Ei järjen häivää ole Honkavuoren avustamisessa, kun kaupunki on "persaukinen", ja kaupungin johtajan palkankorotus, samaan hengenvetoon kuin koulut piti lakkauttaa rahan puutteessa. Molemmat ihan älyttömiä päätöksiä. Sekopäitäkö on äänestetty päättäjiksi? Laitettas sekin raha yritystoimintaan, joka tuo veroeuroja pitäjään.
Päättömiä päättäjiä
Anonyymi
71657
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 71
Vanhimmat
On ihmeellistä, järjetöntä suhmurointia. Meillä ei ole lääkäreitä. On vanhoja ukkoja, jotka eivät erota yläpäätä alapäästä. Hammaslääkäripalvelut ihan pihalla. Tuntuu, että epäpätevyys kolisee joka hommassa. Hammahuolto ilmoittaa, käyttäkää yksityisiä. Tähänkö kepun päämäärä on aktivoitu totaalisesti. Keskitytään vain omiin palkankorotuksiin, tyhjänpäiväiväisiin, miesten keskinäisiin rahareikiin. Yksi esimerkki näkyy olevan tuo Honkavuori. Huom, näkyvin turhuuden tupa. Väestön hyvinvointi on unohtunut totaalisesti. Päätöksenteko täysin per*******.
"Tähänkö kepun päämäärä on aktivoitu totaalisesti"!
Pitäiskö taas (moneskohan kerta) kerrata demokratian perusteet? Yksi puolue, esim. tässä väitetty kepu, EI PYSTY YKSIN TEKEMÄÄN MITÄÄN PÄÄTÖKSIÄ silloin kun sillä ei ole yksinkertaista enemmistöä valtuustossa tai muussa päätäntäelimessä! Demokratiassa vaaditaan enemmistön tuki, eli käytännössä ME kaikki ollaan päätöksien takana!
Entinen kaupunginjohtaja Tero Nissinen on ollut tekemässä ensivuoden talousarviota Kemissä. Ensivuonna Kemissä suljetaan liikuntapaikkoja. Täytyy leikata miljoonia euroja.
Suosittelu - maanittelu - painostus - ryhmäkurin kertaus- .....
No, siinä on jo järjen käyttöä talouden hoidossa. Meillä ei enää varaa miljoonien eurojen monitoimitaloon. Väestö vanhenee. Työikäiset pakenee, koska ei työpaikkoja, ei siis toimeentuloa. Viimeiset pervot yrittää vielä viimeisillä voimillaan pitää jostain kahvasta kiinni. Kunnan virallisilta toimijoilta tulee ehdotuksia, pitää hakea sosiaalitukea. Näinkö Pyhäjärven toiminta alkaa vesittää vetelää hallintoaan. Voi jesses tätä älyttömyyksiin menevää toimintaa.
Tyhmääkin tyhmempi kirjoitus. Honkavuoren kunnan avustuksen takana ei ollut ME kaikki päätöksen takana. Jos on äänestänyt esim. k.o avustusta vastaan , niin tyhmempikin ymmärtää ettei ole päätöksen takana. Pässinpää kertaa 2 !!
Tällaista älyn juoksua on vaikea ymmärtää mitä kirjoitit.
Aina kun on tilanne , ettei ole yksimielistä päätöstä , niin silloin ME kaikki ei olla päätöksen takana. Pitääkö vielä vääntää ratakiskosta , miten demokratia toimii ?
Totta kai ME ollaan kaikki päätöksen takana, koska juuri ME ollaan valittu ne päättäjät jotka päätökset tekee! Muutenhan demokratia ei voisi toimia! Tosin meiltä löytyy tosi pieni ryhmittymä jonka mielestä vähemmistön kanta (=heidän itsensä kanta) pitäisi voittaa äänestyksissä!
Meillä Pyhäjärvellä, ei ole demokratiaa. Turha haaskata palstatilaa moiselle jupinalle. Tyhmyys on meistä kuntalaisista kiinni. Yksi syy on myös se, että röyhkeydellä ja suoraan valehtelulla, viedään asioita eteenpäin. Sisäänlämpiävyys kunnassanne, on yksi silmiinpistävä haittatekijä. Se pilaa koko kunnan ilmapiirin. Yhdet ja samat keikkuu ja selittää, samat lauseparret seuraa toisiaan, ovat seuranneet jo vuosikymmenen.
Älä puhu paskaa. Pyhäjärvellä vaikuttaa Viron mafia. Nyt pullahti törkein juttu ja arvostelu Viron suunnalta, kohdistui meidän, uuteen pääministeriin. Ei luulisi olevan varaa äännähtää tuolta suunnalta. Jutut näyttää kulkevan, Suomi-Viro akselilla, liian lyhyen kantomatkan seurauksena. Ei ihme, ettei demokratia pelaa Pyhäjärven hallinnossa. Monenkirjava sakki sukkuloi omia, outoja mieltymyksiään ja se, ikävä kyllä näkyy kaikessa.
Ekö se ole yksimielinen päätös, jos rahat myönnetty turhuuteen. Turha sinun siinä keekoilla, joku joka ei kirjoita mieleistäsi tarinaa, iskee siinä sinua vyön alle. Narsistinen on laukaisusarjasi. Piste! Työt kutsuu köyhää ja kiirettä pitää . Hyvää aamun jatkoa.
Kyllä olen samaa mieltä!Ei järven häivää!
Juurikin näin, järvi on jäässä!
Yksi valittaja vastailee itselleen.
Kylläpä vastaan olin honkamäen avustamisessa mutta alkiolaiset veivät junttasivat voiton
Veronmaksajat eivät pysty Oligarkkien hyppäyksiä enää maksamaan.Anokaa Kepulit Kulmunilta lisää pelimerkkejä peräveivareiden kulttuuritaloon.
Demokratiakäsitykseen lasketaan: hiljalleen hivuttaninen, kuppikunnissa suostuttelu, järkiseikkoihin viittaus, painostus, ryhmäkurin kertaus, mahdollisten etuuksien uudelleen harkinta....
Hupaisaa kuinka koulunkeskeyttäjä pudokkaan lääkitystä ei saada kuntoon.
HK sininen on kokouksen jälkeen taas vetreässä kunnossa kommentoimaan "sivistyneesti" muiden mielipiteitä Tällainen muiden mielipiteiden aliarviointihan on hänen lempialaansa!! Vai mitä mieltä olet ulospotkija eli HeKo????
Toivotaan että nämä hankkeet maksetaan kaupungin metsävaroista, ettei makseta verovaroista.
Voiko ihmistä, joka ei selviä koulusta aliarvioida?
Muutan Siikajoelle!!!!
aikuiset karvanaama ukot käyttäytyvät lapsellisen koulukiusaajan tavalla.
Sehän se olisikin. Olisivat tulleet joskus aikuisiksi. Turha toivo. Sama hiekkalaatikko ja sen herruus jääny pakkomielteeksi.
Kyllä on sekaista tuolla maan hallituksessa
"Keskustan puheenjohtaja Katri Kulmuni sanoi tänään, ettei hallitus ole hänen mukaansa käsittelemässä asiaa valtioneuvoston istunnossa, tai että asiaa olisi poliittisesti käsitelty aiemminkaan. Tuore pääministeri Sanna Marin (sd) kertoi kuitenkin Ylen haastattelussa, että al-Holia on puitu hallituksen iltakoulussa ja että Haaviston toimilla on hallituksen hiljainen hyväksyntä.
Haavisto valotti keskiviikkona al-Hol-tilannetta niukasti "
Kyllä ei Pyhäjärven johdossa kolmekymppiset naiset pärjäisi? Täällä pärjää entisten nuorten sävelet. Eihän sitä ite huomaa että aika on mennyt ohi. Aikoja sitten.
Kallista on asfaltti Lampa-aholla.
Muistetaan minne eurot meni kun kaupungin verotusta korotetaan. Veronkorotus on tulossa. Lamminahon tuhlari ehdotti korotusta edellisessä valtuustossa.
Hiihrelijä Kaketeam on Lamminahon lahja maailmalle.
Eipä niistä säästöistä ole mitään hyötyä. Jos hoksaa että jotain jää kassaan ni eiköhän taas jotain huuhaata keksitä ja palkataan heti Oulusta kulkumies eläkettä outtamaan. Kun näin tehhäään velaksikin. Ei niistä kuntalainen hyödy.
sikajoelle kärsämäen viereen.
Oisko nuo kaavatiet pitäny asfaltoida ensin?
Onkohan luontoarvoja otettu huomioon tässä honkavuoren projektissa, koko mäki on kohta parturoitu. Miten metsähallitus on antanut tämmöistä hiilijalanjälkeä alueellaan tehdä. Onkohan tehty tutkintaa luontoarvoista ja sen tuhoamisesta.
Todellakin Lamminaholla asfaltoidaan, koska asfaltti menee kaupungin maissa.
Voi Pyhä Yksinkertaisuus. Keskustan kadut lommolla. ja valaistus ala-arvoista. Olisi se nyt jotenkin näyttävää, että kantatie 27 juuri siltojen kohdalla valaistus olisi silmiä hivelevää ja tunne, että tulemme kaupunkiin Pyhäsalmi. Kantatie "nauhakaupungin maine", menee ohi Pyhäjärven.
Vuodesta 1980 on ollut takapuolesta pylperistä koko Pyhäjärven hallinto.
NYYYT LÄÄHTEE Karju TUU vanhakin akka Kiihottuuu . AAAAHHHH
Homopuisto Honkavuoreen. Siellä voisivat nämä karvanaamat tehdä keskenään päätöksiä. Näin toimivat saksalaiset, sarjassa Syyttäjä; siinä leka lensi. Puistossa kävijät voisivat lymytä ympäri vuoden maksua vastaan. Näin tulisi tuloja teamille. Se pieni rekvisiitta, tekisi myös tuloja siinä sivussa. Ottakaapa oppia!
Sikala Honkavuorelle niin Proon naiset kiinnostuisivat "hiihtelystä".
Honkavuorella voisi järjestää puppelipoikien pakoputkibileet ja lesbojen sumpinpihinää lepakkobileet sekä pillipiipareiden anusaukko meeting.
Eiköhän se ollut MIES joka sian kanssa nautiskeli? Miehet on sairaita monessa suhteessa, ei vähiten omassa oletussuhteessa, jota hyvinkin kuvastaa edellinen hiihtelijä klo 10.17.
Honkapuolen* joten vieressä on kuin onkin Sikala, että../* ps Honkavuorella on jo mieshormooneille virikehommia.
Nyt olet käsittänyt väärin! Homopuistosta ja heidän ylämäkeen konttausharjoituksista on kyse. Saattaa siellä joku hameniekkakin hihittää joukossa. Tuloja, tuloja tulisi hervottomasti ja kaupungin kassavarannot säästyisi.
Oi kauhistus. Onko siellä sellaanenkin mahdolisuus. Ajatella mikä viriketila. Onnea homppeleille.
On tämä sairasta aikaa, kun valtavia teollisuusvemputtimia lykätään joka niemeen ja notkelmaan paitsi Hesaan!
Turha maaseudulle on yrittää saada paluumuuttajia, kun korvissa soi myllyt koko ajan. 30 km:n säteellä on jo 20 teollisuusmyllyä, niin melkoinen impulssi-infraäänisotku täällä!
Lomilla pääsee Etelä-Suomeen ja silloin elimistö saa levähtää. Nuorena täällä kuollaan tätä menoa. Ei luonto, eikä ihminen kestä teollisuuden keskellä elämistä! Hah, muka maailma myllyillä pelastuu. Hah!
Nii on niitä myllyjä vanahojai kuten Vaasan höyrymylly.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/16169582/tuulimyllyista-susi#comment-100185270
Susi-asiaa linkissä
Taisipa olla kirjoitus honkavuoresta. Hiisitupa 10000 talkootuntia , ohhoh !
Tai , että laki määrää liikuntapaikkojen investoinnista kuntien velvollisuudeksi.
Varmasti meidät veronmaksajat on nyystetty osallistumaan honkavuoreen. Minulle riittää pellikan lenkki ja varmaan toisellekin , kun sitä voi kiertää useammin.
Ihmetteln vieläkin , että kuinka tuommosta aivopesua kirjoitellaan lehteen. Pitäisi ilmoittaa esim. paljonko kunnan varoja on rahallisesti saatu sekä ilmaispalveluja joita on vaikea mitata.
Se minusta on aivan huippua tuo talkootyö ja näin se pitää ollakkin.
Nyt varmaan kalasataman parkkipaikka lopulta valmistuu kunta-avusteisesti.
Tämä on mielipiteeni ja tuon sen julki.
Hieno homma että sulle riittää Pellikan lenkki!
Honkavuoren kehittämiseen on palanut yhteisiävaroja miljoonia. Jääkiekkoilu on halpaa.
Tuollaista humpuukia saa vain keskustan tuottamana julkaista. Onko paikkakunnan oma lehtinen? Kepu on harrastanut aina, ilmaistyövoiman käyttöä. Joku siitä siis aina hyötyy. Elämme vuosisataa 2020, eli orjatyövoiman käyttö jatkuu.....
Niin riittää minullekin ja monelle muulle. Sitä totuutta, ei voi muuksi muuttaa. Yhdet kisat jossain, siihen systeemit sammuu.
No ei voi menestystä kehua.🤣😂
Pääseehän nämä tuhlarit vähäksi aikaa tv-kuvaan kun pidetään kisat. (ilmaista vaalimainosta kunnallisvaaleihin)
Honkavuoren komento:Asento,lepo,käteenveto!
Pyhäjärven Sanomissa valtuuston uutisia lukiessani havaitsin, että Jorma Leskinen (vas) kiteytty ryhmäpuheenvuorossa tämän kaiken kurjuuden ja hulluuden.
Eli,- vähennetään vapaaehtoistyötä tekevien muutaman sadan euron avustusta 10 prosentilla, mutta samanaikaisesti annetaan 165 000 euroa avustusta Lamminahon
Ahtolle.
Ei tiedetä, minne sijoitetaan Köpsillä olevat vanhukset?? Voi, ei voi sanoa kuin voi.voi!!
Tuskin on ainoa avustus mitä lamminahon ahdolle / pohdille kaupunki antaa, pitäisi olla rehellinen ja tuoda julki mitä muita avustuksia sinne on työnnetty, pilkkijätkin on tehneet parkki alueen ilman kunnan avustuksia lehtikirjoitukseen viitaten
Niin on, mutta päällystys puuttuu! Ihan en lähtis näitä vertailemaan, vaikka pilkkiminenkin on hyödyllistä!
Minne sijoitetaan Köpsillä olevat vanhukset? Ehkäpä ostetaan paikkoja Haapajärveltä, Reisjärveltä tai Kärsämäeltä. Luulen ja oletan.
Entä minne sijoitetaan psykopaattivalittaja? Missä on lähin hourula?
no ei sitä rahua sinne nyt annetakkaan kun nous näin isot haloot, olis mennyt hiljasella niin sitten kyllä on se kumma kun aina aletaan valittamaan jos joku sais ilmasta rahaa pois. Kyllä ois kirveellä töitä kun aina valitettaan niinku nytkin ihan selevästä asiasta
Pyhäjärvellä on hyvät mahdollisuudet hiihdellä siitä ei pitäisi olla kysymys, mutta kun valtuuston enemmistö tunkee verorahoja turhan päiväisyyksiin mm. honkavuoren parkkialueeseen se on perseestä, tästä pitää kyllä pitää juttua jatkossakin, olisi ollut jo aikaa sitten valtion pitänyt puuttua noihin kepulaisten demareiden ja ruotsalaisten ja kristillisten touhuihin ei mitään tolkkua, sama se konkurssi on tulossa kuitenkin kunnalle, kaupungin johto on täysin ööö
Me äänestäjät on oltu tosi tyhmiä, kun on tuollaisia tolloja päästetty päättämään verorahojemme käytöstä. Ennen Selännettä meillä oli hyvä lääkäritilanne. Nyt parhaat lääkärit ovat siirtyneet Haapajärvelle. Honkavuoreen laitetut rahat olisi pitänyt laittaa lääkäritilanteen kehittämiseen ja vanhusten hoitoon.
Totta! Lääkäritilanne on kaaottinen. Vanhat ukot rehottaa ohjeineen, joilla ei hevonhatun humpan merkitystä. Mihin tällä pelillä päästään? Pikkukunnat pelaa omaa peliään, koska maan hallitus/hallitukset, ovat antaneet siihen mahdollisuuden. Meillä lisääntyy kulut potilaiden osalta siksi, että joudumme laukkaamaan satojen kilometrien päähän. Lääkärit kikkailee palkkojaan tonneilla ylöspäin. Kenellä tavallisella ihmisellä on varaa maksaa heidän luxuskulujaan.
Susihavaintoja tekemään. .
Sudet kaatoivat tuulivoimalakaavan Murtomäessä .
https://www.kho.fi/fi/index/paatoksia/vuosikirjapaatokset/vuosikirjapaatos/1576147951912.html
No, jopas on Ylivieskan teollisuustuulimyllyt alkaneet niittää ’satoa’. Kuolleita on tullut marras-joulukuussa huippu määrä. Kaikki 60 km:n säteellä teollisuustuulimyllyistä ovat kokeenalaisia. Missään muualla maailmassa ei ole satojen metrien korkeuteen vietyjä valtavia ropellihökötyksiä maavoimaloina!
Impulssi-infraäänisotku, joka tulee monesta suunnasta yhtä aikaa on tappava. Se aiheuttaa pitkällä aikavälillä: tinnitusta, oksettavaa oloa, pahoinvointia, päänsärkyä, paineen tunnetta päässä, huimausta, ahdistuneisuutta, sydämen rytmihäiriöitä, nivelkipuja, niska-hartia jumeja jne. Tästä tulee painetta lääkkeiden käytön lisäämiseen, joka taas aiheuttaa pahempaa tilannetta jne.
Oireet loppuvat, kun pääsee yli 60 km:n päähän teollisuustuulimyllyalueista!
Niija nuita äkkiarvoomattomia räjähtäviä suolistokaasunpurkaoksia.
Vai on jollain "räjähtäviä suolistokaasunpurkaOKSIA". Millaisia ne ovat, hyvä kirjoittaja?
Honkavuoresta hoitokoti
Puhuvat kuulemma pieruista ja fuusiosta.
Alkaisi juosta tasainen vuokratulo
Muutan siikajoelle!!!!
Rauhallinen paikka hoitokodiksi ja sileä asfalttipiha kiihytellä rollaattoreilla... Myös ulkoilumahtollisuutet olisi käytössä
Oli se kuitenkin järkevää aikoinaan avustaa Väenkatotupaa! Yhteiskunnan tuella on helppo kilpailla oikeita yrittäjiä vastaan!