Jos kerran kaikki puolueet haluavat jatkaa hallituksessa, jotka siinä olivat ennen hallituksen hajoamistakin, niin Orpon ulostulo on todellakin pelkkää itkua. Noinhan se pitää mennäkin.
Antti Rinteen vetämät hallitusneuvottelut käynnissä, Orpo: "Näytellään nyt tämä näytelmä läpi", Kulmuni toivoo puhdasta pöytää – Yle seuraa hetki hetkeltä https://yle.fi/uutiset/3-11107950?utm_source=social-media-share&utm_medium=social&utm_campaign=ylefiapp
Ei kukaan halua Kokoomusta hallitukseen, kun silloin on aina vaarana että valtionyhtiöitä myydään yksityisille tuottamaan omaisuuksia.
Eikä kukaan halua Kokoomusta jatkamaan SoTen yksityistämistä.
Eikä kukaan halua vanhustenhoitoon Kokoomusta vastustamaan hoitajakiintiön nostamista.
Eikä kukaan halua Kokoomusta Suomea Natottamaan.
Eli löytyy lukemattomia syitä siihen, että Kokoomus on pidettävä oppositiossa, mieluiten kymmeniä vuosia.
Orpo itkee, että hallitusneuvottelut pelkkä näytelmä.
16
<50
Vastaukset
- Anonyymi
Miksi ei NATO?
Meidän olisi pitänyt liittyä natoon ajat sitten.- Anonyymi
Näitä sotahulluja bimboja näköjään aina vaan riittää, jotka haluavat Venäjän raskaat aseet rajallemme ja huonontaa suhteemme naapuriin ja siten luoda levottomat olot maahamme, joka on jo yli 70-vuotta halunnut elää rauhassa.
- Anonyymi
Väittäisin että keskusta on saanut eniten hallaa yhdellä hallitus kaudella.
- Anonyymi
Kyllä siinä kaikessa on ollut EK ja Kokoomuskin mukana vahvasti. Jos ei jopa kuskin paikalla.
Viime hallitus hyvä esimerkki.
Samoin Aho/Viinanen hallitus kun muistelee mitä Viinanen on puhunut silloisen hallituksen toimista ja tavoitteista.
Sitähän ei tietysti kukaan voi kieltää että kummankin puolueen ajatukset suomalaisten ja Suomen tulevaisuudelle ovat sairaita.
- Anonyymi
Sipilä Orpon hallitus se niitä näytöslentoja piti.
- Anonyymi
Kokoomuksen peli se vasta onkin halpahintainen näytelmä. Varsinaisia loanheittäjiä koko ryhmä.
- Anonyymi
Kokoomus vuotaa persuihin kovaa vauhtia ja Orpolla polvet lyö loukkua.
- Anonyymi
Eikö fiksuja naisia löydy enää kokoomuksesta? On kyllästytty Kataisiin-Stubbeihin-Orpoihin.
- Anonyymi
orpo itkeskelee täysin aiheetta.
hallituksen uusiminen nyt ei ole ollenkaan niin paha kuin 2,5 vuotta sitten, jolloin sipilä ja orpo junaili siniset hallitukseen persujen vaihdettua puheenjohtajaa.
joten petteripoika, turpa rullalle. - Anonyymi
Sitähän se on täydellisesti, koska pelkuri Rinne ei uskaltanut vastata välikysymykseen. Uudelle hallitukselle heti välikysymys Pekka Haaviston toimista.
- Anonyymi
Orpotin on pelkkä kokoomuksen puhegeneraattori, jonka jupinoilla ei ole niin minkäänlaista merkitystä.
- Anonyymi
Kanssasi mä tanssin orpopojan valssin.3,5 vuotta vielä valssaamme konepajalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kanssasi mä tanssin orpopojan valssin.3,5 vuotta vielä valssaamme konepajalla.
puku saa lieronkin näyttämään ryhdikkäältä
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
puku saa lieronkin näyttämään ryhdikkäältä
Arvoasta Heinosta ja Mykkästä sekä Orpoa. Toivottavasti Rinne antaa puheenvuoroja, samaan tahtiin kuin Eerola ja Vanhanen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kanssasi mä tanssin orpopojan valssin.3,5 vuotta vielä valssaamme konepajalla.
Nyt voit tanssia kaikessa rauhassa kun on uusi hallitus. Ilman mitään tunteita kenenkään itkemisen, toivon että tanssisi todella jatkuu 3.5 vuotta.
On varmaan epäsuosittua arvostella muodostettua hallitusta, mutta kyllä pikkaisen ymmärrän Orpoa. Rahaa on tuhlattu ja mitään ei ole tapahtunut. Kun nyt hallitus jatkaa samalla hallitusohjelmalla ja hallituksen ydinnyrkki muodostuu varsin kokemattomasta porukasta.
- Anonyymi
Älä itke Orpan, Teukka tarjoaa.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770