Paketin lähetys ulkomaille

Hei olen lähettämässä iso Britanniaan pakettia. Tänään sanoi maksaneen sen ja pyytää postiin vientiä nyt heti. Vienkö postiin vasta sitten kun rahat näkyvät? Ja recuse trust Bank on kyseessä. Tarviiko minun tehdä mitään?
12265
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ei hätää. Sinulla ei ole lähetettävää tuotetta eikä
mielikuvitusostaja ole maksanut. Tämä ei myöskään liity kuluttajansuojaan.

Äänestä

Jos et tunne ostajaa, kyse on todennälöisesti jostakin huijauksesta. Rahojen näkyminen ei välttämättä riitä.

Äänestä
  • On maksanut ja sanoi kans että pitäis paketti laittaa menemään sinne osoitteeseen minkä antoi ja seurantakoodi niin hänen pankki laittaa sikäli rahat minulle sitten. Mut miten teen sen kun minulla ei ole rahaa nytten ja sanoi kans jos en laita nii tekee poliisi jutun koska häneltä on lähtenyt rahat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On maksanut ja sanoi kans että pitäis paketti laittaa menemään sinne osoitteeseen minkä antoi ja seurantakoodi niin hänen pankki laittaa sikäli rahat minulle sitten. Mut miten teen sen kun minulla ei ole rahaa nytten ja sanoi kans jos en laita nii tekee poliisi jutun koska häneltä on lähtenyt rahat.

    LOL

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    On maksanut ja sanoi kans että pitäis paketti laittaa menemään sinne osoitteeseen minkä antoi ja seurantakoodi niin hänen pankki laittaa sikäli rahat minulle sitten. Mut miten teen sen kun minulla ei ole rahaa nytten ja sanoi kans jos en laita nii tekee poliisi jutun koska häneltä on lähtenyt rahat.

    Jos se ei nyt sulle itsestäänselvää ole, älä lähetä mitään ennen kun olet saanut rahat tilille! Tilisiirrot Englannista pelaa jokseenkin samalla tavalla kuin kotimaisetkin (noin suurinpiirtein) eikä mikään pankki ala vahtia jonkun paketin toimitustilaa.

    Älä säiky huijarin viranomaisilla pelottelusta. Jos se jotakin rahaa olisi lähettänyt ja ne muka jotenkin jumissa, niin sen pankki voi soittaa sun pankille asian selvittämiseksi.

    Äänestä

Jos olet myynyt jotain suomalaisen nettikirppiksen ilmoituksen perusteella, ilmoita asiasta heille. Kyllä he tunnistavat huijarin ja huijaustavan. Tuhansia vuodessa. Oliko osto sinun mielestäsi edes järkevä kaikki ylimääräiset kulut huomioiden?

Jos saat selville, että kyse on varmasti huijauksesta, niin älä kerro sitä hänelle heti. Vastaile hänelle aina jotain ja kerro odottavasi yhä maksun näkymistä. Kysy häneltä mille tilinumerolle hän on maksun lähettänyt? Tarkista onko oikein. Teeskentele täysin ymmärtämätöntä! Kyllä huijari jossakin vaiheessa luovuttaa.

Äänestä
  • Ainakin Nettimarkkinoiden mukaan ulkolaisia huijareita on niin paljon, etteivät he itse edes viitsi poistaa heitä automaattisesti. Kirjautuvat kuitenkin heti uudella nimellä. Kyllä he näkevät suoraan putkelta, kuinka aktiivisimmat huijarit lähettävät satoja sanomia eri myyjille. Tarjoutuvat ostamaan mitä vain mitä ihmeellisimmillä järjestelyillä ja tarinoilla.

    Äänestä

Selitä heille, ettei Suomen Posti anna seurantakoodia ennen kuin rahat näkyvät tilillä ja miten ostajan pankki voi ottaa yhteyttä suoraan Postiin ja hoitaa asian. Ja uhkaa Postin ottavan yhteyttä Britannan poliisiin, jos rahat eivät ilmesty tilille viikon sisällä.

Äänestä

Jos+käytit+jotain+nettikirppistä,+ilmianna+huijari+ylläpidolle.+Lähetä+heille+kopio+siitä+viestistä,+jossa+huijari+selittää+pankin+vaativan+paketin+seurantakoodia+ja+huijarin+postiosoite+ja+nimi.+Ei+ylläpidon+työntekijät+pääse+näkemään+teidän+keskinäistä+viestittelyä,+joten+heidän+on+vaikea+puuttua+mihinkään.+Yli+99+%+myyjistä+tietää+lähes+kaikkien++ulkomaisten+ostajien+olevan+huijareita+eivät+edes+vastaa+heidän+ekaan+viestiinsä.Laita+se+tavarasi+uudelleen+myyntiin.

Äänestä

Lähetä paketti ja palauta rahat !

Äänestä
  • Kyllä huijarit tuotakin ovat yrittäneet ja joskus onnistuneetkin. Jos tavara maksoi 250 e, he maksavat vahingossa 500 e ja pyytävät myyjää palauttamaan ylimääräisen 250 e. Tämän jälkeen he pyytävät omaa pankkiaan perumaan 500 e siirron vedoten johon virheeseen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Kyllä huijarit tuotakin ovat yrittäneet ja joskus onnistuneetkin. Jos tavara maksoi 250 e, he maksavat vahingossa 500 e ja pyytävät myyjää palauttamaan ylimääräisen 250 e. Tämän jälkeen he pyytävät omaa pankkiaan perumaan 500 e siirron vedoten johon virheeseen.

    Olen melko varma, etteivät ulkolaiset pankit pysty enää nykyisin perumaan yksityishenkilöiden pienehköjen summien "virheellisiä" siirtoja. Liian kalista ja aikaa vievää touhua kaikkine selvittelyineen. Vuosien mittaan on opittu jotain ja tiedetään varmasti mistä on kysymys. Liian paljon ammattimaisia huijareita. Häiritsevät toisiaan.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Hei olen lähettämässä iso Britanniaan pakettia. Tänään sanoi maksaneen sen ja pyytää postiin vientiä nyt heti. Vienkö postiin vasta sitten kun rahat näkyvät? Ja recuse trust Bank on kyseessä. Tarviiko minun tehdä mitään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu