Itsekeskeisyys ja suoranainen itsekkyys kulkee käsikädessä kokoomuksen äänestämisen kanssa. Moni tuntuu aina vaalien alla uskovan kokoomuksen sumutukseen koko kansan puolesta puhujana ja työtätekevien etuja ajavana puolueena, on joissakin piireissä muodikasta sanoa äänestävänsä kokoomusta joka pistää suomen kuntoon. Todellisuudessa kokoomus kuitenkin ajaa vain kaikista rikkaimpien yritysjohtajien ja suuromistajien etuja. Kokoomus on vähiten isänmaallinen puolue ja jos se olisi vain kokoomuksesta kiinni, suomalainen hyvinvointi yhteiskunta olisi romutettu jo aikoja sitten. Paljon on kyllä kokoomus jo nyt tuhoa tehneen.
Kokoomus on itsekkäiden puolue
Anonyymi
297
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kokoomus on pelkästään omaan napaansa tuijottava puolue, jonka kannattajat eivät sallisi kansalaisten eriarvoistamisen lopettamista, vaan pitävät itseään jonkinlaisena ylimystönä, joita tavallisen kansan pitäisi palvella ja rahoittaa heidän öykkärimäinen elämänsä.
Kokoomus ahneista AHNEIMPIEN puolue, joka ajaa häpeällistä, eriarvoistavaa politiikkaa. Mutta ei ikinä minun äänelläni!
Kokoomus kyllä muistaa rikkainta prosenttia kansasta, ja antaa lisää niille joilla on jo ennestään. Kokoomuksen mielestä tuloerojen kasvatus on hyvä asia, sillä varmistetaan halvan työvoiman saanti jonka selkänahasta on ihan oikein repiä isot voitot omistajille, ja verot, niitä kokoomuslaiset eivät maksaisi mielellään ollenkaan vaikka kaikki yritystuet kyllä kelpaavatkin. Verosuunnittelu, siis toisinsanoen veronkierto on vain laillinen keino jonka lakien porsaanreiät mahdollistavat, sitä ei kuitenkaan pidä sekoittaa veropetokseen vaikka joku voisi sitä siksikin kutsua.