Amstaffia etsii huono koti!

Anonyymi

Moikka, en tiedä missä muualla asian saisin nimettömästi ilmaistua. Tuttavapariskuntani joutui luopumaan amstaff-uroksestaan viime kuun puolessavälissä. Heillä myös kaksi muuta koiraa (vaihtelevasti), ja kolme pientä lasta. Heidän koiranpitonsa on sellaista, että en soisi heille enää yhtään koiraa. Nyt he kuitenkin ovat aikeissa hankkia uutta amstaffia, ja tietääkseni myös pitbullit kiinnostavat. Heillä on käynyt ainakin muutama vuosi sitten eläinsuojeluviranomainen, koska koirat eivät pääse ulkoilemaan muuta kuin tarpeilleen. Asiaan ei kuitenkaan sen enempää ole puututtu, koska päällisin puolin koirat ok, ja pariskunta omaa hyvät puhelahjat. Myös lastensuojelun kanssa ovat tekemisissä, pariskunnan (ainakin) toinen osapuoli kun käyttää huumeita. Saivat ensimmäisen lapsensa nelisen vuotta sitten, ja sen jälkeen koirat ovat vain lojuneet sisällä entistäkin enempi. Heidät tunnetaan jonkin verran rodun piireissä ja nainen on aikanaan käynyt näyttelyissäkin, päällisin puolin siis hyvä ja rodun tunteva koti. Miten tämän tiedon saisi eteenpäin kasvattajille, toivon todella että yhtään koiraa heille ei enää luovutettaisi, koska koiranpitonsa on kaikkea muuta kuin miltä päällisin puolin voisi luulla! Myös pentutehtailijoilta ovat varmasti valmiita ottamaan, kunhan saa hienon näköisen koiran! Valitettavasti tätä nyt on lähes mahdotonta estää.. kuulin, että ovat kyselleet jo paikasta, joka juttujen perusteella vaikutti tehtailijalta. Nimiä kun en tässä voi julkaista, ja omaa nimeänikään en voi julki tuoda, niin miten saataisiin edes kasvattajien tietoisuuteen etteivät heille pentua myy? Olin suorastaan iloinen kun päästivät kärsimyksistään yhden koirista, jonka elämä oli neljän seinän sisällä jatkuvasti. Kumpa jotenkin voisin saada vältettyä samaa kohtaloa seuraavalta!

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Asuvat paikkakunnalla Rauma. Enempää kun en voi enkä halua sanoa, esim tietenkään nimiä, mutta toivottavasti nämä tiedot jo hälyttää tarpeeksi kelloja mahdollisilla pennunmyyjillä, että tutkivat taustat todella tarkkaan ja perusteellisesti näiden tuntomerkkien kohdalla!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      313
      4213
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2375
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2026
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1521
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      40
      1018
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      135
      980
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      26
      897
    10. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    Aihe