Eipä ole ainakaan venttiilien ajoituksen säätäjästä tuleva klapsutus vähentynyt yhtään ja muutakaan myönteistä en ole havainnut.
RVS-käsittely tuntuu tehottomalta
5
291
Vastaukset
- Anonyymi
Tuskin kukaan on väittänytkään että se korjaisi viallisia komponentteja tai nostaisi tehoja niin paljon että perstuntumalta huomaa.
- Anonyymi
- Enkä minäkään ole sellaisia aloituksessa väittänyt! Se ei näköjään mitään kitkaa ole pienentänyt sillä "nanotason tribokeraamisella pinnankorjauksellaan", joka sillä väitetään olevan. Tällöin ylimääräisten äänien pitäisi vaimeta.
Tai sitten ei ole mitään pohjaa käytölle.
Kun sitten lukee Facebookissa käyttäjien kommentteja, niin siellähän on järjestään aivan dramaattisia parantumisia tullut koneisiin....-kuinkas näin.:) - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
- Enkä minäkään ole sellaisia aloituksessa väittänyt! Se ei näköjään mitään kitkaa ole pienentänyt sillä "nanotason tribokeraamisella pinnankorjauksellaan", joka sillä väitetään olevan. Tällöin ylimääräisten äänien pitäisi vaimeta.
Tai sitten ei ole mitään pohjaa käytölle.
Kun sitten lukee Facebookissa käyttäjien kommentteja, niin siellähän on järjestään aivan dramaattisia parantumisia tullut koneisiin....-kuinkas näin.:)"Se ei näköjään mitään kitkaa ole pienentänyt sillä "nanotason tribokeraamisella pinnankorjauksellaan", joka sillä väitetään olevan. Tällöin ylimääräisten äänien pitäisi vaimeta. Tai sitten ei ole mitään pohjaa käytölle."
Ja ääni joka autostasi tuli oli "venttiilien ajoituksen säätäjästä tuleva klapsutus".
Jos heitetään arvaus, että kyseessä on renaultin bensamoottori, jossa VVT-pyörän ääni on varsin yleinen, niin ei RVS pysty tuollaista vikaa korjaamaan.
VVT-pyörähän on nokka-akselin päässä oleva käyttöpyörä, jonka ulkokehän ja sisäakselin keskinäistä kiertymiskulmaa voidaan säätää. Sisäakselin päässä on "roottori" jossa on lukitustappi, jolla tuo roottori voidaan tarvittaessa, silloin kun säätöä ei käytetä, lukita kiinteäksi ulkokehään. Jos tuo tappi ei mene reikäänsä, jää pyörä "säksättämään", eli hakkaamaan reunasta toiseen, moottorin käynnistyksessä, kun moottorin öljynpaine ei ole vielä noussut sylinterinkannessa. Mekanismia siis käytetään öljynpaineella.
https://www.youtube.com/watch?v=1BrwrbVgMus
En kyllä pysty keksimään että miten RVS käsittely auttaisi tuota tappia menemään paremmin tuohon reikään.
"Kun sitten lukee Facebookissa käyttäjien kommentteja, niin siellähän on järjestään aivan dramaattisia parantumisia tullut koneisiin....-kuinkas näin.:)"
No, minä laitoin omaan 300tkm ajettuun autooni moottorin RVS käsittelyn ja sen jälkeen moottorijarrutuksissa auto rullaa ihan selvästi pidemmälle. Kun laitoin RVS käsittelyn vaihdelaatikkoon, sen käyttö herkistyi huomattavasti.
Tietysti jos autolla on ajettu vähän, eli mitään kulumaa ei ole, ei RVS ehkä pysty tarjoamaan mitään ekstraa. Tai jos vika on sellainen ettei RVS pysty siihen vaikuttamaan, kuten renaultin VTT-pyörä, niin silloinhan se ei siihen pysty vaikuttamaan.
- Anonyymi
Omassa kyllä ohjaustehostimen pumppu hiljeni RVS:llä. Riippuu paljon millainen vika siellä on. Jos on sellaista pientä kulumaa jonka RVS pystyy korjaamaan, sitten auttaa. Jos taas se ajoituksen säätäjä on oikeasti hajalla, ei RVS tietenkään korjaa.
- Anonyymi
Vaikka tuo aine toimisi täydellisesti, ei se välttämättä vaimentaisi venttiilin välyksestä tulevaa ääntä.
Aineen toiminta, tai toimimattomuus selviäisi helpoiten mittaamalla öljynpainetta pitäen kierrosluku, öljy ja öljynlämpötila samana. Tai mittaamalla tyhjäkäynnin polttoaineenkulutusta, tyhjäkäynninsäätimen asentoa, ilmavirtaa tai kierroslukua, pitäen muut ominaisuudet samana. Testiä varten täytyisi siis myös käsittelyn jälkeen vaihtaa öljy, jotta molemmissa kerroissa olisi sama öljy moottorissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Nvidia sijoittaa miljardi dollaria Nokian osakkeisiin
Nvidia merkitsee osakkeet 6,01 Yhdysvaltain dollarin osakekohtaisella merkintähinnalla tavanomaisten toteutumisehtojen t535430Palkansaajilta kupattiin 27,5 mrd euroa työeläkkeisiin
Jo pelkän himmelin toimintakulut olivat 400 miljoonaa euroa, jolla olisi mukavasti tuottanut myös sote-palveluja hyvinvo913331Suomessa Pohjoismaiden tyhmimmät demarit......aijaijai..
Lasse Lehtinen sanoo suoraan, että Ruotsissa on fiksummat demarit kuin Suomessa. Ja Tampereella fiksummat demut kuin Hel403213HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat1552996Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"
Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L602341SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensa
SDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral502276Nepotismi jytkyttää porvaristossa
Taas uutisoidaan, että useampi perussuomalainen kansanedustaja on palkannut oman perheenjäsenensä eduskunta-avustajaksi701837Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/6962271756Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k921636Persut palkkaavat verorahoilla
avustajikseen lapsiaan ja naisystäviään. Juuso on palkannut avustajakseen oman poikansa. Hänen koulutustaustastaan ei2811554