Miksi veri saastuttaa maan?

Anonyymi

Eihän veressä pitäisi olla mitään, mikä tekee maan saastuneeksi.

4. Mooseksen kirja
35:33 Älkääkä saastuttako sitä maata, jossa te olette, sillä veri saastuttaa maan. Ja maalle ei voi toimittaa sovitusta verestä, joka siihen on vuodatettu, muulla kuin sen verellä, joka sen on vuodattanut.
35:34 Älkää siis saastuttako sitä maata, jossa te asutte ja jossa minäkin asun teidän keskellänne, sillä minä, Herra, asun israelilaisten keskellä."

22

53

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Veressä on sielu, joka sitten maahan joutuessaan saastuttaa sen.

      • Anonyymi

        Veren sielusta en tiedä, mutta alapäässäni on varmaankin jonkunlainen sielu kun törähtele silloin tällöin.


      • Anonyymi

        Onko kaikki hautausmaat sitten saastutettuja, sinnehän on kerääntynyt mrlkoinen määrä verta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko kaikki hautausmaat sitten saastutettuja, sinnehän on kerääntynyt mrlkoinen määrä verta?

        Mistä veri sinne hautausmaalle tulee? Ruumiinavauksessa veri poistetaan.. Eivätkä kuolleet ruumiit vuoda, vaikka avausta ei tehtäisikään.


    • Anonyymi

      Herra Jumala, lopettakaa nyt nämä verijutut, saastuttamiset ja henget. Ihan höpöä. Älkää seotko!
      Pahalta vaikuttaa, kun jatkuvasti hörhöillään.

      • Anonyymi

        Veri on erinomainen kasvualusta bakteereille, joten kyllä se kirjaimellisestikin saastuttaa. Ainakin vähäksi aikaa. Luonto pitää huolen puhdistuksesta. Kyseisessä raamatunkohdassa puhutaan kuitenkin siitä, että verta ei kannata vuodattaa maassa, jossa asuu. Sillä vanha Lähi-idän sanonta kuuluu: veri huutaa maasta kostoa.


    • Anonyymi

      Voi hyvät hyssykät. Kyseinen Mooseksenkirjan teksti tarkoittaa, ettei kannata ryhtyä sotimaan maassa jossa asuu. Sillä kun "veri on saastuttanut maan" niin "veri vaatii verta" ja kohta käydään veljes- tai sisällissotaa. Ne ovat tunnetusti sodista julmimpia ja turhimpia.

      • Anonyymi

        Tuokin on silkkaa taikauskoa.


    • Anonyymi

      4Moos.35:33 Biblia (1776) Ja älkäät saastuttako maata, jossa te asutte; sillä se joka vereen vikapää on, hän saastuttaa maan, ja maa ei taida puhdistaa verestä, joka siihen vuodatettu on, muutoin kun sen veren kautta, joka sen vuodattanut on. 1Moos.9:6.

      • Anonyymi

        antikristuksen oma ja palvelija antti, kuka on asettanut sinut Raamatun opettjaksi???


    • Anonyymi

      Kysymys ei taaskaan ole siitä että jos joltain tulee veri nenästä ja tippuu maahan niin maa saastuisi.

      Kyse on aivan eri asiasta joka selviää kun lukee laajemmin ja ymmärtää lukemansa.

      • Anonyymi

        Niinpä niin. Mutta eihän nämä onnettomat käsitä asioita. Niitten päässä on vain ajatus esimerkkinäsi, että kun se nenä vuotaa jne.
        Eli heillä ei ole palikoita elämälle annettu. He aina yrittävät lyödä nelikulmaista palikkaa kolmikulmaiseen reikään ja alkavat kysyä, että kun se ei mene.
        Sitä tämä palstan kirjoitukset ovat. Ihminen ei edes pysty hengellisiin käsityksiin, kun ovat liha.
        Heillä ei ole edes voimaa lyödä sitä palikkaa siitä läpi, siksi he ovat onnettomia ovissaroikkuvaa porukkaa, vuodesta toiseen.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Niinpä niin. Mutta eihän nämä onnettomat käsitä asioita. Niitten päässä on vain ajatus esimerkkinäsi, että kun se nenä vuotaa jne.
        Eli heillä ei ole palikoita elämälle annettu. He aina yrittävät lyödä nelikulmaista palikkaa kolmikulmaiseen reikään ja alkavat kysyä, että kun se ei mene.
        Sitä tämä palstan kirjoitukset ovat. Ihminen ei edes pysty hengellisiin käsityksiin, kun ovat liha.
        Heillä ei ole edes voimaa lyödä sitä palikkaa siitä läpi, siksi he ovat onnettomia ovissaroikkuvaa porukkaa, vuodesta toiseen.

        >>> Heillä ei ole edes voimaa lyödä sitä palikkaa siitä läpi... Ihminen ei edes pysty hengellisiin käsityksiin, kun ovat liha.

        Ihmisessä on henki, joka on viisaampi kuin sinun lihasi. Ei tarvitse lyödä päätä seinään, kun sen voi kiertää.


    • Anonyymi

      Kysymys on siitä, että maaha joutuu jotain sellaista, mitä ei pitäisi joutua. Ketään ei pitäisi murhata.

    • Anonyymi

      Veri saastuttaa maan silloin, kun ihmisen kuolemaan liittyy jotain saastaista, kuten murha.
      Esim.:
      1.Mooseksen kirja:
      4:10 Ja hän sanoi: "Mitä olet tehnyt? Kuule, veljesi veri huutaa minulle maasta.

    • Ihmisen ja eläimen sielu on veressä. Ja Jeesus sovitti ihmiskunnan synnit verellä. Eläimen veri on laskettava maahan kunnioituksesta että se on sielun, elämän asuinsija. Jos kuolema tapahtuu rikoksen toimesta veri saastuttaa maan ja huutaa sovitusta rikollista kohtaan.

      • Anonyymi

        Lasketko sinä eläimen veren maahan tappaessasi sen tai syötkö vain sellaisen eläimen lihaa jonka veri on laskettu maahan? Muunlaista lihaahan Raamattu kieltää syömästä.


      • Anonyymi

        Tuohan on silkkaa taikauskoa.


      • Anonyymi

        Ihminen tai eläin ei elä ilman verta. Mutta sielu ei ole veressä, eikä sydämestä lähde ajatuksia.:) Ne ovat ikivanhoja vertauskuvallisia myyttejä. Sielu on ihmisen aineeton ydinolemus ja tietoisuus. Ja se voi näin ollen olla vain aivoissa. Aivotkaan eivät toki toimi ilman verta. Mutta aivokuolleella ei ole tietoisuutta, vaikka verenkiertoa pidettäisiin yllä koneellisesti. Lauseen "lihan sielu on veressä" täytyy näin ollen olla yhtä vertauskuvallinen kuin lauseen "sydämestä lähtevät pahat ajatukset".


    • Ihmisten jättämät muut jätökset saastuttavat maata ehkä jopa enemmän kuin veri, mutta aloituksessa mainittu veri on ilmiselvästi vertauskuva.

    • Anonyymi

      Jeesuksen veri erityisesti on myrkyttänyt maita ja kansoja.

    • Anonyymi

      Älä nyt vaan kuole kenenkään puolesta. Maan aika on luettu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      51
      5866
    2. Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.

      Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers
      Maailman menoa
      71
      4595
    3. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      46
      4352
    4. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      56
      4141
    5. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      91
      3735
    6. Tytti Tuppurainen ollut aivan sekaisin viime päivinä

      Pitäis varmaan tehdä huumetesti sille. "– SDP:n Tytti Tuppurainen väittää kirkkain silmin ja Antti Lindtman vierellään
      Maailman menoa
      61
      3275
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      50
      2453
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2349
    9. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      42
      2089
    10. En uskalla ees ajatella muru

      Miten mulle ois käynyt näiden raskaiden vuosien aikana jos sua ei ois ollut 🥺😧❤️ Sä oot ollut mun henkisenä tukena iha
      Ikävä
      13
      1219
    Aihe