Eihän veressä pitäisi olla mitään, mikä tekee maan saastuneeksi.
4. Mooseksen kirja
35:33 Älkääkä saastuttako sitä maata, jossa te olette, sillä veri saastuttaa maan. Ja maalle ei voi toimittaa sovitusta verestä, joka siihen on vuodatettu, muulla kuin sen verellä, joka sen on vuodattanut.
35:34 Älkää siis saastuttako sitä maata, jossa te asutte ja jossa minäkin asun teidän keskellänne, sillä minä, Herra, asun israelilaisten keskellä."
Miksi veri saastuttaa maan?
22
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Veressä on sielu, joka sitten maahan joutuessaan saastuttaa sen.
- Anonyymi
Veren sielusta en tiedä, mutta alapäässäni on varmaankin jonkunlainen sielu kun törähtele silloin tällöin.
- Anonyymi
Onko kaikki hautausmaat sitten saastutettuja, sinnehän on kerääntynyt mrlkoinen määrä verta?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko kaikki hautausmaat sitten saastutettuja, sinnehän on kerääntynyt mrlkoinen määrä verta?
Mistä veri sinne hautausmaalle tulee? Ruumiinavauksessa veri poistetaan.. Eivätkä kuolleet ruumiit vuoda, vaikka avausta ei tehtäisikään.
- Anonyymi
Herra Jumala, lopettakaa nyt nämä verijutut, saastuttamiset ja henget. Ihan höpöä. Älkää seotko!
Pahalta vaikuttaa, kun jatkuvasti hörhöillään.- Anonyymi
Veri on erinomainen kasvualusta bakteereille, joten kyllä se kirjaimellisestikin saastuttaa. Ainakin vähäksi aikaa. Luonto pitää huolen puhdistuksesta. Kyseisessä raamatunkohdassa puhutaan kuitenkin siitä, että verta ei kannata vuodattaa maassa, jossa asuu. Sillä vanha Lähi-idän sanonta kuuluu: veri huutaa maasta kostoa.
- Anonyymi
Voi hyvät hyssykät. Kyseinen Mooseksenkirjan teksti tarkoittaa, ettei kannata ryhtyä sotimaan maassa jossa asuu. Sillä kun "veri on saastuttanut maan" niin "veri vaatii verta" ja kohta käydään veljes- tai sisällissotaa. Ne ovat tunnetusti sodista julmimpia ja turhimpia.
- Anonyymi
Tuokin on silkkaa taikauskoa.
- Anonyymi
4Moos.35:33 Biblia (1776) Ja älkäät saastuttako maata, jossa te asutte; sillä se joka vereen vikapää on, hän saastuttaa maan, ja maa ei taida puhdistaa verestä, joka siihen vuodatettu on, muutoin kun sen veren kautta, joka sen vuodattanut on. 1Moos.9:6.
- Anonyymi
antikristuksen oma ja palvelija antti, kuka on asettanut sinut Raamatun opettjaksi???
- Anonyymi
Kysymys ei taaskaan ole siitä että jos joltain tulee veri nenästä ja tippuu maahan niin maa saastuisi.
Kyse on aivan eri asiasta joka selviää kun lukee laajemmin ja ymmärtää lukemansa.- Anonyymi
Niinpä niin. Mutta eihän nämä onnettomat käsitä asioita. Niitten päässä on vain ajatus esimerkkinäsi, että kun se nenä vuotaa jne.
Eli heillä ei ole palikoita elämälle annettu. He aina yrittävät lyödä nelikulmaista palikkaa kolmikulmaiseen reikään ja alkavat kysyä, että kun se ei mene.
Sitä tämä palstan kirjoitukset ovat. Ihminen ei edes pysty hengellisiin käsityksiin, kun ovat liha.
Heillä ei ole edes voimaa lyödä sitä palikkaa siitä läpi, siksi he ovat onnettomia ovissaroikkuvaa porukkaa, vuodesta toiseen. Anonyymi kirjoitti:
Niinpä niin. Mutta eihän nämä onnettomat käsitä asioita. Niitten päässä on vain ajatus esimerkkinäsi, että kun se nenä vuotaa jne.
Eli heillä ei ole palikoita elämälle annettu. He aina yrittävät lyödä nelikulmaista palikkaa kolmikulmaiseen reikään ja alkavat kysyä, että kun se ei mene.
Sitä tämä palstan kirjoitukset ovat. Ihminen ei edes pysty hengellisiin käsityksiin, kun ovat liha.
Heillä ei ole edes voimaa lyödä sitä palikkaa siitä läpi, siksi he ovat onnettomia ovissaroikkuvaa porukkaa, vuodesta toiseen.>>> Heillä ei ole edes voimaa lyödä sitä palikkaa siitä läpi... Ihminen ei edes pysty hengellisiin käsityksiin, kun ovat liha.
Ihmisessä on henki, joka on viisaampi kuin sinun lihasi. Ei tarvitse lyödä päätä seinään, kun sen voi kiertää.
- Anonyymi
Kysymys on siitä, että maaha joutuu jotain sellaista, mitä ei pitäisi joutua. Ketään ei pitäisi murhata.
- Anonyymi
Veri saastuttaa maan silloin, kun ihmisen kuolemaan liittyy jotain saastaista, kuten murha.
Esim.:
1.Mooseksen kirja:
4:10 Ja hän sanoi: "Mitä olet tehnyt? Kuule, veljesi veri huutaa minulle maasta. Ihmisen ja eläimen sielu on veressä. Ja Jeesus sovitti ihmiskunnan synnit verellä. Eläimen veri on laskettava maahan kunnioituksesta että se on sielun, elämän asuinsija. Jos kuolema tapahtuu rikoksen toimesta veri saastuttaa maan ja huutaa sovitusta rikollista kohtaan.
- Anonyymi
Lasketko sinä eläimen veren maahan tappaessasi sen tai syötkö vain sellaisen eläimen lihaa jonka veri on laskettu maahan? Muunlaista lihaahan Raamattu kieltää syömästä.
- Anonyymi
Tuohan on silkkaa taikauskoa.
- Anonyymi
Ihminen tai eläin ei elä ilman verta. Mutta sielu ei ole veressä, eikä sydämestä lähde ajatuksia.:) Ne ovat ikivanhoja vertauskuvallisia myyttejä. Sielu on ihmisen aineeton ydinolemus ja tietoisuus. Ja se voi näin ollen olla vain aivoissa. Aivotkaan eivät toki toimi ilman verta. Mutta aivokuolleella ei ole tietoisuutta, vaikka verenkiertoa pidettäisiin yllä koneellisesti. Lauseen "lihan sielu on veressä" täytyy näin ollen olla yhtä vertauskuvallinen kuin lauseen "sydämestä lähtevät pahat ajatukset".
Ihmisten jättämät muut jätökset saastuttavat maata ehkä jopa enemmän kuin veri, mutta aloituksessa mainittu veri on ilmiselvästi vertauskuva.
- Anonyymi
Jeesuksen veri erityisesti on myrkyttänyt maita ja kansoja.
- Anonyymi
Älä nyt vaan kuole kenenkään puolesta. Maan aika on luettu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään
Kaikkosen erityisavustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po1175670- 292070
- 1771912
Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?
gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.651080Mitä tämä on
Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut101043Hyvää yötä kaivatulleni
En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä24977- 73947
Tilinpäätösvaltuusto 27.5
Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty42887Nyt on konstit vähänä.
Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,24872Hevoset ajoteillä Karhulanvaaralla
Minkä ihmeen takia osaamattomat ihmiset tuovat hevosia ajoteille ja pyöräteille? Eilen oli kolari lähellä tämän takia. I12745