Kiikan uimahalli avattava käyttöön!

Anonyymi

Me vammalalaiset kävimme siellä uimassa vuosikymmeniä ja vaadimme että edelleen saamme uida siellä päivittäin. Miksi suunitella uutta kun kiikassa on käypä viihtyisä halli.

6

87

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se vaan enää avaudu. Altaita ei enää täytetä, ei vesiä lämmitetä, eikä noilla nykyhallien sijainneilla uida enää koskaan.

      Seuraava ihminen joka menee Kiikan tai Keikyän uimahallien sisäpuolelle on puskutraktorin kuljettaja. Se työntää seinät nurin, ja kaivuri nostelee betonielementtien palaset auton lavalle.

      Jos joskus uusi uimahalli tulee Pirkanmaan pinta-alaltaan suurimman kaupungin eli Sastamalan alueelle, niin ei se tule kummankaan noiden vanhojen hallien sijoille enää.

    • Anonyymi

      Postista tuli ensi vuoden verokortti. Kunnallisveroon on menossa noin 9000 euroa.

      Uuden uimahallin vuotuisiksi käyttökuluiksi on kerrottu miljoona euroa. Eli tarvitaan 111 kaltaistani, jotta uimahallin käyttökulut saadaan katettua.

      Kalliiksi tulee yhden ihmisryhmän harrastuksen maksattaminen veronmaksajilla.

      • Anonyymi

        Mikä voisi miellyttää kaikkia?
        Nyt keskustassa on partureita ja hautaustoimistoja.
        Ollaan vaan ja valitetaan, se ei maksa mitään.


    • Anonyymi

      >Uuden uimahallin vuotuisiksi käyttökuluiksi on kerrottu miljoona euroa.
      >Eli tarvitaan 111 kaltaistani, jotta uimahallin käyttökulut saadaan katettua.

      Eihän missään tuollaista laskelmaa ole esitetty, että pyöreä miljoona euroa vuodessa tarvitaan verorahaa hallin ylläpitoon. Kyllä niistä lipputulostakin jotakin rahaa saadaan.

      Sastamalassa on 9411 työssä käyvää ihmistä. Jos verorahoista tarvittavan uimahallin tuen osuus olisi vaikka 500.000€, niin se jaettuna noiden töissä olevien kannettavaksi toisi noin 1 €/viikko olevaa kustannusta.

      Esimerkiksi kahvikuppi huoltiksen baarissa maksaa 2.0 ... 2,50 euroa. Kyllä yhden kolmasosakupin viikossa voi ja pystyy jättämään huoltamokahvia ostamatta. Tukee sillä rahalla lasten uimaharrastusta.

      • Anonyymi

        Lehdistä ole lukenut, että noin 10 miljoonan rakennuskustannukset ja miljoonan vuosittaiset käyttökulut.

        Googlettele vaikka asiaa, jospa löytäisit "paremman " tiedon.


    • Anonyymi

      Onko Kiikan uimahallin kustannuksista valehdeltu että sitä ei tarvisi avata kuntalaisille? Luulisi että remontin tekeminen ei ole niin kallista kun tilat on valmiina ja niistä joudutaan muutenkin maksamaan vastiketta ihan turhaan. Kultaisia hanoja ei sinne tarvi laittaa vaan ihan edullinen perusremontti riittää, pääasia kunhan uimaan pääsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      276
      4712
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      134
      3050
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      45
      2914
    4. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      36
      2892
    5. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      77
      1826
    6. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1684
    7. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1521
    8. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      61
      1448
    9. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      97
      1322
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1222
    Aihe