Kiikan uimahalli avattava käyttöön!

Anonyymi

Me vammalalaiset kävimme siellä uimassa vuosikymmeniä ja vaadimme että edelleen saamme uida siellä päivittäin. Miksi suunitella uutta kun kiikassa on käypä viihtyisä halli.

6

59

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se vaan enää avaudu. Altaita ei enää täytetä, ei vesiä lämmitetä, eikä noilla nykyhallien sijainneilla uida enää koskaan.

      Seuraava ihminen joka menee Kiikan tai Keikyän uimahallien sisäpuolelle on puskutraktorin kuljettaja. Se työntää seinät nurin, ja kaivuri nostelee betonielementtien palaset auton lavalle.

      Jos joskus uusi uimahalli tulee Pirkanmaan pinta-alaltaan suurimman kaupungin eli Sastamalan alueelle, niin ei se tule kummankaan noiden vanhojen hallien sijoille enää.

    • Anonyymi

      Postista tuli ensi vuoden verokortti. Kunnallisveroon on menossa noin 9000 euroa.

      Uuden uimahallin vuotuisiksi käyttökuluiksi on kerrottu miljoona euroa. Eli tarvitaan 111 kaltaistani, jotta uimahallin käyttökulut saadaan katettua.

      Kalliiksi tulee yhden ihmisryhmän harrastuksen maksattaminen veronmaksajilla.

      • Anonyymi

        Mikä voisi miellyttää kaikkia?
        Nyt keskustassa on partureita ja hautaustoimistoja.
        Ollaan vaan ja valitetaan, se ei maksa mitään.


    • Anonyymi

      >Uuden uimahallin vuotuisiksi käyttökuluiksi on kerrottu miljoona euroa.
      >Eli tarvitaan 111 kaltaistani, jotta uimahallin käyttökulut saadaan katettua.

      Eihän missään tuollaista laskelmaa ole esitetty, että pyöreä miljoona euroa vuodessa tarvitaan verorahaa hallin ylläpitoon. Kyllä niistä lipputulostakin jotakin rahaa saadaan.

      Sastamalassa on 9411 työssä käyvää ihmistä. Jos verorahoista tarvittavan uimahallin tuen osuus olisi vaikka 500.000€, niin se jaettuna noiden töissä olevien kannettavaksi toisi noin 1 €/viikko olevaa kustannusta.

      Esimerkiksi kahvikuppi huoltiksen baarissa maksaa 2.0 ... 2,50 euroa. Kyllä yhden kolmasosakupin viikossa voi ja pystyy jättämään huoltamokahvia ostamatta. Tukee sillä rahalla lasten uimaharrastusta.

      • Anonyymi

        Lehdistä ole lukenut, että noin 10 miljoonan rakennuskustannukset ja miljoonan vuosittaiset käyttökulut.

        Googlettele vaikka asiaa, jospa löytäisit "paremman " tiedon.


    • Anonyymi

      Onko Kiikan uimahallin kustannuksista valehdeltu että sitä ei tarvisi avata kuntalaisille? Luulisi että remontin tekeminen ei ole niin kallista kun tilat on valmiina ja niistä joudutaan muutenkin maksamaan vastiketta ihan turhaan. Kultaisia hanoja ei sinne tarvi laittaa vaan ihan edullinen perusremontti riittää, pääasia kunhan uimaan pääsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      197
      6841
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      159
      2026
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1678
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1380
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      55
      1228
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      50
      1098
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      99
      1055
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      6
      977
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      251
      934
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      919
    Aihe