Opettajilla ei ole kesälomaa vaan kesäkeskeytys

Anonyymi

Niinpä mielestäni heidät voidaan ihan hyvin lomauttaa kesäkuun alusta vaikkapa juhannukseen. Ei lapset kärsi, ei tartte maksaa palkkaa, opet voi lomailla OAJ:n avustuksella, aurinko paistaa ja kaupungin kassa kiittää. Kaikki voittaa, ongelma selvitetty ja tehtävä suoritettu. Thank you!

7

102

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mainittu OAJ vaan taitaa kieltää lomautuksen koulujen loma-aikoina.

      • Anonyymi

        Ei kai OAJ ammattijärjestönä ole mikään ylin päättäjä joka tuon voisi kieltää?


    • Anonyymi

      Suomen röyhkein sakki. Työaika puolet normaalista ja jatkuva valitus, sekä vanhempiin vetoaminen. Juhannuksesta kuukauden lomautus olisi rehellistä.
      Palkat koulutukseen ja työaikaan nähden huikeat!

      • Anonyymi

        Kuinka paljon teit tänä viikonloppuna palkkatöitäsi? Minä tein 19 tuntia. Huomenna alkaa viisipäiväinen viikko, josta varsinaista luokkaopetusta on vain pieni osa.

        T. ope


    • Anonyymi

      Kosarin sivuillakin opettajat on huolissaan lapsista ja niiden kehityksestä jos opettajat laitetaan pakkolomille kuten muutkin.

      Kuitenkin he suunnittelevat lakkoa ja ymmärtääksenin silloinkin he ovat poissa koulusta ja lapset ihan samoin huonolla kehtityksellä.

      Ymmärrän varsin hyvin tuon että omia etuja pitää ajaa koska saadulla palkallan oma elämä ja toimeentulo katetaan. Mutten tuota kaksinaamaisuutta, vastutetaan kaupungin säästöjä omalta osalta keksityin perustein kun niillä ei taas toisessa asiassa ole väliä ja opettajat ei ole enää huolissaan lasten kehityksestä.

      "https://kouvolansanomat.fi/mielipide/lukijalta/36aab9bb-39c7-4236-a553-fd2ea8227be7

      "Koulutusta ohjaa moni asia, eikä vähin niistä ole perusopetuslaki. Laki turvaa oppilaalle monia oikeuksia. Muun muassa oikeuden turvalliseen oppimisympäristöön, yleiseen turvallisuuteen sekä oikeuden opetukseen.

      Opettajalla on kaksi silmää, ja ne voivat olla vain yhdessä paikassa kerrallaan. Jos toveri on pakkolomalla, mihin luokkatilaan laiton tilanne rakennetaan? Haluaisin kysyä, kuinka tämä järjestyy? Kuka vastaisi tähän?"

      Kuitenkin samaan aikaan.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/19e0de74-1646-4b51-a444-c854d05c260a

      Kuka opettaja vastaa tähän?

    • Anonyymi

      Voisi olla hyvin kuukauden kesälomautus.

    • Anonyymi

      Tarkoittaako kesäkeskeytys samaa kuin menopaussi? Nää nykyajan termit on niin vaikeita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2432
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      301
      1994
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      22
      1806
    4. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1585
    5. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      23
      1434
    6. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1329
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1328
    8. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1275
    9. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      37
      1161
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1036
    Aihe