Niinpä mielestäni heidät voidaan ihan hyvin lomauttaa kesäkuun alusta vaikkapa juhannukseen. Ei lapset kärsi, ei tartte maksaa palkkaa, opet voi lomailla OAJ:n avustuksella, aurinko paistaa ja kaupungin kassa kiittää. Kaikki voittaa, ongelma selvitetty ja tehtävä suoritettu. Thank you!
Opettajilla ei ole kesälomaa vaan kesäkeskeytys
7
113
Vastaukset
- Anonyymi
Mainittu OAJ vaan taitaa kieltää lomautuksen koulujen loma-aikoina.
- Anonyymi
Ei kai OAJ ammattijärjestönä ole mikään ylin päättäjä joka tuon voisi kieltää?
- Anonyymi
Suomen röyhkein sakki. Työaika puolet normaalista ja jatkuva valitus, sekä vanhempiin vetoaminen. Juhannuksesta kuukauden lomautus olisi rehellistä.
Palkat koulutukseen ja työaikaan nähden huikeat!- Anonyymi
Kuinka paljon teit tänä viikonloppuna palkkatöitäsi? Minä tein 19 tuntia. Huomenna alkaa viisipäiväinen viikko, josta varsinaista luokkaopetusta on vain pieni osa.
T. ope
- Anonyymi
Kosarin sivuillakin opettajat on huolissaan lapsista ja niiden kehityksestä jos opettajat laitetaan pakkolomille kuten muutkin.
Kuitenkin he suunnittelevat lakkoa ja ymmärtääksenin silloinkin he ovat poissa koulusta ja lapset ihan samoin huonolla kehtityksellä.
Ymmärrän varsin hyvin tuon että omia etuja pitää ajaa koska saadulla palkallan oma elämä ja toimeentulo katetaan. Mutten tuota kaksinaamaisuutta, vastutetaan kaupungin säästöjä omalta osalta keksityin perustein kun niillä ei taas toisessa asiassa ole väliä ja opettajat ei ole enää huolissaan lasten kehityksestä.
"https://kouvolansanomat.fi/mielipide/lukijalta/36aab9bb-39c7-4236-a553-fd2ea8227be7
"Koulutusta ohjaa moni asia, eikä vähin niistä ole perusopetuslaki. Laki turvaa oppilaalle monia oikeuksia. Muun muassa oikeuden turvalliseen oppimisympäristöön, yleiseen turvallisuuteen sekä oikeuden opetukseen.
Opettajalla on kaksi silmää, ja ne voivat olla vain yhdessä paikassa kerrallaan. Jos toveri on pakkolomalla, mihin luokkatilaan laiton tilanne rakennetaan? Haluaisin kysyä, kuinka tämä järjestyy? Kuka vastaisi tähän?"
Kuitenkin samaan aikaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/19e0de74-1646-4b51-a444-c854d05c260a
Kuka opettaja vastaa tähän? - Anonyymi
Voisi olla hyvin kuukauden kesälomautus.
- Anonyymi
Tarkoittaako kesäkeskeytys samaa kuin menopaussi? Nää nykyajan termit on niin vaikeita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 511673
- 621612
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p101178- 60981
- 49954
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41765Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118627Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit86620Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit32597- 38556