaan kirjoiteltu sekä aiheesta että aiheen vierestä, esim:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/8092371/pari-nokihiutaletta-liikkuu

      Yhtä innotonta keskustelua:

      https://keskustelu.suomi24.fi/t/8963161/vitreous-floater

      Itselläni on vain lasiaisen irtauma kummassakin silmässä, ikää on yli 60v. ja muutenkin huono terveys, että eipä oikein jaksa kirjoitella.

      Vanhan uutisjutun mukaan lasiaisen irtauma tulee varsinkin sitten iän myötä useimmille:

      https://yle.fi/uutiset/3-6914837

      🤕

    • Anonyymi

      Minulla on verkkokalvo irronnut, mutta siitä on 20 vuotta, että varmaan lääketiede on kehittynyt noista ajoista.

    • Anonyymi

      Minulla todettiin todettiin toisessa silmässä verkkokalvon irtaumia, kun olin toisen silmän vuoksi tutkimuksissa noin 3 vuotta sitten. Ei siis haitannut mitenkään, enkä edes tietäisi asiasta ellen olisi kuvauksiin joutunut, kun nestekuplat eivät ole tarkan näön alueella ja haittaa näköä. Sitä on nyt seurattu vaihtelevasti mutta ei laseroitu kun toisinaan näyttää paranevan itsestään ja toisinaan ei.

    • Hei,olin itse leikkauksessa 3.12.Lasiainen poistettiin ja verkkokalvo kiinnitettiin.Nyt 120.12 on tarkastus.Miten pian näön pitäisi palautua silmään.Aika samea on silmä.Pelkään,ettei verkkokalvo ole kiinnittynyt tai on irronnut.ajaos jollain kokemuksia,kirjoita asiasta,kiitos.

    • Anonyymi

      Ei se näkö heti ole kirkas. Silmässä on turvotusta leikkauksen jälkeen. Tarkastauksessa sitten näkevät, onko verkkokalvo paikallaan. Usein taitaa näkö jäädä heikommaksi kuin ennen irtaumaa. Korjattu ei ole koskaan ehjän veroinen. Tsemppiä!

      • Anonyymi

        Yleisimmät silmäsairaudet on. Jokin niistä vie näön. Aika näyttää sille, joka näkee. En usko, että hermot kestää näön himmenemistä, kun jo on tiukkaa


    • Anonyymi

      Minulta irtosi toisesta silmästä verkkokalvo kokonaan. Leikkaukseen pääsy viivästyi kolmisen viikkoa jalassa olleen tulehduksen vuoksi. Myöhemmin silmään tehtiin ryppykalvoleikkaus. Nyt vuoden kuluttua tilanne on se, että leikatulla silmällä näkee melko hyvin kauaksi ja lasit tulevat vielä parantamaan tilannetta. Sen sijaan tarkan näön aluetta ei saatane entiselleen leikkauksen viivästymisen takia, joten mm. älypuhelimen käyttö ja lehden lukeminen jäänee terveen silmän varaan. Lisäksi leikattu silmä näkee kaiken vähän pienempänä kuin terve silmä, mutta se ei tunnu haittaavan normaalioloissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      25
      3760
    2. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      540
      2732
    3. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      53
      2290
    4. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      212
      2261
    5. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1749
    6. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1540
    7. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      53
      1512
    8. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1399
    9. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1251
    10. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1204
    Aihe