SAKA ja lähitapiolan autorahoitus

Anonyymi

Tsekatkaa kunnolla kun ostatte SAKAlta autoja autorahoituksella (ainakin Lähitapiola Rahoitus Oy). Ottavat järkyttävät perustamiskustannukset. Itse lainoitin oston jälkeen toisella muotoa ja maksoin lainan pois. Ottavat vielä karvaat loppu "kulut", kun lainan maksaa pois. Homma maksoi meikäläiselle tonnin kaiken kaikkiaan. Siirsin lainan toiselle yhtiölle niin nettosin kuitenkin lähes kaksi tonnia, joten siirto kannatti. SAKA saa tuostakin kasan tuohta kun laittavat rahoituksen ks. yritykselle. Lähitapiola lisää vielä sovittuun kk-erään toimenpide maksun 13€ kuukaudessa, joka nostaa äkkiä korkoa. Tuotakaan ei kerrota SAKAn toimesta kuluttajalle. Tämä vain muille kauppaa tekeville huomioksi.

9

11044

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      saman ansaan on jouduttu tälläkin

    • Anonyymi

      LähiTapiola autorahoitus on todella ikävä rahoittaja. Eivät saaneet laskua lähetettyä ajallaan vaikka aikaa oli kuukausi. Sitten kaksi lyhennystä samalle kuukaudelle. rahoittajan käsittelyvirhe jonka ulosoton uhalla siirsivät minulle. Sikamaista, sopimuksessa asia aivan yksiselitteinen. Olin vielä soittanut asiasto autorahoitkseen kolme viikkoa aiemmin.

      • Anonyymi

        Sähköposti parempi kuin soitto - jää parempi jälki


    • Anonyymi

      Onhan se järjetöntä että nämä kaksi saavat toimi yhdessä ja myydä vähän harmaalla alueella rahoituksia. Katsokaa ehdot läpi tarkasti ennen kuin suostutte. Toki ainahan rahoitus on kallista, mutta lähitapiola on todella kallis rahoittaja. Toki sopimuksen voi perua 14 pv kuluessa mikäli johdettu harhaan. Itse saka on autoliikkeenä kuten monet muutkin autoliikkeet. Missäpä ei yritetä vedättää kyllä on ostajan aina tiedettävä mitä ostaa. Sakassa paistaa ehkä läpi se että myyjät kokemattomia joten eivät tiedä a. Kauppaamisesta b. Mitä myyvät tai ylipäätänsä rahoittamisesta.

    • Anonyymi

      Ei sinun olisi tarvinut maksaa kuluja tuosta!

    • Anonyymi

      Voi niin kävi mullekkii kesken laskutuskauden nostivat summaa 1.1.2024 lähtien kykkä on kieroa peliä tämä Sakan ja Tapiola rahoituksen homma.

    • Anonyymi

      Asiakaspalvelu on äärettömän hidasta.Puhelin on aina varattu ja sähköposteihin ei vastata.Monenlaista rahoitusyhtiötä tullut vastaan,mutta nyt on pohjat.

    • Anonyymi

      Huonoja kokemuksia myös täällä. Asiakaspalvelu surkean hidasta!

    • Anonyymi

      Lähi tapiola on jUURI amerikan JEHOVIEN YHTIÖ !
      Rahat vie ja törkeä käyttäytyminen kaikessa ja monille ihmisille.
      Kertokaa kaikille,että Lähi Tapiola ei ole rehellinen yhtään.
      Älkää ottako vakuutuksia sieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      89
      2523
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1465
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      84
      1413
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      933
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      910
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      105
      804
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      36
      800
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      783
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      716
    Aihe