Tapaus Patasuo

Anonyymi

Mitä se on; Turvetta, jonka Valtion Polttoainekeskus, Vapo, osti yksityisiltä maanomistajilta v1970-73 turvetuotanto alueeksi, myöhemmin siihen on Vapo Oy ostanut lisää, jonka pa nyt on n.250ha.

Miksi se herättää tunteita plsta ja vastaan, plsta; on turvegrynnärit, onhan siinä grynnäreille nostaa turvetta 100000 kärryllistä a`200€/kärry.

vastaan; Lamun mökkiläiset, joista jokainen kieltää turpeen noston, paitsi grynnärit (?)

aikaa on kulunut sitten ostojen lähes 50 v, eikä ko aluetta jostain syystä ole saatettu tuotantoon, paitsi nyt on alkamassa.

Hallituksia on syntynyt ja kaatunut, ilmasto on lämmennyt, myrskyt ja tulvat lisääntyneet, syyllinen em on fossilli-polttoaineet ja niihin kuuluu saastuttavana muttei vähäisempänä turve, alkaen ensimmäisestä kaivurin kauhallisesta, tuotannosta ja poltosta, eikä saastuttava vaikutus lopu vaikka turve on nostettu, se vielä jatkuu jos nostettua kenttä jätetää ei ennallisteta.

Mökkiläisten erämaa-idylli, marjoineen, kasvistoineen ja linnustoineen on kadonnut, 20 vuoden koneitten 24/7 möyrintään, mökkien arvot pudonneet, järven ranta- vesi ja pohja turve lietteeseen, osa mökkiläisistä saatettu hulluuteen.

saimme eilen 10,12-2019 klo 15,30 uuden Hallituksen jonka ohjelmaan kuuluu fossilli pa käytön vähentäminen #nopetetussa aikataulussa!

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ..jäikö jollekkin nielurisansa kärsää pitemmälle ulostyöntäjälle em tietotteesta ahtistuskohtausta?

      • Anonyymi

        taitaapi ulkoministeri ulostettavan


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        taitaapi ulkoministeri ulostettavan

        suomessa kaikki ulostetaan, Ministerit, kuntaterveys, kaivostuotot, maataloustuotot, metsät, tiestö, sellutehtaat (tosin nyt pakitetaan), lehmän röyhtäsyt (etu-ja takap.) wirrenveisuu, vaan ei mamuja


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        suomessa kaikki ulostetaan, Ministerit, kuntaterveys, kaivostuotot, maataloustuotot, metsät, tiestö, sellutehtaat (tosin nyt pakitetaan), lehmän röyhtäsyt (etu-ja takap.) wirrenveisuu, vaan ei mamuja

        v1970-73 kun Jouttenisennevan, Kurkinevan ja Varpunevan alueita Vapo osti, kauppakirjaan myyjät vaativat ensisijaisesti paikallisia traktoriurakoitsijoitten työllistämistä ja niin alussa tehtiinkin, kunnes paikalliset kuolivat kaasuun? turpeenpäältä turpeen alle.
        Vittouvennevalla ja Nurmesnevalla ei kaasua ollut, tai siis niitä alueita nosti Haapakangas.


        kaaasua sano komissaarius

        temotta


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      82
      3917
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2851
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2282
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1291
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      879
    6. 130
      855
    7. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      801
    8. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      774
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      736
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      710
    Aihe