PS ehdokas ajaa läpinäkyvää verorahan käyttöä yhteiskunnassa

Anonyymi

Suomessa on ollut ongelma verorahojen käytön kasvattaminen ja lisääntyvissä määrin kohteisiin joilla ei ole mitään hyötyä yhteiskuntaan.

Valtion laitokset, virastot, "avustuksissa" tekesin jakamat rahat yms, julkisen talous Paljon muita, myös kalliilla ostettua palvelua ja hankitaa.

Mennyt koko ajan huonompaan suuntaan, kukaan ei ole kyseenalaistanut kohteita. Puhutaan todella isoista summista kun niitä alemaan laskemaan yhteen. Ei taida riittää sadat miljoonat.

Olen nähnyt tarpeetonta hankintaa ja sopimuksia erään kaupungin toimesta., vuosia.

Perussuomalainen ehdokas oli sitä mieltä että suomalainen yhteiskunta tarvitsee remontin jolla käydään kaikki läpi, sekä käytetään vähemmän verorahaa tarpeettomaan koska se raha on tärkeämpi ihmisellä elämässä.

Kenenkään muun puoleen ehdokas ei kertonut sellaista joten hän sai ääneni edellisissä vaaleissa.

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kyllä, yksi syy omaan ps ehdokkaan äänestämiseen.

      Jos katsoo millainen euromäärä kerätään veroina niin jonnekin katoaa paljon.

      Metsähallitus on liisannut henkilö ja lava-autoja firmoilta ja autojen pito maksaa todella paljon. Eli taloudellisesti suomalaiset maksaa ison euromäärän turhaan.

      Kun ostamalla oma on paljon halvempaa yhteiskunnalle.

      Tiedän metsähallituksen hankinnoista.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      234
      3982
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      123
      2297
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      140
      1449
    5. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      929
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      127
      927
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      37
      920
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      330
      849
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      827
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      61
      756
    Aihe