Kiikan uimahalli avattava käyttöön!

Anonyymi

Me vammalalaiset kävimme siellä uimassa vuosikymmeniä ja vaadimme että edelleen saamme uida siellä päivittäin. Miksi suunitella uutta kun kiikassa on käypä viihtyisä halli.

6

90

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei se vaan enää avaudu. Altaita ei enää täytetä, ei vesiä lämmitetä, eikä noilla nykyhallien sijainneilla uida enää koskaan.

      Seuraava ihminen joka menee Kiikan tai Keikyän uimahallien sisäpuolelle on puskutraktorin kuljettaja. Se työntää seinät nurin, ja kaivuri nostelee betonielementtien palaset auton lavalle.

      Jos joskus uusi uimahalli tulee Pirkanmaan pinta-alaltaan suurimman kaupungin eli Sastamalan alueelle, niin ei se tule kummankaan noiden vanhojen hallien sijoille enää.

    • Anonyymi

      Postista tuli ensi vuoden verokortti. Kunnallisveroon on menossa noin 9000 euroa.

      Uuden uimahallin vuotuisiksi käyttökuluiksi on kerrottu miljoona euroa. Eli tarvitaan 111 kaltaistani, jotta uimahallin käyttökulut saadaan katettua.

      Kalliiksi tulee yhden ihmisryhmän harrastuksen maksattaminen veronmaksajilla.

      • Anonyymi

        Mikä voisi miellyttää kaikkia?
        Nyt keskustassa on partureita ja hautaustoimistoja.
        Ollaan vaan ja valitetaan, se ei maksa mitään.


    • Anonyymi

      >Uuden uimahallin vuotuisiksi käyttökuluiksi on kerrottu miljoona euroa.
      >Eli tarvitaan 111 kaltaistani, jotta uimahallin käyttökulut saadaan katettua.

      Eihän missään tuollaista laskelmaa ole esitetty, että pyöreä miljoona euroa vuodessa tarvitaan verorahaa hallin ylläpitoon. Kyllä niistä lipputulostakin jotakin rahaa saadaan.

      Sastamalassa on 9411 työssä käyvää ihmistä. Jos verorahoista tarvittavan uimahallin tuen osuus olisi vaikka 500.000€, niin se jaettuna noiden töissä olevien kannettavaksi toisi noin 1 €/viikko olevaa kustannusta.

      Esimerkiksi kahvikuppi huoltiksen baarissa maksaa 2.0 ... 2,50 euroa. Kyllä yhden kolmasosakupin viikossa voi ja pystyy jättämään huoltamokahvia ostamatta. Tukee sillä rahalla lasten uimaharrastusta.

      • Anonyymi

        Lehdistä ole lukenut, että noin 10 miljoonan rakennuskustannukset ja miljoonan vuosittaiset käyttökulut.

        Googlettele vaikka asiaa, jospa löytäisit "paremman " tiedon.


    • Anonyymi

      Onko Kiikan uimahallin kustannuksista valehdeltu että sitä ei tarvisi avata kuntalaisille? Luulisi että remontin tekeminen ei ole niin kallista kun tilat on valmiina ja niistä joudutaan muutenkin maksamaan vastiketta ihan turhaan. Kultaisia hanoja ei sinne tarvi laittaa vaan ihan edullinen perusremontti riittää, pääasia kunhan uimaan pääsee.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      30
      5053
    2. Vilma Nissinen pyytää anteeksi rasistisia lausuntojaan

      Nöyrtyi kuten persut yleensäkin. On kyllä noloa tuollainen vätystely, kun ei ole miestä seisoa omien lausuntojensa takan
      Maailman menoa
      264
      4920
    3. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      53
      4423
    4. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      67
      2405
    5. Sandels tölkin hinta nousi 1,29 eurosta 1,32 euroon

      Mitähän järkeä valtiolla on verottaa tuotakin elintarviketta niin kovasti, että on järkevämpää käydä hakemassa ulkomailt
      Köyhyys
      46
      1838
    6. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      24
      1781
    7. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      18
      1759
    8. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      77
      1704
    9. Ikävä uutinen uudesta Unelmia Italiassa kaudesta - Iso pettymys tv-katsojille!

      Unelmia Italiassa -sarja kertoo Ellen Jokikunnaksen perheen elämästä Suomessa ja Italiassa. Nyt Ellen on kertonut tuleva
      Tv-sarjat
      14
      1482
    10. Oon kyllä välillä ollut susta

      Nainen huolissani, en oo niin sydämetön mitä tunnut ajattelevan
      Ikävä
      106
      1450
    Aihe