RVS-käsittely tuntuu tehottomalta

Anonyymi

Eipä ole ainakaan venttiilien ajoituksen säätäjästä tuleva klapsutus vähentynyt yhtään ja muutakaan myönteistä en ole havainnut.

5

326

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuskin kukaan on väittänytkään että se korjaisi viallisia komponentteja tai nostaisi tehoja niin paljon että perstuntumalta huomaa.

      • Anonyymi

        - Enkä minäkään ole sellaisia aloituksessa väittänyt! Se ei näköjään mitään kitkaa ole pienentänyt sillä "nanotason tribokeraamisella pinnankorjauksellaan", joka sillä väitetään olevan. Tällöin ylimääräisten äänien pitäisi vaimeta.
        Tai sitten ei ole mitään pohjaa käytölle.

        Kun sitten lukee Facebookissa käyttäjien kommentteja, niin siellähän on järjestään aivan dramaattisia parantumisia tullut koneisiin....-kuinkas näin.:)


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        - Enkä minäkään ole sellaisia aloituksessa väittänyt! Se ei näköjään mitään kitkaa ole pienentänyt sillä "nanotason tribokeraamisella pinnankorjauksellaan", joka sillä väitetään olevan. Tällöin ylimääräisten äänien pitäisi vaimeta.
        Tai sitten ei ole mitään pohjaa käytölle.

        Kun sitten lukee Facebookissa käyttäjien kommentteja, niin siellähän on järjestään aivan dramaattisia parantumisia tullut koneisiin....-kuinkas näin.:)

        "Se ei näköjään mitään kitkaa ole pienentänyt sillä "nanotason tribokeraamisella pinnankorjauksellaan", joka sillä väitetään olevan. Tällöin ylimääräisten äänien pitäisi vaimeta. Tai sitten ei ole mitään pohjaa käytölle."

        Ja ääni joka autostasi tuli oli "venttiilien ajoituksen säätäjästä tuleva klapsutus".

        Jos heitetään arvaus, että kyseessä on renaultin bensamoottori, jossa VVT-pyörän ääni on varsin yleinen, niin ei RVS pysty tuollaista vikaa korjaamaan.

        VVT-pyörähän on nokka-akselin päässä oleva käyttöpyörä, jonka ulkokehän ja sisäakselin keskinäistä kiertymiskulmaa voidaan säätää. Sisäakselin päässä on "roottori" jossa on lukitustappi, jolla tuo roottori voidaan tarvittaessa, silloin kun säätöä ei käytetä, lukita kiinteäksi ulkokehään. Jos tuo tappi ei mene reikäänsä, jää pyörä "säksättämään", eli hakkaamaan reunasta toiseen, moottorin käynnistyksessä, kun moottorin öljynpaine ei ole vielä noussut sylinterinkannessa. Mekanismia siis käytetään öljynpaineella.

        https://www.youtube.com/watch?v=1BrwrbVgMus

        En kyllä pysty keksimään että miten RVS käsittely auttaisi tuota tappia menemään paremmin tuohon reikään.

        "Kun sitten lukee Facebookissa käyttäjien kommentteja, niin siellähän on järjestään aivan dramaattisia parantumisia tullut koneisiin....-kuinkas näin.:)"

        No, minä laitoin omaan 300tkm ajettuun autooni moottorin RVS käsittelyn ja sen jälkeen moottorijarrutuksissa auto rullaa ihan selvästi pidemmälle. Kun laitoin RVS käsittelyn vaihdelaatikkoon, sen käyttö herkistyi huomattavasti.

        Tietysti jos autolla on ajettu vähän, eli mitään kulumaa ei ole, ei RVS ehkä pysty tarjoamaan mitään ekstraa. Tai jos vika on sellainen ettei RVS pysty siihen vaikuttamaan, kuten renaultin VTT-pyörä, niin silloinhan se ei siihen pysty vaikuttamaan.


    • Anonyymi

      Omassa kyllä ohjaustehostimen pumppu hiljeni RVS:llä. Riippuu paljon millainen vika siellä on. Jos on sellaista pientä kulumaa jonka RVS pystyy korjaamaan, sitten auttaa. Jos taas se ajoituksen säätäjä on oikeasti hajalla, ei RVS tietenkään korjaa.

    • Anonyymi

      Vaikka tuo aine toimisi täydellisesti, ei se välttämättä vaimentaisi venttiilin välyksestä tulevaa ääntä.

      Aineen toiminta, tai toimimattomuus selviäisi helpoiten mittaamalla öljynpainetta pitäen kierrosluku, öljy ja öljynlämpötila samana. Tai mittaamalla tyhjäkäynnin polttoaineenkulutusta, tyhjäkäynninsäätimen asentoa, ilmavirtaa tai kierroslukua, pitäen muut ominaisuudet samana. Testiä varten täytyisi siis myös käsittelyn jälkeen vaihtaa öljy, jotta molemmissa kerroissa olisi sama öljy moottorissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. Mitä sun kaltainen ihminen tekee tämmöisessä paikassa?

      Et kuulu tänne?
      Ikävä
      131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe