Mistä tulee harhaoppi että Saatanalla on lehmänsarvet, lepakonsiivet ja pukinsorkat?

Kun Raamatun mukaan Saatana on hyvin tavallinen enkeli, siis etittäin kaunis ja sädehtivä kuten muutkin taivaan enkelit?
13166
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Luulisin, että kysessä on taiteilijoiden luoma kuva.

Äänestä
  • Mutta evätkö taiteilijat sitten olekkaan oikeassa?

    Äänestä

  • Hiilihankomies on vain pahuuden vertauskuva. Usein pahuus tulee viehättävässä tai peräti viattoman näköisessä paketissa. Eikä sillä todellakaan ole nimilappua tai sarvia otsassa.

    Äänestä

Joistakin Qumranin teksteistä? Eivät Raamatusta. Unohtakaa siis ne sarvet, jos haluatte olla oikeoppisia.

Äänestä
  • Sinun kannattaisi lukea Qumranin tekstit, ei niissäkään kuvata Saatanaa sen enempää kuin Raamatussa. Joissain muissa maissa apokryfisissä teksteissä kyllä kuten Heenokin kirjassa, mutta niissäkin Saatanaa kuvataan tavallisen enkelin kaltaiseksi.

    Äänestä

Se pukinnäköisyys tulee luultavasti antiikin kreikkalaisten Pan-jumalalta.
"Vanha pukki" nimitys elostelijalle tulee luultavasti Panin ajatellusta irstailusta.

Äänestä
  • Nuo saatanaa kuvaavat pukinsorkkaiset sarvipäät ilmestyivät kai kirkkotaiteeseen keskiajalla.

    Äänestä

Kun enkelit lankesivat ja aineellistuivat ensimmäistä kertaa maan päälle lihaan, heiltä estettiin myöhemmin aineellinen ruumis. Kun he eivät enää saaneet aineellista ruumista, he käyttivät myöhemmin aineellistuakseen ruumiissa, ensin eläinten ruumiita ja myöhemmin ihmisruumiita saadakseen lihallisen ruuminn. Luciferkin eli myöhemmin 1150-1200 luvulla pukinsorkissa ja taisi olla häntäkin.

Äänestä
  • Kyllä sielunvihollisen joukot ihmisten eteen tänä päivänäkin tupsahtavat myös lihallisessa tai vähintäänkin siltä näyttävässä ruumiissa. Tämän tietää jokainen okkultisti kertoa, joka on tarpeeksi pimessä käynyt hengellisesti.

    Äänestä

Taikauskoisen ajan tarinoita kaikki sarvet ja muut kummajaiset. Mutta kuka niihin oikeastaan nykyisin oikeasti uskoo? Täytyy olla jotenkin vajaa ja herkkäuskoinen jos niihin uskoo.

Äänestä

Ilm.13:11 Ja minä näin toisen pedon nousevan maasta, ja sillä oli kaksi sarvea niinkuin karitsan sarvet, ja se puhui niinkuin lohikäärme. Dan.8:3.

Äänestä

Ihan samasta tuutista kuin sekin, että enkelit ovat pullaeposkisia pieniä lapsia 😃

1Äänestä

Saatana-Lucifer näyttäytyy valon enkelinä, sanoo raamattu selvästi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Kun Raamatun mukaan Saatana on hyvin tavallinen enkeli, siis etittäin kaunis ja sädehtivä kuten muutkin taivaan enkelit?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu