Tämä kysymys on luultavasti esitetty useamminkin täällä mutta kysytäänpä näin veneilykauden kynnyksellä uudestaan.. eli mistä hankitte edullisimmin volvo pentan varaosat.. hihnat, suodattimet, jne?
Volvo Penta varaosat
13
7132
Vastaukset
- Volvo volvona
Minä ainakin käytän vain volvon alkuperäisosia, jotka hankin paikalliselta Volvon edustajalta. Ei ole aikaa juosta monessa paikassa ja kun lasket etsimiseen käytetyn ajan ja vaivan hinnan, niin lopputulos on kalliimpi tarvikeosilla.
- riku
voitko valaiasta muutamalla esimerkillä, missä volvo-merkinnällä olevan osan ja saman valmistajan saman osan ilman volvomerkintää, hinnassa ei olisi löydettävissä niin merkittävää eroa, ettei säästöä kannattaisi hakea?
- JRxxx
riku kirjoitti:
voitko valaiasta muutamalla esimerkillä, missä volvo-merkinnällä olevan osan ja saman valmistajan saman osan ilman volvomerkintää, hinnassa ei olisi löydettävissä niin merkittävää eroa, ettei säästöä kannattaisi hakea?
...siis lähinnä suodattimet merkitsevät sellaista n. 100 euron kuluerää. Säästömahdollisuus on max 30-50 euroa/vuosi. Rohkenen vahvasti kyseenalaistaa säästön järkevyyden, kun puhutaan kuitenkin laitteesta, jonka ON toimittava.
- originals my ass
US-Partsista. Tyhmät maksaa liikaa.
- aos
En tunne Volvoja, mutta jos sen kanssa on samanlaista kuin autojen varaosissa, totean, että halvat tarvikeosat ovat usein hinta/laatu-suhteiltaan yhtä hyviä kuin alkuperäisosatkin. Halvalla saa siis huonon osan.
Tämä ei pidä kaikkien osien kohdalla paikkaansa mutta usein näin on. Omakohtaisia huonoja kokemuksia on esim. jarrupaloista ja pakoputkista. Tekniikan Maailman testien mukaan öljysuodattimissa on suuria eroja ja yleensä halpa oli huonoa.
Kannattaa mielestäni siis olla tarkkana eikä tuijottaa pelkästään hintaa. Nuo Volvotkin kun kaikki maksavat huomattavia rahasummia.
- Jokke
Ainakin öljynsuodattimet Volvon alkuperaiset löytyi syksylla Motonetista. Siis 4-koneeseen. Hinta taisi olla 6e.
- Hippo
Osta josrain halpa suodatin, koska tod.näk. sun ajo ei tarvi kovin ihmeellistä vaihtoa. On kaiken Lisäksi älyttömän helppo vaihtaa.
Omalla VP1 131 275 ajettu vaikka kuin perkeleesti halvoilla, ja vaihdetuilla suotimilla ja öljyillä.
T: Hippo - VolvoPenta 4D
millä mallimerkilla hait vai kuinka vertasit että on oikea? yritin tuossa Motonet.fi sivuston kautta kokeilla VolvpPenta hakua muttei löydy mitään. M-filter sivustolta löytyi yksi suodatin mutta muuten ei muita. itsellä on D4 260hv. ja vaikka täällä porukat höpöttää alkuperäisen hinnan (=kalleuden) söpöydestä, ei se istu ajatusmaailmaan maksaa lisenssimaksuja Volvolle.
VolvoPenta 4D kirjoitti:
millä mallimerkilla hait vai kuinka vertasit että on oikea? yritin tuossa Motonet.fi sivuston kautta kokeilla VolvpPenta hakua muttei löydy mitään. M-filter sivustolta löytyi yksi suodatin mutta muuten ei muita. itsellä on D4 260hv. ja vaikka täällä porukat höpöttää alkuperäisen hinnan (=kalleuden) söpöydestä, ei se istu ajatusmaailmaan maksaa lisenssimaksuja Volvolle.
Voi hyvinkin vuonna 2005, kun ketjun on alkanut, olla Motoneissä........maailma muuttuu yli kuudessa vuodessa paljon.
Nää vanhojen juttujen ylösvedot on just tätä......- virunvakeat
Hippo kirjoitti:
Osta josrain halpa suodatin, koska tod.näk. sun ajo ei tarvi kovin ihmeellistä vaihtoa. On kaiken Lisäksi älyttömän helppo vaihtaa.
Omalla VP1 131 275 ajettu vaikka kuin perkeleesti halvoilla, ja vaihdetuilla suotimilla ja öljyillä.
T: HippoKyllähän sen pitäisi jo järkeenkin käydä, meinaan "halpisvaraosat". Säästöillä mikä siinä syntyy, saa monta koppaa Viron kaljaa.
- Reikä päässä
virunvakeat kirjoitti:
Kyllähän sen pitäisi jo järkeenkin käydä, meinaan "halpisvaraosat". Säästöillä mikä siinä syntyy, saa monta koppaa Viron kaljaa.
Aika vanha ketju, mutta olen samaa mieltä kuin Jrxxx alussa:
- sinulla on mahdollisesti >20k€:n Diesel asennettuna veneeseesi
- ostat siihen ehkä 1000€:n edestä polttoainetta kesässä
- sitten syksyllä säästät 7€ ostamalla tarvikesuodattimen...
Tarkka euro on tietenkin hyvä homma. Mutta kun ostaa alkuperäisen osan, ei sitten tarvitse miettiä laatua. Itselläni ainakin kevätrituaaleihin kuuluu ostaa venemessuilta kauden huolto-osat mukaan. Yleensä sieltä saa rabattiakin jonkun 10%...
Vanhaa business järkeä on että tavoitellut hyödyn ja riskin pitää olla oikeassa suhteessa.
- VolvoPenta 4D 2
En tiedä muista mutta kyllä minun pitää talvihuolto tehdä tänä vuonna 2011. Ja jos haluan säästää väheneviä eurojani niin kaikki pikku vinkit on paikallaan.
- Osaliiteri
Osaliiteri
M Filter suodattimet (ovat kotimaisia)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.833928Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j973297Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1232597Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2071898Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.201764Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä951628Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m771610- 1101509
Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11281- 571172